Anneliğin zorluklarını tek başına taşıyanlar

Hiç mi eşiniz baba olarak çocukla ilgilenmiyor ne bileyim vakit geçirmiyor verin çocuğu eline ben besliyorum bakıyorum gazı var kitliyorum eşime al diyerek gerisini o hallediyor verin çocuğu baksın bir iki saat yapabilir onu da kendinize zaman ayırın duş alın bir kahve için talep edin
Orası yanlış anlaşılmış eşimin desteği yemeğini yedirir altını değiştirir gece sütünü yapar vs istediğim destek ise duygusal yani ben bir fincan kahve içerken onun çocukla oynaması hikaye anlatması öğretmesi aslında anlatmak istediğim çocuğum anne dışında sosyalleşebilmesi

Ay ne alaka ya gelseler cokmu ıyı
Buseferde bı rahat bırakmadılar dersınız
Bız kadınlarda valla be ıstedıgımızı bılmıyoruz
Aılende gelse onun aılesıde gelse sonucta yemegıydı temızlıgıydı vs vs daha cok yorulacaksın
Sankı herseyı onlar yapıp sen sadece yatacakmısın
Aklını başına al ve kımse rahatsız etmedıgı ıcın sevin bence😅😅

yok canım şöyle olacak
sabah gelecek k.valide
kahvaltıyı gelinin önüne koyacak
çocuğu alıp diğer odaya gidecek öğlene kadar bakacak
öğlen uyutacak, o uyurken akşam yemeğini koyacak
sonra çocuk kalkınca ikindiye kadar yine eğleyecek, mümkünse inglizce filan da öğretsin. çocuğu annenin kuralların göre büyütecek yani. yok öyle şekerle çikolatayla tabletle ekranla konu komşu gezmeyle bebe bakmak. etkinlik yapsın. gelişimsel ataklarında 10 kaplan gücünde olsun.
sonra işte eş gelene kadar masayı hazırlayıp sessizce gidecek...

benim anladığım böyle bir şey hayal ediyorlar

k.valide/anne torun baksın gelmişken evin işine de el atsın.

ama eşlerin ilişkisine filan asla karışmasın, evde bi olaya ses etmesin, akşam olmadan k.valide ise evine gitsin /anne ise odasına çekillsin....

ablacım k.validenle bir oturaydın madem, birlikte büyütürdünüz. sen k.babana, kaynına, misafirlere vs. hizmet ederdin onlar da torun bakardı...

yooook tabi ki bir oturamazlar. nitekim "herkesin kendi hayatı var" en çok da gelinlerin var!

ama o zaman bebeğe kim bakacak?

hımmm şey buldummm! "gelsin baksınlar" evraka hakketen.

neyse şaka bir yana gerçekten ne ne istediklerini biliyorlar ne hayattan haberleri var.

yok canım şöyle olacak
sabah gelecek k.valide
kahvaltıyı gelinin önüne koyacak
çocuğu alıp diğer odaya gidecek öğlene kadar bakacak
öğlen uyutacak, o uyurken akşam yemeğini koyacak
sonra çocuk kalkınca ikindiye kadar yine eğleyecek, mümkünse inglizce filan da öğretsin. çocuğu annenin kuralların göre büyütecek yani. yok öyle şekerle çikolatayla tabletle ekranla konu komşu gezmeyle bebe bakmak. etkinlik yapsın. gelişimsel ataklarında 10 kaplan gücünde olsun.
sonra işte eş gelene kadar masayı hazırlayıp sessizce gidecek...

benim anladığım böyle bir şey hayal ediyorlar

k.valide/anne torun baksın gelmişken evin işine de el atsın.

ama eşlerin ilişkisine filan asla karışmasın, evde bi olaya ses etmesin, akşam olmadan k.valide ise evine gitsin /anne ise odasına çekillsin....

ablacım k.validenle bir oturaydın madem, birlikte büyütürdünüz. sen k.babana, kaynına, misafirlere vs. hizmet ederdin onlar da torun bakardı...

yooook tabi ki bir oturamazlar. nitekim "herkesin kendi hayatı var" en çok da gelinlerin var!

ama o zaman bebeğe kim bakacak?

hımmm şey buldummm! "gelsin baksınlar" evraka hakketen.

neyse şaka bir yana gerçekten ne ne istediklerini biliyorlar ne hayattan haberleri var.
Nasıl bir hayal dünyan var bilmiyorum konunun benimle alakası olmadığı kesin!

Gelince ne yapmalarını hayal ediyorsunuz
bebeğimle oyun oynamaları onu sevmelerini ilgilenmeleri
E tamam bunu siz annesi olarak yapabilirsiniz.
Amacınız sosyalleşmesiyse alın dışarı çıkın, arkadaşlarınızla gezin. Kayınvalideniz gelse daha iyi olmayacak. Sizin düzeninize de karışacaklar neticede.
Ben de mi sorun var bilmiyorum. Kendi kurallarımla bakmayı zor da olsa tercih ettim. Başkalarından beklentiye girmek yerine kendinize düzen kurmalısınız. Düzeni oturtunca daha az yorulacaksınız

E tamam bunu siz annesi olarak yapabilirsiniz.
Amacınız sosyalleşmesiyse alın dışarı çıkın, arkadaşlarınızla gezin. Kayınvalideniz gelse daha iyi olmayacak. Sizin düzeninize de karışacaklar neticede.
Ben de mi sorun var bilmiyorum. Kendi kurallarımla bakmayı zor da olsa tercih ettim. Başkalarından beklentiye girmek yerine kendinize düzen kurmalısınız. Düzeni oturtunca daha az yorulacaksınız
Hayatta herkes rolü var anne olarak zaten üstüme düşeni yapıyorum sosyalleşiyoruz evet ama aile olmak farkı. Bende kayınvalidem sorunlarım yaşadım hatta bir başlıkla açıcam bu konuda ama buna rağmen oğlumdan babaanne torun ilişkisi yaşamasını istiyorum çünkü mesela benim ebem bebekken kucağına alıp gezdirirmiş hayvanları öğretmiş mesela dayım beni yürütmüş oğlumda bunları yaşamıyor diye üzülüyordum ama yapılan yorumlarda anladım ki herkes aynı durumda.

Ben de eşinizden boşandınız sandım okuyunca :)
Evet şu an bebek size çok bağımlı ama eşinizi dahil etmeyi öğrenmeniz lazım sürece. Akşamları size 1 saat vermeli mesela. O bir saat her gün size ait olsun. Kişisel bakım dinlenme duş kitap okuma boş boş sosyal medyada takılma ne istiyorsanız yapın buna ihtiyacınız var.
Bazı şanslı kişilerin aileleri yanında oluyor evet ama bizim de yoktu. 7. Ayımızda da işe başladım. Şimdi oğlum 3 yaşında bakıcılarla atlattık kötü zamanları. O süreçte ne annemden ne kayınvalidemden destek göremedim. Çocuk hastalandı bakıcı hastalandı işten izin alamadım. Yeri geldi eşim evden çalıştı çocuğa tv açıp 🤦🏻‍♀️ ama bitti gitti. Benim gerçekten çok desteğe ihtiyacım oldu. Karşılık göremedim anneme hep diyorum yarın sizin de bana ihtiyacınız olacak ama ben yanınızda olacağım o zaman başına da kakacağım ☺️
Neyse iyi olsunlar da yapacak bir şey yok.

Hayatta herkes rolü var anne olarak zaten üstüme düşeni yapıyorum sosyalleşiyoruz evet ama aile olmak farkı. Bende kayınvalidem sorunlarım yaşadım hatta bir başlıkla açıcam bu konuda ama buna rağmen oğlumdan babaanne torun ilişkisi yaşamasını istiyorum çünkü mesela benim ebem bebekken kucağına alıp gezdirirmiş hayvanları öğretmiş mesela dayım beni yürütmüş oğlumda bunları yaşamıyor diye üzülüyordum ama yapılan yorumlarda anladım ki herkes aynı durumda.
Böyle pastoral bi hayat istiyorsanız memlekete köye dönün akrabalar hayvanları öğretsin kucaklarda gezdirsin. Memuriyet hayatı böyle, köklerden uzak yaşamak demek.

Tek çocuk büyütenlerin bu sızlanmalarını ben hiç ciddiye alamıyorum ya kusura bakmayın

kızımı tek başıma büyüttüm hiçbir Allahın kulu yardım etmedi 6 yaşına geldi. daha yeni yeni annemlerde birkaç saat kalıyor. bu zamana kadar kimseden destek almadım. zaten çocuk yaparken bunu bilmemiz gerek değil mı?

Tek çocuk büyütenlerin bu sızlanmalarını ben hiç ciddiye alamıyorum ya kusura bakmayın
Sizde kaç tane var? Gerçekten bir tane olunca kolay mı? Benim ilk çocuğum çok zorlanıyorum varsa tavsiyeniz tecrübeli olduğunuz için almak isterim..🙏🏻

kızımı tek başıma büyüttüm hiçbir Allahın kulu yardım etmedi 6 yaşına geldi. daha yeni yeni annemlerde birkaç saat kalıyor. bu zamana kadar kimseden destek almadım. zaten çocuk yaparken bunu bilmemiz gerek değil mı?
Neyi bilmem gerekir torunları olursa ne kadar seviceklerini mi iki ailenin ilk torunu olunca çok severler sandım öyle bir izlenim vermişlerdi.

Neyi bilmem gerekir torunları olursa ne kadar seviceklerini mi iki ailenin ilk torunu olunca çok severler sandım öyle bir izlenim vermişlerdi.
tek başınıza bakmanız ve kimseden bir beklenti içine girmemeniz gerektiğini. seviyorlardır neden torunlarını sevmesinler ki?

Benim Kv çok sever doğum parası olsun masrafları olsun her şeyi kendi karşılar talep etmeyiz ama ısrar eder fakat gel gelelim çocuk bakamam der kendi de çocuklarını annesine bırakmış çalışmış ben bakamam çok severim masraflarını gideririm der ama bakmaz onu böyle kabul ettim daha bebek planlamasındayken de söylemişti sevgisine de içten inanıyorum çok seviyor herkesin yapısı bir değil ben de torunuma bakmam açıkçası kendi çocuğuma çok zor bakıyorum bunalımdayım devamlı ağlıyorum elbet geçecek.. beklentileri düşük tutmamız lazım bilerek yaptık bu bebekleri ağlaya ağlaya kendimi teselli ediyorum devamlı

tek başınıza bakmanız ve kimseden bir beklenti içine girmemeniz gerektiğini. seviyorlardır neden torunlarını sevmesinler ki?
Aynı yere geldi sen annesi değil misin bağlandı ben annesiyim temel ihtiyaçları bakımı bende ben sevgiden bahsediyorum. bence sevginin kaynağı ilgidir.

Sizde kaç tane var? Gerçekten bir tane olunca kolay mı? Benim ilk çocuğum çok zorlanıyorum varsa tavsiyeniz tecrübeli olduğunuz için almak isterim..🙏🏻
Benim 2 tane, ikizler. Tek çocuk olunca tüm ilgini ona verebilirken aynı yaşta 2 çocuk olunca bölünmek zorunda kalmak, ikisine de eşit ilgi göstermeye çalışmak, ikisi birden ağlayıp kucak isterken şekilden şekile girmek, uyutma yemek banyo vs gibi günlük işlerini bile sırayla yapmak. Tek çocukta gerçekten her şey daha kolay
Ama tek olsun ister miydim? Asla, insan her şeye alışıyor. Ben bu şekilde mutluyum

Aynı yere geldi sen annesi değil misin bağlandı ben annesiyim temel ihtiyaçları bakımı bende ben sevgiden bahsediyorum. bence sevginin kaynağı ilgidir.
tamam bende diyorum ki kimseden ilgi beklemeyin sevgi beklemeyin. kendinizi yıpratmayın üzmeyin çocuğumu sevmiyorlar diye.

Evet yine en mükemmel anne benim modunda yorumlar yağmaya başlamış konuya. Herkesin kapasitesi, psikolojik dayanıklılığı aynı degildir. Her cocuk ayni kolaylıkta yada zorlukta degildir. Tum bunları boyle tişörte bastirip giyip gezesim geliyor bazen burdaki yorumlari okuyunca.

Sevgili konu sahibi inan çoğu anne ayni durumda , kendini yalnız hissetme. Bende tek başıma bakiyorum çocuğuma,nerdeyse uc sene olacak. Ailelerden uzagiz, gurbetteyim . Tek şansım dogu gorevinde degiliz suan batidayiz, batida olmanin cocuk icin imkanlarini kullaniyorum. Eger bulunduğun sehirde imkanlar varsa oyun grubuna mutlaka git bebeginle, cok yardimi oluyor. Hem cevre edinir hem de orda zamanla arkadas edinip onlarla oynadikca kendin biraz da olsa dinlenmeye baslarsin. Tabii bu dinlenme durumu daha cok 2 yastan sonra mumkun olmaya basliyor. Ama zor zamanlari geride birakmissin biraz daha dayan yazdan sonra daha da rahat etmeye başlayacaksin.

Seni ancak senin gibi olanlar anlar, tuzu kuru olana laf anlatmaya çalışıp zaten bozuk olan moralini iyice bozma. Zor gününde yaninda olmayanları unutma, varsin kinci desinler. Ben oyle yapacağım şahsen. Cocuklarimizin sucu degil bizim bu kadar bunalmamiz, bir cocugu bir köy büyütür demisler. Bu sozu ben kulagima küpe ettim,madem aileler yok bende cevre edinip cocuguma sosyal ortam sunmaya calisiyorum . Ustelik buyukleri kafana gore yonlendiremiyorsun kendi dogrulari var, kendi ailen alinmaz ama kv ye falan soyle yap boyle yap dediginde alinir sorun cikar. Kendi istedigin kişilerle sosyal ortam kurarsan cocuguna daha faydali olur .Aileler yakin degilse, komsular oyun gruplari yada oyun alani olan restoran cafelere gitmeye calisiyorum. Sende imkanlarina gore kendine bir yol haritasi çiz, kulaklarini tika etrafina. Beklentilerini azalt hatta sifirla ailelerden, inan oyle yapinca cok daha huzurlu oldum.

Ev islerini odagindan cikar, sadece gunluk bulasik camasir bunlari yap. Esin bir gun bir iki saat baktiginda bir supurge tak gec. İnan bu zaten en fazla 1 sene surecek bir surec, sonra zaten cocuklar buyuyor laftan anliyor kres okul basliyor. En guzel zamanlariniz cocugunla suan, ona odaklan. Tek cesit yemek yap, arada disardan soyle bulundugunz yerde oyle imkan varsa.

Sen kendini iyi hisset ki evladina da enerjin , sabrin olsun.

Benim 2 tane, ikizler. Tek çocuk olunca tüm ilgini ona verebilirken aynı yaşta 2 çocuk olunca bölünmek zorunda kalmak, ikisine de eşit ilgi göstermeye çalışmak, ikisi birden ağlayıp kucak isterken şekilden şekile girmek, uyutma yemek banyo vs gibi günlük işlerini bile sırayla yapmak. Tek çocukta gerçekten her şey daha kolay
Ama tek olsun ister miydim? Asla, insan her şeye alışıyor. Ben bu şekilde mutluyum
Allah bağışlasın birlikte büyümeleri de çok güzel şimdi zordur düzen oturunca ara verip yapan kişilere göre kolaylık olur 🙏🏻

X