Annemin sürekli beni aşağılamasi?

Öncelikle annemle aramız çok iyidir. Babama göre annemle daha iyi anlaşırım ama gerçekten son zamanlarda beni çok rahatsız eden, kıran davranışları oluyor. Son zamanlarda dediğimde 3-4 yıldır. Ergenliğe girdim zamandan beri kisaca.

Az önce evlilikle ilgili bir konu açıldı geldi herkesin içinde bana seni alacak olursa zaten kına yak dedi. Çok onurumu kirdi, küçük düşürdü. Ve bunu herkesin içinde yani akrabalar filanda vardı. Öyle demesi çok utandırdı. Aslında çirkin bakımsız birisi değilim. Tersine kendime çok dikkat ederim bakımlı biriyim. Sadece çok hamarat değilim. Beni sürekli etraftaki arkadaşlarının kızları ile karşılaştırıyor. Gerçekten çok yoruldum. Ben seni başkalarının annesiyle karşılaştırıyor muyum ?!

Anneler laf söyler arada bı nasihat verir. buna zaten birşey demiyorum. Ama annemin ki çok ayri. Ben güzel sanatlar okumak istiyorum bunun için çalışıyorum sürekli kursuna gidiyorum ve etrafımdaki herkes benim resimlerimi çok seviyor. Ve kurs hocamda sürekli annemi arayip güzel çiziyor kazanacagina inanıyorum demiş. Ama annem hâlâ sürekli, sen evde kalırsın koca beklersin, birşey olmaz senden. Market de çalışırsın anca... Gibi şeyler söylüyor. ben örgü öğrendim kendi başıma yt dan kendime şapka atkı örüyorum, anneme gösteriyorum nasıl olmuş diye gelmiş bana azcik ev işi yap bir boka yara diye kızıyor. Ya ben sana heveslenip ordugum atkiyi gösteriyorum sen bana güzel olmuş kızım diyecek kadar zorlaniyorsun.

Mesela arkadaşım geliyor bize, makarna yapıyoruz beraber gelmiş kızın yanında bana bu beceriksiz sen yap da yiyeljm diyor. Ya ben cidden anlamıyorum bir anne kızını küçük düşürmekden nasıl zevk alabilir?!

Hiçbir arkadaşımın annesinde cidden böyle bir huy görmedim. Sizin annelerinizde varmı böyle birşey. Neden kaynaklanıyor inan bilmiyorum 4 yıldır ayni şeyleri yapıyor bana...
Ne yapsam küçümsuyor, beğenmiyor. Çok zor tuval cizdim sergi için. Bütün herkes beğendi. Annem e bune çok kolay daha zorunu cizerdin dedi sadece. Ya bı saril bir kutla güzel olmuş kızım de. Ben ona artık cidden ne yaparsam yapayım yetemiyorum.
Ben çok titiz birisi değilim simdi dürüst olayım, hafta sonu müsait olunca odamı toplarim bide annem birşey derse onlari yaparım. (Herkes gibi) ama annem bunu beğenmiyor. Hergun gelipde evi dipten köşe temizlemem gerekiyormuş güya. Kendisi 5 aydır evi temizlemiyor. Süpürmuyor. Herşeyi bana atiyor. e ben kendi derslerime mi calisayim, okula kursa mi gideyim evi dipten köşe mi temizleyim hangi birini yapayim? Zaten haftasonu temizlik yapıyoruz beraber daha bana sürekli pissin seni kimse almaz diye herkesin içinde küçük düşürüyor.

Umarım beni anlamışsınızdır. Annemin ben ne yaparsam yapayım begenmeyisi, sürekli özgüvenimi kırması, onurumu kırması. herkesin içinde küçük düşürmesi çok canımı sıkıyor. arkadaslarim bile diyor. Annen hiçbir şeyi beğenmiyor seni hep aşağılıyor diye.

Fikirlerinizi söylerseniz sevinirim
İçine kıskançlık karışmamış hiçbir anne kız ilişkisi yok gibi biseydir.

Öncelikle annemle aramız çok iyidir. Babama göre annemle daha iyi anlaşırım ama gerçekten son zamanlarda beni çok rahatsız eden, kıran davranışları oluyor. Son zamanlarda dediğimde 3-4 yıldır. Ergenliğe girdim zamandan beri kisaca.

Az önce evlilikle ilgili bir konu açıldı geldi herkesin içinde bana seni alacak olursa zaten kına yak dedi. Çok onurumu kirdi, küçük düşürdü. Ve bunu herkesin içinde yani akrabalar filanda vardı. Öyle demesi çok utandırdı. Aslında çirkin bakımsız birisi değilim. Tersine kendime çok dikkat ederim bakımlı biriyim. Sadece çok hamarat değilim. Beni sürekli etraftaki arkadaşlarının kızları ile karşılaştırıyor. Gerçekten çok yoruldum. Ben seni başkalarının annesiyle karşılaştırıyor muyum ?!

Anneler laf söyler arada bı nasihat verir. buna zaten birşey demiyorum. Ama annemin ki çok ayri. Ben güzel sanatlar okumak istiyorum bunun için çalışıyorum sürekli kursuna gidiyorum ve etrafımdaki herkes benim resimlerimi çok seviyor. Ve kurs hocamda sürekli annemi arayip güzel çiziyor kazanacagina inanıyorum demiş. Ama annem hâlâ sürekli, sen evde kalırsın koca beklersin, birşey olmaz senden. Market de çalışırsın anca... Gibi şeyler söylüyor. ben örgü öğrendim kendi başıma yt dan kendime şapka atkı örüyorum, anneme gösteriyorum nasıl olmuş diye gelmiş bana azcik ev işi yap bir boka yara diye kızıyor. Ya ben sana heveslenip ordugum atkiyi gösteriyorum sen bana güzel olmuş kızım diyecek kadar zorlaniyorsun.

Mesela arkadaşım geliyor bize, makarna yapıyoruz beraber gelmiş kızın yanında bana bu beceriksiz sen yap da yiyeljm diyor. Ya ben cidden anlamıyorum bir anne kızını küçük düşürmekden nasıl zevk alabilir?!

Hiçbir arkadaşımın annesinde cidden böyle bir huy görmedim. Sizin annelerinizde varmı böyle birşey. Neden kaynaklanıyor inan bilmiyorum 4 yıldır ayni şeyleri yapıyor bana...
Ne yapsam küçümsuyor, beğenmiyor. Çok zor tuval cizdim sergi için. Bütün herkes beğendi. Annem e bune çok kolay daha zorunu cizerdin dedi sadece. Ya bı saril bir kutla güzel olmuş kızım de. Ben ona artık cidden ne yaparsam yapayım yetemiyorum.
Ben çok titiz birisi değilim simdi dürüst olayım, hafta sonu müsait olunca odamı toplarim bide annem birşey derse onlari yaparım. (Herkes gibi) ama annem bunu beğenmiyor. Hergun gelipde evi dipten köşe temizlemem gerekiyormuş güya. Kendisi 5 aydır evi temizlemiyor. Süpürmuyor. Herşeyi bana atiyor. e ben kendi derslerime mi calisayim, okula kursa mi gideyim evi dipten köşe mi temizleyim hangi birini yapayim? Zaten haftasonu temizlik yapıyoruz beraber daha bana sürekli pissin seni kimse almaz diye herkesin içinde küçük düşürüyor.

Umarım beni anlamışsınızdır. Annemin ben ne yaparsam yapayım begenmeyisi, sürekli özgüvenimi kırması, onurumu kırması. herkesin içinde küçük düşürmesi çok canımı sıkıyor. arkadaslarim bile diyor. Annen hiçbir şeyi beğenmiyor seni hep aşağılıyor diye.

Yok mu annenizin de sevmediği, adı geçince tüylerini diken diken eden biri. Elti olur, görümce olur, komşu olur. Siz de her fırsatta annenize onu övün. Bir araya geldiğinizde, yaptığınız resimleri getirip önüne koyun. Annem kaliteli işlerden anlamıyor, sen anlarsın bir bakıver de söyle deyin. Ne hissettiğinizi bir anlasın.

Annen senin iyiliğin için söylüyor. Böyle görmüş böyle davranıyor gibi şeylere de katılmıyorum. Geçmişin travmalarını çocuğu mutsuz ederek mi aşacak. İyilik için, geleceğini düşündüğü için de yapıyorsa bunun bir sürü yöntemi var. Ne demişler. Oha var öküz durdurur, oha var zelve kırdırır.

Canım benim yaa yazdıklarını okurken üzüldüm açıkcası ama annen senin kötülüğünü istemez emin ol belki onunda hayatında yolunda gitmeyen şeyler vardır insanın nazı en çok sevdiğine geçer ya oda böyle davranıyordur onayladığım için demiyorum yanlış anlama sadece bi öneri ??
Bende bi anneyim böyle olurmuyum diye kendimi sorguladım açıkcası ama yapmam yaa senden tek ricam bunları kafanda büyütüp yanlış birşey yapma..
Ergenlikte hepimiz fazla alıngan olduk inanır mısın annem banada evde kalcan bu dağınıklığınla kimse seni almaz derdi 😂 otur ders calıs boş işlerle uğraşıyon derdi boş işten kastı erkek arkadaşımdı 😂 tıp fakültesini kazandım doktor oldum uzman oldum evlendim anne oldum ve o dönem kızdığım annem suan benim için diyormuş diyorum 🥰 belki inanmayacaksın ama bi zaman geliyor bunu söylüyor insan..
Sen ne olursa olsun annenden de ideallerinden de vazgeçme ablacım bu dönem geçici hiçbir anne evladını bile isteye üzmez biraz zaman ver olur mu annene de kendinede sen güzel işler başardığında ilk övünen annen olcak ilk tebrik ilk kucaklama ondan gelecek güzel bir evlilik yapacaksın ve annem senin yanında olcak sadece biraz zaman…

Anneniz birşey söylediği fikir veya begenmemezlik ifade eettigi zaman kibarca " anne konu hakkında bilgi sahibi değilsin seni referans almıyorum kendini yorma " diyin. Ben üzerime fazla gelenlere genelde böyle yaparım biraz can yakar ama susturur

Hiçbir şey yapamazsın. Annenin psikolojik problemleri var tedavi olması gerekli

Annen seni cocugu olarak degil rakibi olarak goruyor. Senin yaptiklarini, basardiklarini kiskaniyor. Uzgunum ama oyle. Annenden onay, takdir vs. beklemeyi birak. Nasil olsa yapmayacak. Onun dunyasi evlenebilmekten ibaret. Bir dahakine evlenicek adam is bekliyosa temizlikci tutsun de. Ayrica illa evlenmek zorunda misin anlamadim. Baban nasil davraniyor?
Babamla aram hiç iyi değil aynı evde iki yabancı gibiyiz nefret ediyorum hatta o da benden... Ama babam gram umrumda değil annemle gene bir bağımız var yani beni çok dinler aslında hep konusuruz ama kıskandığı için mi böyle anlamadım. Sürekli kalabalık içinde beni küçük düşürmekden zevk alan biri. Geçmişte sanırım bunu çok yaşamış bir kere demişti. Ama geçmişte böyle şeyler yaşadı diye bana yaşatmak zorunda değil.

Anne olarak su soylediginiz sacma geldi kusura bakmayin.
Aslında saçma değil. Boyle anneler ver maalesef. Sözüm meclisden dışarı. Size bir şey ima etmiyorum. Ama bu tür anneler var ve benimkide sürekli erkek çocuğum olsa da bana şunları iapsa bilmem ne diye içten içe bize kurulurda kurulur. Sürekli erkek yigenlerini sever, tabi sevsin ama bu başka böyle bana bakar ah şöyle bir çocuğum olsaydı bana baksaydi der. Ben ona bakmıyomusum gibi. Ki benim elimde daha bir para yok mesleğim yok. Ne bekliyorsa benden daha anlayamadım...

Bazı anneler camdaki kız Feride gibi. Hem sever hem de içten içe suçlar. Kin tutar. Gençliği size bakarken geçtiği için olabilir babani sevmiyodur sana bakarken babani goruyodur. Yasayamadiklarini yasiyosun diye sinirleniyodur, psikolojisi bozuk olabilir yani dusun dusun nedenini bulamazsin. Sen umursamiyomus gibi yap belki umursadigini gorunce canini acitmaya calisiyodur iyice.
Babamla aram hiç iyi değil aynı evde iki yabancı gibiyiz nefret ediyorum hatta o da benden... Ama babam gram umrumda değil annemle gene bir bağımız var yani beni çok dinler aslında hep konusuruz ama kıskandığı için mi böyle anlamadım. Sürekli kalabalık içinde beni küçük düşürmekden zevk alan biri. Geçmişte sanırım bunu çok yaşamış bir kere demişti. Ama geçmişte böyle şeyler yaşadı diye bana yaşatmak zorunda

Anneniz normal değil önce bunu kabullenin,sizin için iyi bir rehber olmayacak .Sevdiği kadını kendine bağlayıp kişiliğini elinden alan toksit sevgili gibi anneniz.Tam olarak kaçıp baginiz kopmasın diye arada ağzınıza bir parmak bal çalıyor ,sizde ona inanıp tüm aşağılamalarina göz yumuyorsunuz.
Tehditlerini umursamayip bu sıkıntılı bağlanmayı ortadan kaldırın ,kendiniz için yapın bunu yoksa ilerde iki kelimeyi bir araya getiremeyen özgüveni yok olmuş, hayallerini çöpe atmış,mutsuz kadınlardan biri olursunuz Bu darbeler her zaman karşı cinsten gelmez bazen en yakınınız hayatı zindan eder

Malesef her anne bir değil. Oyle olsa cocugunu yakanlar, dove dove oldurenler, dogar dogmaz çöpe atanlar olmazdı.
Mutlaka ama bu saydiklarin ekstrem. Benim kizim da buyuyunce animasyon-cizgi film isiyle ugrasicakmis. Simdi benim de aklimdan gecen cocuum ac kalirsin yapma. Disariya vurdugum bu degil tabii. Konu sahibinin annesinin aklindan geceni tahmin ediyorum ama ifadesi kötü maalesef. Gene de ben cocugu icin korktugunu dusundum. O kadar da net niyet okunabilicegini dusunmuyorum. Anneyi dinlesek kimbilir ne diycek

Mutlaka ama bu saydiklarin ekstrem. Benim kizim da buyuyunce animasyon-cizgi film isiyle ugrasicakmis. Simdi benim de aklimdan gecen cocuum ac kalirsin yapma. Disariya vurdugum bu degil tabii. Konu sahibinin annesinin aklindan geceni tahmin ediyorum ama ifadesi kötü maalesef. Gene de ben cocugu icin korktugunu dusundum. O kadar da net niyet okunabilicegini dusunmuyorum. Anneyi dinlesek kimbilir ne diycek
Bilemiyorum benim annem de boyle ve hic iyi duygular barindirmadi bende ancak dediğiniz gibi olabilir de tabi.

X