Alerjik durum ve kreş

Aşı tedavisi de kesin bir çözüm değil malesef. Alerji çok fena bir olay. Çocukluğum alerji bölümünde geçti Çapa’da. Büyüyünce de düzelmiyor, en ufak şeyde ben hala hastalıktan kırılıyorum. Ev ortamı için bana hava temizleyici çok iyi geldi hatta şöyle diyim benim kedim alerjik astım hastası hava temizleyici onu bile rahatlattı. Ev ortamı için aklınızda bulunsun diye dedim :) çok geçmiş olsun gerçekten can sıkıcı
Evet kullanmaya başladık her odada en az 4 er saat çalıştırıyoruz . Artık yeni ilaçlardan mi ondan mı bilmiyorum geceleri daha rahat uyumaya başladı

Kuzenimin oğlu tek çocuk, 8 yaşında. 2. sınıfa gidiyor. Anne baba çalıştığı için, aileleri de şehir dışında yaşadığı için mecburen bakıcı geliyor eve. Yaş sınırına takılmamışlar. 🥹
Herhalde bir okul hayatları da var bu çocukların değil mi? 4 yasinda Bakiciyla sabahtan akşama kadar durmanın cocugun gelisimine kresten daha verimli olduğunu kimse iddia edemez Herhalde. Haliyle ilk tercihim değil. Ama zorunda kalırsak değerlendireceğiz bu seçeneği de başka çare yok

Buradaki herkes tecrübesine dayanarak konuşuyor. Ama kimse çocuğunuzun alerjisinin seviyesini risklerini hesaplamıyor. Her alerji bir değil sonuçta. İki doktor da aynı şeyi söylemiş. Başka bir şey yapmaya karar verirseniz bu başka doktorların yorumuyla olmalı buradaki kadınların değil. Bu dönemde çoğu çocuğun alerjisi olması her alerjinin aynı risk ve seviyede olduğunu göstermez. Başka doktorlara da danışın. Onlardan da fikir alıp o şekilde yön çizin kendinize. Umarım içinize sinen bir çözüm yoluna ulaşabilirsiniz.
Bir de bu var. Kreş müdürüne durumu anlattığımda hangisinin alerjisi yok ki diyor. İyi de bizim hem kanda hem deri testinde yüksek oranda cikti herkesin böyle mi sanki. Ayrıca polen ve kuf alerjisi de daha yaşı küçük, testten kaçabilir alerji durumu demelerine rağmen cikti...evdeki gibi özenle bakım olmuyor haliyle kreste ama nereye kadar koruyacağız bilmiyorum

Çocukluktan beri alerjim var. 18 yaşımda 3 yıl süren aşı tedavisi oldum. Hala alerjim var. Aşılardan çok medet ummayın öncelikle.
Bir de ev tozu akar bütün çocuklarda var ya. Hepsi alerjiye bağlı bronşit orta kulakla uğraşıyor. Ben olsam kreşe devam ederdim.

Ben olsam göndermezdim.
Kızımı 4 yaş bandında pandemi kaynaklı okullar açıldıktan sonra da göndermedim. Keyfi sebepliydi, direkt "aman her yer hastalık, hiç gerek yok" dedik.
Evet akranları ile iletişim vs önemli ama geri dönülmez bir kayıp da yok yani.
Bakıcı, kv, anne her opsiyon daha mantıklı.

2.5 - 4 yaş arası gitmedi mi? Yazınızdan gitmeye devam ettiğini düşündüm. Ya da doktor gitmesin cümlesini yeni söyledi galiba
Gitti, sık sık da hastalandı ama kresin ilk yıli her çocuk böyle olur diye düşündük, alerji şüphesi çok sık hastalaninca ve iyilesme sureci uzayinca oluştu. Yazin yaz okuluna da gitti mesela ama sıcak havada hasta olmadı pek. Geçen ay itibariyle gene basa donduk. Okula uzun süre göndermedigim de oldu geçen kış ama alerji tanısı baharda kondu anca

Oğlumu kreşe göndermekle alakalı pek çok konum var ancak son gelişmelerle içinden çıkılmaz bir hal aldı durum. Ocakta 4 yaşına girecek oğlumu 2.5 yaşından beri kreşe gönderiyorum. Daha doğrusu göndermeye çalışıyorum. Alerjik bunyeli bir oğlum var ve havaların sogumasiyla birlikte sürekli hasta. Bir hafta okula gidiyorsa iki hafta evde hastalıkla boğuşuyoruz. Sonucta yapılan alerji testlerinde ev tozu ve akarlara yüksek oranda, polen ve kufe de orta derecede alerjisi cikti. Aslında evde durumu iyi bir sıkıntı olmuyor ama okula gittiği anda burun akıntısı öksürük, göz akması yaşıyor ciddi oranda. Hem cocuk dr hem alerji dr kreşe gondermememiz gerektiğini söylüyorlar. İmmunoterapi 5 yaşından önce baslanamiyor. Bir yıl daha idare edip koruyucu önlemler alıp 5 yaş İtibariyle aşı tedavisine başlamamız öneriliyor. Gelgelelim kresten alsam ne yapacağım kara kara onu düşünüyorum. Kayinvalidem h.ici gelip bizde bakabilir ancak başta hijyen olmak üzere onu tercih etmeyisimin birbsuru sebebi var. Oğlum çok hareketli bir çocuk, kv kesinlikle dışarı hava almak için bile cikarmaz, oyun oynamaZ, tüm gün tv açık eline telefon verir bırakır. Kendi annemle aynı sitede oturuyoruz ancak o da anneanneme bakıyor. Çok zorda kalirsam hastalık vs durumunda oğlumu ona da bırakıyorum ama onun için de çok zor, sürekli olmaz bu durum. Ne yapacağımı şaşırmis durumdayım. Eşim annem baksinn işte ne düşünüyoruz drlar gondermememiz gerektiğini söylüyor işte diyor ama ben olayı her boyutuyla düşünüyorum. Diyorum ki alerji dr nün yeni verdiği ilaçlarla birlikte belki toparlar, okula gitmeye devam etse bir de öyle denesek nasıl olur..eşim de deney tahtası mi bu diyor ancak o ztn alerji durumu kesinlesmeden de kreşe gitmesin annem baksin diyordu. Çocuğu alerjik olup kreşle bu süreci iyi yönetebilen varsa tavsiyelere açığım. ( bu arada alerji için evde gerekli ortamı sağlamış durumdayım, ztn alerjisi okulda tetikleniyor)
Çocuğum yok ama kendim alerjik bir insanım . Hem de öyle sadece ev akarı falan da değil maalesef ... İmmunaterapi alıp çok fayda görmüş bir insanim ama çocuklarda nasıl olur inanın bilmiyorum 🤷 gelelim asıl meseleye ...
Öncelikle çok geçmiş olsun , kişisel görüşüm doktor kontrolünde bagisikligini destekleyici takviyeler almasında fayda var . Bütüncül tipla ilgilenen bir çocuk doktoruna gotururseniz daha farklı ilerleyebilir durum . Sizin durumunuzda ben olsam kreşi biraktirir ve bakıcı tutardım ama anladığım kadarıyla eşiniz istemiyor . Kendimden yola çıkarak şöyle soyleyebilirim birkaç yıldır çalışmıyorum ve grip bile olmadım . Tabi bu çocukların bir de ilkokul hayatı olucak ama sonuçta büyümus de olucak o zaman diye düşünüyorum .

.Konuyla alakalı olmayabilir ama bir şey söylemek istiyorum maalesef benim kızım da alerjik bir çocuk sizin yaşınızdayken bir dönem kreşe başladı ve çok kötü oldu hastanede yattık maalesef alerjik anne olmayan bu durumu bu derdi çok anlayamıyor. Bu yıl okula başladık anaokul olduğu için mecbur zaten ama ataklarimız yine geliyor… doktor her gece bir çiğneme tablet verdi çok şükür daha sakin atlatıyor acaba sizde kullanıyor musunuz bir danışsanız mı doktorunuza??

Ben sizi anlıyorum kayınvaldenize vermek istememişsinizi ama eğer sadece sizlik bir problemse çocuğu yollamayı bırakın babaannesi baksın sonuçta onun canı o. Psikolojik bir sorun olmadıktan sonra bir babaanne torununu bağrına basar,sizde en azından marta kadar rahat edersiniz.

Bakıcı yaşını gecti, is sadece yemeğini yedirmek üstünü değiştirmek değil ki. Yaşıtları olmadan tek bir bakimverenle sabahtan akşama kadar evde kalmasını tercih etmiyorum. Cok Hareketli bir çocuk. Okula da alıştı, bir sürü kazanım elde etti. Sağlık hepsindeb önce gelir tabii de yeni ilaçlarla haftada 5 değil de 3 gün krese göndererek gidişata baksak mi diye düşünüyorum bu ara
Bütüncül bakan bir hekimle mi görüşseniz acaba, arkadaşlar zaten alerji ile ilgili bircok bilgi vermişler. Beslenme, duygusal, psikolojik gibi tüm sebepleri bütün halde ele alacak bir hekimle daha iyi sonuç alma ihtimaliniz var. Bir de benim çevremde homeopati ile alerji konusunda gelişme kaydedenler var. İsterseniz bunu da bir araştırın

Dr krese gitmesin demis,asisini seneye olabiliyormus.Bakici yasi gecti nedemek onu hic anlamadim?Yasi mi var bakici isinin?
Sahsi fikrim cocugumun sagligi onemli olan,otururr 1 sene ben bakarim ozman.
Benim kizim da 2 yasinda gitti.Alerjik degil bunyesi.Ama cocuk 1 yilda 3 kez bronst gecirdi.
Ciktim isten kendim bakiyorm.
1-2 sene boyle olacak mecbur.Drun krese gonderme dedgi cocugu ilacla krese de gondermem sahsen.

Aşı tedavisinde neye alerjisi varsa bunu deri altına naklediyorlar resmen. Demekki biraz da vücudu alıştırmak gerekiyor diye düşünüyorum. Bir yandan da çok hasta oluyorsa kıyamazdan da ben. Kreşin fiziksel koşulları nasıl bakardım? Yerleri halı ile mi kaplı? Temizlik nasıl oluyor.. Halı varsa ve temizlik uygun değilse kreş arayışına girerdim. Hala da olmuyorsa eşiniz kusura bakmasın. Bakıcı istemiyorum diye bir seçenek yok. Çok biliyorsa ücretsiz izin alıp kendi baksın. Mecbur kabul edecek bir şeyleri. Sanki anne olarak biz çok mu hevesliyiz bakıcıya. Hijyen olmayan annesinde çocuk pis bir birey haline gelecek. Temizlik kurallarını öğrenemeyecek. TV izleyecek dışarı çıkamayacak vs. Bu sebeple biraz gözlem yapın belki kreşte alışacak vücudu. 5 yaşına kadar evde kalınca bu seferde ilkokulda hasta olacalk. O zaman derslerden geri kalmasın diye hasta hasta okula göndereceksiniz. Geçmiş olsun çok..

Gitti, sık sık da hastalandı ama kresin ilk yıli her çocuk böyle olur diye düşündük, alerji şüphesi çok sık hastalaninca ve iyilesme sureci uzayinca oluştu. Yazin yaz okuluna da gitti mesela ama sıcak havada hasta olmadı pek. Geçen ay itibariyle gene basa donduk. Okula uzun süre göndermedigim de oldu geçen kış ama alerji tanısı baharda kondu anca
Ben dört yaşında göndermiştim ben de yaşadım aynı şeyleri. Hatta alerji nedir canım hastalık değil ki diye göndermeye devam ettim, hata yaptım orada. Çocuk on günde bir yeni antibiyotik alıyordu. Sonuç şubatta geniz eti ameliyatı oldu. Şimdi küçüğü hasta olunca toparlanana kadar göndermiyorum. Çünkü bunların solunum organları, süpürme sistemleri başkaları gibi randımanlı çalışmıyor. Yapısal bir mesele. Dinlendirmelisin çocuğunu. Hababam gönderme yani, ben ettim sen etme. Alerjiler kışın azar zaten. Havasız ortam, mikroplar, kalın giysiler… kışın hasta oldukça ara ver gönderme. İkinci dönem marttan sonra gider rahatça

Alerji için aşı tedavisi tecrübeli kişilerce yapılırsa gayet de başarılı. Belki de tek tedavi yolu. Ayrıca artık alerji yaygın diye amaan herkes de var diye geçiştirmeyin. İlerisi astımdır. Astıma yakalanınca geri dönüşü zor olur.

Herhalde bir okul hayatları da var bu çocukların değil mi? 4 yasinda Bakiciyla sabahtan akşama kadar durmanın cocugun gelisimine kresten daha verimli olduğunu kimse iddia edemez Herhalde. Haliyle ilk tercihim değil. Ama zorunda kalırsak değerlendireceğiz bu seçeneği de başka çare yok
Bakıcı için kreşten daha verimli dediğimi hatırlamıyorum? Mecbur kalındığında 8 hatta 11 ve 15 yaşında çocuklar için bile bakıcı ayarlanıyor. Sizinki de kritik bir durum, çocuk da küçük, neden olmasın dedim. Oğlum alerjik olmamasına rağmen şimdiden yıldık biz. En yakın arkadaşımın oğlu alerjik, hastanede yatmadan geçiremiyorlar hastalığı.

Anneanne babaanne şartları uygun olsa evde dursun diyebilecekken bakıcı konusunda yaşa ve çocuğun evde sıkılacak olmasına takıldığınız için yadırgadım. Yoksa ben de farkındayım o yaş çocuğunun istek ve ihtiyaçlarının.

X