Araba kullanmak istiyorum.....

mrb arkadaşlar araba kullanmayı bilen arkadaşlar sizlerden yardım istiyorum 2008 şubatta ehliyet aldım ama henüz trafiğe çıkmadım sürüyorum tenha yerlerde geçen gün babama söledim beni biraz çalıştır filan tamam dedi dün çıktık dolaştık tabiki bi ton azar vay efendim sen ilkokul mezunumusun ne alakası var araba kullanmayla ilkokul mezunu olmanın henüz bunu anlamış değilim :mymeka: :bbo:
herşeyi tam yapıyorum vites değiştirmedir direksiyon hakimiyetidir yalnız arabayı kaldırırken biraz zorlanıyorum oda yokuşta dün babam beni getirdi dimdik bi yokuşa hadi bakalım kaldır kaldıramadım sölemediği kalmadı tabi... ve o bagırdıkça ben iyice stres oluyorum elim ayagıma dolanıyo napcam ya kör şeytan dio çık kendin sür yoksa babam bana öğretmiyo iyice korkutuyo off araba kullanmak istiyorummmm sizce napmalıyım şimdi balkondan bakıyorum araba aşagıda arabada bana bakıyo git bin nolcak dio bi tarafım dur yapma dio bi tarafım offf yaaaa bişe olursa babam beni öldürür tabiii kaydirigubbakcemile3

bende ehliyetimi 8 sene önce aldım,son bir senedir kendi arabamı sonunda alabildiğim için sürekli kullanıyorum,ilk nce sana şunu söyleyeyim ben ne babamdan ne kocamdan ikisinden de öğrenemedim,insana daha çok stes yapıyorlar,ilk etaplarda ara sokaklarda kullanıyordum,yğun trafiğe girmeye cesaretim yoktu,sonra bir hoca tuttum kendime 3 saat beni yoğun trafikte çalıştırdı,sonra zaten ben cesaretimi topladım.senin yaıcağın en doğru şey hoca tutman.yada baban dan başka biri olmalı,sakin biri!sen dikkatli kullan,arkandan korna basarlar,küfür edende olur,sana sinirlenip olmadık yerde sollayıp sıkıştıran olur ,sen sakin ol hiç umursama böyle yapanları,çok sıkıştırırlarsa baktın olmicak dur bekle geçsin geçmek isteyen.ben yalnız çıkıp çalışmıştım ilk etapta,öyle daha iyi olmuştuhihoyyyt

arkadaşlar araba nasıl kullanılıyo
şöyle bi özetle anlatabilirmisiniz
bi kere bana da babam anlatmaya çalıştı ve ben de soldaki taşların üzerine çıkınca gerisi kötü.........

Dur anlatıyım.. eski tırsıklardan bendenizlülülülülülü

Önce arabaya biniyosun.... tabiiii binmeden olmazsırnaşık şey

Aynanı koltuğunu ayarla..

Çevir anahtarı , el frenini indir arabayı bire tak ve kalk

( Kalkışı ise gaza basarken aynı anda debriyajdan yavaş yavaş çekmen lazım ayağını)

Biraz ilerle 2 ye tak sonra zaten yola göre fitesi değiştirirsin

Durulacak yerlere yaklaştığın anda boşa al dur sonra kalkarken

Fitesin tekrar bire tak bazen 2 yede takabilirsin..

Duruşuna bağlı hani tam frene basıp durmadıysan 2 ilede kalkabilirsin

Dönüşlerde sinyali asla unutma...

Rampa yollarda gazla debriyajı ayarlamak araba kullanmanın en zorlu anlarındandır

Ben hala el frenini çekerek duruyorum.....-tatlicadiarzu-

Buda zamanla tabi süre süre.....şekerlerrrr

Kısaca böyle yanlışım varsa düzeltin bilenler....kaydirigubbakcemile3

maziye döndüm biran bende. bende ehliyeti aldım. arada babam çalıştırıyordu beni. aman allahım ne kızmalar ne sinirlenmeler. aynı senin yaşadıklarını yaşıyordum.

derken babam bana kendi arabımı aldı. otomatik vites diye direttim. manuel de yokuşlarda ve lambalarda istop ettiriyordum arabayı çünkü:roflol:

ve arabayı almak için plazaya gttik. babam bana benim işim var sen arabayı al git deyince kalbim duracak sanmıştım.:1shok: tek başıma trafiğe çıkmamıştım. kardeşim yanımdaydı ama oda bilmiyorduki-tatlicadiarzu- tabi biz emniyet kemerlerini takarız, 30 km hızla sağdan sağdan gideriz:roflol:.

o gün bugündür zehir gibi oldum şoförlükte:eek: aman otomatik vites kullanabiliyorum tabiki:roflol: manuel hala kullanamıyorum. tavsiyem bayanlar otomatik vites alın. bir fren bir gaz.tak vitesi D ye. park ederken tak vitesi p ye bitti iş, gerisi dikkate kalmış. ayrıca trafikte 4 göz olmak lazım. herşey bitiyor. yok yokuşta kalkamadım, kırmızı ışıkta istop ettirdim filan yok. çok çok rahat..:dance:

Bana araba kullanmayı öğretecek babam yoktu,20 yaşındayken araba almıştım ve araba bir ay kadar evin önünde yattı sonra ben bunu kullanmalıyım dedim önce evin önünde kendi kendime gittim geldim sonra trafiğe çıktım aynı gün tabi en fazla ikinci vitesele gidebiliyordum maltepe kartal arası gittim geldim.Ertesi gün annem artık kullanıyorsun deyip bana cesaret verip tekrar trafiğe çıktım sonra iş koşullarımdan dolayı sürekli kullandım zaten yani kısaca sana derimki kendine güven ve cesaretin olsun ilk araba kullandığında heyecanlanacaksın vites atarken aynaya bakmaya unutacaksın vs...ama sonra bunların hepsini farkında olmadan otomotik olarak yapıyorsun çok cesaretin yoksa bu işin eğitimini veren kurumlar var onlardan ders almanı tavsiye ederim.

Eee otomatik vites öyle şekerimm

Sol bacağını hiç kullanma ohhh bağdaş bile kurabilirsin :roflol:

Ben otomatikte öğrenmiştim ilk arabayı... işte sonrasında manuel olunca

Ondan bu kadar zorlandım.......

Bayanlar için ideal otomatik.... diğeri yok vites.. debriyaj derkenee adam yoruluyo beee-tatlicadiarzu-

Eee otomatik vites öyle şekerimm

Sol bacağını hiç kullanma ohhh bağdaş bile kurabilirsin :roflol:

Ben otomatikte öğrenmiştim ilk arabayı... işte sonrasında manuel olunca

Ondan bu kadar zorlandım.......

Bayanlar için ideal otomatik.... diğeri yok vites.. debriyaj derkenee adam yoruluyo beee-tatlicadiarzu-
Yok ya benim sağ elim boşta kalmış gibi olur,hadi bacağım neysede elimle oynamam lazım vitesle:))
Mutlaka otomatik vites daha kolaydır özellikle yokuş kalkarken ama mümkünse her ikisinide kullanbilmek gerekiyor.
Kolay gelsin sizlere biraz cesaret yeter, siz zaten araba kullanmayı biliyorsunuz yanlızca trafikte pratik yapmanız lazım,oda bir haftada yolların fatihi olursunuz.

maziye döndüm biran bende. bende ehliyeti aldım. arada babam çalıştırıyordu beni. aman allahım ne kızmalar ne sinirlenmeler. aynı senin yaşadıklarını yaşıyordum.

derken babam bana kendi arabımı aldı. otomatik vites diye direttim. manuel de yokuşlarda ve lambalarda istop ettiriyordum arabayı çünkü:roflol:

ve arabayı almak için plazaya gttik. babam bana benim işim var sen arabayı al git deyince kalbim duracak sanmıştım.:1shok: tek başıma trafiğe çıkmamıştım. kardeşim yanımdaydı ama oda bilmiyorduki-tatlicadiarzu- tabi biz emniyet kemerlerini takarız, 30 km hızla sağdan sağdan gideriz:roflol:.

o gün bugündür zehir gibi oldum şoförlükte:eek: aman otomatik vites kullanabiliyorum tabiki:roflol: manuel hala kullanamıyorum. tavsiyem bayanlar otomatik vites alın. bir fren bir gaz.tak vitesi D ye. park ederken tak vitesi p ye bitti iş, gerisi dikkate kalmış. ayrıca trafikte 4 göz olmak lazım. herşey bitiyor. yok yokuşta kalkamadım, kırmızı ışıkta istop ettirdim filan yok. çok çok rahat..:dance:

bende otomatik vites kullanıyorum hem bana diğrinden daha zevkli geliyor ne uğraşıcam bir vites bir debriyaj,birde ben çocukluyum benim için çok iyi bir avantaj,

arkadaşlar araba nasıl kullanılıyo
şöyle bi özetle anlatabilirmisiniz
bi kere bana da babam anlatmaya çalıştı ve ben de soldaki taşların üzerine çıkınca gerisi kötü.........

otomatik vites içn tarif edeyim.
önce aynalarını ve koltuğu ayarlıyorsun,sonra arabayı çalıştırıyorsun,
sonra ayağın frendeyken el frenini indirip d ye takıyorsun vitesi sonra gaza basıyorsun gidiyor,ışıklarda durman gerektiğinde n takki vitesi araba kendini öne doğru boşu boşuna zorlamasın,geri giderken vitesi r ye takıyorsun.tümseklerden geçerken tümseğe gelmeden önce yeteri kadar frene basıp yavaşlamalısın ve tam tümseğin üstünden geçmene az kala ayağını frenden çekersen iyi olur,hızlı geçersen ve ayağın frende olursa arabanın balatalarını cabuk yıpratırsın,yokuşlarda otomatik vites araba kaymaz,kaydırırım diye hiç korkma!park ederken sıkıntı yaşayabilirsin biraz,dışarda gezerken park eden insanları falan gözlemle,benim çok işie yaramıştı,insanları gözleyerek park etmeyi öğrendim ben,ve bolca dikkat gerekli,şerit değiştirirken dönüşlerde ve kalkışlarda sinyal vermeyi unutma!ama dediğim gibi en dorusu hocayla beraber çalışman!

tşk ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgiler ve destek için ama bu aralar süremicem sanırım sürdürcek kimse yok babamla bi daha binmem zaten delikafadulden
haziranda abim gelecek şehir dışında kendisi abim çok sakindir en iyisi onu beklemek çıkıp kendimde sürebilirim kalabalık olmayan yollarda cesaretim var ama araba apartmanın bahçesinde ordan çıkarmak sorun biraz neyse hayırlısı pratik yapmalıyım yoksa herşeyini biliyorum ben bu arabanın
:eek:

walla canım biraz cesaret yeter
ben ehliyet aldıktan sonra 2-3 kere araba kiraladım
elin arabası nasıl olsa,kaskoları da var diye hiç stres olmadan kullandım o acemi halimle
şehir içi-şehirler arası kullandım
sen de böyle yapabilirsin ya da özel direksiyon dersi al
gerçi beni de eşim köreltti:KK43:

walla canım biraz cesaret yeter
ben ehliyet aldıktan sonra 2-3 kere araba kiraladım
elin arabası nasıl olsa,kaskoları da var diye hiç stres olmadan kullandım o acemi halimle
şehir içi-şehirler arası kullandım
sen de böyle yapabilirsin ya da özel direksiyon dersi al
gerçi beni de eşim köreltti:KK43:

tşk ederim canım benim direksiyon şu bu problemim yok özellikler direksiyonum çok iyi hoca bile demişti çok iyisin diye benim tek sorunum kendi başıma çıkıp sürememek sanırım hep yanımda birileri oldu çünkü

bütün babalar mı aynı ya sırnaşık şey ehliyetimi alalı 6 ay falan oldu direksiyon hocam süper biriydi okadar rahat sakindi anlatamam kaç kere şarampole ucuoduk bişşeeeeeey olmaz kızım bassss sen bassss derdi :teytey: şimdi de ilerletmek için hafta sonları çıkıyoruz babamla kıyamet kopuo sanki kendi doğuştan şöför bence takma babam arabasını yeni aldı o yüzden biraz kıymetliydi bana ilerletmem için bi araba aldı imkanın varsa eski taka da olsa bi araba aldır rahat rahat çık gez ilerlet kaydirigubbakcemile5

bütün babalar mı aynı ya sırnaşık şey ehliyetimi alalı 6 ay falan oldu direksiyon hocam süper biriydi okadar rahat sakindi anlatamam kaç kere şarampole ucuoduk bişşeeeeeey olmaz kızım bassss sen bassss derdi :teytey: şimdi de ilerletmek için hafta sonları çıkıyoruz babamla kıyamet kopuo sanki kendi doğuştan şöför bence takma babam arabasını yeni aldı o yüzden biraz kıymetliydi bana ilerletmem için bi araba aldı imkanın varsa eski taka da olsa bi araba aldır rahat rahat çık gez ilerlet kaydirigubbakcemile5

valla tatlım ben araba değil babamdan para istemeye utanıyorum kaç yaşına gelmiş bi birey olarak hala babamın eline bakmak beni biraz üzüyo o yüzden bunu söleyemem anca elimizde olanla idare etcez bizim arabada yeni oldugu için ben biraz korkuyorum işte bişe yaparsam die

bide babam bana ne demişti biliyomusun tatlım bu hocalar size iyi sabrediyo valla ben olsam hepinizi gebertirim demiştiiii kaydirigubbakcemile3

hocaların kanında var sakinlik canım yoksa bizdeki babalardan hoca olmaz adamı ehliyet almakdan soğutur kaydirigubbakcemile3

ilk ehliyetimi aldığımda bende senin gibiydim stres telaş ya kaza yaparsam korkusu bir daha eşim arabayı vermez korkusu o bu derken elleri titriyerek araba kullanırdım :sm_confused: eşim hiç ilgilenemedi benle yada ilgilenmek istemedi :uhm: ama bu beni daha gayretli yaptı :hooray: sağolsun kayınpederim bana o kadar destek oldu ki anlatamam alkisalkisalkis benim heryere geldi 8 ay kadar onunla araba kullanmak ayrı bir zevk benim için çünkü çok sakin olurdu ben direksiyondaken çevreye bakar radyoyu açar kısacası beni kendi halime bırakırdı o yokmuş gibi yapmamı sağlardı...üç yıldan fazla oldu ehliyeti alalı eşim bir yıl sonra bana araba aldı onda pişirdim (parçası bolll ve ucuz araba ) allaha şükür kazam olmadı..:nazar::nazar: sonarada reno kangoo aldı şimdi onu kullanıyorum tek başıma tarfihede çıkarım ...eşimle dışarı çıkarız o alkol alır yemekte araba bana kalır bu durumda hala onun yanında telaş yaparım panik yaparım kafamçokkarıştı neden bende bilmiyorum beni takip ettiği için araba kullanırken birini seni yakın takipte olması çokkk zor ..neyse konu fazla dağıldı sana tavsiyem araba kullanırken sakız çiğne müzik aç kulağı müziğe ver rahat ol ne kadar rahat olursan hata riski o kadar az öndeki arabaların arka yazıları farlarına bak kendini kasma zaten direksiyon iyimiş vites te iyi demişsin gerisi sana kalmış bir kerede şoför olunmaz kullandıkça pekişir....a.s.a.s.a.s.a.s.

esle babayla araba kullanilmaz bilidiginide unutursun benimki her 5dkk bir DURRRRRRRR KAZA YAPICAN EYVAH BAKAMIYCAM diye avazi ciktigi gibi bagirirdi azarlasa hadi neyse sonra ise girdim ehliyetim olunca bana araba verildi bir guven geldi bana o kullanis ben usta oldum sonra kendi arabami sifir aldim hic kazam hafifce dokundurmam bile yok Allahima sukur 9yillik oldum sonra yurtdisinda yasamaya baslayinca Ingiltere trafigi Turkiyeninkine gore ters ayrica direksiyonlarda tabi oldum mu yine acemi esime soylemeden burda 25ders aldim surucu kursundan esime desem hayatta anlasamayiz 25dersin sonunda Ingiliz ehliyetimi aldim artik tum dunyada kullanabilirim 3yildirda bu ulkede kazasiz belasiz kullaniyorum arabamida acemiligi atinca yeni aldim o yuzden mumkunse bir kurs hocasindan ders al pratik icin yada kadin bir tanidigidan kadin kadini anlar kisa zamanda atarsin korkunu hepimiz senden beterdik zamanla kendine inanamazsin bile

tşk ederim arkadaşlar bundan sonrası evet bana kalmış inş..bi gün çok iyi kullanıyorum die yazıcam burayaa :hooray:

mrb arkadaşlar araba kullanmayı bilen arkadaşlar sizlerden yardım istiyorum 2008 şubatta ehliyet aldım ama henüz trafiğe çıkmadım sürüyorum tenha yerlerde geçen gün babama söledim beni biraz çalıştır filan tamam dedi dün çıktık dolaştık tabiki bi ton azar vay efendim sen ilkokul mezunumusun ne alakası var araba kullanmayla ilkokul mezunu olmanın henüz bunu anlamış değilim :mymeka: :bbo:
herşeyi tam yapıyorum vites değiştirmedir direksiyon hakimiyetidir yalnız arabayı kaldırırken biraz zorlanıyorum oda yokuşta dün babam beni getirdi dimdik bi yokuşa hadi bakalım kaldır kaldıramadım sölemediği kalmadı tabi... ve o bagırdıkça ben iyice stres oluyorum elim ayagıma dolanıyo napcam ya kör şeytan dio çık kendin sür yoksa babam bana öğretmiyo iyice korkutuyo off araba kullanmak istiyorummmm sizce napmalıyım şimdi balkondan bakıyorum araba aşagıda arabada bana bakıyo git bin nolcak dio bi tarafım dur yapma dio bi tarafım offf yaaaa bişe olursa babam beni öldürür tabiii kaydirigubbakcemile3

inanamıyorum ağzım açık kaldı. sen babamın bizlerden sakladığı kardeşim misin yoksa?! kaydirigubbakcemile3
üniversiteyi kazandığımda dekont yatırmam gerekiyordu. iş bankası yerine ziraata gitmişim babama anlattım ve iş bank sordum. amaaaaan demediğini bırakmadı. vay efendim ben liseyi nasıl bitirmişim (sanki bankacılık okudum da lisede banka banka gezdim) ilkokul mezunu bile bilirmiş de mişmiş. beni çok aşağılamış çok ağlatmıştı arşının ortasında.
işte ben de o yüzden evlenene kadar araba sürmeyi öğrenmedim (ilk denememde ok fena azar işittiğim için) evlenince de kurstan öğrendim. bak erkek çocuklarına arabayı kaçıra kaçıra sürmeyi öğrenirler, babası öğreten azdır yerimseniben

inanamıyorum ağzım açık kaldı. sen babamın bizlerden sakladığı kardeşim misin yoksa?! kaydirigubbakcemile3
üniversiteyi kazandığımda dekont yatırmam gerekiyordu. iş bankası yerine ziraata gitmişim babama anlattım ve iş bank sordum. amaaaaan demediğini bırakmadı. vay efendim ben liseyi nasıl bitirmişim (sanki bankacılık okudum da lisede banka banka gezdim) ilkokul mezunu bile bilirmiş de mişmiş. beni çok aşağılamış çok ağlatmıştı arşının ortasında.
işte ben de o yüzden evlenene kadar araba sürmeyi öğrenmedim (ilk denememde ok fena azar işittiğim için) evlenince de kurstan öğrendim. bak erkek çocuklarına arabayı kaçıra kaçıra sürmeyi öğrenirler, babası öğreten azdır yerimseniben

sanırım tüm babalar aynı böle diyebiliriz kaydirigubbakcemile3 valla yanlış yapmaya korkuyorum hemen bi egitim dile geliyo okuyan insanlar hiç hata yapmazmı ki delikafadulden

bu akşam eşimle yemeğe çıktık evden arabayı aldım gidecemiz noktaya kadar götürdüm ki cumartesi akşamı buralarda trafik yoğundur giderken hiç bir hata yok :hooray: bana kusur bulamadı amaaa dönüşde bulduuu :a015:mesela arabayı ilk çalıştırırken mazotlu arabalarda (belkide diğer arablarda da vardır) ekranda ışık sönünceye kadar beklersin ben sönmeden bastım gaza aman allahım duymadığım laf kalmadı düşün belki 200 -250 kere arabayı çalıştırdım her seferinde o ışığın sönmesini beklerim bu akşam eşimin yanında ilk defa beklemedim :sm_confused:ikincisi karşıdan araba geliyor farları kısalara almadım dalmışım gene kızdı :sm_confused: yani hata olmaması imkansız hele eşlerin yanında o kadar dikkat etmeye çalışırım eşimin yanında ama hata üzerine hata oluyor çokk dikkat etmek istediğim için oluyor sanırım...:jeyyar: hemen şantaj arabayı vermem falan filan

X