Amacı ne sizce

Ben birine yalanlar söyleyip sevgisini kazanana kadar oyunlar oynayıp sonra istediği şeyi yaşadıktam sonra bırakan adamla birşeyler yaşayan kıza kendi rızası ile yaşadı diyemem.nasılki dolandırılan insanlara kendi rızanla verdin denmediği gibi burda bir nevi aldatmaca dolandırcılıl gibi bir şey. Çünkü en başta amacını bilseydi sevmez ve o şeyleri yaşamazdı
Bakın defalarca kez anlattım, son kez bir daha anlatayım.
Kuzeninizin ailesi tutucu insanlarsa ve kuzeniniz de o kültürü kabul edip kendini tutucu olarak tanımlıyorsa, ilk başta kendisine "senden hoşlanıyorum, seninle evlenmek istiyorum" diyen kişiyi tanımaya çalışır, ilk buluşmada başbaşa kalmak istemez. Hatta gerçekten tutucu biriyse, tanısa da başbaşa kalmaz. Kuzeniniz ona bir şey hissetmiyormuş ki zaten, adam ona kıskançlık yapmış, ilgili davranmış , kuzeniniz de gidip adama hesap sormuş hoşlanıyor musun benden diye, adam da hoşlanıyorum demiş. İnsan bunun doğruluğuna o anda ikna olur mu? Adam hoşlanıyorum der demez onda da aynı duygular mı alevlenmiş?Kavramları karıştırmayın.
Ben tutucu biri değilim, ama yeni tanıdığım ve benden hoşlandığını söyleyen biriyle başbaşa kalmak istemem. Ben de hoşlanıyor olsam bile istemem.
Buna kandırmak/kandırılmak değil, karşılıklı rıza göstermek denir.
Beni elin uğursuzunu savunuyorum durumuna düşürmeyin doğru anlayın söylemek istediğimi. Kuzeniniz bir kere hata etmiş ve gerçek yüzünü görmüş diyelim o 'pisliğin' ve sonra yakasına yapışmış. Adam kendini gizlemiyor ki. Niyeti ortada, oyalıyor. Koskoca kadın niye hâlâ herifin yakasında?
Resmen Stockholm sendromu.
Niye görmek istemiyorsunuz bu detayı.
Kimsenin kandırıldığı yok. Çıkarlar çatışmış ve dünkü dost bugün düşman olmuş. Biz bu senaryoların farklı versiyonlarını çok gördük hayatın bizzat içinde. Kandırıldık deyip sıyrılmak en kolayı.
Hâlâ bir adamı evlenmek için ısrarla darlayan bir yetişkin var.
Hadi herif pislik, kuzeninizin derdi ne?
Onun zerre kadar tavsiye istemediği bir konuyu sizin bu kadar içselleştirmeniz de bir garip. Herkes yaşadığı berbat hayattan bir şekilde memnun ki devam ediyorlar. Uyarmışsınız, almamış uyarıyı. Tamam o zaman, sizin misyonunuz orada bitiyor.

Son düzenleme:
İnanmak kendi tercihi. Ciddi olan insan evlenince nasıl olsa yaşayacağız der cinsellik olayına girmez. Garantici olurdu eğer tutucu olsaydı. Günah evlenmeden önce günah evlenince o günah gitmiyor ki. Kuzenin yanlış bir kafada. Adam onu zorlamamış. Eğer isteseydi adama ben evlendikten sonra yaşama taraftarıyım diyip kestirip atabilirdi. Bunu istemiş, yaşamışlar. Adamla istediği duygusal yakınlığı kuramıyor diye ağlayıp tüm suçu onun üzerine atması gerekmiyor. Kandırılmak diye birşey yoktur kanmak isteyen insan vardır. Sever kör olur kanar. Mantıkla hareket edilebilecek bir yaş aslında 24. Gurursuzca peşine düşmemesini söylemek dışında birşey yapamazsın kendi hayatı
Adam eve atmadan önce de şunu demiş dışarda rahatça konuşamayız evde rahat konuşmak için geçelim vs demiş. Kızda inanmış. Eve gitmeden öncede demişben bir. Şeu yaşamam diye. Ama demekle olmuyor arada duygusallık varsa birşey olmama ihitimali çok az onu düşünemiyor o kadar tecrübesiz

Adam eve atmadan önce de şunu demiş dışarda rahatça konuşamayız evde rahat konuşmak için geçelim vs demiş. Kızda inanmış. Eve gitmeden öncede demişben bir. Şeu yaşamam diye. Ama demekle olmuyor arada duygusallık varsa birşey olmama ihitimali çok az onu düşünemiyor o kadar tecrübesiz
Kuzenin 24 yaşında çocuk değil. Ergenler bile evde yalnız kalmanın amacını biliyor. Bile bile lades demek kandırılmak olmuyor. Kuzeniniz bunu istemese oraya gitmezdi yada orayı terk edebilirdi birşey yaşamasına gerek yoktu. Tutucu bir aile ve tutucu yaşam tarzına sahip olup da eve gitmek birbiriyle bağdaşmıyor. Üzgünüm ama kandırılmak diye birşey yok bu anlattıklarında. Herkesin aklı fikri var kocaman kadın çocuk değil kuzenin.

Kaç yaşına gelmiş madem inatla üzülmek istiyor bırakın üzülsün

Kuzeniniz 27 yaşında kendi kararlarını kendisi alabilecek yaşta. Kararlarının sorumluluğu da kendisine ait. Adam kendisini istemediği halde bırakmıyor. Üç yıl içinde adamın kendisini terk ettiği dönemlerden herhangi birinde ardına bakmadan kendi yolunda yürüyebilirdi ama demek ki bunu istemiyor. Kuzeniniz buraya ilşikisini yazıp akıl almak için üye olduğunuzu biliyor mu? Neden başkalarının hayatlarıyla bu kadar ilgilisiniz? Uyarırsınız, doğruyu gösterirsiniz; dinlemezse kendisi bilir der, geçersiniz. Başkalarının hayatını üstüne bu kadar çok düşünmek yerine kendi hayatınıza odaklanın. İyi niyetli gibi görünen bu yersiz koruma içgüdüsü dışarıdan fazla abartılı görünüyor.

Kuzeniniz 27 yaşında kendi kararlarını kendisi alabilecek yaşta. Kararlarının sorumluluğu da kendisine ait. Adam kendisini istemediği halde bırakmıyor. Üç yıl içinde adamın kendisini terk ettiği dönemlerden herhangi birinde ardına bakmadan kendi yolunda yürüyebilirdi ama demek ki bunu istemiyor. Kuzeniniz buraya ilşikisini yazıp akıl almak için üye olduğunuzu biliyor mu? Neden başkalarının hayatlarıyla bu kadar ilgilisiniz? Uyarırsınız, doğruyu gösterirsiniz; dinlemezse kendisi bilir der, geçersiniz. Başkalarının hayatını üstüne bu kadar çok düşünmek yerine kendi hayatınıza odaklanın. İyi niyetli gibi görünen bu yersiz koruma içgüdüsü dışarıdan fazla abartılı görünüyor.
Ben aslında kuzenimin davranışını değil karşıdaki pisliğin yaptıklarına anlam veremiyorum. O yüzden konu açtım. Seni sevmiyorum istemiyorum demiyor.yani ilişkiyi bitirmiyor seni istemiyorum deyip ama hiç günlerce arayıp sormuyor. Yani davranışlarında sevmediği ortada. Bu pislik neden net bir şey demiyorda ikilemde bırakıp yalan söylüyor. Amacı ne bu pisliğin. Ayrıca korumacu tutumumun sebebi kızın mantıklı düşünememesi hislerin gözünü kör etmesi. Beb o durumda olsam dışardan bir mantıklı müdahalenin olmasına gerek duyardım. O yüzden gereksiz bulmuyorum korumacı tutumu

İnanın bu hayatta bazı insanlar kurtarılmadan daha mutlu. Benzer bir durumda olan çocukluğundan beri tanıdığım arkadaşım sevgilisi bundan ayrıldıktan sonra yıkıldı dönem dönem yazdı falan denedi şansını artık ne olduysa en son yazmasıyla tekrar sevgili oldular asla anlaşamıyorlar çok toksik bir ilişki başından beri ilişkilerine karışmadım yorum yapmadım çok detay var dikkat ettikten sonra arkadaşımın da biraz toksik olduğunu anladım hatta bazı durumlarda çocuğa hak verdiğim oldu zaten kızın karakterindeki değişimleri anladıktan sonra arkadaşlığımı da bitirdim. Çok yardım etmek istiyorsanız psikolog için ikna edebilirsiniz belki.

Duygularına kapılmasını bi derece anlayabilirim ama yine de, kız bu kadar katı bi aileden geliyorsa ve kendisi de bu konularda hassassa daha dikkatli davranmalıydı.
+ hadi diyelim bir kez hata etti, sonrasında bu kadar yapışmak, peşinde koşmak, umutsuzca beklemek bile bile lades gerçekten. Herif oyalıyor, elinin altında tutuyor tamam da, kuzenin de toksik biri, belli.

Bu evlilik vaadiyle celinme kismini anlamiyorum anlamayacagim. Yarin adam çat diye bir kazada ölse ne olacak. Beni evlilik vaadiyle kandirip sebisti sonra uyanmadan öldü mu diyecek kuzeniniz

Sevismis gecmis. Gayette isteyerek sevismis. Adam artik ilgi duymuyor. Önüne baksin artik.

+ hadi diyelim bir kez hata etti, sonrasında bu kadar yapışmak, peşinde koşmak, umutsuzca beklemek bile bile lades gerçekten. Herif oyalıyor, elinin altında tutuyor tamam da, kuzenin de toksik biri, belli.
Aynen öyle sevmiyor diyorum sonra haklı çıkıyorum ayrılıyor üzülüyor aradan zaman geçiyor yine yazıyor. Diyorum seni sevmiyor bu seferde hayor seviyor diyor. Artık dedim ne yapıyprsan yap. Bir darbe daha alırsan sorumlusu sensin bu sefer kandırma yok herşey ortada. Hala devaö ediyor ve ciddi olduğuna inanıyor

Bu evlilik vaadiyle celinme kismini anlamiyorum anlamayacagim. Yarin adam çat diye bir kazada ölse ne olacak. Beni evlilik vaadiyle kandirip sebisti sonra uyanmadan öldü mu diyecek kuzeniniz

Sevismis gecmis. Gayette isteyerek sevismis. Adam artik ilgi duymuyor. Önüne baksin artik.
Sorun evlilik vaadi değil aslında evlilik olmayada bilir bu tür olaylarda sorun duygularla oynanması gönül eğlencesi ve hevesleri için yalanlar söylemesi. Sevmediği ciddi olmadığı halde seviyorum birkaç ay sonra söz yaparız vs gibi yalanlarla aklına girip kızın duygularını hislerini ve bedenini kullanması

İyi geceler hanımlar
Kuzenimin yaşadığı olayı anlatmak istiyorum. Kötüöşeyler yaşadı hala da aynı hataları yapıyor yada ben mi hata olarak görüyorum bilmiyorum o yüzden düşüncelerinizi almak istiyorum. Bu arada gerçekten kuzenim için yazıyorum olayı yaşayan ben olsam benim derim sonuçta bana dair hiç bir bilgi yok profilde. Konuya geçeyim şimdi.
Kuzenim 3 yıl önce biriyle tanıştı çalıştığı yerde. Çocuk 29 kuzenim 24 yaşındaydı. Kuzenimin şimdiye kadar hiçbir ilişkisi flörtü olmamıştı. Çok yabancıydı bu konulara. O çocuk buna ilgi göstermiş. Hoşlantısını belli etmiş. Hatta gelen müşterilerle çok muhatap olma kıskanıyorum gibisinden bile bir söz etmiş ama açık bir şekilde senden hoşlanıyorum dememiş kız buna gidip senin amacın nedir hoşlanıyor musun falan diye sorunca söylemiş. Neyse bu pislik sevdiğini evleneceğini söyleyerek aklını çelmiş ve kızı eve atmış çok ileriye gitmeden sevişmiş. bir süre sürmüş bu. Kız işi bırakınca bu soğuk davrandı sonra ayrıldı. Kızın psikolojisi bozuldu. Çünkü tutucu bir aileden geliyor ve kızda o düşünce yapısına sahip evleneceğim diye güvenmiş.Bu pislikten hesap sormuş bu aşağılıkta sen kendin istedin vs diyerek kızı suçlamış. Sonra aylar sonra yine konuştular bu pislik yine söz nişan yapacağını ama ailesiyle arasının bozuk olduğunu söylemiş ama ilgisiz davranıyormuş. Arayıp sormuyormuş doğtu düzgün. Yine ayrılıyorlar. Bubarada kız peşini bırakmıyor hep kız iletişime geöiypr onunla tekrar konuşmak için. Bu olay bu şekilde bir kaç kez sürmüş. Ve en son yine bu pislik söz takarız deyip ilgisizleşmiş hiç arayıp sormamış ve en son ayrıldılar diye biliyordum.
Bugün öğrendim ki kız yine buna yazmış ve çocuk maddi durumum iyi değil o yüzden nişan vs yapamıyorum demiş kıza ve yine konuşmaya başlamışlar. Bende bu pisliğin amacının kızla oynamak olduğunu anlatmaya çalışıyorum kıza. Kız üzülüyor. Ben mi yanlış düşünüyorum bu pislik ne yapmaya çalışıyor siz tecrübeli kadınların düşüncelerinü merak ediyorum.
Teşekkürler şimdiden
Tutucu ailelerin problemi de bu, kızlar afedersiniz eşek kadar olmuş ama hayatlarında bir erkek eli tutmadıkları için kendilerine ilgi gösteren ilk erkeğe aşık olup evleneceklerini zannediyorlar.
27 yaşındaki bir insanın biraz sorumluluk alması gerekiyor, kurbanı oynayarak hayat geçmez. İlişkideyken her şey güzel, cinsellik yaşamakta sıkıntı yok ama ilişki bozulduğu an aklımı çeldi beni kandırdı oluyor. Ergen kız mısın ki aklın çelinsin, istemişsin yaşamışsın neden başkasını suçluyorsun. Evlenmeden cinsellik yaşamanın senin için kötü sonuçları olduğunu düşünüyorsan yaşama, her seninle evlenicem diyenin evine gitseydik ohoo
Kıza zerre üzülemedim ne yazık ki, bu kadar gurursuzluk niye? Adam başından savıyor sizinki hala nişan nişan diye çocuğu arıyor. Belli ki çocuk oyalıyor. Allah için alın telefonu şu kızın elinden de daha nişan nişan diye arayıp rezil etmesin kendini.
Size gelince yapabileceğiniz pek bir şey yok. Kız ya araya araya zorla evlenecek ya da karşısına kendisine ilgi gösteren başka bir erkek çıkana kadar yaprak dökümü leyla gibi dolaşacak ortada

24 yaşında yetişkin bir kadın. Ne isterse yapsın. Hiç karışmayın da üzülmeyin de. Sizlik bir şey yok.

Bu arada kadın veya erkek olmamız önemli değil, her seviştiğimiz kişiyle evlenseydik ohooo.

İyi geceler hanımlar
Kuzenimin yaşadığı olayı anlatmak istiyorum. Kötüöşeyler yaşadı hala da aynı hataları yapıyor yada ben mi hata olarak görüyorum bilmiyorum o yüzden düşüncelerinizi almak istiyorum. Bu arada gerçekten kuzenim için yazıyorum olayı yaşayan ben olsam benim derim sonuçta bana dair hiç bir bilgi yok profilde. Konuya geçeyim şimdi.
Kuzenim 3 yıl önce biriyle tanıştı çalıştığı yerde. Çocuk 29 kuzenim 24 yaşındaydı. Kuzenimin şimdiye kadar hiçbir ilişkisi flörtü olmamıştı. Çok yabancıydı bu konulara. O çocuk buna ilgi göstermiş. Hoşlantısını belli etmiş. Hatta gelen müşterilerle çok muhatap olma kıskanıyorum gibisinden bile bir söz etmiş ama açık bir şekilde senden hoşlanıyorum dememiş kız buna gidip senin amacın nedir hoşlanıyor musun falan diye sorunca söylemiş. Neyse bu pislik sevdiğini evleneceğini söyleyerek aklını çelmiş ve kızı eve atmış çok ileriye gitmeden sevişmiş. bir süre sürmüş bu. Kız işi bırakınca bu soğuk davrandı sonra ayrıldı. Kızın psikolojisi bozuldu. Çünkü tutucu bir aileden geliyor ve kızda o düşünce yapısına sahip evleneceğim diye güvenmiş.Bu pislikten hesap sormuş bu aşağılıkta sen kendin istedin vs diyerek kızı suçlamış. Sonra aylar sonra yine konuştular bu pislik yine söz nişan yapacağını ama ailesiyle arasının bozuk olduğunu söylemiş ama ilgisiz davranıyormuş. Arayıp sormuyormuş doğtu düzgün. Yine ayrılıyorlar. Bubarada kız peşini bırakmıyor hep kız iletişime geöiypr onunla tekrar konuşmak için. Bu olay bu şekilde bir kaç kez sürmüş. Ve en son yine bu pislik söz takarız deyip ilgisizleşmiş hiç arayıp sormamış ve en son ayrıldılar diye biliyordum.
Bugün öğrendim ki kız yine buna yazmış ve çocuk maddi durumum iyi değil o yüzden nişan vs yapamıyorum demiş kıza ve yine konuşmaya başlamışlar. Bende bu pisliğin amacının kızla oynamak olduğunu anlatmaya çalışıyorum kıza. Kız üzülüyor. Ben mi yanlış düşünüyorum bu pislik ne yapmaya çalışıyor siz tecrübeli kadınların düşüncelerinü merak ediyorum.
Teşekkürler şimdiden
Kuzeninden akıl baliğ değilmiş, reşit değilmiş gibi bahsetmen doğru değil.

Yoğun duygular yaşayınca insan duygular işin içine girince akıl baliğ oluyor. Gözün birşey görmüyor o yüzden dışardan bir müdahale gereke biliyor
Evet işte dışardan müdahaleyi çocuğa yapmıyorsunuz. Yazınızı okuyun, acıma var orada duygusala bağlamışsınız. Kuzene bunu hissettirmeyin. Acınacak duruma düşürmesin kendini, güçlü olsun

Tutucu ailelerin problemi de bu, kızlar afedersiniz eşek kadar olmuş ama hayatlarında bir erkek eli tutmadıkları için kendilerine ilgi gösteren ilk erkeğe aşık olup evleneceklerini zannediyorlar.
27 yaşındaki bir insanın biraz sorumluluk alması gerekiyor, kurbanı oynayarak hayat geçmez. İlişkideyken her şey güzel, cinsellik yaşamakta sıkıntı yok ama ilişki bozulduğu an aklımı çeldi beni kandırdı oluyor. Ergen kız mısın ki aklın çelinsin, istemişsin yaşamışsın neden başkasını suçluyorsun. Evlenmeden cinsellik yaşamanın senin için kötü sonuçları olduğunu düşünüyorsan yaşama, her seninle evlenicem diyenin evine gitseydik ohoo
Kıza zerre üzülemedim ne yazık ki, bu kadar gurursuzluk niye? Adam başından savıyor sizinki hala nişan nişan diye çocuğu arıyor. Belli ki çocuk oyalıyor. Allah için alın telefonu şu kızın elinden de daha nişan nişan diye arayıp rezil etmesin kendini.
Size gelince yapabileceğiniz pek bir şey yok. Kız ya araya araya zorla evlenecek ya da karşısına kendisine ilgi gösteren başka bir erkek çıkana kadar yaprak dökümü leyla gibi dolaşacak ortada
Artık karışmam diyeceğimi dedim ona. Karşı tarafta dediğin gibi oyalıyor. Sevmediği halde sevmiyorum istemiyorum demiyor yedekte tutuyor. Şuan yğne konuşuyorlar kıza param yok o yüzden ciddi adım atamıyorum demiş bu seferde kızda beni seviyor diye kendini buna inandırıyor. Artık karışmam bakalım ne yapacak bu adam ciddi adım atacak mı yoksa bir darbe daha mı vuracak görecez. Ciddi olsada sevmeden olur seçeneği. Olmadığı için. Çünkü. İşi. Gücü evi vs yok. Kızda şuan memur parası içünde yedekte tutuyordur belki. Artık yine üzülürse kendi hatası hiç acımam müdahalede etmem.

X