Anneliğin zorluklarını tek başına taşıyanlar

Benim Kv çok sever doğum parası olsun masrafları olsun her şeyi kendi karşılar talep etmeyiz ama ısrar eder fakat gel gelelim çocuk bakamam der kendi de çocuklarını annesine bırakmış çalışmış ben bakamam çok severim masraflarını gideririm der ama bakmaz onu böyle kabul ettim daha bebek planlamasındayken de söylemişti sevgisine de içten inanıyorum çok seviyor herkesin yapısı bir değil ben de torunuma bakmam açıkçası kendi çocuğuma çok zor bakıyorum bunalımdayım devamlı ağlıyorum elbet geçecek.. beklentileri düşük tutmamız lazım bilerek yaptık bu bebekleri ağlaya ağlaya kendimi teselli ediyorum devamlı
Benimkinden para ve bakım beklemiyorum. torununa sevgi ilgi göstersin diyordum duygusal şeylerde beklememek lazımmış :KK43:

Evet yine en mükemmel anne benim modunda yorumlar yağmaya başlamış konuya. Herkesin kapasitesi, psikolojik dayanıklılığı aynı degildir. Her cocuk ayni kolaylıkta yada zorlukta degildir. Tum bunları boyle tişörte bastirip giyip gezesim geliyor bazen burdaki yorumlari okuyunca.

Sevgili konu sahibi inan çoğu anne ayni durumda , kendini yalnız hissetme. Bende tek başıma bakiyorum çocuğuma,nerdeyse uc sene olacak. Ailelerden uzagiz, gurbetteyim . Tek şansım dogu gorevinde degiliz suan batidayiz, batida olmanin cocuk icin imkanlarini kullaniyorum. Eger bulunduğun sehirde imkanlar varsa oyun grubuna mutlaka git bebeginle, cok yardimi oluyor. Hem cevre edinir hem de orda zamanla arkadas edinip onlarla oynadikca kendin biraz da olsa dinlenmeye baslarsin. Tabii bu dinlenme durumu daha cok 2 yastan sonra mumkun olmaya basliyor. Ama zor zamanlari geride birakmissin biraz daha dayan yazdan sonra daha da rahat etmeye başlayacaksin.

Seni ancak senin gibi olanlar anlar, tuzu kuru olana laf anlatmaya çalışıp zaten bozuk olan moralini iyice bozma. Zor gününde yaninda olmayanları unutma, varsin kinci desinler. Ben oyle yapacağım şahsen. Cocuklarimizin sucu degil bizim bu kadar bunalmamiz, bir cocugu bir köy büyütür demisler. Bu sozu ben kulagima küpe ettim,madem aileler yok bende cevre edinip cocuguma sosyal ortam sunmaya calisiyorum . Ustelik buyukleri kafana gore yonlendiremiyorsun kendi dogrulari var, kendi ailen alinmaz ama kv ye falan soyle yap boyle yap dediginde alinir sorun cikar. Kendi istedigin kişilerle sosyal ortam kurarsan cocuguna daha faydali olur .Aileler yakin degilse, komsular oyun gruplari yada oyun alani olan restoran cafelere gitmeye calisiyorum. Sende imkanlarina gore kendine bir yol haritasi çiz, kulaklarini tika etrafina. Beklentilerini azalt hatta sifirla ailelerden, inan oyle yapinca cok daha huzurlu oldum.

Ev islerini odagindan cikar, sadece gunluk bulasik camasir bunlari yap. Esin bir gun bir iki saat baktiginda bir supurge tak gec. İnan bu zaten en fazla 1 sene surecek bir surec, sonra zaten cocuklar buyuyor laftan anliyor kres okul basliyor. En guzel zamanlariniz cocugunla suan, ona odaklan. Tek cesit yemek yap, arada disardan soyle bulundugunz yerde oyle imkan varsa.

Sen kendini iyi hisset ki evladina da enerjin , sabrin olsun.
Çok teşekkür ederim aradığım bakış açısı buydu :)

Benimkinden para ve bakım beklemiyorum. torununa sevgi ilgi göstersin diyordum duygusal şeylerde beklememek lazımmış :KK43:
Ben hiçbirini beklemiyorum kendini öyle ifade ediyor benim Kv. Çocukla oynamak bakmak vs bunları yapmıyor yapamam da diyor açıkça.. herkesin sevgi gösterme şekli farklı kimi sever ama vakit geçirmez kimi ben annesi gibiyime getirir , siz bunalmışsınız anlıyorum insan destek bekliyor azıcık büyüsün kreş vs verin sosyalleşsin ben bezi bıraktırdıgım gibi vermeyi planlıyorum

Aynı yere geldi sen annesi değil misin bağlandı ben annesiyim temel ihtiyaçları bakımı bende ben sevgiden bahsediyorum. bence sevginin kaynağı ilgidir.
Bir çocuk ebesi babaannesinin sevgisini hissetmez. Evet olsa güzel olur. Ama olmuyorsa da dünya sonu değil.
Bana biraz fazla abartıyorsunuz gibi geliyor. Sevmesinler oynamasınlar şart mı?
Gereksiz bir abartı halindesiniz. Bence babaannesi sevsin değil de alsın biraz baksın ben de kafa dinleyeyim diyorsunuz. Ama bu beklenti yerine kendinize kolay yollar bulun

Merhaba 15 aylık oğlum var ve ailem uzakta eşimin doğu görevindeyiz. Ben tek çocuğum. Çocuk olunca tek başına büyütmek zorluyor kaygılanıyorum stres vs arayıp dertleşmek destek olunmasını istiyorum ama hep konu sen annesi değil misine dönüyor. oysa ya biraz olsun dinlenmek iyi gelecek ama herkes gönülsüz ! annemler gelir bakar ama çok eleştirir eşimden istediğim desteği görmüyorum. Bazen kimden ne bekliyorsun bugünlerde geçicek diyorum ama bazende çok yoruluyorum ben bu zamanlar nasıl yalnız kalıp başımın çaresine baktıysa kimseden benden beklemesin diyorum öfkeleniyorum özellikle kayınvalidenlere çünkü yazın milletin yanında torunum diye abartıp yıl içinde hiç umursamıyorlar uzaktayız diye gelmez aramaz sadece oğluyla konuşur bir tane amcası var oda toplamda 1 saat oynamışlığı yoktur bunlar normal mi ya benim gibi olanlardan tavsiye bekliyorum 🥹
yorumlarınız için teşekkür ederim bazılarınız yanlış anlamış bahsettiğim destek duygusal oyun oynaması ilgilenmesi sevmesi gibi .
Kayinvalideler gelse de yardı etmiyorlar o konuda merak etme kafan rahat en azından, ben de tek büyütüyorum zorlanıyorum ama muhteşem bir duygu anne olmak , günün sonunda bir gülücüğe tav oluyorum ve tüm yorgunluğumu unutuyorum , merak etme bu günler geçecek inşallah 🥲

Benim de minik bir bebeğim var,ailelerden uzakta büyütüyoruz bebegimizi. Benim annemlerin ilk torunu,esimin ailesinin 3. Torunu. Oyle aman aman hevesli istekli gormuyorum kendi ailemi de esimin ailesini de.Cocuk kucuk diye gitmek istemiyoruz,hastalik var havalar soguk diye,aileler cikip geliyorlar ozledik diye sag olsunlar. Hem gezelim hem torun sevelim diyorlar.E onlar gelecek diye ozenip temizlik yapıyoruz, disarda yemek yense sabah illa ki kahvalti evde yapiliyor, kim yapiyor ya esim ya ben,helak oluyoruz yoruluyoruz. Disari cikmasi gezmesi vs vs.. Dunyanin en iyisi annesi,en iyi kayinvalidesi olsa bile illa ki cocukla alakali bir yorum yapiyorlar,isime karisacak bir şey soyleyip canimi sıkıyolar bu da cabasi.. sizi cook iyi anliyorum ama götürüsü getirisinden daha cok,gelmeseler daha iyi diyorum ben o yuzden. Hayal ettigimiz aile baglarini bize sunmuyorlar sunmayacaklar da,biz de ilerisi icin ona göre tavir alacagiz ne yapalim 🤭 caninizi sıkmayın hic..

X