Annenize ve Babanıza karşı vicdanınız rahat mı?

Konu bu kadar degil devami var yarida kaldi çünkü gerçekten bu konuda cok doluyum. Hani ben hep diyorum elhamdurullah iyi bir anneyim iyi olmaya calisiyorum ama kendi ananama babama nolduk.
nolduk diyorumcunku konun sonu daha trajik

benim için durum farklı,babam hayatımızda yok gibiydi eve girmezdi,işten çıkınca dışarıda eğlenirdi..rahmetli anneciğim üç çocukla mutfaktan dışarı çıkamazdı hastaydı,gece tansyon yüzünden babama ulaşamadığı için kızkardeşim acile götürürdü,eve döndüklerinde bile babam gece çıktınız diye kavga ederdi:KK43:

Daha önceki msj larımda yazmıştım işte herkes bu kadar şanslı olamıyor işte,

kimisinin de ailesinden etmediği kalmıyor,

genellikle en büyük fedakarlığı yapan anneler.:cry:

ben evililğim nedeniyle annem ve babamla aynı ilde oturmayan onları senede 1-2 kez görebildiğim bir yaşantım var
onlardan uzakta onlara bir hayrım olmadan yaşam sürmek benim içimde bir yara
büyüttüler okuttular işe soktular ve evlendirdiler, benim ve kardeşlerim için o kadar çok şey yaptılar
anne oldum oğlumu büyütürken
annemin bize emeklerini endişelerini daha iyi anlıyorum

"Vicdanınız rahat mı" sorunuza cevap vermemem, zira anne babamı çok erken yaşta kaybettim. Yani onları üzmeye de sevindirmeye de fırsatım olmadı.
Üzüntünüzü anlıyorum yine de, insan sevdiklerini üzünce vicdanı sızlıyor. Ancak onlar hayatta ve birlikte geçirecek daha çoook zamanınız var. Birlikte atlattığınız kötü günlerin en büyük ilacı birlikte geçireceğiniz güzel günler olacak.
Ayrıca kim tam olarak anne babasının istediği gibi yaşıyor ki? Doğanın kanunu bu. Anne babalar kendi iyi ve doğru bildiklerini dayatırlar ama evlatların da kendi iyileri ve doğruları vardır, birey olmanın doğasında var. Sürtüşmeler, ayrışmalar, farklılıklar normal ve sağlıklıdır. Asıl önemli olansa birbirinize duyduğunuz sevgi ve bağlılıktır.
Zor zamanlarınız olmuş, ne mutlu size onlar hep yanınızdaymış. Aile böyle bir şey değil mi zaten, canlarını yaksanız da, acınızla kahretseniz de bile isteye yanınızda dururlar.
Eğer vicdanınızda bir ağırlık varsa, bunu hafifletmenin en güzel yolu onlarla geçirebildiğiniz kadar güzel zaman geçirmek, sizin için yaptıklarının ne kadar kıymetli olduğunu, onları ne kadar çok sevdiğinizi sık sık ifade etmek...
Ben bu şansa sahip değilim, o yüzden sahip olan insanları görünce istiyorum ki; benim yerime de dolu dolu yaşasınlar, birlikte olmanın tadını çıkarsınlar.

Konu bu kadar degil devami var yarida kaldi çünkü gerçekten bu konuda cok doluyum. Hani ben hep diyorum elhamdurullah iyi bir anneyim iyi olmaya calisiyorum ama kendi ananama babama nolduk.
nolduk diyorumcunku konun sonu daha trajik
Senin başka bir şeye moralin bozulmuş sanırım,
Dolmuşsun iyice...
İçinden ne geçiyorsa yaz atma içine...
Anne ve babalarımızın hakları ödenmez..
Bizde ewlatlarımızın kahrını sıkıntısını üzüntüsünü çekicez..
Dünya bu şekilde dönüyor işte....

ben... :KK43: aklıma geldikçe hala içim sızım sızım sızlıyor kahroluyorum... keşke keşke zamanı geri alabilsem herşeyi baştan yapsam ya da yapmasam... :KK43:
çok toydummmm yaaa çok gezmeyi severdim giderdim eve gelmek bilmezdim.
yazık eskiden cep telefonu yoktu annem bekle bekle.yazık.
başka türlü üzmedim Allah için ama içimde yaradır.
en azından şimdi kul köleyim anneme bir dediğini iki etmiyorum
napayım.
:KK43:

Hemen hepimiz koşulsuz fedakarlık bekleyip,herşeye de hakkımız olduğunu düşünerek yaşarız ailelerimizle olan ilişkilerimizi..
Onlar ana/baba... Beklediklerimiz hakkımız deriz savunma olarak da!

Vicdan yapmayan yoktur galiba düşündükce..
Yalnız değilsin hissettiklerinde yani...

hiçbir zaman rahat değil senin yaşadıklarını bende yaşadım aynısını birebir kucağımda çocukla döndüm ama tek farkımız onlar üzülmesin diye dışa dğeil hep içe ağladım şuan 2 ci kez evliyim ve herzaman diyorum ALLAH ailemin ve eşimin kızımın acısını bana göstermesin

Keşkeler le doluyum malesef. Vicdanım hiç rahat değil aslında çünkü annemi ne kadar mutlu ettik bilmiyorum. Hayatı hep maddi sıkıntılarla hastalıklarla geçti ve birde bizim sıkıntılarımızla. Tam büyüdük artık rahata erecek derken malesef kaybettik tam olarak evlatlık vazifemi bile yapmış sayılmam

Aslında uzun uzun yazacak çok şey var ama ,
hiçbirşey bilmeyen insanlara oturup analtmak hem zor, hemde o duyguyu vermek imkansız.

annem ve babam ben ve abimi her zaman çok sevdi. iyi günümüzdede kötü günümüzdede hep yanımızda oldular.
maddi , manevi olarak.Üstelik şu zamanda gerek forumda gerek arkadaş çevremde umursamaz aileleri gördükçe ne kadar iyi olduklarını dahada iyi anlıyorum.
Fakat ben diyorum hani ölseler şimdi, ömür boyu bir vicdan azabına sürüklenirim.

Neden ; çok üzdük ya onları . Nasıl desem ben mesela ailemden gizli piercing taktırdım yani yaptıpım en büyük şey buydu, daha sonra evlendim bir sürü sorun , tüp bebek süreci e tabi bütün hayatta kazanamadıklarımın acısını herkezden çıkarırken onlarda nasiplendi. yani şöyle mesela dur ben ağlamayayım da üzülmesinler diyemedim zira böyle insanlarda var. ama ben ya boyunlarına sarılıp agladım, yada bacaklarına dolana dolana agladım ve ağlattık.
İllaki karşıt görüşlerimizde oldu, Buarada benim babam imam Müezinliği yapmış biz Türkiyeli değiliz. Giydik gezdik,sigarada içtik, biralı votkalı fotoğraflar hayat o ya önlerine önlerine düştü.
Neyse sonra boşandım o ayrı dert kucağımda bebek yine o süreci hiç sakin geçirmedim. elimde değildi yani. Annemi kendimle beraber depresyona soktum benle beraber oda tedavi gördü.

Daha sonra ben evlencem tekrar milletten on tane laf, işte annem aman kızım aman bebeğim şöyle böyle dedikçe ben öyle düşünüyorum ya banane milletten dedim , annemde öyle naif biri oturup dinlemiş.
aaa biz daha 1.bulamadık seninki 2.hemen buldu demelerinin altında bişiler aradıda aradı.

Evlendim geçen sene ölümden döndüm bebek doğuracağım diye. Yine aynı şeyler müthiş fedakarlık yani öl dese ölecekler o kadar.

Hatta annem eski eşim için böyle beni üzdükçe o ayrılık aşamasında bana diyordu öldüreyim ben onu öldüreyim . o kadar yani.

Bu sadece benim payımdan yaşattıklarımız.

Sonra

Sanırım aglıcam

benım vıcdanım rahat.senınde oyle olmalı cute....yaptıgın kötu bırşey yok kı....zor zamanlar gecırdın mılletın laflarınımı umursayacaktın sende.....yasadıklarımız bızım secımlerımız degıl...evet eslerımızı bız secıyoruz ama ne yasayacagımızı görebılıyor muyuz onceden??? mumkun mu bu..hayır...yanı kader devreye gırıyor......tabıkı annelerımız belkı bızden çok uzuluyo yasadıklarımıza.....bız unutsakda onlar unutmuyo....ınsan çok kahroluyo boyle durumda ama sonuçta kımse ne yasayacagını bılemez.boşuna uzme kendını

çok toydummmm yaaa çok gezmeyi severdim giderdim eve gelmek bilmezdim.
yazık eskiden cep telefonu yoktu annem bekle bekle.yazık.
başka türlü üzmedim Allah için ama içimde yaradır.
en azından şimdi kul köleyim anneme bir dediğini iki etmiyorum
napayım.
:KK43:
ahhh canım gençmişsin gençliğin verdiği asilikle yapmışsın.. herkes yapar yapmıştır.. ben bile bile yalan söyledim anneme hem de çok önemli bir konuda ve başka bir sürü hatalar.. ben olsam affedemezdim kendimi. ki affetmiyorum da benim annem gibi bir anneye nasıl yapabildim hala aklım almıyor.. :KK43:

Aslında uzun uzun yazacak çok şey var ama ,
hiçbirşey bilmeyen insanlara oturup analtmak hem zor, hemde o duyguyu vermek imkansız.

annem ve babam ben ve abimi her zaman çok sevdi. iyi günümüzdede kötü günümüzdede hep yanımızda oldular.
maddi , manevi olarak.Üstelik şu zamanda gerek forumda gerek arkadaş çevremde umursamaz aileleri gördükçe ne kadar iyi olduklarını dahada iyi anlıyorum.
Fakat ben diyorum hani ölseler şimdi, ömür boyu bir vicdan azabına sürüklenirim.

Neden ; çok üzdük ya onları . Nasıl desem ben mesela ailemden gizli piercing taktırdım yani yaptıpım en büyük şey buydu, daha sonra evlendim bir sürü sorun , tüp bebek süreci e tabi bütün hayatta kazanamadıklarımın acısını herkezden çıkarırken onlarda nasiplendi. yani şöyle mesela dur ben ağlamayayım da üzülmesinler diyemedim zira böyle insanlarda var. ama ben ya boyunlarına sarılıp agladım, yada bacaklarına dolana dolana agladım ve ağlattık.
İllaki karşıt görüşlerimizde oldu, Buarada benim babam imam Müezinliği yapmış biz Türkiyeli değiliz. Giydik gezdik,sigarada içtik, biralı votkalı fotoğraflar hayat o ya önlerine önlerine düştü.
Neyse sonra boşandım o ayrı dert kucağımda bebek yine o süreci hiç sakin geçirmedim. elimde değildi yani. Annemi kendimle beraber depresyona soktum benle beraber oda tedavi gördü.

Daha sonra ben evlencem tekrar milletten on tane laf, işte annem aman kızım aman bebeğim şöyle böyle dedikçe ben öyle düşünüyorum ya banane milletten dedim , annemde öyle naif biri oturup dinlemiş.
aaa biz daha 1.bulamadık seninki 2.hemen buldu demelerinin altında bişiler aradıda aradı.

Evlendim geçen sene ölümden döndüm bebek doğuracağım diye. Yine aynı şeyler müthiş fedakarlık yani öl dese ölecekler o kadar.

Hatta annem eski eşim için böyle beni üzdükçe o ayrılık aşamasında bana diyordu öldüreyim ben onu öldüreyim . o kadar yani.

Bu sadece benim payımdan yaşattıklarımız.

Sonra

Sanırım aglıcam
noldu cutem neden dertlendin birden mi aklına geldi hiç ses etmedin kız...
analarımızı babalarımızı çok üzdük hep üzdük belkide üzmeye devam ediyoruz ,bir gün bizde evlatlarımızın peşinde helak olmak için sıramızı beklemiyor muyuz ,canım benim :KK66:

hiçbir zaman rahat değil senin yaşadıklarını bende yaşadım aynısını birebir kucağımda çocukla döndüm ama tek farkımız onlar üzülmesin diye dışa dğeil hep içe ağladım şuan 2 ci kez evliyim ve herzaman diyorum ALLAH ailemin ve eşimin kızımın acısını bana göstermesin
Amiinnn... Allah bana da annemin babamın eşimin kızımın acısını yaşatmasın..

ahhh canım gençmişsin gençliğin verdiği asilikle yapmışsın.. herkes yapar yapmıştır.. ben bile bile yalan söyledim anneme hem de çok önemli bir konuda ve başka bir sürü hatalar.. ben olsam affedemezdim kendimi. ki affetmiyorum da benim annem gibi bir anneye nasıl yapabildim hala aklım almıyor.. :KK43:
Canım gençlik cahillik asilikle oluyor işte.
şimdiki aklımız olsa yaparmıydık aslaaaaaa
bende şimdi anneyim.
kızımda benı üzüyor hemde bazen ağlıyorum kırılıyorum
ama anneyim hemen affediyorum.
emin ol onlarda bizi afeetmişlerdir.
ay çok kötü oldum ya cute mafettin beni.

bende çok üzdüm ergenlik döneminde annemi babamı, şimdi bile annem bir mutsuz hissetsin beni başlar feryada sabahlara kadar uyumaz :) Canım anam benimm

Canım gençlik cahillik asilikle oluyor işte.
şimdiki aklımız olsa yaparmıydık aslaaaaaa
bende şimdi anneyim.
kızımda benı üzüyor hemde bazen ağlıyorum kırılıyorum
ama anneyim hemen affediyorum.
emin ol onlarda bizi afeetmişlerdir.
ay çok kötü oldum ya cute mafettin beni.
asla asla aslaaaa yapmazdım..
kızıma bakarken içim titriyor.
aannem geliyor aklıma.. 30 sene olmuş o hala titriyor benim üzerime..
hakkını asla ödeyemem.

cute ege seni üzsede ağlatsada sızlatsada sen yine ona kucak açarsın ki ..annelik bu..senin annenin yaptığıda bu...annenin yerine koyduğunda kendini yine aynı duygulardamısın peki...

X