Anneannemin evlat ayrımı yapması

Kızlar merhaba. Çok doluyum akraba meselelerinden içini dökmek istedim. Annemler 6 kardeşler 2’si kız 4’ü erkek. Bu dört kardesin içinde yalnızca annem okumak istemiş, anneannem orta 2’ye geçeceği sırada almış annemi okuldan. Diğer kardesleri kendileri okumak istememiş zaten. Annemi alma Sebebi maddi durum değil inatlaşma sanırım. Annem 1 ay okul formasıyla sokaklarda oynamış üzerinden çıkarmamak için. Her zaman bana “okusaydım kesinlikle iyi yerlere gelirdim çok çalıskan ve azimli bir kızdım” diye anlatır. Zaten o ilkokul mezunu dahi olmayan haliyle 21 yaşında çaycı olarak girdiği gazeteyi satın almış. 22 yaşında da beni doğurmuş. Gazete o dönem olaylarından dolayı kapanmış vs. “Sürekli çalısmak zorunda kaldığım için okumaya fırsatım olmadı ondan sonra” derdi. Bu kısmı size anlatma sebebim zaten anneannemin annemin hayatını ve hakkını bu sekilde baştan çalmış olmasını izah etmek için...

Hayatımız boyunca maddi zorluklarla boğuştuk. Annemle babam ayrı senelerdir. Babam zaten kendine anca yetiyor ayrıldıktan sonra elinden geldiğince maddi yardım yapıyor ama ne kadar yetebilir ? Yetmıyor. Anneannem şuan İstanbul’da 5 daire sahibi bir kadın. Bir dairesinde dayım zorla kapıyı kırıp girerek oturdu sesini çıkarmadı. Bir dairesinde diğer oğlu oturuyor bir oğlu cezaevinde diğer oğluyla kendi oturuyor. Teyzem ise almanyada onun tuzu kuru. Kardeslerin hiçbirinin bir gram hayrı yok. Erkek çocuklarının 3’ü anneanneme dayak dahi atmıstır ama asla laf söyletmez. Geçenlerde bir dayım aranmasından dolayı açık cezaevine girdi. 9 bin TL yatırırlarsa çıkacak dendi. 2 günde o 9 bin TL’yi buldu çıkardı oğlunu ordan.
Benim annem maddi sıkıntıdan dolayı bir kere intihara bile kalkıstı anneannemin gözünün önünde yıllar önce. Bir günden bir güne demedi ki “ kızım sen kadın halinle çalısıyorsun cabalıyorsun kirada oturuyorsun al şu parayı en azından bir yardımım olsun” hiç duymadım bu sözü kendisinden. Bir kadın oğullarını el üstünde tutup kendisine şiddet uyguladıgı halde yardım edip kızına bunca sıkıntısını bildiği halde nasıl yardım etmez ya ? Bir gün olsun annem dönüp iki kuruş istememistir anneannemden gururludur asla minnet etmez. Bu nasıl bir zihniyettir aklım hayalim almıyor ya.

İşte dün, Kendisini döven oğlunu 9 bin tlyi bulup 2 günde cezaevinden kurtardı, fakat kızının kırk kanaat geçindiğini biliyor asla yardım etmiyor. O kadar dolu ki içim anlatamam size. Annem de durumun farkında üzmemek adına ona hiçbir şey demedim yorum yapmadım. Bu nasıl annelik bu nasıl bir zihniyettir çok doluyum çok. Hem annemi böyle görmek üzüyor hem de ona yapılan haksızlık moralimi bozuyor.

DÜZENLEME: Kadının kendi parası istediğini yapar burada sorun yok arkadaşlar, hiçbir evladına vermese, benım param ben vefat ettikten sonra hakkınızı alırsınız veya almazsınız dese sonuna kadar haklı bunda hiçbir problem yok. Lakin göz göre göre bir evladını dipte görüp el uzatmaması diğer evladını sırtında taşıması gercekten büyük haksızlık. Benım için bir problem yok annemin üzülmesine takmasına çok üzülüyorum. Hiçbir anne evladını kenara itip bu şeyi yaşatmamalı.
Kendi tercihi bazıları anlamaz buyuzden yok sayıp bence kendi hayat mücadelenizde devam etmeniz.. beklenti icinde olursanız siz uzulursunuz

Ben kimse okumasın mı dedim 🤦🏻‍♀️
Biraz sakin olun.
Siz varsayım üzerine bir şeyler söylediniz, annemin eğitim hakkını elinden almasalardı çok iyi yerlere gelirdi gibi bir şeyle hak aranmaz.
Bunu kimseye kabil ettiremezsiniz.

Siz yine içinizi dökmüş olun da, çözümü yok. Ya kendi iyiliginiz icin, ruh sağlığınız için kabullenip zamana bırakacaksınız.
Yada uzun vadede Çözümü anneniz evlatlarına bunu yapmayacak.
Sonra siz yapmayacaksınız, ve toplum bu konuda yavaş yavaş düzelecek.
Ama şimdi yaşlı başlı kadına gidip de oğullarına yedirdin kızına vermedin denmez.

ona böyle bir şey kimse demedi. Demeyiz de inanın. Sadece yapılan zoruna gidiyor insanın bu. Genel anlamda insanların eğitim hakkının elinden alınması da benim kırmızı çizgimdir bunu böyle basit meseleymis gibi “nabalım insanlar böyle” demek inanın daha da rehavete çökertiyor bu tip insanları. Sinirimi her zaman bu meseleyle bozmam da dünkü oğlunu cezaevinden çıkartması alevlendirdi. Yoksa onların arasındaki ilişkiye karısmam. Annemin teyzemle konusmasını duyup üzülmesine üzüldüm veryansın ederken. Ona da söyleyemeyince buraya aktarmak istedim hepsi bu...

ona böyle bir şey kimse demedi. Demeyiz de inanın. Sadece yapılan zoruna gidiyor insanın bu. Genel anlamda insanların eğitim hakkının elinden alınması da benim kırmızı çizgimdir bunu böyle basit meseleymis gibi “nabalım insanlar böyle” demek inanın daha da rehavete çökertiyor bu tip insanları. Sinirimi her zaman bu meseleyle bozmam da dünkü oğlunu cezaevinden çıkartması alevlendirdi. Yoksa onların arasındaki ilişkiye karısmam. Annemin teyzemle konusmasını duyup üzülmesine üzüldüm veryansın ederken. Ona da söyleyemeyince buraya aktarmak istedim hepsi bu...

Benim alisageldigim bir aile yapısı değil sizinki, o yüzden uzaktan konuşmak kolay geliyor diyebilirsiniz.
Kardeşim cezaevine girse ve bana yardim etmeyen annem ona yardim edip çıkartsa, en azından ona yardim etti derim 🤷🏻‍♀️ kardeş sonuçta diyorum ama öte yandan da annesine bile şiddet uygulayan dangalagin teki bir kardeşim olsaydı aynısını dusunmeyebilirdim🙄

Eğitim hakkı ise tabiki önemli. Buradaki kimse size aman boşverin canım demez bu konuda ama 20-30 artik kac yil onceye donup degistiremezsiniz bunu.
Değiştiremeyeceğiniz şeylerle enerjinizi boş yere tuketmeyin diyorum sadece.

Bu tür haksızlıklar oğullarında çıkmaz ama onların çocuklarında çıkıyor emin olun. Tabi bunun size bir faydası olmaz ama bu böyledir. Çocuklarınızı öperken bile adil davranın diyen bir peygamberimiz var, artık bununla siz yaşadıklarınızı kıyaslayın devede kulak. Ayrıca kafanıza taktıkça bir şey değişmez annen ve sen üzüldüğünüzle kalırsınız. Buraya yazdığın gibi annenle de dertleş içini döksün paylaşsın seninle, destek ol, umursamadığını söyle. Anneler evlatları güçlü durdukça daha da güçlenir. Allah size bu haksızlığın mükafatını çok farklı ve çok daha güzel verecektir eminim, belki o zaman iyi ki diyeceksiniz

Evet haksızlık ama bu sizi ilgilendirmez. Anneniz konu açsa anlayabilirdik ancak sizlik birşey yok.
Kendi yazdığınız gibi kendi parasıyla istediği yapar,benim anneannemlerde öyle. Bir oğlu var suratlarına bakmıyor ama ondan iyisi de yok. Ne yapacaksın, bunlar böyle. Ne olursa olsun kendine yetebilmeyi öğrenmeli insan.

Evet haksızlık ama bu sizi ilgilendirmez. Anneniz konu açsa anlayabilirdik ancak sizlik birşey yok.
Kendi yazdığınız gibi kendi parasıyla istediği yapar,benim anneannemlerde öyle. Bir oğlu var suratlarına bakmıyor ama ondan iyisi de yok. Ne yapacaksın, bunlar böyle. Ne olursa olsun kendine yetebilmeyi öğrenmeli insan.

annemi üzen şey beni de üzüyor. Burası insanların kendi dertlerini paylastıgı bir yer. Bu da benim bir derdim oldugu için (dolayısıyla da olsa) konu açtım. Dolaylı da olsa beni üzüyor. Diğer dediğinizde haklısınız bunlar böyle kendine yetebilmeli insan, ki yetebiliyoruz şükür. Yorumunuz için teşekkürler : )

Kızlar merhaba. Çok doluyum akraba meselelerinden içini dökmek istedim. Annemler 6 kardeşler 2’si kız 4’ü erkek. Bu dört kardesin içinde yalnızca annem okumak istemiş, anneannem orta 2’ye geçeceği sırada almış annemi okuldan. Diğer kardesleri kendileri okumak istememiş zaten. Annemi alma Sebebi maddi durum değil inatlaşma sanırım. Annem 1 ay okul formasıyla sokaklarda oynamış üzerinden çıkarmamak için. Her zaman bana “okusaydım kesinlikle iyi yerlere gelirdim çok çalıskan ve azimli bir kızdım” diye anlatır. Zaten o ilkokul mezunu dahi olmayan haliyle 21 yaşında çaycı olarak girdiği gazeteyi satın almış. 22 yaşında da beni doğurmuş. Gazete o dönem olaylarından dolayı kapanmış vs. “Sürekli çalısmak zorunda kaldığım için okumaya fırsatım olmadı ondan sonra” derdi. Bu kısmı size anlatma sebebim zaten anneannemin annemin hayatını ve hakkını bu sekilde baştan çalmış olmasını izah etmek için...

Hayatımız boyunca maddi zorluklarla boğuştuk. Annemle babam ayrı senelerdir. Babam zaten kendine anca yetiyor ayrıldıktan sonra elinden geldiğince maddi yardım yapıyor ama ne kadar yetebilir ? Yetmıyor. Anneannem şuan İstanbul’da 5 daire sahibi bir kadın. Bir dairesinde dayım zorla kapıyı kırıp girerek oturdu sesini çıkarmadı. Bir dairesinde diğer oğlu oturuyor bir oğlu cezaevinde diğer oğluyla kendi oturuyor. Teyzem ise almanyada onun tuzu kuru. Kardeslerin hiçbirinin bir gram hayrı yok. Erkek çocuklarının 3’ü anneanneme dayak dahi atmıstır ama asla laf söyletmez. Geçenlerde bir dayım aranmasından dolayı açık cezaevine girdi. 9 bin TL yatırırlarsa çıkacak dendi. 2 günde o 9 bin TL’yi buldu çıkardı oğlunu ordan.
Benim annem maddi sıkıntıdan dolayı bir kere intihara bile kalkıstı anneannemin gözünün önünde yıllar önce. Bir günden bir güne demedi ki “ kızım sen kadın halinle çalısıyorsun cabalıyorsun kirada oturuyorsun al şu parayı en azından bir yardımım olsun” hiç duymadım bu sözü kendisinden. Bir kadın oğullarını el üstünde tutup kendisine şiddet uyguladıgı halde yardım edip kızına bunca sıkıntısını bildiği halde nasıl yardım etmez ya ? Bir gün olsun annem dönüp iki kuruş istememistir anneannemden gururludur asla minnet etmez. Bu nasıl bir zihniyettir aklım hayalim almıyor ya.

İşte dün, Kendisini döven oğlunu 9 bin tlyi bulup 2 günde cezaevinden kurtardı, fakat kızının kırk kanaat geçindiğini biliyor asla yardım etmiyor. O kadar dolu ki içim anlatamam size. Annem de durumun farkında üzmemek adına ona hiçbir şey demedim yorum yapmadım. Bu nasıl annelik bu nasıl bir zihniyettir çok doluyum çok. Hem annemi böyle görmek üzüyor hem de ona yapılan haksızlık moralimi bozuyor.

DÜZENLEME: Kadının kendi parası istediğini yapar burada sorun yok arkadaşlar, hiçbir evladına vermese, benım param ben vefat ettikten sonra hakkınızı alırsınız veya almazsınız dese sonuna kadar haklı bunda hiçbir problem yok. Lakin göz göre göre bir evladını dipte görüp el uzatmaması diğer evladını sırtında taşıması gercekten büyük haksızlık. Benım için bir problem yok annemin üzülmesine takmasına çok üzülüyorum. Hiçbir anne evladını kenara itip bu şeyi yaşatmamalı.
Seni okadar iyi anlıyorumki bizdede var öyle biri neler neler yaşatan oğullarına aşırı düşkün muhtaç kızına sırtını dönen aynısı bizde var bunlara tabiri caizse deveye diken bunları ... hesabı yaranıyo kuzum hayat böyle acımasız insanlarda malesef sana diyeceğim bunları ders al ve annene çok hayırlı evlat ol hiç üzmeki çektiklerine değsin kuzum Allah a emanet olun Allah o merhametsizlerede vijdan betsin inşallahhh sizlerde dilerim en kısa sürede sıkıntılarınızdan kurtulun iyi geceler

Aa olur mu şimdi erkek evlat kutsaldır özel onlar yapar eder, kırar, döker olsun erkek adam onlar yaparlar çünkü cükü var herşey onlara verilmiş bu zihniyet çok yıllar öncede aynıydı şimdide aynı kız evladı onlara göre hep bir adım geride kalmalı ne yazık ki Allah ıslah etsin.

Benim anneannem ve annem de ayni.
Anneannem torun ayrimi dahi yapardi.
En sevdigi evlatlari ve torunlarindan gün yüzü gormedi ama. Hep çile hep çile. Haketti o bunu .

Sıra annemde. O da cekecek ayrim yapmanin acisini.

2 evladim var. Asla bunlarin yaptigini yapmayacagim

Ben olsam görüşmem. Dar günümde yanımda olmayan diğer çocuklarına paşa gibi bakan anneyi anneanneyi napayım. Aynı sebeple babamı ve onun tarafını sildim. Inanın kafam rahatladı.

Kesinlikle benim anneannem de bana saçlarım açık olduğu için cehenneme gideceksin dedi beni sokağa çıkartmadi. Caminin önünde erkekler var diye bana bilmem kaç derecede ceket giydirdi
Ama erkek kuzenim evde çırılçıplak gezince oğlumuzun c*ku var diye severler
Maalesef öyle.. Umarım yeni nesilde bu zinciri kıracağız.

Benim anne tarafimda oyle. Erkek cocuk kiymetli hep. Kizlara birsey dusmesin diye mallari erkek cocuk ustune gecirdiler sagolsun dayilarim batirdi piyasaya bborc takti milleti dolandirinca kucucuk ilcede disari cikamiyor. Evlat ayriminin cezasini dedem anneannem fazlasiyla cektiler. Ama haklarini yemeyeyim bir torun olarak ben sevgi ilgi gordum. Kolumu filan kirdigimda kac ay sonra duymuslar geldiler hemen kac saatlik yoldan

Aynı bizim annaanne 4 oğlu 1 kızı var. 4 oğlu istemedi senelerdir annem babam bakıyor dedeme de vefat edene kadar annem babam bakmışlardı öleceği zaman babam zorla getirtmişti dayılarımı.şimdi senelerdir anneannem bizde ve anneme inanılmaz eziyet ediyor annem her hizmetini görüyor kardeşlerime kötü davranıyor ama dayılarım ve onların çocukları çok kıymetli arayıp sormazlar bile çoğunlukla bazen biz söyleriz arayın annenizi diye ama yok yine de onlar erkek ve oğullarınınçocukları ana ata diye katlanıyor annem babam ama ahiret var unutuyor sanırım yaşlı da olsa hesap günü nasıl verecek eziyetlerinin hesabını

Böylesine anneanne demez, yok sayardım açıkçsı. Eminim kendisi vefaat etmeden önce daireleri dayılarının üstüne de yapacaktır...

Benim annem de 4 kardeş. En küçük dayım en kıymetlisi. Annemin kardeşi yani en sevdiğim dayım 40 gün boyunca hastane de yattı kimse kapısını bile çalmadı annem hariç. Vefat etti cenazesi kapı önüne geldi aşağıya inmedi bile. Annem dayımın vefatından sonra rahatsızlandı bir kere bile uğramadı 9 sene boyunca küs kaldılar. Durumları çok kötü değildi en azından dayım için çabalasalardı keşke. Barıştılar ve 1 sene sonra vefat etti anneannem şuan her gece annemin rüyasında ve çok huzursuz rüyaların da vicdan azabı çektiğini söylüyor annem anneannem için. Teyzem de rahatsız yeni yeni üzerine düşmeye başladılar oda çok ilerlediği için. İnsan tabiki unutamıyor ben onlara karşı nefret doluyum mesela konuşmuyorum asla. Boşverin sizde destek olun elinizden geldiği kadar ve kimseye muhtaç olmayın bizde çok zorluk çektik ama Rabbim feraha çıkardı. Allah yardımcınız olsun.

anneannem yıllaaarca erkek çocuklarını ayırdı. şimdi annemle teyzem bakıyor anneanneme. ne diyeyim ki açıkçası anneanne ya da babaanne sevgisi görmediğimden eksikliğini hissetmedim

Klişe. Dar beyınlı kadınların evladı da olsa kendı cınsıyetını dıslaması.

X