Nikah Arkadaşlar Nikah İçin Sağlık Raporu Alırken Neler Yaşadınız? Uygulamalar Farklıymış..

bize de evlendirme dairesi biz sadece sağlık raporu istiyoruz dediler
bizde sevindik ancak sağlık ocağına gittiğimizde
film ve testler olmadan sağlık raporu veremeyeceklerini söylediler .
Napıcaksın biliyormusun devlet hastanesinin sitesine girip gece 12de randewu alıcaksın
dahiliye bölümüne .
kimi yerler iki gün sonraya kimi yerler 1 gün sonraya veriyolar .
o gün gideceksin evlilik için test yaptırıcam diceksin
sonuçlarını internetten öğrenebilir çıktısını alabilrisn
bidaha hastaneye gitmene gerek yok
o kağıdı götürcen doktor ordaki değerlere bakıp raporu yazıyor.
bide film için verem savaşa gidebilirisn oralarda çekiyolar
her semtte var
ancak 11 ve 2 arası sanırım genelde çekiyolar
bu saatler dışında çekmiyolar
giderken buna dikkat et
aşırı kuyruk kalabalık olduğu için
biz nişanlımla özel bir hastaneye gittik 30 liraya çektirdik
15 içinde elimize aldık
verem savaşlarda da sanırım 10-15 arası çekiyolarmış.
5 tane verem savaşa gittik
birinin aleti bozuktu birinin teknisyeni yoktu
lanet olsun dedik özel hastaneye gittik .
ben anlattığım şekil halettim
10 nisana aldık tarihimizi

kimi sağlık ocakları kan tahlilini yapıyor.
benm bağlı bulunduğum sağlık ocağı yapmıyormuş.
kan tahlillerini devlet hastanesinde yaptırırsam
sigortanda varsa ücret ödemiyorsun .
ciğer filminden 10-15 lira arası alıyormuş verem savaşlar öle duydum
ben özel hastanede 30 liraya çektirdim 15 dk da elime aldım .
sağlık raporunuda ücretsiz aldım

Son düzenleme:
belediyelere ve sağlık ocaklarına göre değişiyor. biz sadece kan tahlili yapmıştık.

bilen varsa lütfen yardımcı olun kızlar.biz nişanlıma farklı şehirlerdeyiz işlemleri yaptırmak için aynı şehirdemi olmak gerekiyo.nişanlım ankradan alsa sağlık raporunu falan bende erzurumdan olur mu acaba bizim gibi olna varmı aranızda.:26::26:

Cevap burada :kk77:

Önce 1 adet fotoğraf ile bağlı bulunduğun belediyeye gideceksin. Onlar seni yönlendiriyor.Sağlık raporu için bir rapor veriyorlar. Bu raporla toplum sağlığı merkezine gidiyorsun. Bu merkezin nerede olduğu sana söylenir.
Kan tahlili yapıyorlar ve akciğer grafisi çektiriyorlar. Bu sonuçlara göre rapor veriyorlar. Eğer nişanlın farklı bir şehirdeyse o da aynı işlemleri orada yaptırıyor.
Umarım yardımcı olmuşumdur.

Merhaba ;
Kartal nikah sarayında evlenmek için evrak hazırlayan var mı , bu sağlık raporu olayı çok kafamızı karıştırdı :96:

heryerde farkli sanirim.. biz gecen hafta aldik saglik raporlarimizi, sadece kan alindi ve verem savasda ak ciger filmi cekildi bu kadar.. hic bir soru yada baska bisey sorulmadi bize.. kisi basi 52 lira ödedik

Uygulama hakikaten farklı her yerde heralde. Biz Ankara'da toplum sağlığı merkezine gittik, sadece kan aldılar talasemi için. Onun da sonucunu beklememize gerek yokmuş, sadece testi yaptırdığımıza dair bir yazı aldık başvuru için. Buradaki mantık çiftlerin bu testi yaptıkları, sonuçlarını alıp bilinçli olacaklarını taahhüt etmeleriymiş. Yani biz (varsa) hastalıklarımızı biliyoruz ve bu şekilde evlenmek istiyoruz gibi..
Onun dışında AIDS, hepatit falan istemediler bizden. Nikah için başvurumuzu da yaptık günümüzü de aldık sadece bu testle.

selam kızlar bende nikah işlemleri için gittim öncelikle belediyeye falan gitmek gerekmiyor
1.özel hastane,devlet hastanesi,poliklinik birine gidiyorsunuz ve evlilik için derseniz neler yaptırmanız gerektiğini söylerler akciğer filmi ve kan alınıyor test yapılıp 1saat içinde veriliyor.
ak ciğer filmini verem savaşta çektirmeniz gerekli diyorlar ama hepsi çekmiyor ben gittim dediler burda çekilmiyor sadece çektirip verem savaşa gidip onay alıyorsunuz.verem savaşa gitmeden tel.açın sorun çekip çekmediklerini
2.olarak hastanede işlemleriniz bittikten sonra dediğim gibi verem savaşa gidip akciğer filminizi ve 1adet resim verip rapor alıyorsunuz
3.bunları hallettikten sonra akciğer filmi raporunuzu ve kan testi sonuçlarınız alıp aile hekimliğine gidiyorsunuz ve son olarak raporunuzu ordanda onaylatıp
belediyenize gidebilirsiniz...:KK9: herkese mutluluklar diliyorum

kızlar bide bu söylediklerime ek olarak aile hekimliğinin onayından sonra sağlık toplum merkezine gidip ordanda son onayı alıp ordanda nikah memurluğuna gidebilirsiniz:KK9:

Aslında genelde her başvurana veriliyor, son 17 senedir uygulanan bir yöntem, bu 17 sene zarfında kayıtlara geçmiş sadece bir tane vaka var:

Evlenme hayali, sağlık raporuna takıldı / Aktüel Psikoloji

Buradaki doktor biraz işi yokuşa sürmüş, "evlenemezsiniz" yerine "şartlı evlenilebilir", yani karşı taraf (damat veya gelin adayı) rahatsızlığı bulunan kişinin rahatsızlığını kabul ediyorsa ve tüm sorumluluğu üzerine alıyorsa, doktor şartlı onay vermelidir bence. Habere göre Başbakandan yardım istenmiş, Başbakan araya girmediyse bile başka birileri devreye girmiştir mutlaka, çünkü haber Kasım 2010 da geçiyor, ondan sonra da bu haberle ilgili başka birşey yok, büyük ihtimalle rapor sonra değiştirilmiş ve evlenmişlerdir onlar (tabi resmi olarak, dini olarak değil :) ).

Ben zaten bu tür istisnalar haricinde hiçbir doktorun bu vebalin altına gireceğini zannetmiyorum, genelde doğru dürüst bile bakmıyorlar, onayı basıp geçiyorlar, kimse insanların mutluluğunu engelleyen doktor ünvanını almak istemiyor, çünkü burası Türkiye, insanlar doktoru suçlar, "hata bizde" diye düşünmez çoğu kişi, "ben evlenecektim de doktor engelledi" derler, kendisine bu şekilde denmesinden hiçbir doktor hoşlanmaz...

Bu tür "işgüzar" bir doktora gelme ihtimaliniz binde bir belki de daha düşük, zaten sizde bir rahatsızlık yoksa doktor veya onayı veren ağlık görevlisi istediği kadar işgüzar olsun yine de birşey olmaz, ancak psikopat, kafayı yemiş olması lazım ki sizi uğraştırsın ki o tür kişiler de meslekte uzun süre tutunamaz zaten.

O yüzen % 99,9999999999999...999 ihtimalle bu onayı alırsınız. ŞİMDİDEN MUTLULUKLAR :)))

Son düzenleme:
kızlar bide bu söylediklerime ek olarak aile hekimliğinin onayından sonra sağlık toplum merkezine gidip ordanda son onayı alıp ordanda nikah memurluğuna gidebilirsiniz:KK9:

toplum sağlığı merkezine tek gidebilir miyim beyaz kaşe dedi doktor yine ikimizin mi olması gerek bi bilginz var mı acaba? cevap yazarsanız sevinirim ... şimdiden teşekkürler

toplum sağlığı merkezine tek gidebilir miyim beyaz kaşe dedi doktor yine ikimizin mi olması gerek bi bilginz var mı acaba? cevap yazarsanız sevinirim ... şimdiden teşekkürler

Beyaz kaşe nedir bilmiyorum canım ama ben TSM ye kendim gitmiştim. Nişanlım ( şuan eşim:nazar::KK1:) başka şehirde ikamet ediyordu. Ayrı ayrı yerlerde işlemlerimizi halletmiştik.
Allah kolaylık versin:KK66:

Ben İzmirde ikamet ediyorum. Nişanlım ise İstanbulda ve İstanbulda evleneceğiz. Önümüzdeki hafta gereken evraklarla beraber nikah başvurusu için İstanbul'a gideceğim. Nişanlımla beraber orada başvuru yapacağız. Ancak sağlık raporunu nereden almam gerekiyor, konuyla ilgili aklım karıştı. Kime sorduysam değişik cevap alıyorum. Kimisi, sağlık raporunu almam için İzmirde bağlı bulunduğum semtin sağlık ocağına gitmem gerektiğini söylüyor. Kimisi ise, İstanbul'da istediğim yerden nişanlımla beraber raporu alabileceğimi söylüyor. Ben ise herhangi bir aksilik çıksın istemiyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan varsa yardım rica ediyorum. sağlık raporunu İzmir'de ikamet ediyor olmama rağmen İstanbul'dan nişanlımla beraber alabilirmiyim...Şimdiden teşekkürlerr:KK34:

Ben İzmirde ikamet ediyorum. Nişanlım ise İstanbulda ve İstanbulda evleneceğiz. Önümüzdeki hafta gereken evraklarla beraber nikah başvurusu için İstanbul'a gideceğim. Nişanlımla beraber orada başvuru yapacağız. Ancak sağlık raporunu nereden almam gerekiyor, konuyla ilgili aklım karıştı. Kime sorduysam değişik cevap alıyorum. Kimisi, sağlık raporunu almam için İzmirde bağlı bulunduğum semtin sağlık ocağına gitmem gerektiğini söylüyor. Kimisi ise, İstanbul'da istediğim yerden nişanlımla beraber raporu alabileceğimi söylüyor. Ben ise herhangi bir aksilik çıksın istemiyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan varsa yardım rica ediyorum. sağlık raporunu İzmir'de ikamet ediyor olmama rağmen İstanbul'dan nişanlımla beraber alabilirmiyim...Şimdiden teşekkürlerr:KK34:

Bildiğim kadarıyla cevaplyayım arkadaşım..
Nişanlınla beraber baişvuru yapacaksanız ikinizde aynı yerden başvuru yapabiliyorsunuz.Ayrı ayrı da yapabiliyorsunuz. Mesela ben ankarada ikamet ediyorum, nikah için sadece 1 gün müsait olabiliyorduk ve o günü alabilmek için ben ankaradan işlemleri hallettim nikah yapılacak yere( eşime) gönderdim.O günü aldı.
Şöyle de olabiliyormuş: ben denizliye gidip bütün işlemleri denizliden halledebiliyormuşuz. Ama gün için bazen bikaç gün sonraya atabiliyorlarmış. Biz sadece bi gün müsaittik o yüzden bunu tercih etmedik.
Yardımcı olabildimmi bilmiyorum ama en iyisi sen İstanbulda hangi semtte nikah kıyılacasa oranın nikah memurluğunu ara sor. Detayları onlar daha iyi verirler. Hayırlı olsun canım şimdiden..

Bildiğim kadarıyla cevaplyayım arkadaşım..
Nişanlınla beraber baişvuru yapacaksanız ikinizde aynı yerden başvuru yapabiliyorsunuz.Ayrı ayrı da yapabiliyorsunuz. Mesela ben ankarada ikamet ediyorum, nikah için sadece 1 gün müsait olabiliyorduk ve o günü alabilmek için ben ankaradan işlemleri hallettim nikah yapılacak yere( eşime) gönderdim.O günü aldı.
Şöyle de olabiliyormuş: ben denizliye gidip bütün işlemleri denizliden halledebiliyormuşuz. Ama gün için bazen bikaç gün sonraya atabiliyorlarmış. Biz sadece bi gün müsaittik o yüzden bunu tercih etmedik.
Yardımcı olabildimmi bilmiyorum ama en iyisi sen İstanbulda hangi semtte nikah kıyılacasa oranın nikah memurluğunu ara sor. Detayları onlar daha iyi verirler. Hayırlı olsun canım şimdiden..

Yardımcı oldun canım evet, çok teşekkür ederim... seninde hayırlı olsun..

ankaradayım. belediyenin istediği açsaplardan birine gittik, girişimizi yaptırdık. talasemi için kan verdik. kan verdiğimize dair kağıt aldık. o kağıtla belediyeye müracaatımızı yaptık:)

Ankara'da Etimesgut Belediyesinde bugün nikah işlemlerimizi hallettik. Tüm her şey toplamda 1 saat bile sürmedi :)
Nişanlım da ben de aynı yerde ikamet ediyoruz. Birlikte belediyeye gittik, evlilik işlemlerini yapan birim "evlilik beyannamesi" (internette belediyenin sitesinde de yer alan bir form) verdi. Etimesgut Belediyesine çok yakın bir sağlık ocağı var oraya yönlendirdi (Etimesgut Toplum Sağlığı Merkezi). Orada 1'er adet fotoğrafımızı istediler ve form doldurttular o formlarla üst kata çıkıp kan verdik. Onay işlemleri falan yapıldı. (Zaten kendileri yönlendiriyor.) Raporun 1 hafta sonra çıkacağını söylediler ama nikah başvurusunu hemen yapabilirmişiz. Yani rapor sadece talasemi ile ilgili bilgilendirme amaçlıymış. Her neyse sağlık ocağının verdiği/ onayladığı belgeler, en başta belediyenin verdiği beyannameler, 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanlarımızla başvurumuzu yaptık. Nikahın kıyılacağı yere göre de 110 ila 310 lira arasında para ödeniyor. (Etimesgut Nikah Dairesinde 110 TL, Etimesgut'ta başka bir salona gelirse 200, başka bir ilçede bir salona gelirse 310)
Nüfus kayıt örneğiydi yok muhtarın onayladığı bilmem neydi falan gerek yok anlayacağınız. Nüfus cüzdanı, beyanname, sağlık kurumundan verilecek "kan tahlili için kan alındığına dari belge" ve en fazla 7 adet (aslında 5 ama başka yere nakil gerekirse 2 tane daha isteniyor) fotoğraf. Bu kadar. Kolay gelsin kızlar ve inanın çok kolay :)

X