anne sorunsalı

annenizin yeni yetme ergenlerden farkı yok
ama bu saatten sonra düzelmez
eşim yok nasılsa,kızım umrumda değil havasında
ancak doğru olmayan bir şey daha var;
eşinizin annenize hesap sorması
ne sebeple beraber yaşıyorsunuz bilmiyorum ama
beraber yaşamaya devam ederseniz bu sorunlar katlanıp büyüyecek
eşinle başka eve geç,
bu saatten sonra duymamak,görmemek katlanmayı daha kolay kılabilir...

merhabalar
bu konu benim kendimi bildim bileli aşamadığım bi konu hiçkimse dışardan bu kız annesini sevmiyo diyemez ama malesef çok zaman ben bunu sorguladım.
size annemle olan ilişkimden bahsedicem uzun olursa affola
hatırladığım en eski anılarımdan başlicam

annemle babam ben 1 buçuk yaşında ayrılıyolar ve annem çalışıyo başka bi şehirde bana anneannem bakıyor (( onu gerçekten çok severdim ben 6 yasındayken vefat etti allah rahmet eylesin ))
2 2 bucuk yıl bakıyor ve sonrasında annem birisiyle tanışıyır evleniyor ve beni yanına alıyor.
normalde insan hatırlamaz o yaşları çok ama benim hatırladığım bi korku var
annemle birlikte yaşamaya başladıktan sonra annem tuvalete dahi gitse onu kapıda çıkana kadar bekler anne orda mısın ses ver pencereden çıkıp gitmedin dimi diye anlicağınız sürekli peşinden dolanırdım..
annemin evlendiği insanı çok sevdim bana öz babalık yaptı mekanı cennet olsun onunda babam oldu benim..
ama çok kıskançtı sinirliydi annemle ilişkilerinde..tek başına hiçbir yere göndermezdi mesela

çok eskilerden şunu hatırlıyorum annemle ilgili..biz her yaz memlekete giderdik annemle babam gelmezdi mesela..
annem otobüste muavinle arka koltuğa gecer yol boyunca konuşup gülerlerdi..çağırırdım yanıma gelmezdi.
çok ufaktım o zamanlar çok anlayamıyodum ama bi keresinde o kadar çok kızmıştm ki seni babama söylicem gel yanıma dediğimde annem tamam kızım gidince hemen söyle bak sonra bize noluyo baban neler yapıyo diye tehdit etmişti..

ortaokul yıllarımda babam bana karşı da kıskançlığını göstermeye başlamıştı çünkü genç kız oluyordum ve hatırlarım 3 aylık yaz tatilinde sadece 2 kez çıkabilmiştim evden arkadasıma götürmüştü ve yine kendisi alıp getirmişti..annem çok boşanmak istedi ama yapamadı..ortaokulda anneme daha çok baglanmıştım.babamdan uzaklaşmıştım neyse..

babamı ben liseye başladığım ekim ayında kaybettik kanserden..
işte benim için zorlu süreç sonrasında başladı..
kusura bakmayın belki dağınık anlatıyorum bilmiyorum..

annem çalıştı bize baktı ben okudum..
ama öyle değildi işte ben içten içe annemi sevmiyodum..hep kendisini benimle kıyasladı seneler geçti halaa da öyle
benim gibi giyinmeler benim gibi konuşmalar bişi dediğimde eeee sen yapmıyo musun sanki demeler
görüştüğü insanlar oldu tabi evlilik düşündüğü ama ben varken o evde yapmadı allah razı olsun ..
ben lisede annemle koptum iyice aslında herşeyimizi biliriz söyleriz ama içten içe kızdım bunu hiç söylemedim taaa ki 2 hafta öncesine kadar(( onu birazdan anlatıcam ))
ben eşimle internetten tanıştım evlendim 5 yıl oldu evleneli erken evlendim çok badireler atlattık şuanda da iyi miyiz bilmiyorum ama ben size annemle beni anlatıcam

ben internetten birini buldum diye annem de internetten birini buldu evlendi 10 ay kadar evli kaldı adam yalancı çapkın cıktı ayrıldılar haziranda..

annemi bi konuda uyarsam eee sen kocanla kendine bak sanki sende internetten bulmadın mı benim hayatıma karışma istediğimi yaparım..
ya bazen çok şaşırıyorum gelmiş 45 yaşına halaa saf
ona herşeyi ben söylüyorum kimse için bu kötüdür bana zarar gelir hiç demez ve uyardıgım sey mutlaka başına gelir beni anlar
bazen şaşırıyorum o mu çocuk ben mi anneyim

annem boşandıktan sonra bunalıma girdi ilaç falan kullanıyo
ama son zamanlarda iyice kafayı yedi .. face de bi gruba daldı elinden tgelefon düşmüyo ergen çocuklar gibi odadan çıkmıyo yemek hazır olunca çağırırım gelir yer kalkar gider..((beraber yaşıyoruz bu arada belli bi süre))

ben annem yüzümden eşime rezil olmaktan bıktım onun el kol hareketleri konuşma tarzı yaptığı yanlışlar cocuk gibi davranmalar
offf bi yandan eşimi susturmaya çalışıyorum bi yandan annemi düzeltmeye..
eşim çünkü bişi görsün onu öyle güzel kullanır ki diyorum anneme allah rızası için agzına laf verme benim hayatım kimseye hesap verecek değilim kimseyi ilgilendirmez..yahu nası ilgilendirmez sen annesin gelmişsin 45 yaşına nası yaparsın

ha bu arada 19 20 yaşlarında bi ara doktora gitmiştim psikiyatriste bi test vermişti anneyle ilgili sorulara seviyo musun falan gibi sorulara hep hayır yazmıştım..anlatır mısın biraz dediğinde anlatmamıştım..

face de takıldığı gruba bi sorun yüzünden 2 gün girememiş sürekli dertleniyo.. e tabi yorum yazamaıyo kimseyle konuşamıyo..
eşim yatmıştı bende o sırada annemin odasındaydım.annem balkonda biriyle konuşuyo gece 1 bucuk. hasan abi şöyle böyle giremiyorum edemiyorum telefonun kapanmasını bekliyorum yoksa kötü şeyler olucak.
neyse kapattılar ardından yine telefon çaldı yine biriyle konuşuyo o sırada eşim uyanmış balkona gitti seslerini duyuyorum..annem telefonu birden kapattı ki eşim kiminle konusuyosun sen bu saatte dedi hasan abimle konuştuk diyo annem.. gecenin bu saatinde hiç tanımadığın gruptan tanıştıgın adam mı abin oldu diyo eşim sen karışamazsın istediğimle istediğim saatte konuşurum benim hayatım falan filan eşim deli oldu ben bu evde neyim bak benim canımı sıkma ben öyle geniş bi adam dediğim kendine çeki düzen ver dedi...gitti odaya ama ben nası kötü oldum anlatamam eger o ikince telefon çalmasa ben gidip haddini bildiricektim ama geç kaldım..
neyse annem odaya geldi ben içimde ne var ne yok döktüm herşeyi ben seni binlerce kez uyarmama ragmen bak bu adamın karşısında beni kücük düşürme hata yapma dememe ragmen nası yaparsın başlarım senin abi dediğin insana ya şu saat ya yapılır mı ya nefret ediyorum senden falan filan bu gecmişteki olayları falan söyledim..
sen evlenmeseymişsin kim bilir nerde olurdun şimdi ar namus kalmamış sende..tabiki de bu evin erkegi karışacak bi de adamın karşısında car car ötüyosun diye çok kızdım.. HAK ETTİ

o günden sonra aynı evde konuşmuyolar ben de çok konuşmuyorum annemle bu kadın iyice ergen çocuklar gibi sabah uyanıp gece yarılarına kadar elinde telefon face..
dün eşim face de arkadaş listesine bakmış bana gösterdi..
ya kurcalayıp durma onu hayatı kimseyi ilgilendirmez dediysem de ona dedim sadece napiyim bi şekilde dengeyi sağlamam lazım..onunla oturup annemin hakkında şöyle böyle diyemem..ayrıca watsap tan mı face de mesajlardan mı bilmiyorum bi kaç erkekle konuşuyo dedi yine utandırdı yine rezil oldum offf
bugün annem soruyo niye soguksun ne zamandır hiç konuşmuyosun falan diye..face de ki arkadaşlarına dikkat et bana laf getirme bak sürekli mesajlasıyosun milletle senin yüzünden kocamın karşısında yüzüm kızarıyo yeter artık dedim vay efendim ben gideyim buralardan kurtulun benden alıp başımı gidicem (( her zaman bunu yapar kendisi kendini haklı çıkarma taktiğidir yemezler )) gitsen nolucak ya sen gittiğin yerde bu kafada sağlam durabilir misin kim bilir nerden çıkarsın sen sen misin çocuk ben miyim anne bilmiyorum nası basmıyo kafan bunlara şu kafayla bu yaşına kadar iyi yaşadın bu sefer hepten yalnız kalırsan bilmem seni nerden toplarız falan diye söylendim durdum..ya bi de diyo ki o grup ta yönetici olmuş iletişim için lazımmış istediğiyle konuşurmuş..ya biraz anne gibi davran anne ol ya..

bi de o hep kendini haklı görür yıllardır öyle hep bişiler benim yüzümden yada bi başkasının yüzünden olmuştur.kendi halt yemesi değildir yani..bi sorun olsa ya ben öleyim kurtul benden yada çekil alıp başımı gideyim rahat et dir..ben bu kadınla nası baş edicem bilmiyorum..eşim hep der sen bu annenin kızı olamazsın der..evet derim hayatta ne öğrendiysem babamdan öğrendim..

çok sogudum nası düzelir bndan sonra bilmiyorum..
ya anne bu sırtını dönüp gidemiyosun ki çünkü ne kardeş ne akraba yok bi tek anne var..

(( anca bu kadar düzgün yazabildim şu psikolojide nolur affedin ))
Zor bır hayat yasamışşınız.. Allah sabır versın. Lakin her ne olursa olsun cocuguna sahıp cıkan bır anneymış sızınkı. Takdır edersınız ki aksı durumları cok sık goruyoruz kendı hayatına yönelen bencıl anneler olabiliyor..45 yasında hayatında bır duzen tutturamamış bır kadın annenız.. Cok saglıklı ve dogru bor tutumu var dıyemm ama bu degılki ergen cocuklar gıbı baskılayın.. Bırakın ıstedıgıyle konuşşun. Esınız ve sız bence bıraz ılerıgıtmıssınız hemde kendınıze hıc bakmadan.. Bıraz da mutsuzluğunuzun acısını kötu yanlarından yakalayıp annenızı acıtarak cıkarıyorsunuz. Yıyıp içip odasına gıtsın bırakın kendı dunyasını yasasın Ama hata ama dogru.. Hayat dogrulardan ıbaretmı? Önce bır kendımıze bakmalıyız. Yargıları bukadar kolay savurmadan. Esınızle ılgılı sorunlarınıza odaklanın annenızle aynı evde yabancı olmayın.

Annem destek alıyo ama kendinin farkında degil benim bu bu hatalarım var demiyor.doktora face de bi grupta takılıyorum demiş.kadın şu durumda kendinizi iyi hissetmeniz için normal demiş.ama demiyor ki ben gözümü açar açmaz gece yatana kadar ordayım kızımın sorduğu soruları bile duymuyorum elin adamlarına numaramı verip gecenin 1 buçuğunda konuşuyorum demiyo..işte ona göre kendisinin hiç hatası yok..

Ayrıca ben de bi doktora gidicem gibi bu düşünceler beynimi kemiriyo unutamıyorum affedemiyorum anlaşamıyorum..arada kalıyorum..
sen yargilayip cezasini vermissin zaten anneni sevmiyorsun ve onun bu davranislarinin kaynagini ya da sebebini ogrenmek de istemiyosun. Bu durumda sadece en kisa zamanda ikinizde umarim kendi hayatlariniza ait duzeninizi kurarsiniz da karsilikli birbirinizi kirmaktan vazgecersiniz demekten baska care kalmiyo.

Damat kv.deye karismamali ki karisamaz da siz izin vermeseniz.Demek ki sizin annenize olan tutumunuzu esin goruyar da cesaret buluyor kendinde.Annenizi sizi kucukken annesine birakmaya gelincee(sanki onu sucluyor gibi yazmissiniz) Siz suanda artada cocuk yok bisey yok ve yinede bosanip yola tek basiniza devam etmeye korkuyorsunuz.Dusunun ki birde cocuk var o bir insan!Kapiyi kapatim arkaniza bakma dan ise gitme sanziniz yok ve onu birakabilercek kimseniz yok ama calismak zorundasiniz cunku bir tek sevgi karin doyurmuyor.Hayatimin bi doneminde bende kv.biraktim mecburuiyetten..ve bunun anne icin de ne kadar zor oldugunu biliyor musunuz?Aksam olunca evladinin kokusunu ozleyip goz yaslarinin yastiga damlamasi ne demek biliyor musunuz?Esinize lafim yok..vurmak v.s ama ne olursa olsun anne,baba,kardes baska bisey.El den yar olmaz onu bilirim...

Damat kv.deye karismamali ki karisamaz da siz izin vermeseniz.Demek ki sizin annenize olan tutumunuzu esin goruyar da cesaret buluyor kendinde.Annenizi sizi kucukken annesine birakmaya gelincee(sanki onu sucluyor gibi yazmissiniz) Siz suanda artada cocuk yok bisey yok ve yinede bosanip yola tek basiniza devam etmeye korkuyorsunuz.Dusunun ki birde cocuk var o bir insan!Kapiyi kapatim arkaniza bakma dan ise gitme sanziniz yok ve onu birakabilercek kimseniz yok ama calismak zorundasiniz cunku bir tek sevgi karin doyurmuyor.Hayatimin bi doneminde bende kv.biraktim mecburuiyetten..ve bunun anne icin de ne kadar zor oldugunu biliyor musunuz?Aksam olunca evladinin kokusunu ozleyip goz yaslarinin yastiga damlamasi ne demek biliyor musunuz?Esinize lafim yok..vurmak v.s ama ne olursa olsun anne,baba,kardes baska bisey.El den yar olmaz onu bilirim...

yorumunuz için teşekkür ederim..ama siz olayı başka yerden ele almışsınız..yazımda da dedim çalıştı bize baktı ama aması var diye..eksik olan düzeltemediğimiz şeyler var diye..ve dün akşam şehir dışında arkadasının yanına gideceğini onunla birlikte yaşicagını söyledi..yani sorunlarla yüzleşmek yerine yine kaçıyor..ben hatalıydım degil o benim abim istediğim saatte konuşurum (( 5 gündür sanal ortamda tanıştıgı adamdan bahsediyorum ))diyerek benim yüzümden kavga ediyosunuz aranızı bozuyorum ama benim yanlışım yok diyor..

sen yargilayip cezasini vermissin zaten anneni sevmiyorsun ve onun bu davranislarinin kaynagini ya da sebebini ogrenmek de istemiyosun. Bu durumda sadece en kisa zamanda ikinizde umarim kendi hayatlariniza ait duzeninizi kurarsiniz da karsilikli birbirinizi kirmaktan vazgecersiniz demekten baska care kalmiyo.

evet dediğin gibi dün akşam annem şehir dışındaki arkadasının yanına gideceğini bundan sonra orda yaşayacagını söyledi..ama yine hata yokmuş onda..ben yanlış bişi yapmıyorum diyo..

Zor bır hayat yasamışşınız.. Allah sabır versın. Lakin her ne olursa olsun cocuguna sahıp cıkan bır anneymış sızınkı. Takdır edersınız ki aksı durumları cok sık goruyoruz kendı hayatına yönelen bencıl anneler olabiliyor..45 yasında hayatında bır duzen tutturamamış bır kadın annenız.. Cok saglıklı ve dogru bor tutumu var dıyemm ama bu degılki ergen cocuklar gıbı baskılayın.. Bırakın ıstedıgıyle konuşşun. Esınız ve sız bence bıraz ılerıgıtmıssınız hemde kendınıze hıc bakmadan.. Bıraz da mutsuzluğunuzun acısını kötu yanlarından yakalayıp annenızı acıtarak cıkarıyorsunuz. Yıyıp içip odasına gıtsın bırakın kendı dunyasını yasasın Ama hata ama dogru.. Hayat dogrulardan ıbaretmı? Önce bır kendımıze bakmalıyız. Yargıları bukadar kolay savurmadan. Esınızle ılgılı sorunlarınıza odaklanın annenızle aynı evde yabancı olmayın.

annem ergen davranışları sergiliyo farkında mısınız..ne yapabilirim..kendisini benimle kıyaslıyo..sen konuşmadın mı sen giymedin mi sen öyle yapmadın mı..sizin yüzünüzden ben böyleyim diyo..ya boşanmasında bile en son evliliği..adam yalancı sapıgın teki çıktı(( internette tanışmıştı)) bak dedik sen bu kararı veriyosun ama bak aşamadığınız sorunlar varmış sakın ilerde bi gün bana deme ben sizin yüzünüzden ayrıldım diye dedim..yok demem dedi..gecenlerde ağlıyo ben onu çok özledim sizin yüzünüzden bitirdim keşke bitirmeseydim diyo..artık ben onunla nasıl iletişim kuracagımı bilmiyorum zaten gidiyomuş dün akşam söyledi..eğer gidersen hayatta bi tek kızın vardı gittiğin gün kızını yok bil dedim..cünkü ben annemi yok sayıcam dedim..

''ergen zihniyetli'' , ''sorumsuz'' olan bir kadın kocası öldüğünde çalışıp size bakmazdı. mümkünse başlık parasına sizi evlendirirdi. kadının hayatta yaşayamadığı çok şey var. ayrıca kime ne saat kaçta kiminle konuşuyor? 20 yaşında bir genç kız gece konuşunca sorun yok da 45 yaşındaki kadın konuşunca mı sıkıntı? eşiniz de kendini annenizin de mi reisi sanıyor? umarım anneniz en yakın zamanda kendine çok değer veren bir eş adayı bulur ve kendisini anlamaktan yoksun, kendisine ''reislik'' taslayan insanların yanından kurtulur.

annenizin yeni yetme ergenlerden farkı yok
ama bu saatten sonra düzelmez
eşim yok nasılsa,kızım umrumda değil havasında
ancak doğru olmayan bir şey daha var;
eşinizin annenize hesap sorması
ne sebeple beraber yaşıyorsunuz bilmiyorum ama
beraber yaşamaya devam ederseniz bu sorunlar katlanıp büyüyecek
eşinle başka eve geç,
bu saatten sonra duymamak,görmemek katlanmayı daha kolay kılabilir...

belli bi süre beraber yaşamak zorundayız..annem ergen davranışları sergiliyo..allah için gecenin bucugunda internetten tanıştıgı 3 5 gündür tanıdığı adamla konuşmasını (( face de grupta bi sorun varmış annem gruba giremiyomuş da onu konuşuyolar ama konu ne olursa olsun ))hangi erkek sindirebilir..

evet dediğin gibi dün akşam annem şehir dışındaki arkadasının yanına gideceğini bundan sonra orda yaşayacagını söyledi..ama yine hata yokmuş onda..ben yanlış bişi yapmıyorum diyo..
tamam birak gitsin o zaman kendince hatasi olmadigini dusunuosa birak yapsin ama sende tamamen habersiz kalma ondan sonucta annen. ama izin ver bi bakalim yapsin istedigini.

''ergen zihniyetli'' , ''sorumsuz'' olan bir kadın kocası öldüğünde çalışıp size bakmazdı. mümkünse başlık parasına sizi evlendirirdi. kadının hayatta yaşayamadığı çok şey var. ayrıca kime ne saat kaçta kiminle konuşuyor? 20 yaşında bir genç kız gece konuşunca sorun yok da 45 yaşındaki kadın konuşunca mı sıkıntı? eşiniz de kendini annenizin de mi reisi sanıyor? umarım anneniz en yakın zamanda kendine çok değer veren bir eş adayı bulur ve kendisini anlamaktan yoksun, kendisine ''reislik'' taslayan insanların yanından kurtulur.

annem sıradan herkesin annesi gibi bi anne olsaydı biz de böyle davranmazdık..

Atasözünün tamamı ''Her koyun kendi bacağından asılır kokusu etrafa yayılır.'' olduğuna göre
birbirimizin hayatını etkiler ve etkileniriz.
Her zaman benim hayatım benim kararım diyerek kendimizi soyutlayamayız.

yorumunuz için teşekkürler..işte ben de tam olarak bunu anlatmak istiyorum..ama annem anlamıyo..mesela onun bu davranışları eşim e söz hakkı doguruyo onun karşısında küçük düşüyorum..senin annenle başlıyo arkası bitmiyo..(( emin olun seni ilgilendirmez o onun hayatı karışmaya hakkın yok çok diyorum..bu konular yüzünden eşimle çok karşı karşıya geldim..))

annem ergen davranışları sergiliyo farkında mısınız..ne yapabilirim..kendisini benimle kıyaslıyo..sen konuşmadın mı sen giymedin mi sen öyle yapmadın mı..sizin yüzünüzden ben böyleyim diyo..ya boşanmasında bile en son evliliği..adam yalancı sapıgın teki çıktı(( internette tanışmıştı)) bak dedik sen bu kararı veriyosun ama bak aşamadığınız sorunlar varmış sakın ilerde bi gün bana deme ben sizin yüzünüzden ayrıldım diye dedim..yok demem dedi..gecenlerde ağlıyo ben onu çok özledim sizin yüzünüzden bitirdim keşke bitirmeseydim diyo..artık ben onunla nasıl iletişim kuracagımı bilmiyorum zaten gidiyomuş dün akşam söyledi..eğer gidersen hayatta bi tek kızın vardı gittiğin gün kızını yok bil dedim..cünkü ben annemi yok sayıcam dedim..
Belki bıraz ayrı kalmak sıze ıyı gelir.. Özlemeye ıhtıyacınız var gıbı fazlaca yıpranmış yopratmıssnz. Gıdecegı bıyer var mı guvenılır.

Ayrica eger annesi damadinin evinde kaliyorsa damadinin sartlari altinda kalmasi gerekir ve adamin da karismaya hakki var. eger istemiyorsa bana karisamazsin diyorsa cekip gitsin o halde.

aslında öyle demeyelim hep birlikte aynı evde yaşıyoruz..hep ona bunu hissettirmeye çalıştık aslında..
off giderse nası bir ortama gidicek bilmiyorum tanımıyorum gittiği insanı..ne yapıcak ne edicek..ya benim hayatta bi tek annem var kardeş akraba baba yok..o da giderse..offf çok çıkmazdayım..
söylediklerinizde çok haklısınız ama bu çok radikal bi karar gücüm yok

yorumunuz için teşekkür ederim..ama siz olayı başka yerden ele almışsınız..yazımda da dedim çalıştı bize baktı ama aması var diye..eksik olan düzeltemediğimiz şeyler var diye..ve dün akşam şehir dışında arkadasının yanına gideceğini onunla birlikte yaşicagını söyledi..yani sorunlarla yüzleşmek yerine yine kaçıyor..ben hatalıydım degil o benim abim istediğim saatte konuşurum (( 5 gündür sanal ortamda tanıştıgı adamdan bahsediyorum ))diyerek benim yüzümden kavga ediyosunuz aranızı bozuyorum ama benim yanlışım yok diyor..
Bence koskoca kadin her ne kadar normal olmasa da yaptiklari hayat onun hayati.Insan yasadikca ogreniyor hayati.Kendi dusen aglamazmis.Bekar kadin elbette hayatini biriyle paylasmak ister bu okadar abirtilacak bir durum degil.Insan tanima dan yasama dan bilemez bazi seyleri.Birakin hekes kendi hayatini yasasin.Annenle arkadas gibi konusup uzulmesini istemedigini dile getirebilirsin ama senin derdin esin ve ona karsi rezil olma korkusu.Dunya bir yana anne bir yana!Cocuklar kolar gelmiyor dunyaya sonucta.Anneme tek kelime soyliyemez hic kimse ben izin vermezsem..soyletmem!

X