Arsızlık

İnanın mesafenin de mesafesindeyiz. Buna rağmen durum böyle.

Ben kaç yıllık gelinleriyim merhaba nasılsınız diyorum düşünün sanki nasılsın x anne desem eşimin annesin ile olan samimiyeti den daha öteye geçer samimiyetim. Eşim bu dengeyi yıllar önce kurdu ziyarete gelecekleri zaman bile şu kadar kalırsınız anne/baba sonrası için bizim şu şu planımız var çocuklar sürekli müsait olmuyor düzenleri bozulmasın diyor ve mümkün olduğunca az görüşüyor. Görümcemle aynı şehirde yaşıyoruz onlara da merkezde otururken bir akşam habersiz geldiler diye kameradan görüp kapı açtırmamıştı cümbür cemaat geldiler akıllansınlar diye. Aradılar evde değiliz hırsız girmesin diye açık bıraktık ışığı yemekteyiz dedik.

Çözüm yolu düşünüyorum çünkü yeniden isteyeceklermiş gibi geliyor ki iki akıllı saat parası ne benim ne eşim için hiç bir şey. Sadece biz kendi çocuklarımız için bile plansız düşünmeden bir şey almıyor iken birisinin gelip hadi alın alın diye vatoz balığı gibi yapışmasından rahatsızlık duyuyoruz.

Bu akşam huzurla film izleyecektik belki de adam iki saattir sırf sinirinden ben barbekü temizleyeceğim diye malzemeleri aldı dışarıda temizlik yapıyor biliyorum onlara olan sinirinden gelmiyor içeriye olan bizim huzura oluyor.

Çünkü düzgün düşünmeleri ihtimalindesiniz, yapamayacakları şeyin beklentisindesiniz ve kötü olmaktan cekiniyorsunuz. sizden bu tarz talepte bulunulduğunda bunun karşısına sert bir tavır gostermedikce sürecek, evet belki siz kötü olacaksiniz ama zaten yapmadıkça her türlü kotusunuz o yüzden varsın kötü olun ya direk yüzlerine aynı arsizlikla ne düşündüğünüzü soyleyin rahatlayın. Şanslısınız ki eşiniz bu durumların farkında ama altında ezilmesin bazen evet ben kötüyüm oh canıma değsin demek gerekiyor bazılarına karşı çok iyi geliyor hatta.

Çünkü düzgün düşünmeleri ihtimalindesiniz, yapamayacakları şeyin beklentisindesiniz ve kötü olmaktan cekiniyorsunuz. sizden bu tarz talepte bulunulduğunda bunun karşısına sert bir tavır gostermedikce sürecek, evet belki siz kötü olacaksiniz ama zaten yapmadıkça her türlü kotusunuz o yüzden varsın kötü olun ya direk yüzlerine aynı arsizlikla ne düşündüğünüzü soyleyin rahatlayın. Şanslısınız ki eşiniz bu durumların farkında ama altında ezilmesin bazen evet ben kötüyüm oh canıma değsin demek gerekiyor bazılarına karşı çok iyi geliyor hatta.
Haklısınız bir noktada diş göstermek gerekiyor.
Yarın kahvaltıda yada sonrasında kahve içerken bu konuyu açıp birşeyler yapmayı düşünüp düşünmediğini soracağım. Bir fikri olabilir. Ev içindeki huzuru da etkiliyor çünkü.

Haklısınız bir noktada diş göstermek gerekiyor.
Yarın kahvaltıda yada sonrasında kahve içerken bu konuyu açıp birşeyler yapmayı düşünüp düşünmediğini soracağım. Bir fikri olabilir. Ev içindeki huzuru da etkiliyor çünkü.
Cocuksa sızın cocuklarınızda cocuk
Onlar ne yapmıslar sızın cocuklarınıza..
Bu konuyu bırdaha okumustum sankı
Eşiniz cok aklı basındaymıs
Benım babam yıllarca yegenlerıne döktü durdu herseyı
Bız ıkı kardes cok sınırlenırdık
Bıze bısey yapan olmaz bırakın barı ellemeyın memur aılenın ay sonunu zor getırdıgını dusunmezdı kımse
Memur olunca onlara nasıl gelıyosaydı
Babamda yagdırırdı
Yıllar once ortaokuldaydık
Memlekete gıderken ıkı cocuga zamanında cok degerlı ıkı pantolon aldı
Kii..
Biz ozaman kredı oduyoruz fılan cok ucuz yerlerden sayılı kıyafetımız var
Cok zorumuza gıtmıstı bıze yapılmazken . Yada bız yaptırmazken

Cocuksa sızın cocuklarınızda cocuk
Onlar ne yapmıslar sızın cocuklarınıza..
Bu konuyu bırdaha okumustum sankı
Eşiniz cok aklı basındaymıs
Benım babam yıllarca yegenlerıne döktü durdu herseyı
Bız ıkı kardes cok sınırlenırdık
Bıze bısey yapan olmaz bırakın barı ellemeyın memur aılenın ay sonunu zor getırdıgını dusunmezdı kımse
Memur olunca onlara nasıl gelıyosaydı
Babamda yagdırırdı
Yıllar once ortaokuldaydık
Memlekete gıderken ıkı cocuga zamanında cok degerlı ıkı pantolon aldı
Kii..
Biz ozaman kredı oduyoruz fılan cok ucuz yerlerden sayılı kıyafetımız var
Cok zorumuza gıtmıstı bıze yapılmazken . Yada bız yaptırmazken
Benzer durum yaşayan illaki olmustur ilk kez açtım bu konuyu çünkü artık birileri ile paylaşmazsam eşime patlamaktan korktum neden böyleler diye onunda suçu günahı yok objektif bakınca gayette iyi gidiyor davranış konusunda onlara karşı.

Eşim yıllarca kendisi didinip geliştirmiş ilkokula bile dedesi yazdırmış anne baba figürü onda çok eksik bunun eksikliği ile büyümenin zor olduğunu kendi evlatlarına bunu yaşatmamak için çocuk yaşta büyük kararlar alıp hırslar yaptığını anlatır.

Kardeş konusunda da aynı şekilde kendisine yapılmayıp ona yapıldığını görünce içten içe hep üzüldü kardeşinden de uzaklaştı. En basit örneği bizim nikahimiz İstanbul da düğünümüz mevlid şeklinde eşimin ailesinin ve akrabalarının yaşadığı köyde olmuştu. Bizim düğünümüzde tavuk pilav dağıtıldı. Kardeşinin nişanında babası büyükbaş hayvan kesti. Ben takılmadım o dönemde de buna. Maddiyat konusunda ailemden fazlasıyla gördüm hala görmeye devam ediyorum bizde böyle bariz ayrımcılıklar da olmaz. Ama eşimin buna bile üzüldüğünü hatırlıyorum paylaşmadı ama o dönemdeki ailesine olan tavrı hep belliydi ben anladıysam onlar hayli hayli anlardı.

Ne lise,ne üniversite ne askerlik döneminde bu insana parası geçmemiş ailesinin. Bu zamanlara kendisi çalışıp didinerek geldi buna rağmen kardeşini ev sahibi çıkartacak diye yine kilometrelerce öteden haber uçtu ev almak isterlerse yardımcı ol diye.

İnanın mesafenin de mesafesindeyiz. Buna rağmen durum böyle.

Ben kaç yıllık gelinleriyim merhaba nasılsınız diyorum düşünün sanki nasılsın x anne desem eşimin annesin ile olan samimiyeti den daha öteye geçer samimiyetim. Eşim bu dengeyi yıllar önce kurdu ziyarete gelecekleri zaman bile şu kadar kalırsınız anne/baba sonrası için bizim şu şu planımız var çocuklar sürekli müsait olmuyor düzenleri bozulmasın diyor ve mümkün olduğunca az görüşüyor. Görümcemle aynı şehirde yaşıyoruz onlara da merkezde otururken bir akşam habersiz geldiler diye kameradan görüp kapı açtırmamıştı cümbür cemaat geldiler akıllansınlar diye. Aradılar evde değiliz hırsız girmesin diye açık bıraktık ışığı yemekteyiz dedik.

Çözüm yolu düşünüyorum çünkü yeniden isteyeceklermiş gibi geliyor ki iki akıllı saat parası ne benim ne eşim için hiç bir şey. Sadece biz kendi çocuklarımız için bile plansız düşünmeden bir şey almıyor iken birisinin gelip hadi alın alın diye vatoz balığı gibi yapışmasından rahatsızlık duyuyoruz.

Bu akşam huzurla film izleyecektik belki de adam iki saattir sırf sinirinden ben barbekü temizleyeceğim diye malzemeleri aldı dışarıda temizlik yapıyor biliyorum onlara olan sinirinden gelmiyor içeriye olan bizim huzura oluyor.

Vay beee..habersiz gelen kardeşi eve almamak nerden baksan kral hareket. Eşinizi takdir ettim.

Mesela ben böyle bir şey yapamam. Benim eşimde yapmama izin vermez.

Ne insanlar var ya yuh.. eşimin ailesiyle de kendi ailemle de aramız çok iyidir, ama oğlum gofret al bana bile demez hiç bir akrabaya.
Böyle arsız oldukları için insanın alacağı varsa da almaz bence, çok itici ve ayıp.

Konunuz bana burada açılan başka bir konuyu hatırlattı. Orada da aynı durum vardı ama eşi bu kadar bilinçli ve mesafeli değildi. Yeğenlerinin her istediğini alıyordu ama eşinin kız kardeşi konu sahibinin çocuğuna hiçbir şey almıyordu. Neyseki hem eşiniz hem de siz mesafeli ve yaklaşmışsınız. Eşiniz hayır demesini biliyor sizde ateşe körükle gitmeyip onu yatıştırmaya çalışıyorsunuz.
Yalnız bu arsızlık beni bile sinir etti. Yahu azıcık insanda yüz olur. Çocuğuna hayır, dur demeyi bilir. Onlarında işi geliyor durum. Bence eşiniz "onlar daha çocuk, akıllı saat onlara göre değil, ne yapacaklar sanki akıllı saati, geçmişte aldım bozdular, oyuncak değil bu, ben onlara doğum günlerinde yaşlarına uygun bir hediye alacağım, bu konuyu açmayın bana artık" desin kim konuyu açmaya çalışırsa. Çocuğun akıllı saatle ne işi var ayrıca?! Sonrada ileride her şeyden mutsuz, hiçbir şeyle yetinmeyi bilmeyen gençler, insanlar yetişiyor. Ya geçen gün gördüm bu soğukta yağmurda deprem bölgesindeki çocukların ayağımda ayakkabı yoktu, terlikle dolaşıyordı dışarıda. Akıllı saat ne bu yaşta?! İşte aile bunları çocuğa aşılamayınca böyle oluyor. Tüm kabahat ailede. Bir de anneanne de dahil olmuş, ya sabır...

Merhaba hanımlar benzer durumlar yaşayan olmuştur illaki yazmanın iyi geleceğini bildiğim için olayı yazıyorum yoksa bu tarz insanlara pek yapılabilecek bir şey olmadığının farkındayım.

Eşim kendini bildi bileli kendi imkanları ile bugüne kadar bir yerlere gelmiş bir insan babası ilköğretim kaydını bile yaptırmamış dedesi götürmüş düşünün ailesinin ne kadar ilgili olduklarını. Biz evlenirken sadece altınlar konusunda göründüler onlarında bir kısmını eşim karşıladı. Bu kisim tamamıyla ailesinin eşime verdiği değer ile alakalı bir durum. Eşimde bu durumlardan kaynaklı içten içe kırıldığı için senelerce ailesinden uzak kalmayı tercih etti ayda bir kere arar nasılsın iyi misin der kapatır onun bu mesafesine saygı duyarak ben de aynı şekilde eşimin ailesi ile mesafeli oldum yıllarca bir saygısızlık yaşanmadı.

Eşimin bir de kız kardeşi var. Ailesine kıyasla bu kişi ile bir tık daha yakın. Lakin yine de bir abi kardeş gibi değiller.Kendisi evli ve iki çocuğu var. Bir kaç kez eşime çocukları için birşeyler aldırmıştı tablet vs. hiç problem etmedik çünkü rica etti eşim kırmadı içinden geldi ikisine beraber aldı. Çocuklar son 2 aydır akıllı saate kafayı takmışlar.(Daha önce aldık ve bozdu ikiside) Eşim iki hafta önce söylene söylene anlatıyordu görümcemin eşi için 40 bin TL maaş alıyor 2 tane akıllı saati alamıyor mu insan çocukları başka birinden isterken susturur ayıp der vs şeklinde anlattı. Aptallığımdan dedim ki "anne babası tembihlemiyordur çocuklar senden istiyordur onun için sana söylüyordur" saflık ya bendeki. Eşimde neyse ney ayıp yine de dedi.Almadı. Konu kapandı. Kapandı sanıyorduk doğrusu.

Bu akşam eşimi annesi aradı selam,iyilik vs. konuştuk konu X'in çocukları da senden akıllı saat bekliyormuş al onlara hediye et vs tarzında bir konuşma geçti eşim daha önce aldım bozdular minvalinde birşeyler söyledi. Bende mutfağa geçtim bulaşıkları makinadan çıkartıyordum duymamazlığa vurdum. Gayet sinirliydi eşim her halinden belliydi hiç konusunu açmadım. Almayacak o bariz belli yada doğum günlerine kadar oyalar. İkimizinde aslında sinir olduğu nokta bir şey istenecekse çocuklarla istetilmesi yada bilmem kaç kilometre öteye kadar bunun haberinin gidip durup dururken akşam akşam keyfimizi kaçırması.

Burada anlatmak istediğim kesinlikle çocuklara bir şey alınmasının peşine düşmüş olmak değil. Çok şükür durumumuz da iyi ama iyilik yapmak için eşimle farklı projeleri takip ediyoruz özellikle doğu bölgesindeki yardımlara katılıyoruz ki çocuklar biraz refah içerisinde olsunlar diye. Bu kadar yakınımızdaki insanların imkanı varken evlatlarına bu tarz ürünleri kendilerinin almasını ikimizde daha doğru buluyoruz almayacağınıda söyledi e biz daha ne yapalım?
En tiksindigim nefret ettiğim şeylerden biridir. Benim kaynim da Çok iyi kazanıyor sunu ben hallederim dese ben izin vermem. Benimkiler de istemez zaten öyle alıstirmadik. Herkesin anası babası alsın ne gerekiyorsa.

Ne münasebet ya siz neden alıyor muşunuz kafayı yemiş bunlar. Ama eşinizi taktir ettim. İsterlerse istesinler siz almadıkça bir zaman sonra sesleri kesilir

Boyle bir konu vardi sanki arsiz gorumce ve mahdumlari... ama diger arkadaşlar bahsetmis zaten. Neyse, kapiya kadar gelen izansiz kardesi kameradan görüp eve almamak, tam bu anlattigin noktada esini ayakta alkislamak istedim.

Esine saygisi ailesine karsi farkindaligi olan erkek cok azdir. Kendisini takdir ediyorum, cok iyi yapmis. Siz bu meseleleri hiicc kendinize dert etmeyin, esiniz sizi uzmeden cozum uretir merak etmeyin.

Aslında yakın zamanda küçük kızımın doğum günü var. Onun doğum gününde davet edebilirim hemde çok anlamlı bir doğum günü olacak bizim için ilk kez pastasız kutlayacağız Instagram'da görmüş pastayı köydeki çocuklara yolluyormuşuz video geliyor vs. bunu kızım kendisi görmüş ve bu sene böyle kutlamak istedi. Geldiklerinde neden pasta yok vs derlerse konuyu açabiliriz. Teşvik olmasa bile en azından aslında gereken yere gereken harcamaları yaptığımızı ve kendi isteklerinin gereksiz olduğunu anlarlar belki.

Gerçekten çocuklara kabahat bulmuyorum ve üzülüyorum bu şekilde yetiştiklerinde anne babadan ne görüyor ise onu uyguluyor evlatlar.

Umarım anlarlar. Bu kez bize almıyorlar köydeki çocuklara pastalar yolluyorlar diye kilometrelerce ötedeki anneye laf gitmez çünkü o zaman devreye girmem gerekebilir. 🤗
Ben de eğitimle ilgili derneklere her zaman yardım yapmayı tercih ederim.Bu çok daha değerli.Sizin pasta işi de çok güzelmiş ilk defa duydum.Yalnız şöyle de olabilir.Bir pasta senin için bir pasta da o çocuklar için.Sizin çocukta mahrum kalmamış olur.
Bu arada amcadan dayıda vb hediye istendiğinide ilk defa duydum.Çok ayıp öğretilmiş çocuklar bunlar...

Vay beee..habersiz gelen kardeşi eve almamak nerden baksan kral hareket. Eşinizi takdir ettim.

Mesela ben böyle bir şey yapamam. Benim eşimde yapmama izin vermez.
Ben de kendi kardeşime yapamam o an çok garip gelmişti.(aynı şehirde yasasaydik yapabilirdim cümbür cemaat habersiz gelseler) Aralarındaki ilişkiyi görünce abi kardeş gibi olamadıklarını anladım.

Konunuz bana burada açılan başka bir konuyu hatırlattı. Orada da aynı durum vardı ama eşi bu kadar bilinçli ve mesafeli değildi. Yeğenlerinin her istediğini alıyordu ama eşinin kız kardeşi konu sahibinin çocuğuna hiçbir şey almıyordu. Neyseki hem eşiniz hem de siz mesafeli ve yaklaşmışsınız. Eşiniz hayır demesini biliyor sizde ateşe körükle gitmeyip onu yatıştırmaya çalışıyorsunuz.
Yalnız bu arsızlık beni bile sinir etti. Yahu azıcık insanda yüz olur. Çocuğuna hayır, dur demeyi bilir. Onlarında işi geliyor durum. Bence eşiniz "onlar daha çocuk, akıllı saat onlara göre değil, ne yapacaklar sanki akıllı saati, geçmişte aldım bozdular, oyuncak değil bu, ben onlara doğum günlerinde yaşlarına uygun bir hediye alacağım, bu konuyu açmayın bana artık" desin kim konuyu açmaya çalışırsa. Çocuğun akıllı saatle ne işi var ayrıca?! Sonrada ileride her şeyden mutsuz, hiçbir şeyle yetinmeyi bilmeyen gençler, insanlar yetişiyor. Ya geçen gün gördüm bu soğukta yağmurda deprem bölgesindeki çocukların ayağımda ayakkabı yoktu, terlikle dolaşıyordı dışarıda. Akıllı saat ne bu yaşta?! İşte aile bunları çocuğa aşılamayınca böyle oluyor. Tüm kabahat ailede. Bir de anneanne de dahil olmuş, ya sabır...
Evet başka bir benzer konu olduğunu birkaç kez yazmış diğer arkadaşlarda benzer durumlar yaşanıyor sanırım.
Bu sabah eşimle kahvaltıda yada kahve içerken ne yapacağını soracaktım işiyle alakalı bir sorun olduğu için erken çıkmak zorunda kalmış evden uyandırmamış beni akşama konuşuruz muhtemelen.
Bizim için mesele evdeki modun düşmesi dün gece kendisi saatlerce bahçede temizlik yaptı gece yarısı kafa dağıtmak için. Kızlar uyuyordu farketmediler durumu. En son deprem zamanı çok etkilenmiştik herkes gibi o zaman böyle bir sessizlik vardı evde.
Görümcemin çocukları küçük 8-9 yaşlarındalar sanırım diğer çocuklardan gördükçe istiyorlar.

Ben de eğitimle ilgili derneklere her zaman yardım yapmayı tercih ederim.Bu çok daha değerli.Sizin pasta işi de çok güzelmiş ilk defa duydum.Yalnız şöyle de olabilir.Bir pasta senin için bir pasta da o çocuklar için.Sizin çocukta mahrum kalmamış olur.
Bu arada amcadan dayıda vb hediye istendiğinide ilk defa duydum.Çok ayıp öğretilmiş çocuklar bunlar...
Evet , küçük olan kızım 13 yaşında bu fikri bana o getirdi sosyal medyada görüp ben de babası da söyledik oraya pasta aldığımız için sana almamazlık yapmamız olmaz sanada alalım diye. Verdiği cevap o zaman iki pasta alabiliyorsak ikincisini de başka köye yollatalim oldu 😂🤗🤭
Ne yazık ki öğretmişler bir bayramda eşimin babasından para isterken de sorun olmuştu 50 TL verdiği için dedeleri ağlamışlardı kayınpederimde ne biçim çocuklar bunlar diye azarlamıştı kızını annesi devreye girip biraz daha ver bir şey olmaz çocuk onlar demişti.

En tiksindigim nefret ettiğim şeylerden biridir. Benim kaynim da Çok iyi kazanıyor sunu ben hallederim dese ben izin vermem. Benimkiler de istemez zaten öyle alıstirmadik. Herkesin anası babası alsın ne gerekiyorsa.
Yetiştirilme ile alakalı haklısınız.
Eşim doğum günlerinden önce sorardı ne ihtiyaçları var diye spor ayakkabı/ eşofman takımı vs tarzında bazı şeyler almıştık o zaman normal gelmişti bize. Tablet ve akıllı saatte aldı eşim okula başladıklarında karne hediyesi olarak. Bu sergiledikleri tutumdan sonra sanırım bu raddeye kadar çıkmaz artık eşim.

Boyle bir konu vardi sanki arsiz gorumce ve mahdumlari... ama diger arkadaşlar bahsetmis zaten. Neyse, kapiya kadar gelen izansiz kardesi kameradan görüp eve almamak, tam bu anlattigin noktada esini ayakta alkislamak istedim.

Esine saygisi ailesine karsi farkindaligi olan erkek cok azdir. Kendisini takdir ediyorum, cok iyi yapmis. Siz bu meseleleri hiicc kendinize dert etmeyin, esiniz sizi uzmeden cozum uretir merak etmeyin.
İnşallah en kısa zamanda çözülür. Teşekkür ederim.🌸

Yetiştirilme ile alakalı haklısınız.
Eşim doğum günlerinden önce sorardı ne ihtiyaçları var diye spor ayakkabı/ eşofman takımı vs tarzında bazı şeyler almıştık o zaman normal gelmişti bize. Tablet ve akıllı saatte aldı eşim okula başladıklarında karne hediyesi olarak. Bu sergiledikleri tutumdan sonra sanırım bu raddeye kadar çıkmaz artık eşim.
Ondan sonra bu çocuklar neden bu kadar tatminsiz diye ağlasın annesi. Valla benim babam da doğum günleri için sorduğu zaman ne istiyorsunuz diye hiçbirşey deyip tesekkur ederler öyle alıştı. Geçenlerde kaynimgil kendilerine spor ayakkabı alırken bizimkilerin numarasını sordu dedim ben yeni aldım sakin almayın ihtiyaçları yok. Taa anneanneye kadar gitmiş olay sizde. Eşiniz çok mantıklı davranmış helal olsun ona ama tam delirmelik durum

X