Araba kullanmak istiyorum.....

of dertli olduğum konu bir türlü cesaret edemiyorum:/ bakıyorum kimler kimler yapıyo bende o cesaret yok burdakiler nasıl başladınız peki kullanmaya? ben de istesem de bilmiyorum ve sürücü kursuna gitmek direksiyon dersi almam gerek önerebiliceğiniz yerler var mı

eşimle , hocalarla , eş dostla anlayacağınız herkesle trafiğe çıktım ama birtürlü öğrenemiyordum.taki eşim bana otomatik vites bir araba alana kadar.Sabahta kendi arabasına bindi gitti işe.İş başa düşünce arabada otomatik olunca çıktım trafiğe ogün bugündür trafikteyim.tabi 7 ay sonra otomatik kesmedi vitesli araba aldık.Kısacası bayanlar yolu kavrayana kadar otomatik vites kullanması şart.Araba kaydırdı derdi yok.Çarpışan oto gibi bas git , bas dur.Yolu çözdükten sonrada vitesliye geçmek zor olmuyor.:13:

arabayı hareket ettirmemde durdurmamda kullanmamda hiçbi sorun yok doğru düzgün arabayı stop ettirmedim hatta eşim ilk kez kullanmana rağmen çok iyi dedi ama trafiğe çıkmayı çoook çok uzun süre düşünmüyorum önce bi boş yerde öğreniyim geri dönmeleri bayır çıkmaları vs vs sonra heyecan yapmama lazım heycanlanınca elim ayağım birbirine dolanıyo zaten normalde de eşimi gördüğüm zaman heyecanlanıyorum bide araba kullanırken daha da çok heyecan yapıyorum

boş yerde araba surulmezki cnm. bak eşinde ii demiş. o senn trafiğe cıkmanı uygun göruyorsa cık. yoksa boş yolda araba surmeyi nasıl oğrencenki.

eşimle , hocalarla , eş dostla anlayacağınız herkesle trafiğe çıktım ama birtürlü öğrenemiyordum.taki eşim bana otomatik vites bir araba alana kadar.Sabahta kendi arabasına bindi gitti işe.İş başa düşünce arabada otomatik olunca çıktım trafiğe ogün bugündür trafikteyim.tabi 7 ay sonra otomatik kesmedi vitesli araba aldık.Kısacası bayanlar yolu kavrayana kadar otomatik vites kullanması şart.Araba kaydırdı derdi yok.Çarpışan oto gibi bas git , bas dur.Yolu çözdükten sonrada vitesliye geçmek zor olmuyor.:13:

ama vitesliyle otomatiğin arasında fark var. bence tersi olmalı. once vitesli oğrenmeli zorunu oğrensinki kolaya gecsin

nasıl yani hiç korku olmadan cesaretle alıp tek basına çıktın mı? valla tebrik ederim ben panik bi insanım erkek arkadasım kullanırken bile sağdan soldan araba gelse ay aman dur diye içim gidiyo

otomatikle sadece stop ettirme korkusunu yenersiniz. direksiyona hakim olurunuz. evet kolay yoldan araba surmek benimde tercihim kesinlikle otomatik olurdu bi kere surdum aklım kaldı. ne öle al 2 ye al 1

Valla ben otobanda vites yukseltip düşürmeyi öğrendim trafiğe çıktığımda heyecanlaniodum ama dura kalka gitmeyi öğrendim en önemlisi arabayı park etmeyi öğrenin iki arabanın arasına girin çıkın arabayı parkedebilen çok rahat kullanır ozelikle trafiğe cikmiorum diyen arkadaslar park yapmayı ogrendinizmi hiç bişeyden korkmayın kimse doğduğunda ogrenmio bende ilk zamanlar zorlanmistim şimdi bisiklet kullanmaktan kolay

Valla ben otobanda vites yukseltip düşürmeyi öğrendim trafiğe çıktığımda heyecanlaniodum ama dura kalka gitmeyi öğrendim en önemlisi arabayı park etmeyi öğrenin iki arabanın arasına girin çıkın arabayı parkedebilen çok rahat kullanır ozelikle trafiğe cikmiorum diyen arkadaslar park yapmayı ogrendinizmi hiç bişeyden korkmayın kimse doğduğunda ogrenmio bende ilk zamanlar zorlanmistim şimdi bisiklet kullanmaktan kolay

aynen öle surmek kolay park etmek zor. ama öle kocayla felan olacak iş değil. alcan başını gideceksin. yoksa vır vır başını şişirip strese sokarlar. ben eşim yanımdayken surdummu hep hata yapardım. tekken iyiydim. bide ben antalyada oturuyorum. burda oğrenmek daha kolay eşimle kızım parkta otururdu ben ara sokaklarda tek başıma dur kalk ve aklıma takılan seyleri denerdimm.

otobandan korkuyorum nasıl bi duygu kolaymı yaa gözum kesmiyo. ben antalyadayım yani istanbulda olsam tırsarım herhalde

Bende izmirdeyim daha aceemiyken kızlarla çeşmeye gittik otobanda mecbur vites deistiriosun bide arkadaslarımda acemi is basa dustumu mecbur kullaniosun bide ben bekardim ilk arabamı aldığımda iykide oyleimis yoksa bana da karışsalar elim ayağım dolanırdi gezer eve gelirdim ama park edemezdim babam yoksa komşulardan rica ederdim park etsinler die bide park yerindende çıkamazdım 20 günde falan anca park etmeyi öğrendim bide bayanlar genelde nasıl girdilerse arabayı öle bırakıo tekerlekler yamuk duzeltmiolar ben artık erkek şoförlere tas cikartiorum:)

ayy benimde başıma bi defa geldi utana utana rica ettim arka arabadaki amcaya park etti.

boş yerde araba surulmezki cnm. bak eşinde ii demiş. o senn trafiğe cıkmanı uygun göruyorsa cık. yoksa boş yolda araba surmeyi nasıl oğrencenki.

yok trafiğe çıkma diyo zaten hem önce heyecanımı yenmem gerek hem de sadece düz gitmeyle trafiğe çıkılmaz geri dönmeyi bayırdan çıkmayı öğrenmen lazım farzet trafikte bayırdasın kırmızı ışık yandı durdun arkanda da araba var yeşil ışık yandığında arabayı kaydırırsan ne olur gider arkandakine çarparsın önce boş alanda öğreniyim ondan sonra ehliyet alıyım ondan sonra trafiğe çıkarım

Son düzenleme:
yok trafiğe çıkma diyo zaten hem önce heyecanımı yenmem gerek hem de sadece düz gitmeyle trafiğe çıkılmaz geri dönmeyi bayırdan çıkmayı öğrenmen lazım farzet trafikte bayırdasın kırmızı ışık yandı durdun arkanda da araba var yeşil ışık yandığında arabayı kaydırırsan ne olur gider arkandakine çarparsın önce boş alanda öğreniyim ondan sonra ehliyet alıyım ondan sonra trafiğe çıkarım

sonuçta bunların kolaylıkları var. bayırda araba nasıl kaydırılmaz eşin oğretir hatta ben cocğunlukla düz yoldada öle kalkıyorum. bende o alışkanlık oldu. yani debriyaj fren le kalkmak. 1 saatlık dur kalkla yaparsın merak etme
korkuyorsan hiç oğrenme soğuk kanlılık lazım

sonuçta bunların kolaylıkları var. bayırda araba nasıl kaydırılmaz eşin oğretir hatta ben cocğunlukla düz yoldada öle kalkıyorum. bende o alışkanlık oldu. yani debriyaj fren le kalkmak. 1 saatlık dur kalkla yaparsın merak etme
korkuyorsan hiç oğrenme soğuk kanlılık lazım

bizim arabayı çalıştırmak diğer arabalar gibi değil ama anahtarsız çalışıyo kart gibi bişey var onu takıyosun depriyaja ve frene basıp düğmeye basıyosun araba çalışınca frenden ayağını çekiyosun sonra gerisi belli zaten diğerleri gibi neyse şu yaz tam bile gelsin zaten eşimin boş zamanlarında denerim tekrar zaten şimdiden şakayla karışık söylüyorum :KK9:

şimdi anlayamadım sizin araba kartla acılıyo diye farklı bi stilmi kullanıyorsunuz. herkz bayırda debriyaj frenle kalkar sizde farklı bi kalkışmı var

ama vitesliyle otomatiğin arasında fark var. bence tersi olmalı. once vitesli oğrenmeli zorunu oğrensinki kolaya gecsin

Bayanlarda yani bizlerde yol hakimiyeti olmadığı için hem vites değiştir ,hem yola hakim ol işte bu zorluyor ve arabayı stop ettirirsiniz.Ozamanda telaşlanırsınız.Otomatikte stop ettirme derdi olmadığı için dikkat etmeniz gereken tek şey arabayı kenarlara sürtmeden sürmek.:KK9: Zordan başlamak diye bir kavram yok bence.Otomatikte korkunuzu yenersiniz sonrası Allah kerim..

nasıl yani hiç korku olmadan cesaretle alıp tek basına çıktın mı? valla tebrik ederim ben panik bi insanım erkek arkadasım kullanırken bile sağdan soldan araba gelse ay aman dur diye içim gidiyo

ARaba kapıda bekleyince rahatsız oluyorsun ve kullanmaya başlıyorsun.EŞim araba kullanırken bende halen telaşlanırım.Ama kendi kullandığımız arabada hakimiyet bizde olduğu için korkmuyorsunuz.Etrafta o kadar konuşmayı bilmezken , arabayı kullanmayı öğrenmiş insanlar var ki korkmayın kızlar yavaş yavaş çıkın trafiğe...

cesaret olmazsa olmuyor beş senedir onu bekle bunu bekle olmuyor bende eşim olmayınca aldım çıktım öyle heyecanlı öyle güzel bir duyguki işte o zaman güvenin geliyor yaparım yaaa diyorsun bisiklet sürmekten kolay aslında ama niyeyse biz korkuyoruz...

hayır yok daha yeni 19 oldum:) ama annemle babam geçen seneden beri en azından ehliyet al diye sınavlara girmemi istediler ben de çekindim açıkçası sonucta sınav olmak kolay ama direkssiyon için ayrı sınav oluyo sıfırım bu konuda yani sürücü koltuğuna oturmusluğum yok,avrupa yakasında oturuyorum internetten arastırmıstım sonucta onlara da güvenemezsin ki kullanıcı yorumlarını bile kendileri yaparlar..bide bu derslerde hemen trafiğe çıkarıyolar mı? Öyleyse hiç yapamam 5 gün çok kısa bi süre :S

yalnız bu 5 günlük özel direksiyon dersleri ehliyeti olanlara veriliyor, yani önce ehliyet sonra bu yoğun ve pratik dersler. belki ehliyet olmadan da olanlar vardır ama benim bildiğim böyle yani. ehliyet kursunu gözünde büyütme, zaten zor değil gerekli şeyleri tam öğretseler ne bu özel derslere ihtiyaç olurdu ne de trafik bu halde olurdu...

buna katılıyorum kendileri sanki bi anda usta olmus gibi davranıyolar anında işi öğrenip trafiğe çıkmam çok kolaymıs gibi,erkekten değilden bi kadından direksiyon dersi almak istiyorum bu yüzden.

o konuda ön yargılı olma bence, benim özel ders aldığım hoca da erkekti ve mükemmeldi, ehliyet kursunda ise 1 kadın 1 erkek hocamız vardı zamanında, kadın asabi bir şeydi, erkek olanla çok rahattık en azından birkaç şey öğrenmiştik, kadın saatine bakar dakika hesabı yapardı ancak.

sanırım temel konuları iyice pekiştirmek için diyor arkadaş. ben de öyleydim başta, önce trafikte ihtiyaç duyabileceğim her şeyi trafik olmayan yerde defalarca pratik yaparak benimsedim. yol ortasında kalıp, panik olup yanlış bir şey yapmaktansa, böylesi daha güvenli gelmişti.

ben de manuel i tercih ettim önce, zaten otomatik şanzımanı düzgün kullanmak için manuel i bimek avantajmış, yoksa çabuk arıza çıkarabiliyormuş.

açıkçası vites işini de çok büyüttüğünü görüyorum arkadaşlarımın da buradan da çoğu kişinin, bilemiyorum ama birkaç pratikten sonra insan alışıyor zaten otomatik olarak atıyor vitesi:44:

ben de öyleydim, ama direksiyona geçtikten sonra rahatladım, kontrolün nasıl şoförün elinde olabildiğini görünce rahatlıyor insan:KK34:

X