Aşı yaptiranlar ve yaptırmayanlar

Hatice_81

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2023
2
0
25
Merhaba. Asi yaptırıp yaptirmamak arasinda kaldım. Acikcasi pek bilgim de yok. Sizlerin de yorumlarini merak ediyorum. Sadece soyle birsey sormak istiyorum. Mesela su cicegi aşısı 12 aylikken vuruluyorsa. Benim bebegim 9 aylikken su cicegi gecirirse ne olacak?

Aşı olduğunda o hastalığı geçirmeyecek diye bir garanti verilmiyor tabiki ama geçirirse daha hafif geçirecek hayati riskler taşımayacak umuduyla yaptırıyoruz. Oğlum 27 aylık. Geçen sene kasımda kızamık benzeri bir hastalık geçirmişti. İlk sordukları aşı oldu ve yaptırdığımız için vicdanım rahattı. Kızamık değilmiş ama öyle zor günler geçirdik ve çocuk öyle çok yıprandı ki kızamık olsaydı ve aşı yaptırmamış olsaydım kendimi çok suçlar kafayı yerdim.
Bu çocukluk çağı aşıları sayesinde çocuk ölümleri azaldı, eskiden köye Bi hastalık gelirdi her evden bir çocuk almadan gitmezdi derler. Eski insanlara bakarsanız birçoğunun hikayesinde küçük çocuk ölümü vardır ve şu zamanki kadar büyük bir olay değildir çünkü alışılmış bir durum olmuş o yıllarda malesef. Biraz hijyen koşullarının iyileşmesi biraz aşılar vs ben buna bağlıyorum sebebini.

Merhaba. Asi yaptırıp yaptirmamak arasinda kaldım. Acikcasi pek bilgim de yok. Sizlerin de yorumlarini merak ediyorum. Sadece soyle birsey sormak istiyorum. Mesela su cicegi aşısı 12 aylikken vuruluyorsa. Benim bebegim 9 aylikken su cicegi gecirirse ne olacak?
Ülkemizde Cok büyük bir mülteci problemi var kesinlikle yaptırmaliyiz diye düşünüyorum aşı olunca hastalık olmuyor değil olabilirsiniz ama hastalık fazla şiddetli gerçeklesmiyor

X