Artan yemeklerden yeni yemekler retebilmek

artan nohut fasülyeden bulgur pilavı yaparım eriştem ve bulgur pilav artarsa barbunya veya yeşil mercimekli çorba yaparım artan kekler rondolanıp süt teryağ incir ceviz portakal kabuğu ile buluşup top yapılıp h.cevizine bulanıp servis yapılır artan patats yemeğine bulgur yumurta eklenip çorba yapılır sigara böreğimfalan artınca üstüne yumurtalı sütlü sos yapılıp üstüne dökülüp fırına verilir börek olarak servis yapılır artan ekmekleri başka topikte yazmıştım köfte gibi hazırlanıp kızartıp sarmısaklı yoğurtalayıp salçalı yağ ile servis ederim ama az ise kalan ekmek yumurtaları çırpıp içine kaşar rende sucuk maydonoz yeşil soğan ekmekleri küp doğrayıp kızmış yağda ters yüz ederek pişiririm yeterki israf olmasın.........

pilav artarsa bir yumurta bir kaşık un bir yemek kaşığı terayağı iki su bardağı kadar yoğurt
bütün malzemeleri karıştır suda ekle
karıştıra karıştıra pişir yoğunlaşında nane ekle kapat
evdekiler çok seviyor hatta özellikle pilavdan ayırdığım oluyor

harika bir konuymuş.

genelde yanına başka yemek yapar, artanı azcık da olsa ayrıca yeriz. onun dışında;

pilavlardan yayla çorbası dışında, salçalı çorbalar yaparım. biraz havuç, patates, baharat ile; uydurma çorbalar güzel oluyor.
artan sebze yemekleri(etli-etsiz) makarna sosu olarak kullanıyorum; ya da küçük bir soğanı az yağ ile kavurup yemeği ve suyu ekler, sebze çorbası yaparım.
et ve makarna türü şeyler artınca, onları da sokak kedilerim için hazırlarım.(kedilere sık sık birşeyler pişiririm, yiyebilecekleri çeşitte artanları da ekleyip pişiriyorum :KK34:)
artan balıkları hiçbir şekilde değerlendiremiyorum. balık bekleyince yenmiyor, sabahına sokak kedilerine gider onlar da...
yemeği dışarda unutarak ekşitmedikçe, çöpe gitmez. bozulan yemeğe çok üzülüyorum.

dolma içi(kıymalı-z.yağlı fark etmez) artınca, onu da ya çorba niyetine pişiririm, ya da yağda biraz patates kavurup, salça, artan içi ve suyuekleyip patates yemeği yaparım. bunu birkaç kez denedim, güzel oluyor.teflonda yapmak lazım ama, yapışıyor çünkü :KK31:

Son düzenleme:
X