Annelik ve işim

Ya gelişmiş ülkelerde kadınların çalışması için özellikle çocuk erkenden sütten kesilirmiş. Kesmeyen anneye tuhaf gözle bakarlarmis . Çocuk ayrı odaya erkenden alistirilirmis. Şimdi günümüzde araştırmalar bunların ne kadar yanlış olduğunu Afrika ülkelerindeki çocukların bu sebeple çok daha uzun uyku uyuyup huzurlu olduğunu gosteriyor .

Sırf para kazanmak zorunda olduğu için kariyerinden vazgeçmek istemediği için mobinge uğrayan bir anneyi burada kadınlar da linclemis . Çok sasirmamak gerek sonuçta "cam tavan sendromu" çok yaygın kadınlar arasında . Kadının iş tanımında böyle bir madde yok . Ayrıca gitsin ne olacak ki nedir yahu? Sanki bahsedilen kedi yavrusu. Bir annenin önce kendi çocuğunu ve onun duygusal durumunu en önemlisi beslenmesini , bakımını düşünmesinden daha doğal ne olabilir ? Pardon önce milyonlar kazanan şirketi düşünmesi gerekirdi

Kendinizde misiniz? Bu ülkenin gelecek nesli yetişecek bu sebepten devlet ve şirketler ortak olarak destek vermek zorunda. Kaliteli beyaz yaka ve işçi sınıfı öyle mağarada yetişmiyor..

Gelişmiş ülkelerin sadece yasalar düzeyinde değil, kafalar olarak da yanından gecemiyoruz. Yorumların çoğu resmen kadını kıskanarak ve ayrıcalığa kesinlikle hakkı yokmuşcasına yazılmış. Kimse de maalesef olması gereken bu ama ülkemiz şartlarında şöyle yapmalısın dememiş.

Tabii ki de bu kadın şuan bunu burada sormuyor olmalıydı hem yasa ile hem de toplum vicdanında korunuyor olmalıydı el kadar bebeği bırakıp şehir dışına çıkma zorunluluğundan.
Kendimdeyim hanımefendi. Keşke bütün anneler çocuklarını büyütüp gönül rahatlığıyla işe dönse. Ama bizim ülkemizde böyle bir düzen yok. Ben de diyorum ki, bizim ülkemizde böyle bir düzen olmadığı için hamile veya küçük çocuğu olan bir kadına tanınan imtiyaz başkasının mağdur olmasına sebep oluyor.
Sen bekarsın sen katıl toplantıya, sen bekarsın sen hallet bunu gibi bir sürü cümle duyuyoruz. Bu durumda da şunu söylüyorum. İnsan bekarsa veya çocuğu yoksa bu kendi tercihidir. Neden bunun avantajından başka biri yararlansın?
10 sene sonra diğer kadının çocuğu okula gidecekken, bekar veya çocuksuz kadın başkalarının işini halletmekten öteye gidememiş olacak.

Kendinizde misiniz? Bu ülkenin gelecek nesli yetişecek bu sebepten devlet ve şirketler ortak olarak destek vermek zorunda. Kaliteli beyaz yaka ve işçi sınıfı öyle mağarada yetişmiyor..

Gelişmiş ülkelerin sadece yasalar düzeyinde değil, kafalar olarak da yanından gecemiyoruz. Yorumların çoğu resmen kadını kıskanarak ve ayrıcalığa kesinlikle hakkı yokmuşcasına yazılmış. Kimse de maalesef olması gereken bu ama ülkemiz şartlarında şöyle yapmalısın dememiş.

Tabii ki de bu kadın şuan bunu burada sormuyor olmalıydı hem yasa ile hem de toplum vicdanında korunuyor olmalıydı el kadar bebeği bırakıp şehir dışına çıkma zorunluluğundan.
Çok haklisiniz benim tüm mesajlarima beğenmedim attilar bu yüzden gercekten saka gibi ve bu kafada olanlarda bir kadın

Ben sizi anladım annesiniz çocuğunuzdan ayrı kalmak istemiyorsunuz. Ama bu durum tekrar yöneticinizle konuşarak çözülmez. Size uyarıyı yapmış bir seferlik yaptım hep olmayabilir demiş. Yani bundan sonraki ricalar tepki çekecektir. Sizin kendi çözümünüzü bulmanız lazım. Bir de siz annesiniz ama bu bir tercih, sizin yerinize sürekli bekar bir çalışma arkadaşınız gitmek istemeyebilir. Zaten sizin yerinize birini bulsalar bu problem olmazdı. Bir de kurumsal firmalarda şehir dışı seyahat iş tanımında varsa ekstra para verilmez, sadece harcırah verilir, otel parası vs karşılanır, masraflar ödenir. Karşılıksız maddi karşılığı olmadan kimse birinin yerine 1 yıl 2 ay şehir dışına gitmez. Kendisinin de bundan bir fayda sağlaması gerekir. İş hayatı böyledir. Yöneticiniz size garezi olduğundan değil, kadınların anneliğini desteklemediğinden değil, sizin yerinize gidecek kimseyi bulamadığı için sizi idare edemeyeceğini söylemiş. Bir tercih yapmanız lazım. Mesela benim çocuğum yok, anne olan bir iş arkadaşım yerine iş seyahatine karda kışta 14 ay karşılıksız gidemezdim. İstesem de olmazdı. Aynı zamanda bu bence etik de değil.Evet birkaç kere kendi inisiyatifimle giderdim, sırf yardımcı olmak için giderdim ama 14 ayda 14 kere en az 2 gün kalmalı gidemezdim. Siz anneliği tercih ettiniz. Maalesef annelik hakları daha iyi olmalıydı. Bununla ilgili daha kapsayıcı haklar olsa daha iyi olurdu. Ama bu kimsenin suçu değil, sizinde değil. Ama bu konuyu sizin çözmeniz lazım. Ya bakıcı bulacaksınız ya da işten ayrılacaksınız veya başka bölüme rotasyon olabilirse talep edebilirsiniz. Ben olsam bakıcı bulup şartları bu kadar iyi bir işi bırakmazdım. Çocuğunuz 16 ay sonra kreş yaşına gelecek, bir süre için güveneceğiniz bir bakıcı veya aile dostu bulmak daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Kendimdeyim hanımefendi. Keşke bütün anneler çocuklarını büyütüp gönül rahatlığıyla işe dönse. Ama bizim ülkemizde böyle bir düzen yok. Ben de diyorum ki, bizim ülkemizde böyle bir düzen olmadığı için hamile veya küçük çocuğu olan bir kadına tanınan imtiyaz başkasının mağdur olmasına sebep oluyor.
Sen bekarsın sen katıl toplantıya, sen bekarsın sen hallet bunu gibi bir sürü cümle duyuyoruz. Bu durumda da şunu söylüyorum. İnsan bekarsa veya çocuğu yoksa bu kendi tercihidir. Neden bunun avantajından başka biri yararlansın?
10 sene sonra diğer kadının çocuğu okula gidecekken, bekar veya çocuksuz kadın başkalarının işini halletmekten öteye gidememiş olacak.
Hanımefendi zaten sektörde bu sebeple evliyi bırakın nişanlı insanlar bile ise zor alınıyor . Özel sektör çalışanı çok iyi bilir birbirimizi kandırmayalım bekar olan insanın maaşı daha yüksek oluyor yükselme oranı daha yüksek oluyor . Aksine bakın emziren kadına sen üç gün yine de gideceksin diye adam rahatça mobing uygulayabiliyor . Çünkü neden ailesi ve çocuğu olan insana daha rahat mobing uygulayabilirsin. Ben niye haftanın beş günü geliyorum o niye her gün gelmiyor diye rahatsız olmuyorsa bende birşey bilmiyorum .

Hanımefendi zaten sektörde bu sebeple evliyi bırakın nişanlı insanlar bile ise zor alınıyor . Özel sektör çalışanı çok iyi bilir birbirimizi kandırmayalım bekar olan insanın maaşı daha yüksek oluyor yükselme oranı daha yüksek oluyor . Aksine bakın emziren kadına sen üç gün yine de gideceksin diye adam rahatça mobing uygulayabiliyor . Çünkü neden ailesi ve çocuğu olan insana daha rahat mobing uygulayabilirsin. Ben niye haftanın beş günü geliyorum o niye her gün gelmiyor diye rahatsız olmuyorsa bende birşey bilmiyorum .
Devlet kurumu mülakatında bile ben işimle ilgili soru soracaklar diye beklerken "3 aylık evliymişsin, çocuk düşünüyor musun?" sorusuyla karşılaşmıştım.

Komisyon başkanına çocuk düşünmüyorum derken işbaşı yaptığımda 5 aylık hamile olmam şoku :KK53:

Anneniz, kızkardeşiniz veya yakın bir akrabanız var mı o iş seyahatlerine sizinle gelip de çocuğa bakabilecek? Onlara maddi destekte de bulunursunuz hem. Çocuğunuz 2-3 yaşına gelene kadar böyle idare edin. Ayda bir kere birkaç gün size destek olsunlar. Hem işinizi bırakmamış olursunuz hem de çocuğunuzu. Sonuçta emen çocuğu evde birkaç gün bırakmak gerçekten hem bakan için hem anne hem çocuk için
Yoğun iş ev arasında iki çocuk büyüttüm.Üstelik d.izni eskiden sadece 40 gündü.Normal doğumda tabi.Eskiden doğumlar da normaldi o başka.
Şu zamanlar böyle duygular taşımanız doğal.Şayet evde onunla kalacak güvenli biri varsa dert etmeyin.İnanın ileride iyi ki işimi bırakmamışım diyeceksiniz şayet işinizden ve ücretinden memnunsanız.Bu ülkede çalışan her kadın için hayat zor.Ancak kadınlarında çalışması lazım dik duruş için.Sizler yine şanslısınız sütler bırakılıyor dolaba görüntülü telefon var.Hiç üzmeyin kendinizi bu günler inanın geçip gidiyor.

Devlet kurumu mülakatında bile ben işimle ilgili soru soracaklar diye beklerken "3 aylık evliymişsin, çocuk düşünüyor musun?" sorusuyla karşılaşmıştım.

Komisyon başkanına çocuk düşünmüyorum derken işbaşı yaptığımda 5 aylık hamile olmam şoku :KK53:
Çokta iyi olmuş birde kadınlara bu baskı beni çıldırtıyor. Arkadaşım şu an aynı sebepten iş bulamıyor . Yeni evliymissin çocuk yaparsın diyorlar. Eşim çocuğumuz yeni doğdugu dönem üç ay yurt dışına gitmeyi reddetti ve asla iş tanımında bu yok işten çıkarıldı . Şu an onun çalıştıgi bölümde çocuklu insan bırakmadılar.
Uzmanlar çocuklar iki yaşına gelene kadar annelik izninin uzatılmasını konuşuyor bizde burda küçücük bebeğin annesinden yılda bir ay ayrı kalmasını tartışıyoruz. Yine yöneticinin paşa gonlu öyle istemiş

Bence is degistirme olayi soyle mantikli .cocuk 3 yasina geldiginde yada 2 yas 1 ayllikken birden anne ayriligini kabullenmiyor ki o zaman da zorluk olacak .simdi 2 yas diyoruz da 3.5 yas iki saat disari cikinca annem nerede demeye basliyor aksam cocuk

Çokta iyi olmuş birde kadınlara bu baskı beni çıldırtıyor. Arkadaşım şu an aynı sebepten iş bulamıyor . Yeni evliymissin çocuk yaparsın diyorlar. Eşim çocuğumuz yeni doğdugu dönem üç ay yurt dışına gitmeyi reddetti ve asla iş tanımında bu yok işten çıkarıldı . Şu an onun çalıştıgi bölümde çocuklu insan bırakmadılar.
Uzmanlar çocuklar iki yaşına gelene kadar annelik izninin uzatılmasını konuşuyor bizde burda küçücük bebeğin annesinden yılda bir ay ayrı kalmasını tartışıyoruz. Yine yöneticinin paşa gonlu öyle istemiş

Özel sektörde anladığım kadarıyla durum daha da kötü

Ben de özel sektördeyim beş senelik evliyim. Görüşme için arayınca nasılsınız diyorlar sonra çocuk düşünüyor musunuz diye soruyorlar. Soranlarla zaten görüşmüyorum ama adamların nasılsa umrunda değil. Başka adam mı yok

Anneyim evet, niye ordan vurmaya çalıştığınızı anlamadım. Bebek emen bebek evet aynı yazıyı okuduk. O belli bir yaş kaç yaş mesela? Konu sahibi bebeği nerede nasıl emzireceğini sormuş. Bu soru da cevap da iş vereni ilgilendirmez ki. Onlar gün sonunda yapılan işe bakarlar. Çözümü bulmak konu sahibinin görevi. Konu sahibi yarın bir gün gidebilecek durumda değil. Sizin yazdığınıza göre bebeği büyüyene dek gidemez. O da seneler alacak. Onca sene bir başkası konu sahibinin işini mi yapsın? Onun işini yapan kişiye haksızlık değil mi bu?
Senelerce bütün işimi başkası yapacakmış gibi tavır sergiliyorsunuz. Ben de zamanında diğer arkadaşlarımın yerine çok gittim görevlere.
1 yaşına kadar süt iznim olduğundan benim nerede nasıl emzirecegimi ayarlamak da işverenin görevi diye düşünüyorum.

Senelerce bütün işimi başkası yapacakmış gibi tavır sergiliyorsunuz. Ben de zamanında diğer arkadaşlarımın yerine çok gittim görevlere.
1 yaşına kadar süt iznim olduğundan benim nerede nasıl emzirecegimi ayarlamak da işverenin görevi diye düşünüyorum.
E demin kısmi zamanlj çalıştığım için süt iznim yok dediniz?
Ben şeyi anlamadım kısmi zamanlıdan kasıt kaç saat haftada? Süt izni günlük 1,5. Haftalık 7,5 saat yapıyor. 45 saat tam zamanlı çalışsanız zaten 37,5 saat çalışacaktınız haftada. Maddi kaybınız da olmazdı.
Ya fazla sordum farkındayım da muhasebeciyim, mesleki meraktan soruyorum

Valla yeterki doğursun lafı Almanya’nın kısa özeti kindergeld yani çocuk parası çocuk ek yardımı kreş ücreti muafiyeti hamile maddi destekleri vs. Ha bi de Almanya’da kürtajın yasa dışı olması vs vs. Yani adamlar üremediği için üreten çok değerli 😅
Bu bizim ülkede maalesef olmaz. Şu an bile doğum artış hızı ekonominin bu kadar kötü olmasına rağmen, sadece bez mama masrafının en az aylık 3, 4 bini bulmasına rağmen, bu kadar az analık hakkı olmasına rağmen doğum artış hızı gene yüksek. Nedeni aile içi emek. Kadın doğum yapar anneanne veya babaanne yıllarca bakar, okuldan alır, yemek yedirir, ödevine yardım eder, hatta torun anneanne veya babaanne evinde kalır çoğu gün. Bakmayan aile büyükleri ayıplanır ama gelişmiş ülkedeki bir kadına yıllarca böyle torun baktıramazsın. Bakmazlar, ayıplanma korkusu olmadan da bunu dile getirirler ben bakamam diye.Gerçekten torun bakmak isteyenleri hariç tutuyorum onlara lafım yok güle güle torun büyütsünler ama çevremdeki çoğu anne olmuş kadın arkadaşım zorla aile büyüklerine çocuk baktırıyor. Aile büyükleri bakmak istemeyince de veya rahatsız oldukları için bakamayınca da duygu sömürüsü yapıyorlar. O yüzden bizim ülkeye gelişmiş ülkelerdeki ekstra haklar asla gelmez. İşverenler zaten bu kadar nüfus var, niye daha fazla hak verelim ki derler. En az 2 yıl ücretli izin gelse, nüfusumuz 100 milyonu rahat geçer. Avrupa'da doğum oranları eksilerde, o yüzden birazda bu kadar hak veriliyor. Bizim ülkede teşvik durumuna gerek yok zaten:) Cevrenizdeki bir iki çocuklu kişileri baz almayın şu an genelde çoğu kadın en az 4, 5 çocuklu. Özellikle kırsal kesimli yerlerde öyle 1 veya 2 çocuklu aile nadirdir. Keşke o haklar gelse, hem çocuğunu büyütüp hem 2 yıl çalışıyor gibi maaşını almak muazzam bir şey. Kim istemez ki.. Keşke olsa..ama bizde imkansız..o yüzden bugünkü analık hakları kırpılmasa bari diye bakıyorum ben.. (Bu arada çok çocuklu kimseyle bir derdim yok, bakabilecek olan isterse 10 çocuk sahibi olsun kendi bileceği iş. Bu haklar bize niye gelmez çünkü bizde ekstra çocuk teşvikine ihtiyaç yok onu söylemeye çalıştım.)

Son düzenleme:

Bu size değil bir başka üyeye çocukları büyük olanların şehir dışına gitmesi isteğine cevabımdı. Bütün işi değil ama şehir dışı işini senelerce bu durumda çocuğunuz büyüyene dek başkası yapacak. Madem çocuğu büyükler gitmeli. Bir sefer iki sefer olur ama bahsedilen sizin görev tanımınızdan şehir dışı görevin alınması bir başkasının üstlenmesi. Yasal haklarınızı elbetteki bilip o doğrultuda hareket etmeniz yararınıza. Süt izninizin dolmasına 2 ay kaldı planlarınızı ona göre yapmalısınız

süt izniniz 2 ay daha var

yasal olarak yarı zamanlı çalışanda süt izni durumu nedir -yasada yeri var mı ondan da emin değilim gerçi, yarı zamanlı çalışma olayının çoğu konuda yönetmeliği yok.
bunu netleştirip ona göre konuşabilirsiniz işverenle

ama en iyi ihtimalle 2 ay sonra bu konu yine sorun olacak
kurumsal firma da olsa siz çalışıyorken sizin yerinize gidecek bir elemanı bulmaları sıkıntı olabilir. bunu siz biden iyi birlirsiniz siz anne olmadan önce biri gidemediğinde başkasını bulmaları ne kadar kolay oluyordu mesela?

ancak şu olabilirdi
işe dönmeden önce onların yrine gittiğiniz arkdaşlarınızla konuşup anlaşsaydınız keşke
yani en azından benim tanığdım birbiri yerine böyle ekstra nöbettir ya da ayda 1 kere yazılan bir rapordur yapılan bir iştir gibi işleri olan çalışanlar şöyle yapıyor

o ahmet için 2 kere yaptı
ahmet de 2 kere onun için yapıyor ödeşiyorlar

kurumda sirkülasyon mu var?
siz onun için gittiniz dediğiniz kimse kalmadı mı?

yani bizde böyle şeyler önceden konuşulur mesela ben x dönem şunu yapamam sen bunu benim yerine hallet filan gibi paslaşırız (devlette değiliz)

işverene de böyle söyleseydiniz belki idare edilebilirlik konusunda daha fazla ikna olurdu....

şimdi şu da bir gerçek ki
işverenler ve yöneticiler anne olunca kadınların iş konusunda sürekli bi böyle beklentileri olacak hep izin isteyecekler hep idare edilme beklentileri olacak dye korkuyorlar...

yasal izninizi kullanmışsınız, yarı zamanlıya geçeyim demişsiniz geçirmişler....yasal olarak 2 ay daha süt izni var (yazı amanlıda var mı emin de değilim ama bildğim kadarıyla izin konusunda normal çalışanlardan farkı olmuyordu, tekrar bi düzenleme olmadıysa). bitti. başka da bir hakkınız yok.

işveren/yönetici kurumda kim anne olsa böyle beklentilere girer önünü alamam diye yapmak istemez..ayrıca bekarlar/çocuksuzlar da neden hep biz idare edelim der, huzursuzluk çıkar. çoğu yerde olan bu yani.

siz keşke önce sizin yerinize gidebilecek 1-2 kişi ayarlamış olsaydınız işverene sonra gitseydiniz bu bilgiyi de verseydiniz, o zaman gözü daha az korkardı hep böyle gidecek diye düşünmezdi...

Gayet anlaşılıyorsunuz sadece anlamak empati yapmak istemiyorlar. Bir üye Almanyadaki sistemi yazmis o sistemde calissak annelere verilen sosyal haklara önce kendi kadinlarimiz isyan edip kabul etmeyecek. Devlet kurumundaysaniz gece calısma/görevlendirme basliklarini bi inceleyin yada sendikaniz varsa bir danışın onlar daha iyi biliyorlar aracı oluyolar bazen.

siz herhalde konuları okumadan yazıyorsunuz
kadın kurumsal firma demiş devlet kurumudaysanız yazmışsınız

Sorunuza cevap vereyim 2 sene diyorum. Evet süt izini varsa bunu sehir disinda kullanamayacagi icin hakkidir. Mevcut sistemi elestirmek yerine hemcinslerinizin anne olma hakkini elestirmeyi tercih ediyosunuz kusura bakmayin bu bana uyan bir durum degil. İş yerinde engelli olanada imtiyazlar taninir, is kazasi gecirenede, uzun sure rapor alip ameliyati olanada bir suru sey olabilir ve kalanlarin is yuku yine artar bu sadece dogum yapan personelle olmaz, bu durumda dengeyi saglayacak yine işverenler. Ayrica dogum yapan kadin bir canli besliyor toplumda devamlilik icin pozitif ayrimcilik olmasi gayet normal. Bi hak taninip diger hakkindan alinabilir yarim maas yarim zamanli calismak vs gibi

kadın zaten kısmi zamanlı çalışacağım demiş, bu hak var ve kullanıyor zaten....

yazdığınız şeyleri gerçekten konuya cevap olsun diye yazdığınızdan emin misiniz?

Siz 2 sene diyorsunuz. da
devlet demiyor onu ne yapacaz?

Ayrıca süt izni kamuda özelde ayrı değil yasal hak aynı hak.

Gelişmiş ülkelerin nüfus açığı var. Bizim yok ki. Biz olana bakamıyoruz. Bu oldukça uzuuuun uzun konuşulabilir de bunu konuşup dursak neye yarayıp ne çözüm getirecek bilemem...

Devlet bir hak tanırsa özel sektöre de bunu yapacaksn derse, tabi onun da takibini yapıp uygulanmasını sağlarsan, ne ala. Ne güzel...ancak şu anda olan yasa belli, özel sektörde şirketin/yöneticinin insiyatif alıp annelere pozitif ayrımcılık yapmasını bekleyemeyiz. Zira ülkemizde nüfus ihtiyacımız yok. Gelişmiş ülkelerde de özel sektör sevgi ve şefkat pıtırcığı olduğu ya da "canı öyle istediği" değil, devlet zorunlu kıldığı ve gerekli imkanları sağladığı için var o pozitif ayrımcılık. Gökten inmiyor yani devlet bütçesinden geliyor o imkanlar....

Konu sahibi şöyle bir hakkım var mı diyorsa mesela, bunu araştırıp bakabilir, burada iş hukukunu daha iyi bilenler konuşur.

mesela şehir dışı görev yarı zamanlı işte nasıl olmalı?

normal zamanlıda ayda 1se yarı zamanlıda belki 2 ayda bir olmalı? -bana bu adaletli geldi ama böyle şeyler dava konusu oluyor mu içtihadı var mı ya da başına gelen var mı? (mesela bence yarı zamanlı diye hiç gitmemesi normal değil, anne diye hiç gitmemesi de normal değil, anne diye gitmeyecekse o zaman istifa etmesi bence çözüm, ) Konu sahibi de 1-2 sefere kendisi ayarlasa onun yerine gidecek birini zaten epey bir ay geçer ve bebek de memeden kesilir. Tabii keşke bunları da doğum izni kullandığı zamanlardan ayarlasa idi.

Yani bence olabilecek olan bu, ülke şartlarında...

X