Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Anaokulu öğretmeniyim sorularınız varsa yanıtlayabilirim..

slm arkadaşlar canım hatırlarsan benım oglumda anasınıfına gıdıyor sormak ıstedıgım ıkı soru var 1 oglum bana sureklı yardım etmek ıstıyor yanı oyuncak yoplama felan degıl gercekten işe yaradıgını mı hıssetmeye calışıyor anlamıyorum anne bana örgü ögret bende bulaşık yıkayım ev supüğruyum sıleyım bılmıyorum canım bazen karasız kalıyorum korkum kımlık çatışması yaşar mı ılerıde ne yapmam gerekıyor bılemıyorum ıkıncısı cok meraklı zaten sayıları toplama cıkarma harflerı bılıyor ha bırede ögrenmek ıstıyor ne yapmalıyım

slm arkadaşlar canım hatırlarsan benım oglumda anasınıfına gıdıyor sormak ıstedıgım ıkı soru var 1 oglum bana sureklı yardım etmek ıstıyor yanı oyuncak yoplama felan degıl gercekten işe yaradıgını mı hıssetmeye calışıyor anlamıyorum anne bana örgü ögret bende bulaşık yıkayım ev supüğruyum sıleyım bılmıyorum canım bazen karasız kalıyorum korkum kımlık çatışması yaşar mı ılerıde ne yapmam gerekıyor bılemıyorum ıkıncısı cok meraklı zaten sayıları toplama cıkarma harflerı bılıyor ha bırede ögrenmek ıstıyor ne yapmalıyım

canım bunda bişi yok.yardım etmek istıyor.sene ona ufak tefek gorevler verebılırısn.yunu sarması gibi mesela..
sen temızlık yaparken onunda kendı odasını toplamasını ısteyebılırsın.
harflerı ogetme canım ılgısını baska yere cek.

:1hug:Benim naçizane fikrim; ben ce çocuğunun sana yardım etmek istemesi çok güzel bir şey.Biz anneler erkek evlatlarımızı yetiştirirken **O erkek işi bu kadın işi **diye ayırırız ondan sonra da Eşim bana yardım etmiyor diye yakınırız zaten.Çıtır-Pıtır'ında dediği gibi sen temizlik yaparken odasını toplamasını ya da şunu al buraya götür gibi ufak tefek işleri o'na yaptırabilirsin Örgü örmek gibi isteklerine de uygun bir dille açıklama getirebilirsin.
Ben ufak oğlumla daha 1,5 yaşındayken mutfakta beraber yemek yapardık çorbayı karıştırmasına domatesi dolaptan getirmesine hatta ılık su içerisinde o'nu yıkıyormuş gibi yapmasına izin verirdim.Şİmdi oyuncağını toplatamıyorum o ayrı mesela ama olsun yardımlaşmak güzel şey.

bende birkaç soru soracaktım ama birkısmını mesajlarda buldum ve okudum bu yüzden şimdiden teşekkürler.
ama bir sorum daha var .biraz saçma gelebilir ama bunu öğrenmek istiyorum
sorum şu:
haziran 2005 doğumlu kızım var.
anaokuluna hangi öğretim yılında başlayacak?
ben 2010-2011 diye biliyorum
ama gecen gün bir arkadaş anaokulu öğretiminin 2 yıla çıktığını
bu yüzden benim kızımında 2009-2010 öğretim yılında okula başlayacağını söyledi
benim kafam çok karıştı bu durumda lütfen en kısa zamanda soruma karşılık bekliyorum

şimdiden çok çok teşekkürler

Yardımların için sağol güzelim. Benim sorunum arkadaşımın 5 yaşındaki oğlu. Daha doğrusu arkadaşımın sorunu diyelim buna.
Neyse çocuk bu sene ana sınıfına başladı ama okula asla gitmek istemiyor bir sürü bahane buluyor, olmadı zırlıyor. Anne baba suçu öğretmene yüklüyorlar. Doğum gününde bende okula gittim öğretmeni gözlemledim bana hiç ters gelmedi ama galiba anne baba kendileri öyle sanıyorlar.
Çocuk bugünde karnım ağrıyor demiş gitmemiş, babada sinirlenmiş ve vurmaya kalkmış. Sonuçta baştan beri çocuğun uydurduğu bahanelere kanarak zaten hata yaptılar. Açıkcası ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Sizce çocuğa yaklaşımımız nasıl olmalıdır, neler yapabiliriz.

bende birkaç soru soracaktım ama birkısmını mesajlarda buldum ve okudum bu yüzden şimdiden teşekkürler.
sorum şu:
benim kafam çok karıştı bu durumda lütfen en kısa zamanda soruma karşılık bekliyorum

Eğer yavrunuz okula hevesle gitmek istiyorsa, size altından kalkabilir gibi geliyorsa, öyle gözlüyorsanız, okul da bu konuda hassasiyet ve dikkat gösterecek bir yetkinlik, ilgi ve kalitede ise, kişisel görüşüm uygun ve doğru olduğu şeklinde. Tabii bu süreçte sizin yakın ilgi ve rehberliğiniz de ona çok destek, yardımcı olur. İçten sevgiler, iyilikler diliyoruma.s.

Son düzenleme:
mrb.benim kızımda anaınıfına gidiyor.yalnız eve geldiğinde okulda neler öğreniyorlar ne söylüyor nede anlatıyor .ne yapabilirim

mrb.benim kızımda anaınıfına gidiyor.yalnız eve geldiğinde okulda neler öğreniyorlar ne söylüyor nede anlatıyor .ne yapabilirim

Üstünde fazla durmayın anlatmak istemiyorsa istemiyordur.Bazı çocuklar sır küpü oluyor benim oğlum da öyleydi sanırsın ki FBI'da çalışıyorsırnaşık şey

bir gün dayanamadım ve ** bugün sizin okulun önünden geçerken sınıfınızın camı açıktı sanırım mini mini bir kuş şarkısını mı öğrendiniz siz bakiiim ** dedim....Her şeyi anlatmaya başladı.Tabi çok uzun sürmüyor bu yöntem de:smiley-cool:

Yardımların için sağol güzelim. Benim sorunum arkadaşımın 5 yaşındaki oğlu. Daha doğrusu arkadaşımın sorunu diyelim buna.
Neyse çocuk bu sene ana sınıfına başladı ama okula asla gitmek istemiyor bir sürü bahane buluyor, olmadı zırlıyor. Anne baba suçu öğretmene yüklüyorlar. Doğum gününde bende okula gittim öğretmeni gözlemledim bana hiç ters gelmedi ama galiba anne baba kendileri öyle sanıyorlar.
Çocuk bugünde karnım ağrıyor demiş gitmemiş, babada sinirlenmiş ve vurmaya kalkmış. Sonuçta baştan beri çocuğun uydurduğu bahanelere kanarak zaten hata yaptılar. Açıkcası ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Sizce çocuğa yaklaşımımız nasıl olmalıdır, neler yapabiliriz.

CADIARZU Kanımca 2 seçenek var,ya sınıf içerisindeki bir arkadaşı ile sorunu var korkuyor olabilir o arkadaşından, kendisine zarar vereceğini düşünüyordur ya da Çok sıkılıyordur.Babanın yaklaşımı çok da onayladığım bir şey değil.nedenini sormak araştırmak lazımdı..İleride okul fobisi oluşabilir.Biraz daha sabredip neden olduğu konusunda araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum.tam gün mü okulda yarım gün mü ?

ALINTIDIR..........

Okul fobisini çözmek için yapmamız gerekenler;

* Okula gitmediğinden dolayı çocuğu suçlamaktan kaçınılmalıyız. Onu asla gitmesi konusunda zorlamamalıyız, sabırlı davranmalıyız.
* “Korkuyorum” derse “Ne var bundan korkacak” diye karşı çıkmak yerine “Demek korkuyorsun” diyerek sarılmalıyız. Bakın işte o zaman hem korkusunu anlattığını hem de onu yenme şansının arttığını göreceğiz.
* Ona bu durumun birçok çocukta görüldüğünü, bunun geçici bir durum olduğunu anlatmalıyız.
* Çocuğumuza okula gitmenin avantajlarını vurgulamalıyız; okulda yeni arkadaşlar edinebileceğini, arkadaşları ile çok keyifli vakit geçirebileceğini, eğlenirken yeni şeyler öğrenebileceğini anlatmalıyız.
* Kendi çocukluğumuzda okula ilk başlangıçta yaşadığınız kaygıları ve pozitif deneyimleri paylaşabiliriz.
* Okul konusunda resimli bir öykü okuyabiliriz; öyküdeki kahramanın okul
deneyimlerini öğrenmek onu yüreklendirecektir.
* Eğer mümkünse ilk günler de okula gidiş ve okuldan dönüşlerde biz anne veya baba olarak eşlik etmeliyiz. Daha sonraki sürede birlikte belirlediğimiz saatlerde onu okulunda ziyaret edebiliriz.
* Çocuğun korkuları beden diliyle ifade ettiğini unutmayın (karın ağrısı gibi), fizik sağlığı ile ilgili temel kontrolleri yaparak (ateşini ölçmek gibi) ona güven vermeliyiz, sağlığı yerinde ise okula götürmeliyiz. Sınıfa girmese dahi her gün düzenli olarak okula götürmeliyiz. Öbür türlü istemeden korkusunu desteklemiş oluruz.
* Çocuğumuzu bizden ayrı güvenli ortamlarda vakit geçirmeye teşvik etmeliyiz. Arkadaşlık ve oyun alışkanlıklarını geliştirme konusunda desteklemeliyiz.
Sondan Önce;
Okul fobisi kız ve erkek çocuklarını eşit şekilde etkiler. Bu fobi sıklıkla ilkokul döneminde görülmesine rağmen ortaokula veya lise yıllarında da oluşabilmektedir. Farklı çevre giriyor olmak bunun için uyarıcı etkenlerdendir. Okul çağının ilk yıllarında bu sorun ebeveyn - çocuk – öğretmen işbirliği ile çözülebilmektedir. Fakat ileriki yaşlarda oluşmuş okul fobisi çözümlerinde mutlaka uzmandan destek almalıyız. Çünkü her çocuğun bireysel süreçleri farklılık göstermektedir. Bireysel süreçlerdeki detayları ebeveyn olarak göremeyebiliriz. Sağlıklı bir gelişim ancak uzman kişiler tarafından ailelerin yönlendirilmesi ile mümkün olacaktır.
Sözün Özü; Çocuklarımızı insan olarak başarılı kılacak şeyler onlar için ne yaptığımız değil, onlara kendileri için neler yapmayı öğrettiğimizdir.

CADIARZU Kanımca 2 seçenek var,ya sınıf içerisindeki bir arkadaşı ile sorunu var korkuyor olabilir o arkadaşından, kendisine zarar vereceğini düşünüyordur ya da Çok sıkılıyordur.Babanın yaklaşımı çok da onayladığım bir şey değil.nedenini sormak araştırmak lazımdı..İleride okul fobisi oluşabilir.Biraz daha sabredip neden olduğu konusunda araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum.tam gün mü okulda yarım gün mü ?

Canım cevabın için teşekkür ederim. Aslında Onur'un 1 yıl önce bir kardeşi oldu, tüm gün evde annesiyle birlikte olan bir çocuk, biraz el bebek gül bebek yetişmiş. Okulu ilk günden beri sevmedi gitmemek için öğretmenini bile kötüledi, ben doğum gününde okula gittiğimde arkadaşları ona ne kadar yaklaşsada kendisinin uzak durduğunu gördüm. Onur sabah 9 öğlen 14 arası gidiyor okula, o saatten sonra babası alıyor ve iş yerine getiriyor. Onur işyerinde kimseyle konuşmuyor devamlı babasının dibinde duruyor, kaç aydır konuşmaya çalışıyorum ama nafile, babası tuvalete gitse oda peşinden gidiyor. Baba çok yumuşak hiçbir otoritesi yok, bu yüzden çocuk onu hiç takmıyor ve bu yüzden babanın sinirleri bozuluncada şiddete başvurmuş işte. Bu olay ilk olmuş yani.
Babasıda Onur'a kanıp öğretmeni suçluyor, bende git konuş diyorum ama hiçbir şey yapmıyor. Benimde tek korkum okul fobisinin yerleşmesi. Gerçi ben Onur'un yaptığına fobi değil şımarıklık diyorum ama genede bir uzmana başvurmak lazım.

CocukLARIN okula gıtmemek ıcın karnım ağrıyor,cok hastayım..vs uydurmaları cok olur.vee anne-babanın aa canım karnın mı ağrıyor bugun okula gıtme demesıyle basarıya ulasan cocuk hep aynı yontemı kullanıyor..
bundan sonuc alamazsa öğretmenı,okulu kotulemeye baslar.atar da atar...sızın verdiğiniz örnektekı gıbı aıle ogretmenı-okulu suclar ve cocugu okuldan alır..artık zafer cocugundur........
Onura kardes gelmesı bence okula gıtmek stememesınde buyuk etken.kendını dışlanıyor,gerı plana atılıyor hıssedıyordur.aile tavrını korumalı ve sonuna kadar dıretmeli.(okulla ılgılı gercek bır problemın olmadığından emın olunmalı tabı önce..

sorum şu:

2010-2011 öğretım yılında 5 yasında olacak.1 sene gıdıp 6 yasında ılkokula başlayabışır aslında.ama kızınızın hazırbulunusluk duzeyı onemlı..baslayıp başlayamayacağına öğretmenı karar verır.
:ecrin_bebek:

bende bişeyler sormak istiyorum size. oğlum 5 yaşında seneye anaokuluna gidecek. fakat benim bazı endişelerim var. oğluma sürekli hikaye kitapları boyama kiyapları boya kalemleri vs. alıyorum yani arabalara olan ilgisini başka yönlere çekmeye çalışıyorum. fakat oğlum kesinlikle kitap okumak boyama yapmak gibi faaliyetlerle meşgul olmak istemiyo.buda beni korkutuyo açıkcası. Mesela harfleri tanıyo bilgisayarın kurdu oldu fakat yukarıda belirttiğim şeylere ilgisi yok. Endişelenmekte hakılımıyım inanın bilmiyorum. Yoksa benmi fazla abartıyorum onuda bilmiyorum. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

bende bişeyler sormak istiyorum size. oğlum 5 yaşında seneye anaokuluna gidecek. fakat benim bazı endişelerim var. oğluma sürekli hikaye kitapları boyama kiyapları boya kalemleri vs. alıyorum yani arabalara olan ilgisini başka yönlere çekmeye çalışıyorum. fakat oğlum kesinlikle kitap okumak boyama yapmak gibi faaliyetlerle meşgul olmak istemiyo.buda beni korkutuyo açıkcası. Mesela harfleri tanıyo bilgisayarın kurdu oldu fakat yukarıda belirttiğim şeylere ilgisi yok. Endişelenmekte hakılımıyım inanın bilmiyorum. Yoksa benmi fazla abartıyorum onuda bilmiyorum. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Endişelenmene gerek yok canım okula başladığı zaman her şey normale dönecektir benim de oğlum tüm kahramanların hayranı önceleri başka bir şey düşünmezdi.okula başladıktan sonra ilgisini çekmek için kahramanların resimlerini bilgisayardan çıkartıp boyama yapıyorduk okul bu sorununu halletti.Daha farklı şeyler yapmaya başladı,arada hulk,örümcek adam,çöp adam gibi şeyler yapmasını da çok öenmsemiyorum bu yüzden.a.s.

2010-2011 öğretım yılında 5 yasında olacak.1 sene gıdıp 6 yasında ılkokula başlayabışır aslında.ama kızınızın hazırbulunusluk duzeyı onemlı..baslayıp başlayamayacağına öğretmenı karar verır.
:ecrin_bebek:

Ben 2 yıl anaokuluna gitmesi taraftarı değilim bıkar diye düşünüyorum.Herşeyden çabuk sıkılan bir çocuk çünkü.
Diğer yandan yazmaya pek meraklı kalem defter elinden düşmüyor sayıların ve harflerin bir kısmını öğretmememize rağmen kendi kendine öğrenmiş.
kafam çok karışık göndermekle göndermemek arasında kalakaldım
ama en iyisi dediğiniz gibi buna öğretmenin karar vermesi
gerçi okuldaki öğretmenin bu konuyla ne kadar ilgileneceğide ayrı mesele
sözüm meclisten dışarı ben kendi okul öğretmenimiz için yazdım son cümleyi...

ilgine ve verdiğin cevaba çok çok teşekkür ederim çıtır-pıtır a.s.a.s.a.s.

Canım benim kızım 2,5 yaşında ama bende sorayım dedim.
Kızım sürekli kitap, defter, kalem istiyor. Bende aldım hepsinden kalemi tutmasını falan öğrendi.
Sabahtan akşama kadar sürekli birşeyler karalıyor. Abaküs falan aldım 10.na kadar karıştırmadan sayıları sayıyor... Okul çağı gelince bunlardan sıkılır diye korkuyorum. 2,5 yaşında bu kadar yazmaya saymaya ilgi duyması normalidir sence
CADIARZU

Canım benim kızım 2,5 yaşında ama bende sorayım dedim.
Kızım sürekli kitap, defter, kalem istiyor. Bende aldım hepsinden kalemi tutmasını falan öğrendi.
Sabahtan akşama kadar sürekli birşeyler karalıyor. Abaküs falan aldım 10.na kadar karıştırmadan sayıları sayıyor... Okul çağı gelince bunlardan sıkılır diye korkuyorum. 2,5 yaşında bu kadar yazmaya saymaya ilgi duyması normalidir sence
CADIARZU

Merak etme bir süre sonra kendisi sıkılır ve bırakır ara ara aklına geldikçe yapar birşeyler....Biz anneler de ne kadar evhamlıyız öğrenmek istese bir dert öğrenmek istemese başka bir derta.s.

Merak etme bir süre sonra kendisi sıkılır ve bırakır ara ara aklına geldikçe yapar birşeyler....Biz anneler de ne kadar evhamlıyız öğrenmek istese bir dert öğrenmek istemese başka bir derta.s.

Haklısın canım, hem öğrensin diye çırpınıyorum hemde okul çağı gelince sıkılır diye korkuyorum. Sanırım kendi haline bıraksam iyi olacak...a.s.

X