Araba kullanmak

Siyahaura

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Mart 2019
642
1.109
Merhaba hanımlar
27 yasındayım , 3 sene önce ehliyetimi aldım ama hiç trafiğe çıkıp araç kullanmadım sonrasında.
Eşimin ehliyeti yok , hiç heveslenmemiş. 2 yasına yakın bir oglum var ve cocuklu evde araba cok gereklı oluyor acil durumlarda vs.
Şimdi bir araba alıp bir cesaret kullanmaya baslamak istiyorum ama biraz cekınıyorum. Sizin ilk deneyimleriniz nasıldı?
Bu arada kurstan birkaç saat direksiyon dersi almak istiyorum oncesınde tazelenmek için.
Sizce otomatik mi düz mü almalıyım arabamı ve nasıl cesaretimi toplarım? Ve araç alırken en cok nelere dikkat etmelıyım?

Kesinlikle otomatik vites.
Özellikle istanbul trafiğinde resmen biçilmiş kaftan.. manuel sıkıntı trafikte sol ayağınızı bir süre sonra hissetmiyorsunuz tecrübe ile sabit.
otomatikte kafa rahat oh mis.. ayna hakimiyeti, sinyaller direksiyon kontrolü bunları yaptıktan sonra gerisi hallediliyor. Ayrıca çok zevkli bir eylem :) araba kullanmak.

Otomatik vites
Babam sağolsun beni direk trafiğe çıkarmıştı
Korksan da alışıyorsun bir kaç güne
Ustalaşman yıllarını alıyor o ayrı da
Yapılamayacak bir şeyi yok merak etme
Benim cevremdekilerin ehliyeti olmadıgı ıcın tekim bu konuda. Yanımda şöyle yap böyle yap diye rahatlatacak biri olmayacak malesef biraz bundan korkuyorum.

otomatik vites alın.. hiç kasmaya lüzum yok.
ben 2 saatlik 5 ders aldım. eşimle de çıktık önce
kesinlikle direksiyon hocasıyla çok daha rahat kullandım.
eşimle stresli de olsa pratik yapmış oldum.
ben kullandıysam herkes kullanır.
fobi derecesindeydi diyebilirim trafiğe çıkmak.
hevesiniz, azminiz varsa hallolur.

Kesinlikle otomatik vites.
Özellikle istanbul trafiğinde resmen biçilmiş kaftan.. manuel sıkıntı trafikte sol ayağınızı bir süre sonra hissetmiyorsunuz tecrübe ile sabit.
otomatikte kafa rahat oh mis.. ayna hakimiyeti, sinyaller direksiyon kontrolü bunları yaptıktan sonra gerisi hallediliyor. Ayrıca çok zevkli bir eylem :) araba kullanmak.
Ah kesinlikle. Dersler bitmesin isterdim öyle hosuma giderdi ki o dönem. :) Güzel de kullanırdım ama şimdi biraz cekınıyorum.

otomatik vites alın.. hiç kasmaya lüzum yok.
ben 2 saatlik 5 ders aldım. eşimle de çıktık önce
kesinlikle direksiyon hocasıyla çok daha rahat kullandım.
eşimle stresli de olsa pratik yapmış oldum.
ben kullandıysam herkes kullanır.
fobi derecesindeydi diyebilirim trafiğe çıkmak.
hevesiniz, azminiz varsa hallolur.
Ehliyetim olmasına ragmen ders alabiliyorum değil mi tekrar? Çok büyük korkularım yok sadece cekiniyorum biraz

kesinlikle bir hocadan ders almanızı tavsiye ederim , ayrıca mutlaka otomatik vites alın , bende yeni yeni trafiğe çıkıyorum araba kullanmak hiç birzaman hayalim olmadı ama mecburiyetlerden dolayı kullanmak zorunda kaldım

Ay bende dün kullandım cok güzel bi şeymiş eşim verse hergün sürerim ama daha ilk denemelerim benimde korkularım var ondan bende sabırla peşinden koşmaya devam edeceğim🥰🥰

Malesef cevremde sadece eniştemde ehliyet var , evleri uzak biraz onlarında.
Ozaman ücret karşılığı birinden rica edebilirsiniz genelde ehliyet alırken kursta öğretirler ben abim ve babam sağolsun öğrettikleri için sadece sınava girdim çıktım aldım bitti.. otomatik vites olsun kolay adapte olabilirsiniz..

Ozaman ücret karşılığı birinden rica edebilirsiniz genelde ehliyet alırken kursta öğretirler ben abim ve babam sağolsun öğrettikleri için sadece sınava girdim çıktım aldım bitti.. otomatik vites olsun kolay adapte olabilirsiniz..
Bende sadece kurstaki ders sayesinde ilk sınavımda aldım ehliyetimi. Yani toplamda 2 saat dersle ilk sınavda alabildim. Su an bilgilerim biraz eskidi , onun için de bi kaç saatlik ders almak ıstıyorum tekrar.

sürücü kursları özel ders de veriyor.
piste gittik önce. sonra trafiğe girdik, yakıt aldık, alakasız yerlerde durup park ettim. iki araç arasına park ettim. ışıklı minibüslü yollarda kullandım. (şerit değiştirmek gereken durumlar) dar sokaklarda geri çıktım.
avm otoparklarına park ettim.

trafikte acemi olduğumu anlamalarından çekinmedim, yol istedim. el ettim :) pardon dedim..
yine de sıkıştıran sinirlenen oluyor.
herkes sinir küpü memlekette maşallah..
umursamayın. rahat olun. yapacağınıza inanın.
tekrar söylüyorum ben kullandıysam herkes kullanır..

Ben de ehliyeti almadan trfikta sürmeye başladım eşim sağolsun ama ehliyet almaktan korkuyorum nedenini hiç anlamış değilim ama arabayı kullniyorum sanırım heyecan yapmaktan korkuyorum yanımda beni kontrol eden izleyen filan olunca esim gel yazdıralım ehliyete diyor ama ben trafiğe çıkmaya cesaret ediyorum ama ehliyette yok sizlerin nasıldı bu konuda nasıldınız ?? Panik yaptınız mı?

Benim cevremdekilerin ehliyeti olmadıgı ıcın tekim bu konuda. Yanımda şöyle yap böyle yap diye rahatlatacak biri olmayacak malesef biraz bundan korkuyorum.
Hiç korkma. Otomatik vites aldığında sana sadece direksiyon hakimiyeti kalıyor, trafik kurallarına uyduğun sürece yavaş yavaş alışacaksın. Sonra dönüp baktığında sen bile şaşıracaksın kendine😉

sürücü kursları özel ders de veriyor.
piste gittik önce. sonra trafiğe girdik, yakıt aldık, alakasız yerlerde durup park ettim. iki araç arasına park ettim. ışıklı minibüslü yollarda kullandım. (şerit değiştirmek gereken durumlar) dar sokaklarda geri çıktım.
avm otoparklarına park ettim.

trafikte acemi olduğumu anlamalarından çekinmedim, yol istedim. el ettim :) pardon dedim..
yine de sıkıştıran sinirlenen oluyor.
herkes sinir küpü memlekette maşallah..
umursamayın. rahat olun. yapacağınıza inanın.
tekrar söylüyorum ben kullandıysam herkes kullanır..
Ben bi yanlıs yapmadıkca onlar sinirlensin umrumda degil bi süre dörtlüleri yakarak gezmeyi planlıyorum zaten. :)

X