Anne olmayi beceremedim:(

Arkadaşların hepsi ortak bi paydada buluşmuş o da çocuğun seni kullanmasına izin vermemen. Bu biraz büyüdüğünde daha da çözülmez bi yumak haline gelecek. Markette istediğini aldırmak için yere yatıp ağlayan tüm rafları boşaltan, ilerde okula gittiğinde öğretmenden az ilgi gördüğünde hırçınlaşan okuldan soğuyan, oyuncaklarını paylaşmayan bencil bi çocuk olacak..

Kontrolü eline alman gerekir, evin reislerini ve kurallarını bilsin. Çekmeceleri boşaltmasına izin verme, yanında durmasına izin verme, sert ama sakin ses tonuyla kararlı olarak konuş. Ağlasın bırak. Sürekli ağlıyorlar zaten.

Kuzenim aynı senin yaptıklarını yaptı, gece çocuk annesiyle babasının odasında uyuyordu şuan 7 yaşında okula gidiyor ve hala anne babayla yatmak istiyor. Okula başladın abla oldun diye odasını ayırdılar gece bunlar uyuyunca gelip kapının eşiğine yatıyormuş. Annesinin kendisi dışında biriyle konuşmasına asla izin vermiyor. Kuzen biriyle konuşurken sürekli yakasını paçasını çekiştirip anne anne anne diye sesleniyor. Mutfakta kuzen iş yaparken oda tam ayağının dibinde oturup eteğinden tutuyor, kaç kere bu yüzden kuzenim çocuğun ayağını ezdi. Asla diğer çocuklar gibi oyun oynamıyor ve en kötüsü hala annesinin kucağında oturuyor. Annesi indirse bile allem edip kallem edip usulca geliyor kadının dizine. Annesi banyo yaparken kapıyı kapatmasını istemiyor. ep anneyi görmek istiyor. Hergün okulda bi şeyler bulup annesini okula çağırıyor görmek için. Üstünü ıslatıyor, önceden hiç ama hiç yapmadığı halde altına yapıyor ( sırf anne gelsin diye ) Kuzenim cinnet geçirecek duruma geldi

Çocuk o kadar sorumlu duruyorki anlatamam. Bedeni 7 yaşında ruhu 30 gibi. Hiç oyun oynadığını görmedim.

Yol yakınken önlemini al. Allah yardımcın olsun

Allah kuzeninizinde yardimcisi olsun,Tesekkur ederim cevabiniza.
Dunden beri saat azar aglamasina izin veriyorum.
Hatta dun dusumu aldim ustume guzel birseyler giyindim esimi oyle karsiladim.
Hem kendim hem esim sasirdik bu duruma.
Sizlerin cok destegi oldu bunun icin,ayri auto tesekkurler.

Arkadaşların hepsi ortak bi paydada buluşmuş o da çocuğun seni kullanmasına izin vermemen. Bu biraz büyüdüğünde daha da çözülmez bi yumak haline gelecek. Markette istediğini aldırmak için yere yatıp ağlayan tüm rafları boşaltan, ilerde okula gittiğinde öğretmenden az ilgi gördüğünde hırçınlaşan okuldan soğuyan, oyuncaklarını paylaşmayan bencil bi çocuk olacak..

Kontrolü eline alman gerekir, evin reislerini ve kurallarını bilsin. Çekmeceleri boşaltmasına izin verme, yanında durmasına izin verme, sert ama sakin ses tonuyla kararlı olarak konuş. Ağlasın bırak. Sürekli ağlıyorlar zaten.

Kuzenim aynı senin yaptıklarını yaptı, gece çocuk annesiyle babasının odasında uyuyordu şuan 7 yaşında okula gidiyor ve hala anne babayla yatmak istiyor. Okula başladın abla oldun diye odasını ayırdılar gece bunlar uyuyunca gelip kapının eşiğine yatıyormuş. Annesinin kendisi dışında biriyle konuşmasına asla izin vermiyor. Kuzen biriyle konuşurken sürekli yakasını paçasını çekiştirip anne anne anne diye sesleniyor. Mutfakta kuzen iş yaparken oda tam ayağının dibinde oturup eteğinden tutuyor, kaç kere bu yüzden kuzenim çocuğun ayağını ezdi. Asla diğer çocuklar gibi oyun oynamıyor ve en kötüsü hala annesinin kucağında oturuyor. Annesi indirse bile allem edip kallem edip usulca geliyor kadının dizine. Annesi banyo yaparken kapıyı kapatmasını istemiyor. ep anneyi görmek istiyor. Hergün okulda bi şeyler bulup annesini okula çağırıyor görmek için. Üstünü ıslatıyor, önceden hiç ama hiç yapmadığı halde altına yapıyor ( sırf anne gelsin diye ) Kuzenim cinnet geçirecek duruma geldi

Çocuk o kadar sorumlu duruyorki anlatamam. Bedeni 7 yaşında ruhu 30 gibi. Hiç oyun oynadığını görmedim.

Yol yakınken önlemini al. Allah yardımcın olsun

Eşinizin tavrı da yanlış sizinki de.

Günlük bir saat sevmeyle çocuğa babalık sevgisini nasıl aşılayacak eşiniz ?

Siz de böyle davranmaya devam ederseniz o çocuk çok yaramaz ve size bağımlı olur.

Bir an önce kontrolü sağlamalısınız

Tesekkur ederim,esim isten yorgun geldigi icin haftaici genelde Ben ilgileniyorum.Ama haftasonu hava guzelse oglumla 1-2saat parka,disariya gidiyorlar.Birde bel fitigi rahatsizligi var esimin cok fazla terse oturup,egilip oglumuzla oynayamiyor.

Merhabalar;

Teorik ile pratik arasında fark oluyor maalesef.benim Kıızm 14 aylık ama ağlayarak istediği bişeyi yapmam.Bunu bildiği için çok ağlamaz.Yürümeye başladığında evde orta sehpayı kaldırdım sadece.Düştüğünde ya görmemezlikten geldim yada aaaa zeynebim düşmüş alkışşşşş yaptım.Şimdi düşünce gözlerimin içine bakıyor ben alkış yapıyorum oda yapıyor.Şimdiden yaptığı yanlışların sonucunun olduğunu azda olsa biliyor.Biraz rahat olun.Karnı toksa,altı temizse,uykusunu aldıysa ateşi felan yoksa sıkıntı yok.

Cok tesekkurler,Haklisiniz.

Merhabalar;

Teorik ile pratik arasında fark oluyor maalesef.benim Kıızm 14 aylık ama ağlayarak istediği bişeyi yapmam.Bunu bildiği için çok ağlamaz.Yürümeye başladığında evde orta sehpayı kaldırdım sadece.Düştüğünde ya görmemezlikten geldim yada aaaa zeynebim düşmüş alkışşşşş yaptım.Şimdi düşünce gözlerimin içine bakıyor ben alkış yapıyorum oda yapıyor.Şimdiden yaptığı yanlışların sonucunun olduğunu azda olsa biliyor.Biraz rahat olun.Karnı toksa,altı temizse,uykusunu aldıysa ateşi felan yoksa sıkıntı yok.

sizin yazdıklarını görünce annemi anladım.. bende mızmız bir bebekmişim. birde ilk çocuğum üstüme titrerlermiş... ağlamamada izin vermezlermiş. ne deli etmişim onu ve babamı... şimdi bebişim olduğunda o huyu bana benzemesin diye çok dua ediyorum...

bebeğinle o kadar ilgilenirsen sana bağımlı olur. arkadaşım senin gibiydi şimdi kızı 5 yaşında tek başına ne yemek yiyor ne uyuyor. ama kreşte çok güzel hem kendi yemeğini yiyip hem uyuyuormuş. ben ondan ders aldım. kızım maşallah tek başına oynar, ben yemek yaparken mama sandalyesinde oturur dışarıyı izler, evde oda oda dolaşır bazen bulamıyorum hangi odada olduğunu, odasını 6 aylıkken ayırdım.

çocuk bu düşe kalka büyüyecek, düşe acıya öğrenecek. benim kızım çay bardaklarına hücum ederdi bir kere eline verdim eli yandı bir daha temkinli davranıyor.

şimdi böyle alıştırırsan başa çıkamazsın. tuvalete bile gidemiyorum ne demek. 2. çocuk olursa ne yapacaksın.

Herseyduzelirmi,
Ben tek cocugum ve kalabalik aileyi cok seviyorum.
Ama simdiden tek cocuktan gozum korkmus durumda.
Cok Haklisiniz.

Arkadaşların fikirlerine katılıyorum.Bebeği ağlatmamaya çalışmak diye bişey yok.Bebek bu ağlayacak.Bu şekilde kendine bağımlı yapmışsın,işini göremez olmuşsun.Ve bu sorun gitgide büyüyecek,evliliğine bile yansıyacak.Benim oğlumda çok yaramazdı,ağlardı ama ağlar ağlar susardı.İhtiyaçlarını tabii ki karşılayacaksın bebek bu ve anneye muhtaç ama seni kullanmasına izin vermeyeceksin.Eşinin fikrine katılıyorum kendi kendine vakit geçirebilmeyi öğrenmeli bir çocuk.Herkesin çocuğu kıymetli,kimse çocuğu ağlasın istemez ama sen kendini tamamen çocuğa adamış,herşeyi boşvermişsin olmaz bu böyle.Kendine çeki düzen ver.Çocuklu arkadaşların varsa onlarla görüş,varsa yaşıtlarıyla vakit geçirsin.Gerçi daha küçük ama olsun işe yarayacağını düşünüyorum.Maddi durmunuz nedir bilemiyorum ama kendine bir yardımcı alsan,en azından yarım gün gelse sen çocukla ilgilenirken o da ev işlerini yapar.Seninde üzerinden yük gitmiş olur.Kolay gelsin...

Tesekkur ederim Chole78,
Aslinda bulundugumuz sehirde hic yakinim yok sadece esimin is arkadaslari,komsularimiz,benim birkac arkadasim.
Haftada 1gun 2bebekli arkadaslar Daha bulusuyoruz ve istisnasiz her hafta bebisleri bulusturmaya calisiyoruz.
Gercekten cok guzel oluyor.
Maddi durumumuza gelince biraz borcumuz kaldi ama birkac ay sonradan itibaren yardimci bir hanim fikri cok guzel olabilir insallah.

Arkadaşların fikirlerine katılıyorum.Bebeği ağlatmamaya çalışmak diye bişey yok.Bebek bu ağlayacak.Bu şekilde kendine bağımlı yapmışsın,işini göremez olmuşsun.Ve bu sorun gitgide büyüyecek,evliliğine bile yansıyacak.Benim oğlumda çok yaramazdı,ağlardı ama ağlar ağlar susardı.İhtiyaçlarını tabii ki karşılayacaksın bebek bu ve anneye muhtaç ama seni kullanmasına izin vermeyeceksin.Eşinin fikrine katılıyorum kendi kendine vakit geçirebilmeyi öğrenmeli bir çocuk.Herkesin çocuğu kıymetli,kimse çocuğu ağlasın istemez ama sen kendini tamamen çocuğa adamış,herşeyi boşvermişsin olmaz bu böyle.Kendine çeki düzen ver.Çocuklu arkadaşların varsa onlarla görüş,varsa yaşıtlarıyla vakit geçirsin.Gerçi daha küçük ama olsun işe yarayacağını düşünüyorum.Maddi durmunuz nedir bilemiyorum ama kendine bir yardımcı alsan,en azından yarım gün gelse sen çocukla ilgilenirken o da ev işlerini yapar.Seninde üzerinden yük gitmiş olur.Kolay gelsin...

benim kızımda öyleydi hiç bi iş yaptırmaz arkamdan ağlardı banyoya girerdim oda kapının önünde otururdu.biyerde oda haklı kimse yok yanında benden başka kimseyi grmüyor bende gidersem diye korkuyodu heralde.ben şunu denedim ve sorunu aşmıştık.odadan çoıkıyordum çıkarken hemen gelicem deyip dk sonra geliyodum.amanla süreyi uzatabilirsin zamanla çocuk annem nasılsa gelecek diye beklemeyi öğreniyor.birde ben odada hiçbişey toplamadım sehpada dahil ne zaman bişeye dokunsa o oyuncak değil onun yeri burası derdim şimdi ne evimide ne gittiğimiz biyerde hiç ilgilenmez ev eşyalarıyla.ağlatarak iş yapmayın bence ağladığında bırakın sakinleşince işe dönün.bu hatayı çok yaptım.ağlata ağlata iş yapıyodum aman evim düzenli olsun diye.sonra çocuk huy değiştirmeye başladı mızmız oldu ev süpürürken ağlıyosa bırakıyodum sakinleştirip devam ediyodum yada dans ederek süpüryodum oda beni izliyodu:)yemek yaparken yaptıklarımı anlatıyordum hem o eğlenmiş oluyodu hem ben iş yapmış oluyodum.unutmayın siz ne kadar stresli olursanı çocuğunuzda o kadar huysuz olur.herşey yoluna girecek sabredin...

Sanki beni anlatmissiniz:)
Cocugumda hep sadece Beni gordugu icin bu kadar sahiplenici ve bagimli oldu.
Akrabalarimizi,buyuklerimizi gorse,onlarla vakit gecirse belki Daha farkli olurdu.

Aprilbuterfly,
Tesekkur ederim,esimle yatagimi ayirmak zorunda kaldim cunku oglum kendi yatagina hic alisamadi.
Ve gecede defalarca uyandigi icin esimde bir muddet uyku sorunu yasadi.
Bende oglumun odasini ayirmaya kendimi hazir hissedemedim.
Oyuzden esim uyuyabilsin diye odalari ayirdik.
Geceleri esimin yanina gelmeyi de denedim.
Ama oglumun uykusu cok hafif o agladiginda odasina gidene kadar kalkip oturuyordu yatakta.
Ve an az 1saat sonra yeniden daliyordu.
Aslinda Ayni uyku problemi esimdede var.
Ne uykuya dalabiliyorlar,ne de uyandiklarinda tekrar uyuyabiliyorlar:KK43:

artı söylemeyi unuttum hamileyim ikşnciye ve oglum kucagımda ev işlerini yapmaya calısıyorum düşün artık ve benim hiç ama hiç kimsem yok inan cocuk dogalı bir gün bile kimse bakmadı

Selam
öncelikle ben etrafımdaki bebekli kadınlardan pay biçerek diyebilirimki
cocugun yeme ve uyku düzeni tamamen anneyle ilgili
çocukla oturup ilgilenmeliisn ama ocakta yemeğin varken değil yada bir ayagında agda bezı yapısıkken degıl
hakketten kafan rahatken
ote yandan bu kadar yaramaz olabılırmı dıye dusundum 1 yasında cunku suanda onu dusmesinden filan korursun ama 3 yasına geldıgınde ne olacak peki ? daha cok ılgı ısteyecek konusacak
biraz bir takım seylerı yoluna koymalısınız bebegın uyku duzenı olusmalı her gun aynı saatte uyumalı gec yatmamalı
sık sık dısarı cıkmalısınız ne bılım sızın bu anlattıgını ben sadece bebegım dogdugu ılk 1 ay yasadım
klozete cocugumla oturdugumu ooo cok bılırım yani hayatımdada ilk kucagıma aldıgım bebek oglumdur ustelık bılemedım
sızdemı hata var acaba?

Bende Hata cok var kesinlikle.
Uyku sorunumuz ilk gunden beri var.
Yenidoganken bile uyumuyordu oglum.
Doktor bazi bebeklerin Boyle olabildigini soyledi.
Esimde oyle yataga yattigi saatten bazen 1-2saat bazende Daha gec Dakar uykuya,cit sesine uyanir,uyanincada sabaha kadar birdaha uyumaz.
Uyku icin ne yontemler denemedikki...
Yeme konusunda da birkac sevdigi sey haric yemek yemegi sevmiyor.
Ancak cok fazla emiyor.
Zaten cok emdigi icin yemek yemiyor.
Tesekkur ederim vakit ayirdiginiz icin.

Anne olmak zor zanaat ama bir düzen oturtabilirsiniz. Örneğin yemek yaparken mutfağa bir şey serip çocuğunuzu oturtturup oyuncaklarını önüne koyabilirsiniz sizin yanınızda olmuş olur. Ütü yaparken de aynı odada yapabilirsiniz. O uyuduğunda banyonuzu yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Siz biraz fazla salmışsınız kendinizi. Bir de her ağladığında yanına koşarsanız çocuk her seferinde aynı taktiği uygulayacaktır. 10 yaşında bir kızım 5 yaşında da bir oğlum var. Kızım büyüdü ama oğlum bazen istediği bir şey olmayınca ağlamaya başlıyor bende ağladığın sürece kesinlikle bu istediğine izin vermeyeceğim bunu biliyorsun değil mi oğlum diyorum yaklaşık 10 saniya sonra susuyor. Kararlı davranmanız gerekiyor.

Allah bagislasin evlatlarinizi,Tesekkurler.

Anne olmak zor zanaat ama bir düzen oturtabilirsiniz. Örneğin yemek yaparken mutfağa bir şey serip çocuğunuzu oturtturup oyuncaklarını önüne koyabilirsiniz sizin yanınızda olmuş olur. Ütü yaparken de aynı odada yapabilirsiniz. O uyuduğunda banyonuzu yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Siz biraz fazla salmışsınız kendinizi. Bir de her ağladığında yanına koşarsanız çocuk her seferinde aynı taktiği uygulayacaktır. 10 yaşında bir kızım 5 yaşında da bir oğlum var. Kızım büyüdü ama oğlum bazen istediği bir şey olmayınca ağlamaya başlıyor bende ağladığın sürece kesinlikle bu istediğine izin vermeyeceğim bunu biliyorsun değil mi oğlum diyorum yaklaşık 10 saniya sonra susuyor. Kararlı davranmanız gerekiyor.

ALLAH yardımcın olsun .
Benim de kimsem yoktu doğum yaptığımda .
İkiz doğurdum hem de ,bebeklerim şuan 14 aylıklar:nazar:
tek başıma 7 ay baktım yavrularıma ..
şuan da tekim
hamilelikte çok kitap okumuştum ,kendim de kuralcı biriyimdir .
Baştan itibaren hep bir kural koydum yavrularıma ..
Çok uğraştım ,gecelerce iki bebeyle sabahlara kadar hiç uyumadım ama hiç yılmadım ,vazgeçmedim .
Çünkü biliyordum ki yapayalnızdım ve bir kural olmazsa iki bebekle asla bu işin altından çıkamazdım ..
Ben de baştan beri hep saatli uyuttum ,saatli besledim ..
Gece mesela 4 temi beslenecekler hiç aksatmadım o saati ,5 temi uyuyacaklar hiç aksatmadım .
Uyumak istediler doğal olarak ,ben oyaladım hep bir şekilde saatleri gelsin diye .
Bir süre sonra baktım ki çalar saat gibi oldular ,beslenme saatlerinde tık uyanıyorlardı ,besleyip uyutuyordum ..
Gündüzleri de akşamları belli saatlerde uyutttum hep onları ,ağladılar ,zırladılar bu süreçte ama yılmadım ,bir şekilde oyaladım onları ve saatleri geldiğinde yaptım herşeyi .
Kızım emzik almıyordu başlarda ,tam bir ay hiç uyumadım , o attı ben taktım o attı ben taktım ağzına ve bir ay sonunda kızım emziğe alıştı.
Bebeklerimi sallamadan uyumaya alıştırdım ,bir kere bile ayağıma almadım ,odalarına bir mini müzik aleti aldım ,sabaha kadar ney müziği ile uyuttum onları doğduklarından beri ,bu müzik hem ruhlarını dinlendirdi ,hem bu müzikle uyunacağını öğrettti onlara ,hala o müzikle uyutuyorum ..
Kucağıma az ve öz aldım ,uyku rutininde her ağladıklarında almadım yataktan ,bekledim ,bazı geceler uykuya dalarken 5er dakika ağlattım ,ağlaya ağlaya uyudular ve uyumaları gerektiğini öğrendikten sonra ağlamayı kestiler ,hatta bazen ikis ibir ağlardı ,çekerdim odanın kapısını ,5 dakika ağlamalarına izin verirdim ,ağlaya ağlaya uyurlardı ,bebeğin ağlamasının ona sakıncalı olduğunu düşünmüyorum ..
ağlamak bir tepkidir ve bebek ağlamayı da bilmeli ,tepkisiz olmamalı ,en önemlisi şımartılmamalı .
herşeyden önce bebeklerin kişisel gelişimi için gerekli bu .
bebeklerim emeklemeye başladıklarında ayağa dikildiklerinde haliyle düştüler ordan burdan ,hiç elimle kaldırmadım ,kendileri kalksın diye bekledim ve yüzüme bakıp ağlama moduna girince yok bişey yavrum yok bişey dedim ama ellemedim hiç ..
ilk başta düşünce ağladılar ,sonra düştüklerinde hiç tepki vermeyip kendi kendilerine kalktılar ,düştüklerinde bişey olmadığını anladılar ve ağlamayı kestiler.
hatta eve birileri geldiğinde bana şaşırıyorlardı hala da şaşırırlar yavrularıma ,düşünce ağlamıyorlar çünkü ,kalkıp devam ediyorlar oyuna ..
kucağıma almıyor muyum tabiki alıyorum ama ağladıklarında değil ,sevgimi göstermek için ama onu da tadında yapıyorum ki şımarmasınlar diye .
ek gıdaya alışma sürecinde mesela doktorlar aman zorlamayın çocukları yok psikolojisi bozulur yok yemez diyorlardı ,hiç dinlemedim.
zorla herşeyi yedirdim ,kızım tükürüyordu ben tekrar veriyordum ,3 ay alışma sürecimiz oldu hiç yılmadım ..
iyiki de zorla yedirmişim ,şimdi herşeyi yiyorlar ..
çocuk meselesi tamamen bir sabır ve inat meselesi..
onlar göründükleri gibi değiller herşeyin farkındalar , o yüzden inatla onların hem kişisel hem fiziksel gelişimi için doğru olanı yapma konusunda ilerlemek lazım .
annelik çocuğu gün boyu kucağında tutmakla ,ağlatmamakla olmaz ,ona faydalı olabilecek tavırları sergilemekle olur ..
ben şuan çizdiğim yolun meyvelerini yiyorum çok şükür ve çok memnunum :nazar:
yavrularım 14 aylık oldular ve ben 3.ye hamileyim .
inş. onu da öyle yetiştireceğim :nazar:
sen geç kalmışsın bir düzen konusunda bundan sonra nasıl yardımcı olunur sana bilemiyorum ama istersen yine de bir dene yazdıklarımı belki faydası olur

Masallah size,Tesekkur ederim tavsiyeleriniz icin,mutlaka deneyecegim.

Rica ederim :) Eminimki siz bu durumu fark ettiyseniz her şeyde yoluna girecektir biraz çabayla :) Oğlunuzda gerçekten zormuş sizede yazık ama büyüyecek elbette :/

konu sahibi arkadaşım Allah yavrunuzu bağışlasın. benim de 10,5 aylık bir kızım var çok şükür. size çok tavsiye verecek durumda değilim ama paylaşabilirim birşeyler.

sizi çok iyi anlıyorum. ayaklarına taş değmesin ama tek başına bebiş büyütmek gerçekten zor. hele huysuz bir bebekse...

sizin bebişiniz belki şımardı biraz ama genetik bazı özellikleri de vardır bunları siz değiştiremezsiniz o nedenle kendinizi çok suçlamayın.

ben çocuğun kucağa alınınca, öpülüp, sevilince şımaracağını düşünmüyorum (Allah utandırmasın) ve bu şımarıklık yani sevgi şımarıklığı inanın kimseyi rahatsız etmez.çok kitap ile çocuk büyütmek istemem ama okurum da bolca. kitaplar bile artık değişti inanın. çocuğun kucağa alınması onu şımartmaz, kendine güvenini geliştirir. o bakımdan bence müsterih olun ve doyasıya alın kucağınıza, sarın.:KK34:

benim kızım da bu ara başladı ağlayarak bişiler yaptırmaya çalışmaya ama ben biraz korkuyorum şımarık çocuktan ve ağlatıyorum onu eğer gerekirse. çekmece boşaltmasına filan izin veriyorum yani oyun oynarken kısıtlamıyorum onu, ama ona, bana zarar verecek şeyleri de engelliyorum.

öncelikle kendinize ruhen ve fiziken bakmazsanız, mutlu olamazsınız ve siz mutsuzken ne eşiniz ne de bebişiniz mutlu olabilir.
bırakın ağlasın yavrunuz, zor evet ama neden panik oluyorsunuz ki valla garip gelecek ama ben yavrum ağlayınca bazen o tipine bakıp gülüyorum, yumuk yumuk gözleri bi de böle hüveeee diye ağlaması filan çok komik oluyor. hani Allah'a şükür hasta değilse bırakın azıcık ağlasın.:KK34:
eşinizi size yardım etmesi konusunda ikna edin. akşamları o 1 saat ilgilensin bebişle. siz komşuya çıkın, bir kahve için, açın müziği duymayın onları. babası ne kadar zarar verebilir ki ona? haftasonları da aynı şekilde birkaç saat eşiniz ilgilensin, evden çıkın hatta.
her gün dışarı çıkın bebişle. inanın dışarda çok mutlu oluyorlar. ilgilerini çekecek çok şey var. renkler, insanlar, gürültü. ve keşfediyorlar çok şey. tv den bin kat iyidir :KK34:
akşam için önerilen çaylar iyi gelebilir denemedim ama benim kızım da kolikken çok az rezene iyi gelir demişti doktorumuz, rahatlaması açısından.
başka bişi gelmiyo aklıma çünkü ben de çok tecrübeli sayılmam. sağlıklı, sıhhatli, şımarık olmayan çocuklar olsunlar inşallah...

Cok Tesekkur ederim samimi tavsiyelerinize,Allah evladinizi bagislasin.

Eşinizi haklı gördüğümü söylemem gerekir.
Unutmayın siz anneyseniz o da baba.
Yani kim çocuğunun ağlamasını ister?
Keşke hep keyifli olsalar hep gülseler..
Ama ne yazık ki bu mümkün değil..

Düşe kalka büyüyecek.
Yeri gelecek düşecek düşmemeyi öğrenecek.
Allah büyük yaralardan,hastalıklardan korusun elbette.
Ama bu kadar takıntılı olursanız mutsuz bir anne olursunuz.
Ve mutsuz bir anne bir çocuğa da eşe de mutluluk veremez..

Her istediğini ağlayarak yaptıran bir çocukla ilkokul çağında ya da
ergenlikte ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Kusura bakmayın anne değilim ama canının yanması dışında ağlayarak
beni yönetmeye çalışan bir çocuk düşünemiyorum..

Yeri gelecek ağlayacak,isteyecek ama bunu alamayınca ağlamasının anlamsız olduğunu
öğrenecek..
Yemekleri ağlayarak yiyecek başlarda ama annesinden kaçış olmadığını görüp sonunda
ağzını kendisi açacak size.

Çocuğun ağlama davranışını pekiştiriyorsunuz.
Kendi işinizi kendiniz zorlaştırıyorsunuz.
Çocuk büyütürken özellikle zor,sancılı dönemler olur evet yürümeye geçiş gibi..
Ama sizin tüm dönemleriniz sancılı..
Eşinizin size yardımcı olması gerek..
Temizlik, ütü gibi ihtiyaçları baba eve gelince yapın.
O sürede çocuk onun gözetiminde olsun.
Ama ağlaması konusunda bu kadar hassas olmayı bırakmalısınız en başta..

Eşinizi haklı gördüğümü söylemem gerekir.
Unutmayın siz anneyseniz o da baba.
Yani kim çocuğunun ağlamasını ister?
Keşke hep keyifli olsalar hep gülseler..
Ama ne yazık ki bu mümkün değil..

Düşe kalka büyüyecek.
Yeri gelecek düşecek düşmemeyi öğrenecek.
Allah büyük yaralardan,hastalıklardan korusun elbette.
Ama bu kadar takıntılı olursanız mutsuz bir anne olursunuz.
Ve mutsuz bir anne bir çocuğa da eşe de mutluluk veremez..

Her istediğini ağlayarak yaptıran bir çocukla ilkokul çağında ya da
ergenlikte ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Kusura bakmayın anne değilim ama canının yanması dışında ağlayarak
beni yönetmeye çalışan bir çocuk düşünemiyorum..

Yeri gelecek ağlayacak,isteyecek ama bunu alamayınca ağlamasının anlamsız olduğunu
öğrenecek..
Yemekleri ağlayarak yiyecek başlarda ama annesinden kaçış olmadığını görüp sonunda
ağzını kendisi açacak size.

Çocuğun ağlama davranışını pekiştiriyorsunuz.
Kendi işinizi kendiniz zorlaştırıyorsunuz.
Çocuk büyütürken özellikle zor,sancılı dönemler olur evet yürümeye geçiş gibi..
Ama sizin tüm dönemleriniz sancılı..
Eşinizin size yardımcı olması gerek..
Temizlik, ütü gibi ihtiyaçları baba eve gelince yapın.
O sürede çocuk onun gözetiminde olsun.
Ama ağlaması konusunda bu kadar hassas olmayı bırakmalısınız en başta..

Haklisiniz arkadasim.
Dunden beri eger bir ihtiyaci Yoksa azar azar aglamasina izin veriyorum.
Insallah kararli bir sekilde bu tutumu decal ettirebilirim.
Cok Tesekkurler.

Bana ozel mesaj atan Tiryandafila isimli arkadasim henuz yeni uye oldugum icin size cevap atamadim.
Cok Tesekkur ederim mesajiniz Beni umutlandirdi,Allah hepimizin yardimcisi olsun.

Yine ozelden mesaj atan Talebe isimli arkadasim kitap ve yazar tavsiyeniz icin tesekkurler.Ancak okumadigimi dusunerek yolladiginiz bu yazarin Annelik Sanati,Cocukluk Sirri ve son kitabi olan Dogal Ebeveynlik kitabini okudum.Hatta hamileyken radyo yayinlarini da takip strum.
Ancak bahsettigi anadolu pedagojisinin dogruluguna inanamadim ve cogunlukla dogru olani dile getirip,dogru olani nasil cocuklarimiza,hayatimiza uygulayabilecegimiz konusunda bizi aydinlatmamasindan oturu de sadece okuduklarim,dinlediklerim lafta kaldi.Bu durumdan oturude cok uzgunum..

X