Anneliğin zorluklarını tek başına taşıyanlar

zorhayaller

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2024
35
7
28
Merhaba 15 aylık oğlum var ve ailem uzakta eşimin doğu görevindeyiz. Ben tek çocuğum. Çocuk olunca tek başına büyütmek zorluyor kaygılanıyorum stres vs arayıp dertleşmek destek olunmasını istiyorum ama hep konu sen annesi değil misine dönüyor. oysa ya biraz olsun dinlenmek iyi gelecek ama herkes gönülsüz ! annemler gelir bakar ama çok eleştirir eşimden istediğim desteği görmüyorum. Bazen kimden ne bekliyorsun bugünlerde geçicek diyorum ama bazende çok yoruluyorum ben bu zamanlar nasıl yalnız kalıp başımın çaresine baktıysa kimseden benden beklemesin diyorum öfkeleniyorum özellikle kayınvalidenlere çünkü yazın milletin yanında torunum diye abartıp yıl içinde hiç umursamıyorlar uzaktayız diye gelmez aramaz sadece oğluyla konuşur bir tane amcası var oda toplamda 1 saat oynamışlığı yoktur bunlar normal mi ya benim gibi olanlardan tavsiye bekliyorum 🥹
yorumlarınız için teşekkür ederim bazılarınız yanlış anlamış bahsettiğim destek duygusal oyun oynaması ilgilenmesi sevmesi gibi .

Son düzenleme:
Yokken yokluğu kabul etmek kolay da,herkes varken kimsesiz olmayı kabul etmesi daha zordur,eminim. Buna rağmen şu hayatta kimseye minnetiniz olmasın derim ben. Yapan zaten yapardı, benim söylememle yapacak olan da zaten yapmasın. Evet çok zor. Eşinizden destek görmüyorsanız siz de onun işlerini yapmayın mesela. Ütüsü,temizliği,yemeği vs. Şikayet de edemez. Ettiği anda yapıştırın lafı.

Eşten destek görmek diye bir şey yok ama ya.
Ebeveynlik iki kişinin yürüttüğü bir sorumluluk, görev paylaşımı yapın. Size destek olmsına gerek yok sorumluluğunu bilsin.
Mesela baba-bebek vakitleri de olsun haftada 1-2 saat de olsa tamamen size kalsın. Ya da gece o kalksın örnek veriyorum.
Tek başına uğraşmak çok zordur.
Bebek annesiz durmuyorsa o zaman yemek/süpürge vs babada olsun ki en azından uyuduğunda nefes almaya yeriniz olsun.

Bizim şu an iki çocuğumuz var kocamla, devamlı paslaşıyoruz başka seçenek yok.Tek olsa da tek bakmam, bakamam. Delirir kocama sararım dünyada cehennemi yaşatırım.

Not:tek çocuğum, annem de yok. Kuzenim falan bile yok. Çocuk zaten kocamla benim çocuğum sorumluluğu paylaşacak kişi o.

Hiç mi eşiniz baba olarak çocukla ilgilenmiyor ne bileyim vakit geçirmiyor verin çocuğu eline ben besliyorum bakıyorum gazı var kitliyorum eşime al diyerek gerisini o hallediyor verin çocuğu baksın bir iki saat yapabilir onu da kendinize zaman ayırın duş alın bir kahve için talep edin yani babadan

Evet normal eşin desteği şart alistirmayin öyle herkes kendi büyütüyor artık kimsenin kafası kaldırmıyor benim annemde çok az destek verdi çünkü tek anneydim o zaman çalışmak zorundaydım az bir süre baktı mecbur kalmasa çarem olsa o zamanlar bakmazdi eminim ben hiç kirilmadim kafası kaldırmazdi zaten sağolsun genede .....Hep bakıcı kreş vs Yani eşiniz eşit sorumlu bebek kiminse o bakar bebeğe kayınvalideye kızmayın ondan önce eş var sorumlu olması gereken ne kadar yorgun olursa olsun alan açmalı yani gelmeyen gelmez bence anane babane değil eşler bu planı yapmalı hamilelik ve doğumdan önce..Sizi çok iyi anlıyorum ama gerçeği bu iyi haber şu ki çok hızlı büyüyorlar hiç bitmeyecek sandığınız o yorgunluk bitecek çoğumuz da böyle oldu bence geçti o hiç geçmez sanılan günler

İlk once ebeveynlik yapmak babanın görevi destek değil onu bir yola getirin önce. Diğer yandan evet aile olmak destek gerektirir. Onların ihtiyacı olsa siz bakmayacak misiniz sizin ihtiyacınız varken ve istiyorken çok hususi işleri yoksa gelip sizi dinlendirmek iyi olurdu. Benimde eşimin ailesi sizinkiler gibidir uzaktan severler geldiklerinde de öyle bir severler giderler. 1 Gr destekleri olmadı ama ihtiyacım da olmadığı için umursamadım ben. Siz şuan en iyi eşinizi duzeltebilirsiniz

Bende aynı durumda büyüttüm oğlumu . Çok zordu çok psikolojim alt üst oldu hala tamamen düzelmedi 4 yaşına geldi ama bittim. İlk başta beslenmek istemedi ek gıda zamanı da yemedi 2 yaşına kadar ana sorun beslenme ve dişti Tabi sabaha kadar sürekli uyanıyordu orası ayrı dava . 2-4 yaş arası yine çok kötüydü ayrıca çok hareketli koltuklardan uçan çocuk 1 dk bırakamıyordum . Ağlama krizleri 10 saniye durmadan istekleri geç konuştu bunun verdiği hırçınlık 😏 şükürler olsun biraz toparladık geçiyor üzülmeyin .

Bende ayni durumdaydim yardim edecek kimse yoktu bol bol oglunuzla vakit gecirin merak etmeyin insn o gunleride ozluyor.cunku Cok cabuk buyuyorlar.havalar guzellesiyor disarida zaman gecirin.Zaten biraz daha buyusun oglunuz size arkadas olmaya baslayacak.Sonrasinda ana okuluna felan baslayinca siz ordan arkadas ediniyorsunuz cocuk sosyallesiyor ve vakit cok daha cabuk gecmeye basliyor.Hepsi gececek merak etmeyin

Ay ne alaka ya gelseler cokmu ıyı
Buseferde bı rahat bırakmadılar dersınız
Bız kadınlarda valla be ıstedıgımızı bılmıyoruz
Aılende gelse onun aılesıde gelse sonucta yemegıydı temızlıgıydı vs vs daha cok yorulacaksın
Sankı herseyı onlar yapıp sen sadece yatacakmısın
Aklını başına al ve kımse rahatsız etmedıgı ıcın sevin bence😅😅

Bende doguda ıkı cocuk büyüttüm komsularım ıyıydı . Onlarla takılırdım
Hatta ıkıncıyı gıtmeden yap buyutelım dedıler dogudan gıtmeden 2 yasına getırdıler
Oda nasıl yanı bır saat severlerdı mesela
Yoksa kımse kımsenın couguna nıye bakacakkı
Esımde yogun calısırdı hastanesı,marketı ,pazarı herseyı bendeydı
Ama ıkı cocukla bırı pusette bırı elımde heryerıde gezerdım valla
Bence kendıne ugras bul bır cocukla pekala kendıne ayıracak vaktın vardır
Cok cabuk buyuyorlar

Bende ayni durumdaydim yardim edecek kimse yoktu bol bol oglunuzla vakit gecirin merak etmeyin insn o gunleride ozluyor.cunku Cok cabuk buyuyorlar.havalar guzellesiyor disarida zaman gecirin.Zaten biraz daha buyusun oglunuz size arkadas olmaya baslayacak.Sonrasinda ana okuluna felan baslayinca siz ordan arkadas ediniyorsunuz cocuk sosyallesiyor ve vakit cok daha cabuk gecmeye basliyor.Hepsi gececek merak etmeyin
Gercekten okadar bunaldıgım zamanlar olurdukı
Bende 2 3 ayda bır aılemın yanına gıderdım
Ama benım panık atak hastalıgımda cıkmıstı
Birazda o yüzdendi..
Keşke öyle olmasaydım evımde huzurla otursaydım
Ama sımdı 10 14 yasındalar okuldu kurstu spordu gormuyorum bıle
Arkadas bıle edınemıyorum artık

Cocugum kucukken oyun grupları yapardık
Aynı yaş cocuklu anneler burdan bıle tanışıp toplandıgımız ınsanlar olmustu
Yada parkta bahcede cocuklar sayesınde arkadaş edınırdım
Cocuk cok işe yarardı yani

Merhaba 15 aylık oğlum var ve ailem uzakta eşimin doğu görevindeyiz. Ben tek çocuğum. Çocuk olunca tek başına büyütmek zorluyor kaygılanıyorum stres vs arayıp dertleşmek destek olunmasını istiyorum ama hep konu sen annesi değil misine dönüyor. oysa ya biraz olsun dinlenmek iyi gelecek ama herkes gönülsüz ! annemler gelir bakar ama çok eleştirir eşimden istediğim desteği görmüyorum. Bazen kimden ne bekliyorsun bugünlerde geçicek diyorum ama bazende çok yoruluyorum ben bu zamanlar nasıl yalnız kalıp başımın çaresine baktıysa kimseden benden beklemesin diyorum öfkeleniyorum özellikle kayınvalidenlere çünkü yazın milletin yanında torunum diye abartıp yıl içinde hiç umursamıyorlar uzaktayız diye gelmez aramaz sadece oğluyla konuşur bir tane amcası var oda toplamda 1 saat oynamışlığı yoktur bunlar normal mi ya benim gibi olanlardan tavsiye bekliyorum 🥹
2 çocukla boşandım biri 7,5 biri 2,5 yaşında küçük olana ben işteyken annem bakıyor ama onun dışında işten gelince direk alıp kendi evime geçiyorum yani ya işte calisiyorum ya da çocuklarla tek başımayım bugün haftasonu az önce eve girdik bir etkinlige götürmüştüm onları yani zaten herkes tek bakıyor bende ekstra eş desteği de yok

Eş önemli. Herkesi geçin eşinizle konuşun. Keyfi bir destek olmamaksa onu düzenleyin.

Gelseler daha mı iyi Allah aşkına. Bırakın gelmesinler zamanla düzen oturur kayınvalide çekmekten iyidir.
Bebek arabasına koyup bol bol dışarda vakit geçirin. Hem yorulur kolay uyur hem de dışarda oyalamak daha kolay/.
Bence gelsinler yani kayınvalidem sorunlarım oldu ama benim sorunlarımın olması çocugum onların torunu olduğu gerçeği değiştirmez.

Eşinizin kendi kendine düşünmesini beklemeyin..İş bölümü yapın..Zaten askermiş kurallar ve iş bölümüne aşinadır..Şu saatte sen çocuğu uyutacaksın bende dınlenıcem..Sen bugün çocuğu alıp parka götür...gibisinden de net olan direktifler verin..
Biz şöyle yapıyoruz süpürge mi? Bebekle ilgilenmek mi? Süpürge diyor :emir_bebek:Biri 5 diğeri 8 aylık bebeğimize beraber bakıyoruz eşimle...Geceleri olası bir çiş için vs.kalkma olayları yani büyükle alakalı herşey ona ait genelde..Küçük genelde bende sakinleştiği için..Hatta dur benim ki kalktı dıyor bazen:KK70:Empoze edin..Bence erkeklerin topu yönetilmeye mecbur..Beceriksiz erkek yoktur..Anasının paşası diye büyütülmüş erkek vardırEn Büyük KK

Ben de aynı şeyleri yaşadım. Ailem başka şehirde annem kırkım çıkana kadar yanımda kaldı sonrası tüm sorumluluk bendeydi. Kayınvalidem ile aynı şehirdeyiz ama yardımı dokunmaz, sadece sevmek için gelirlerdi. Hasta vs... olduğunda hep sorumluluğu bendeydi. Eşim içten gelince ilgilenirdi ama babalar yeni doğduğu dönemde çok yardımcı olamıyor,bebek daha çok anne ile olmak istiyor. Birkaç ay geçip gülücükler atmaya başlayınca baba ile iletişim kurmaya başlıyor, o zaman daha rahat edersiniz. Özetle çocuk büyütmek kolay bir süreç değil,inanın bu süreci tüm anneler yaşıyor. O yüzden akışına bırakın, yavrunuzla her anın tadını çıkarın, bırakın ev işi eksik kalsın, yemek tek çeşit yapılsın, mükemmel olmaya çalışmayın.

X