Araba kullanma cesareti

Ben 1 sene önce manuele yazıldım. Arabamız yoktu. Otomatik şirket aracı vardı. Ben kursa gidiyorum manuel kullaniyodum eve geliyodum esimin otomatik aracı .😁 Bana yapma kafan karışır zorlanırsın bir tarafı sür dediler. Ben dinlermiyim nafile. Her akşam eşimin arabayı alıp tek çıktım. Gündüz eğitim gördügüm yerlere akşamda gittim denedim. Bu sürecim 2 ay böyle devam etti. Ben ehliyetimi aldım. Eşim manuel bir araba aldı. Haftaiçi ona hafta sonu eşimin arabasına transfer oluyorum. 1 sene içinde iki kez şehir dışı yolculuk yaptım. Benim bu denli iyi olmamın sebebi eşimin beni serbest bırakması oldu. Kendi başınıza daha çok adapte oluyorsunuz bol bol pratikle baya iyi duruma gelirsin merak etme.

Ehliyetimi manuel olarak almıştım.İlk aracım manueldi.Şuanki aracım otomatik.İlkten biraz tuhafıma gitti ama otomatik şuan daha rahat,konforlu geliyor bana.
Kesinlikle eş,aile vs ile öğrenilmiyor.Baskı altında hissettiğin için hata yapıyorsun.
Ehliyetimi çok önceden aldım,bekarken babamın aracı vardı ama kullanmaya cesaret edemiyordum sanırım.
Sonrasında aktif olarak araç kullanmak istedim.Özel ders almadım.Eşim yanımdayken (trafiğin yoğun olmadığı alanlarda) deneme sürüşleri yaptık.Park etmeyi öğretirken gerildim.Yahu daha ilk gün nasıl kusursuz bir park bekliyorsun benden.🥹
Baktım olmayacak yalnız çıkmaya başladım.Yine trafiğin yoğun olmadığı yerlerde tabi.Cesaret geldi,deneyim kazandım.Trafiğin yoğun olduğu yerlerde ilk günlerde kullanırken yine yanımda eşim vardı.

Bir aylık süreçte acemilik attım.Şuan şehirler arası yolculuk yapabiliyorum, hiç kazam olmadı.
Heyecanlı ve stresli olmak iyi sürücü olmanızı engeller.Bunun için de önce trafiğin yoğun olmadığı yerlerden yavaş yavaş yoğun olduğu yere doğru sürüş deneyimi olması gerekiyor.

X