Araba sorunu...

Merhaba hanımlar, belki benimkisi birçoğunuzunki yanında dert bile sayılmaz, belki de benim gibi olanlara göre gerçek anlamda bir derttir ama... Neyse uzatmadan konuya gireyim. Şimdi ben ehliyet almak için bir süre önce bir ehliyet kursuna yazıldım. Biliyorsunuz ki sistem değişti, artık kurslarda 16 saat minimum direksiyon dersi almak lazım, sınavlarda daha titiz davranılıyor vs. derken sistem yani ehliyet almak eskisine göre daha zor. Neyse teorik sınavı güzel bir puanla geçtik derken 16 saatlik direksiyon dersime başladık. Derslerin hepsine katıldım, geriye sadece 5 tane dersim kaldı yani 5 saat daha direksiyon dersi alacağım, araya bir hafta kadar boşluk giriyor ve sonrasında sınava gireceğim. Araba kullanmayı çok istiyordum, çok meraklıydım ancak hayatımda hiç direksiyon başına oturmamıştım. Arabamız olmadı hiç, inşallah yarın öbür gün benim olacak çünkü çok istiyorum, halen istiyorum. derslere başladık tabi gözüktüğü kadar kolay değil, manuel vitesli araç ama ilk hafta çok zorlandım. Debriyaj konusu hep kafamı karıştırdı. Hocam erkek, makul ve sakin birisi ama ben ona göre çok kötü kullanıyorum. Yani nasıl desem, iyi bile gitsem hocanın en ufak bir lafı kafamın karışmasına ve hata yapmam sebep oluyor. Mesela normal giderken elbette aynalara da bakıyorum, ama adam bana "aynalara baktın mı?" dese bile dikkatim dağılıyor ve bir yerde hata yapıyorum. Motive etme huyu zaten yok, hep hatalarımı söylüyor. Tamam söylesin, işi bu zaten ama galiba direksiyon başında özgüven kazanamıyorum. Kaç tane dersi geride bıraktık, geri gitmeyi yapıyorum, L şeklinde geri geri sokağa girmeyi yapıyorum, park etme çalışıyoruz onu da yapıyorum... Parkta ölümcül hatalarım yok. Önceleri kavşaklarda falan debriyajla sorun yaşıyordum, artık onu da yaşamıyorum. Stop ettirme olayım 2 saatlik derste ya bir kez stop ettiriyorum ya da hiç etmiyorum. Çalıştığımız parkur sınav parkurumuz ile aynı, eğimli yollarımız var, dimdik bir yokuş yok ama yokuşta kalkış yapmam gerekince de yapıyorum... Yolda giderken direksiyon hakimiyetimde vites değiştirirken bazı minik kaymalarım olsa da dikkatimi verince o hatayı yapmıyorum. Ama şeridimi koruyorum, sinyal vermeyi ilk hafta hep unuturdum artık onu da unutmuyorum.

Gel gelelim hocam bugün daha ücreti ödenmiş 5 saatlik dersimiz varken bana "sen yeterli değilsin, birkaç saat ders daha alman lazım sınava kadar" dedi. Ekstra gibi düşünün. Kaç saat mesela? dedim. "En az 5-6 saat daha ek ders almalısın, yeterli değilsin" dedi. "biz böyle deyince öğrenciler yanlış anlıyor, para almak için böyle diyoruz sanıyorlar ama benim için önemli olan direksiyon başında kendine tamamen güveniyor olmanız, bu konu paradan çok daha önemli" dedi. Direksiyon başında geriliyormuşum, pek kendimden emin durmuyormuşum falan. Bu duruma canım sıkıldı açıkçası. Hanımlar nasıl desem, nasıl anlatsam bilmiyorum ama hoca hiç karışmasa sanki ben daha başarılı olacakmışım gibime geliyor. En basit örnek, direksiyon başına ilk oturuşumda aynaları ve koltuğumu ayarlarken, tam kalkış yapmaya hazırlanırken bana "debriyaj+fren yap, vitesi bire al öyle kalk" vs diyor. Bunu demese de yapacağım zaten ama dediği zaman kendimi çok yetersiz hissediyorum. Ben yarın öbür gün trafiğe tek başıma çıkacağım, kimse bana "şuna bas bunu tut" demeyecek ki. Beni kendi halime bıraksa daha rahat olacağım. Dedim ya, adamın "aynalara bak" demesi bile benim modumu düşürüyor. E bugün de dedi ki 5 saat daha ders al. Babama söyledim, aynen böyle dediğim gibi, "direksiyon başındayken konsantre ol, hocanın seni bozmasına izin verme" diyor ama olmuyor işte. Çalıştığımız parkurda yollar hep bozuk, her yer yol çalışması. Yabancı arabalar da var, bazen kamyon falan sıkıştırıyor. Bazen de arabanın arkasına yapışık şekilde takip mesafesinden bihaber tipler denk geliyor. Önüme çıkanlarda sinyal verme durumu da yok. Yani anlayacağınız ben daha derslerde bile stres olmaya başladım. Bir hata yapınca hoca evet bağırmıyor, kızmıyor, rencide etmiyor ama "şunu yanlış yaptın, bunu yanlış yaptın" demesi bile beni bozar oldu. Adama bişey diyemiyorum çünkü onun işi bu. Keşke hiç karışmasa... Açıkçası daha 5 dersim var, son halimi görmemişken bana "5 ders daha yazalım sana" demesi canımı sıktı. 5 ders dediğin şey 400 lira masraf. Benimle aynı durumu yaşayan var mı merak ediyorum. İnternetteki yorumlara bakıyorum millet derslerde stres olup sınavda daha rahat ediyormuş. Öyle içimi dökmek istedim bir yandan. Okuyan herkese teşekkür ederim...
Dersi al ama başka bir hocadan al. Bu sana katacağını katmıştır bence. Başka bir hocayla görüşmek sana ekstra şeyler katabilir.

Sizin adınıza sevindim.Adam kadınların iyi şoför olamayacağını düşünüyordu belki de.Hoca değişince ilk aklıma gelen bu oldu.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla sizin kendinize güveniniz var. Hocalara bakmayın siz yıllar önce benim hocam sen alamazsın tek seferde dedi direksiyon sınavını 95 le aldım. Ekstra bir derse gerek yok bu güvenle yaparsınız.

Şu konuyla ilgili güncelleme yapayım dedim...
Arkadaşlar aynen dediğiniz gibi hocamı değiştirdim, bu esnada benim 3 saat dersim kalmıştı, martta sınava girecektik ama tarihleri değişti falan derken yarın sınava gireceğim direksiyon sınavına. 2 gündür kalan derslerimi yeni hocamla çalıştım, hocam kadın ama bilseydim en başından beri bu hocadan alırdım dersleri. Şu an 13 saat çile çekmişim diye düşünüyorum. Hiç de cinsiyet yüzünden sorun yaşamadım hatta çok daha iyi anlaştık. Arada stop ettiriyordum o sorunu çözdüm son dersimde bir kere bile stop ettirmedim ve hiç hata yapmadım, gayet mutlu bir şekilde derslerim bitti ve sınava hazırım. İnşallah yarın da hiç hata vs. yapmadan bu sınavı geçip ehliyet almaya hak kazanacağım. Adam benim bütün isteğimi öldürmüştü ama şu anda debriyajı da biliyorum, stop sorununu da çözdüm, park etmede falan biraz ezberci bir eğitim var ama yapacak birşey yok, iyice oturması için şimdilik o ezberi yapmam şart. İnşallah en yakın zamanda kendi otomobilimle trafiğe çıkıp düzgün bir biçimde araba kullanabilenler arasına ben de katılacağım. :) Bana başarılar dileyin.
Başarılar :) Sınavın bittikten sonra nasıl geçtiğini de yazar mısın? Yakın bir zaman sonra bende gireceğim,geri park biraz ürkütüyor beni,dediğin gibi sadece ezber sağa kır sola kır gir,mantığı yok.
Umarım tek seferde geçersin.

Merhaba hanımlar, belki benimkisi birçoğunuzunki yanında dert bile sayılmaz, belki de benim gibi olanlara göre gerçek anlamda bir derttir ama... Neyse uzatmadan konuya gireyim. Şimdi ben ehliyet almak için bir süre önce bir ehliyet kursuna yazıldım. Biliyorsunuz ki sistem değişti, artık kurslarda 16 saat minimum direksiyon dersi almak lazım, sınavlarda daha titiz davranılıyor vs. derken sistem yani ehliyet almak eskisine göre daha zor. Neyse teorik sınavı güzel bir puanla geçtik derken 16 saatlik direksiyon dersime başladık. Derslerin hepsine katıldım, geriye sadece 5 tane dersim kaldı yani 5 saat daha direksiyon dersi alacağım, araya bir hafta kadar boşluk giriyor ve sonrasında sınava gireceğim. Araba kullanmayı çok istiyordum, çok meraklıydım ancak hayatımda hiç direksiyon başına oturmamıştım. Arabamız olmadı hiç, inşallah yarın öbür gün benim olacak çünkü çok istiyorum, halen istiyorum. derslere başladık tabi gözüktüğü kadar kolay değil, manuel vitesli araç ama ilk hafta çok zorlandım. Debriyaj konusu hep kafamı karıştırdı. Hocam erkek, makul ve sakin birisi ama ben ona göre çok kötü kullanıyorum. Yani nasıl desem, iyi bile gitsem hocanın en ufak bir lafı kafamın karışmasına ve hata yapmam sebep oluyor. Mesela normal giderken elbette aynalara da bakıyorum, ama adam bana "aynalara baktın mı?" dese bile dikkatim dağılıyor ve bir yerde hata yapıyorum. Motive etme huyu zaten yok, hep hatalarımı söylüyor. Tamam söylesin, işi bu zaten ama galiba direksiyon başında özgüven kazanamıyorum. Kaç tane dersi geride bıraktık, geri gitmeyi yapıyorum, L şeklinde geri geri sokağa girmeyi yapıyorum, park etme çalışıyoruz onu da yapıyorum... Parkta ölümcül hatalarım yok. Önceleri kavşaklarda falan debriyajla sorun yaşıyordum, artık onu da yaşamıyorum. Stop ettirme olayım 2 saatlik derste ya bir kez stop ettiriyorum ya da hiç etmiyorum. Çalıştığımız parkur sınav parkurumuz ile aynı, eğimli yollarımız var, dimdik bir yokuş yok ama yokuşta kalkış yapmam gerekince de yapıyorum... Yolda giderken direksiyon hakimiyetimde vites değiştirirken bazı minik kaymalarım olsa da dikkatimi verince o hatayı yapmıyorum. Ama şeridimi koruyorum, sinyal vermeyi ilk hafta hep unuturdum artık onu da unutmuyorum.

Gel gelelim hocam bugün daha ücreti ödenmiş 5 saatlik dersimiz varken bana "sen yeterli değilsin, birkaç saat ders daha alman lazım sınava kadar" dedi. Ekstra gibi düşünün. Kaç saat mesela? dedim. "En az 5-6 saat daha ek ders almalısın, yeterli değilsin" dedi. "biz böyle deyince öğrenciler yanlış anlıyor, para almak için böyle diyoruz sanıyorlar ama benim için önemli olan direksiyon başında kendine tamamen güveniyor olmanız, bu konu paradan çok daha önemli" dedi. Direksiyon başında geriliyormuşum, pek kendimden emin durmuyormuşum falan. Bu duruma canım sıkıldı açıkçası. Hanımlar nasıl desem, nasıl anlatsam bilmiyorum ama hoca hiç karışmasa sanki ben daha başarılı olacakmışım gibime geliyor. En basit örnek, direksiyon başına ilk oturuşumda aynaları ve koltuğumu ayarlarken, tam kalkış yapmaya hazırlanırken bana "debriyaj+fren yap, vitesi bire al öyle kalk" vs diyor. Bunu demese de yapacağım zaten ama dediği zaman kendimi çok yetersiz hissediyorum. Ben yarın öbür gün trafiğe tek başıma çıkacağım, kimse bana "şuna bas bunu tut" demeyecek ki. Beni kendi halime bıraksa daha rahat olacağım. Dedim ya, adamın "aynalara bak" demesi bile benim modumu düşürüyor. E bugün de dedi ki 5 saat daha ders al. Babama söyledim, aynen böyle dediğim gibi, "direksiyon başındayken konsantre ol, hocanın seni bozmasına izin verme" diyor ama olmuyor işte. Çalıştığımız parkurda yollar hep bozuk, her yer yol çalışması. Yabancı arabalar da var, bazen kamyon falan sıkıştırıyor. Bazen de arabanın arkasına yapışık şekilde takip mesafesinden bihaber tipler denk geliyor. Önüme çıkanlarda sinyal verme durumu da yok. Yani anlayacağınız ben daha derslerde bile stres olmaya başladım. Bir hata yapınca hoca evet bağırmıyor, kızmıyor, rencide etmiyor ama "şunu yanlış yaptın, bunu yanlış yaptın" demesi bile beni bozar oldu. Adama bişey diyemiyorum çünkü onun işi bu. Keşke hiç karışmasa... Açıkçası daha 5 dersim var, son halimi görmemişken bana "5 ders daha yazalım sana" demesi canımı sıktı. 5 ders dediğin şey 400 lira masraf. Benimle aynı durumu yaşayan var mı merak ediyorum. İnternetteki yorumlara bakıyorum millet derslerde stres olup sınavda daha rahat ediyormuş. Öyle içimi dökmek istedim bir yandan. Okuyan herkese teşekkür ederim...
Bana da eşim öğretmeye kalktı ve senin hoca gibi herşeye karışıyordu..En son bir sinirle sağa çektim arabayı ve bir daha sen yanımdayken asla oturmam bu direksiyona dedim. 3 gün onsuz bindim ve hala onsuz biniyorum heryere de rahatça gidiyorum. Kesinlikle hocanı değiştir. Gerekçeni kursa bildir kesin yardımcı olurlar. Birde hoca bana kızmadi bağırmadı diyorsunuz ya cidden buna müsade eden insanlar varmidir. Hem paranla eğitim al üstüne birde fırça ye oldu canım. Neyse canım çözüm değişiklik ve biraz cesaret...

Yalnız o gerginliği direksiyon sınavında hissettikleri an hiç arabayi çalıştırmadan indiriyolar seni. Hoca haklı biraz da..

Başarılar :) Sınavın bittikten sonra nasıl geçtiğini de yazar mısın? Yakın bir zaman sonra bende gireceğim,geri park biraz ürkütüyor beni,dediğin gibi sadece ezber sağa kır sola kır gir,mantığı yok.
Umarım tek seferde geçersin.
Ben şimdiye kadar geri parkta hiç sorun yaşamadım, hiç dubaya değmedim mesela. Biraz anlatayım.
Park alanından bir duba seçip yanına gidiyorum tabi dubaların hizasına paralel bir biçimde, direksiyonum düz vaziyetteyken. Dubalar sağımda kalıyor ama paraleliz. Sonra vitesi geriye alıp yerleşeceğim dubaların arasında sol baştaki dubayı görür görmez duruyorum. Direksiyonu tamamen sağa kırıyorum, zeminde karo taşlarımız var bizim o karolar ile hem sağ aynadan bakınca hem de önden bakınca paralel yani aynı hizada olana kadar biraz geri gidiyorum, direksiyon tam sağdayken. Hizamı yakaladıktan sonra direksiyonu 2 tur sola çeviriyorum. Direksiyonda arabanın ambleminden kopya çekiyoruz burada. Neyse 2 tur soldan sonra yavaş yavaş geri gidiyorum yerde sarı çizgimiz var onu kapı kolunda görmem lazım. Çizgiyi gördükten sonra direksiyonu tamamen sola döndürüp kaldırım ile paralel olmaya başlıyorum bu esnada arkaya da bakıyorum ki arkadaki dubaya ne kadar yakınım ne kadar uzağım anlayabilmek için. Araç HB olduğu için sorun çıkmıyor. Zaten araba da sensörlü çok yaklaşınca ötüyor :KK70: Neyse dubaya yaklaşınca duruyorum ve geri geri parka girmiş oluyorum. Ürkmeye gerek yok bence ya, ben yarın giricem geçeceğimi düşünüyorum açıkçası.

Ben şimdiye kadar geri parkta hiç sorun yaşamadım, hiç dubaya değmedim mesela. Biraz anlatayım.
Park alanından bir duba seçip yanına gidiyorum tabi dubaların hizasına paralel bir biçimde, direksiyonum düz vaziyetteyken. Dubalar sağımda kalıyor ama paraleliz. Sonra vitesi geriye alıp yerleşeceğim dubaların arasında sol baştaki dubayı görür görmez duruyorum. Direksiyonu tamamen sağa kırıyorum, zeminde karo taşlarımız var bizim o karolar ile hem sağ aynadan bakınca hem de önden bakınca paralel yani aynı hizada olana kadar biraz geri gidiyorum, direksiyon tam sağdayken. Hizamı yakaladıktan sonra direksiyonu 2 tur sola çeviriyorum. Direksiyonda arabanın ambleminden kopya çekiyoruz burada. Neyse 2 tur soldan sonra yavaş yavaş geri gidiyorum yerde sarı çizgimiz var onu kapı kolunda görmem lazım. Çizgiyi gördükten sonra direksiyonu tamamen sola döndürüp kaldırım ile paralel olmaya başlıyorum bu esnada arkaya da bakıyorum ki arkadaki dubaya ne kadar yakınım ne kadar uzağım anlayabilmek için. Araç HB olduğu için sorun çıkmıyor. Zaten araba da sensörlü çok yaklaşınca ötüyor :KK70: Neyse dubaya yaklaşınca duruyorum ve geri geri parka girmiş oluyorum. Ürkmeye gerek yok bence ya, ben yarın giricem geçeceğimi düşünüyorum açıkçası.
Geçeceksin hiiç merak etme Wurstria :) pazar da benim a2 sınavım var

Ben de dediğin sistemle aldım ehliyeti, aradaki mesajları okuyamadım ama kursta tek hoca mı var? Çünkü bazı insanlarla dinamiğin tutmayabilir. Ki o kadar para veriyorsun bence uyarmalısın hocam siz söyleyince panik oluyorum hiç olmuyor rica ederim çok kritik bir şey yoksa o anda uyarmayın sonra söyleyin diye. Ama trafikte birinin sıkıştırması, ne bileyim takip mesafesi sende panik yaratıyorsa cidden daha fazla pratiğe ihtiyacın var çünkü ehliyet alınca çıktığın yollar hep öyle olacak. Ki muhtemelen hoca böyle olduğunu düşündüğü için fazladan ders alman lazım dedi. Muhtemelen kendi yarattığı stresten ziyade senin daha stres olduğunu düşünüyor. Daha boş bir alanda ders almayı düşündün mü biraz daha şehir dışı vesaire, çok rahatlatıyor çünkü, yapabiliyorsan ve yakında varsa arabayı orada kullanmayı teklif edebilirsin.

Ah hic stress yapma baska hoca mi yok ders almak icin, bende ilk baska bi yerde ders aldim, 2 saatlik denemelik adamin ogretisi hosuma gitmedi konusma tarzi sonra 6 saatlik de baska yerde aldim ve oldu. Toplam 8 saatlik ders aldim. Bizde de 6 saat ders almak sartti. Hoca mecbur hatani soyler, ben yapma dedigi seyi bidaha yapiodum. Bak kizim diyorum dinlemiosun derdi. Ust uste ayni hattalar yaptim. Nasil sinav gunu geldiyse bana bi oz guven geldi ve ilk giriste aldim eyliyetimi. Once inan. Inanmak basarmanin yarisidir. Kendine guven. Yaparim ilk girmede de. Ben theorimi ilkte aldim eyliyeti de ilkte alirim de.

Ya bende geri gidip ilk dubayi biraz geçince sağa kırıyorum hep bu şekilde giriyordum son parklarimda dubayi geçince çok yamuk girdim ve aracı düzeltmek zorunda kaldım,düzeltmekte beni urkutuyor heyecan yapıyorum vitesi 1e al kır git geriye al git falan,Lde sorun yaşamadım 2 dubada da 1 kez yaşayınca hep sorun olacakmış gibi geliyor :bicak:

Direksiyon sınavına girdim ve kaldım hanımlar. Sürpriz olmadı, stop yüzünden kaldım. Kaldığıma değil ama şansıma denk gelen şeker gibi komisyonda kaldığıma daha çok üzülüyorum çünkü böyle bir komisyon bir daha denk gelmez sanırım. İnanılmaz şeker bir amca yanıma oturdu, gayet yardımseverdi, üslubu da çok tatlıydı. Adamla tanışır tanışmaz heyecanım falan geçti. Her şeyi iyi yaptım ettim ama yokuş yukarı giderken önümdeki dolmuş yüzünden kafam karıştı, kalkışta stop ettirdik... Daha doğrusu biraz dolmuşun yolu babasının malı gibi kullanması yüzünden oldu. Önce durdu, ben de arkasında olduğum için durdum sonra kalktı ben de sorunsuz kalktım... Sonra iki adım gitti yine zınk diye durdu, ben de durdum ve kalkarken taaak diye stop ettim 2. stop hakkımı da kavşakta sola girecektim ama geçiş sırası tam bana gelmişken dengesiz ve hızlı bir araba yüzünden yaptım. Kavramayı kaçırınca stop etti hatta ilk başta ne olduğunu bile anlamadım. Acemilik yani ne yapalım, evet trafikte bunlardan çok var ama 2. stoptaki hatam biraz acele etmiş olmamdı. Yoğundu çünkü biraz, arkadan gelenler falan derken stop ediverdik ve kaldım. Kısmetse 2. girişte geçerim artık. Şunun dersini aldım ki asla arkadakini düşünüp gereksiz yere acele etmeyeceğim, ben o esnada sınavdayım ve ben sürücü adayıyım. Kimse acele etmedi diye bırakmıyor ama stop ettik diye bırakıyor. O yüzden 2. sınavda risk almayacağım zaten ilkinde geçmeyi beklemiyordum.

Gercekten senin adına üzüldüm.Sağlık olsun diyelim.Bir sonrakinde ne yapmandan ziyade ne yapmaman gerektiğini de biliyorsun artik.Şimdiden başarılar. :KK3:

Eğer hocan senden emin olsaydı öyle bir şey demezdi sen kendin diyorsun panik oluyorum, hata yapıyorum diye ve hala arada stopta ediyormuşsun sen zaten sürücü adayısın kenardan gideceksin naısl sıkıştırıyorlar anlamadım arabanın üzerine de sürücü adayı levhası asıyorlar zaten kaldı ki şimdiden onlarla başedemiyorsan sınavda yolda giderken yanında giden arabalarla nasıl gideceksin. Araç manuel diyorsun tabii ki manuel olacak.

Hocana hocam ben biliyorum ne yapacağımı söylemeyin ben yaparım unutursam o zaman söyleyin de neden söylemiyorsun demek ki eksik yaptın ki hatırlatma gereği duymuş. Ben 20 saat eğitim aldım 16 saat az bence zaten yani 6 sene önce herkese 20 saatti toplamda. Bende hiç direksiyona oturmamıştım ama 16 saatse ve daha 5 saat daha normal zamanın varsa hocanın müdahalesi normal. Rahatsızlığını dile getir bence şimdide bir zorluğu yok sınavın ek olarak parketme getirildi o kadar.

Direksiyon sınavına girdim ve kaldım hanımlar. Sürpriz olmadı, stop yüzünden kaldım. Kaldığıma değil ama şansıma denk gelen şeker gibi komisyonda kaldığıma daha çok üzülüyorum çünkü böyle bir komisyon bir daha denk gelmez sanırım. İnanılmaz şeker bir amca yanıma oturdu, gayet yardımseverdi, üslubu da çok tatlıydı. Adamla tanışır tanışmaz heyecanım falan geçti. Her şeyi iyi yaptım ettim ama yokuş yukarı giderken önümdeki dolmuş yüzünden kafam karıştı, kalkışta stop ettirdik... Daha doğrusu biraz dolmuşun yolu babasının malı gibi kullanması yüzünden oldu. Önce durdu, ben de arkasında olduğum için durdum sonra kalktı ben de sorunsuz kalktım... Sonra iki adım gitti yine zınk diye durdu, ben de durdum ve kalkarken taaak diye stop ettim 2. stop hakkımı da kavşakta sola girecektim ama geçiş sırası tam bana gelmişken dengesiz ve hızlı bir araba yüzünden yaptım. Kavramayı kaçırınca stop etti hatta ilk başta ne olduğunu bile anlamadım. Acemilik yani ne yapalım, evet trafikte bunlardan çok var ama 2. stoptaki hatam biraz acele etmiş olmamdı. Yoğundu çünkü biraz, arkadan gelenler falan derken stop ediverdik ve kaldım. Kısmetse 2. girişte geçerim artık. Şunun dersini aldım ki asla arkadakini düşünüp gereksiz yere acele etmeyeceğim, ben o esnada sınavdayım ve ben sürücü adayıyım. Kimse acele etmedi diye bırakmıyor ama stop ettik diye bırakıyor. O yüzden 2. sınavda risk almayacağım zaten ilkinde geçmeyi beklemiyordum.
Merak edip bakayım dedim üzüldüm adına,stop yüzünden kalmak daha bi sinir bozucu.
Ben de dün girdim direksiyon sınavına,geçtim çok şükür. İnşallah bi dahakine geçersin.

Daha da stres olursun alırsan. Bence alma ders. İnşallah kalmazsın ama kalırsan zaten yarı parayı diğer sınava ödeyip yine ekstra ders alacaksın.

Ben de yazili sinavi gectim direksiyon egitimine baslicam ama surucu kursu cok geriyor beni saatler konusunda.El mahkum ins ilk hakkimda gecerim direksiyon sinavini.Otomatik vitesle gireceğim sinava ins sorunsuz gecerim.Tavsiyelerinizi takip ediyorum.Ins siz de gecmissinizdir son durumu bilmiyorum ama.

Şöyle, diyelim ki sınavdan kaldınız... 2. sınav ücreti 80 TL, +2 saat ZORUNLU direksiyon dersi= 160 TL yapıyor. Yani 2. sınav öncesi 2 saat ders almak mecburiymiş. 240 TL toplamda. Dediğiniz gibi yani yeniden direksiyon eğitimi oluyor. Ben öyle ölümcül hatalar yaptığımı düşünmüyorum açıkçası. Daha benim son halimi görmeden 5 saat daha al demesi... Tabi hoca sonuçta o ama.
Daha 5 dersin bitmeden nasıl ekstra derse ihtiyacın var diyebiliyor hani tüm dersler bitse o zaman seni değerlendirip bunu söylese tamam derdim gerçi konuyu açalı çok olmuş şimdi ne durumdasın merak ettim :) ben otomatik vites için 12 saat ders aldım son ders günü İstanbul İzmit arası kullandım ama benim hocam çok iyiydi çok cesaretlendirirdi. Hata yapsam olabilir panik yapma ama bir dahakine şöyle böyle yap derdi. Çalıştığın hoca çok önemli canım

W Wurstria oncelikle kalmana uzuldum, umarim ikinci sinavdan gecersin. Sana sunu diyim, ben ilk surus dersimde, senin hocan gibi surekli bana sunu yap bunu yap diyen hocam yuzunden, ve onun da ayaginin altinda fren pedali olmasina ragmen belediye otobusune arkadan carpmistim :olamaz: o kadar korkmustum, gerilmistim ve utanmistim ki anlatamam. neyse ki hizimiz cok dusuk oldugundan ve belediye otobusu bir hayli buyuk oldugundan benim ona arkadan carpmam bir sinegin file carpmasina benzedi :-)sofor durup indi ama ne bizim arabada ne de otobuste hasar vardi yolumuza devam ettik. ama benim motivasyon yerlerdeydi. ve ben o an hocaya dedim ki hocam sizin yuzunuzden oldu. hoca bana sok olmus sekilde bakti. kirmamaya calisarak dedim ki, biliyorum yardim etmeye calisiyorsunuz, biliyorum ogretmeye calisiyorsunuz ama bana surekli komut vererek beni cok geriyosunuz ve ben hata yapiyorum. biraz da hic konusmadan devam edebilir miyiz derslerimize, ben zaten yardim istedigimde size sorarim dedim, tamam dedi adamcagiz. Ondan sonra inan hersey cok farkli oldu benim icin. Suan cok iyi bir soforum diyebilirim (masallah). 2010 dan beri duz vites arac kullaniyodum 1 kere bile kaza yapmadim cok sukur, daha bu sene basinda otomatik araca gectim. Sen de nazik bir sekilde hocanla konusup onun soyledigi seylerin seni daha da gerdigini ve paniklettigini, bu nedenle de hata yaptigini soyleyebilirsin. Ya da sinava kadar baska bir hocayla calisabilirsin. Simdiden kolay gelsin, basarilar..

X