Aşılama Aşılama Öncesi İç Dökme Seansı (:

Aşılama Yöntemleri ve Tecrübelerimiz

niLitom_

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2022
15
20
30
Herkese Selamlar,

Öncelikle çocuk özlemi ile yanıp tutuşan, umutsuzluğun eşiğindee dolanıp dolanıp her seferinde yeni bir heyecanla baştan başlayan, pes etmek istemeyen ama içten içe de bu sürede yıpranan tüm anne adaylarına selam olsun :)
Ben de bugün itibari ile aranıza katıldım, birçoğunuzun yazdıklarını okudum ve ben de başımdan geçenleri yazmak istedim.Belki aynı durumu yaşayan arkadaşlarla birbirimize teselli oluruz :)

2018 yılının Nisan ayında 24 yaşımda evlendim. İlk sene katiyeeen çocuk istemiyorum derdim, öyle de oldu. 1. yılımız doldu yine aklımızda çocuk planları yokken sürpriz bir şekilde 31 Aralık 2019'da hamile olduğumu öğrendim. Şok olmuştum, hazır mıydım değil miydim diye düşünürken beta hcg oranı düzenli bir şekilde yükselmediği için doktorum muhtemelen düşük olacağını söyledi. Neye uğradığımı şaşırdım ve başka doktorlara yöneldim. Gittiğim diğer doktorlar daha çok yolun başında olduğumuz için zamana yaymak istediler. Biz düzenli doktora gitmeye başladık. Keseyi gördük, kalp atışı için ertesi haftaya randevu almıştık ki nasip olmadı. O hafta cumartesi günü lekelenmelerim başladı. Doktora gittiğimizde Progestann verip tutunma kanamasıdır muhtemelen diyip beni gönderdi. Eve geldim ilacı içip uyudum. Sabah erken saatte ağrılarım ve kanamam arttı. Ve 19 Ocak 2020 sabahı sık sık çıktığım tuvalette keseyi tek parça halinde düşürdüm. Hastaneye gittiğimizde alttan muayene oldum ve içerde hiç bir parça kalmadığını kürtaja gerek olmadığını söylediler. Tabii psikolojik olarak yıkıldığım bir dönem geçirdim. Düşükten 1 ay sonra bu düşüğünn sebebini öğrenmek için bir doktora gittim. İlk düşüklerin normal olabileceğini, 2. veya 3. düşükten sonra aslında araştırılması gerektiğini söyledi. Ben ilk de olsa şimdi öğrenmek istediğimi söyleyerek bir test yaptırdım. Çok şükür ki negatif çıktı, kanda herhangi bir pıhtılaşma durumu yoktu. Eşimden de sperm testi istedi. O da gayet iyi çıktı. Denemeye devam edin dedi ve bizi gönderdi. 2020 sonlarına doğru olmayınca tekrar kadın doğumcuya gittim, polikistik over olduğumu hatta bir de çikolata kistim olduğunu söyledi ve düzenli yumurtlamayadığım halde klomen+ovitrelle tedavisi başlamayı uygun gördü. 2 ay üst üste klomen+ovitrelle denedik ama sonuç alamadık. Bizi bir profesöre yönlendireceğini söyledi. Ve biz kendi haline bıraktık. O arada Covid19 da başlayınca bizde akışına bırakıp devam ettik. Denedik denedik ama olmadı tabii. 2021 Mart/Nisan ayı gibi düzenli adet olamamaya başladım. Tekrar bir kadın doğumcuya gittim. Kistin olduğunu ve çocuk istiyorsam beni bir profesöre yönlendireceğini söyledi. Yönlendirdi ve gittim. Muayene sonrası adam mutlaka kisti aldırmam gerektiğini yoksa tüp bebek yaptırmam gerekeceğini söyledi. O sırada şans eseri yakın bir arkadaşım Şişli'de bir doktor tavsiye etti. (Kendisi de o doktor sayesinde tüp bebek yöntemi ile anne oldu) Doktora gittiğimde benden HSG ve bazı tahliller istedi. HSG sonucum temizdi, alttan muayene ettiğinde kist vardı doğruydu ama bunun anne olmama engel olmayacağı yönündeydi. Asla ameliyatlık bir durumda değildim. Biraz heyecan yapıp kafaya taktığımızı ama herşeyin yolunda olduğunu söyledi. Sadece sağlıklı yumurtlama olayını çözmeliyiz biraz sabırlı olmalısın dedi. Yaş avantajımız var ve tüplerimiz açık bunların hepsi bizim lehimizeydi. Doktorumuz İnofolic Combi başladı ve düzenli olarak kullanmamı istedi. O gün bugündür hala daha düzenli kullanıyorum. İnofolic'ten sonra düzenli adet olmaya başladım, adet düzenim oturdu. Bu arada hala bebek yok :) En son Aralık ayında gittim, muayene etti ve yumurtladığımı söyledi. Normale dönmüştüm ve artık ben de sağlıklı bir şekilde yumurtlayabiliyordum :) Şimdi biraz kafamızı boşaltıp çocuğu odak noktamız haline getirmeden ve çevreye kulak tıkayarak akışına bırakalım bir süre daha dedi. Normal yolla olmaması için artık hiç bir engelimiz yok, tüp bebeklik bir durum yok dedi. Mart-Nisan aylarına kadar bekleyelim eğer ki gebelik olmazsa gelin bir de aşılama deneyelim dedi. Ama işte başından geçenler bilir ki, beklemek çok zor :KK43: Bu arada çok ünlü bir Prof. Dr. önerdiler. Bu ayın başında kendisine gittim. Bizi çok kısa süre dinledi, alttan muayene etti. Filmleri tahlilleri inceledi ve sebepsiz infertilite dedi. Aşılamayla falan uğraşmayın, yaşınız genç yumurtlama problemi çözülmüş. Normal yolla denemeye devam edin, çok stres olduk derseniz gelin tüp bebek yapalım dedi. İçimden bir ses tüp bebek için erken olduğunu söylüyor. Mart ayı bitmek üzere ve Nisan ayında ben de takibinde olduğum doktorumun da söylediği gibi aşılama denemek istiyorum. Biraz korkuyorum, tedirginim ama artık ben de anne olmak istiyorum :) Bazen sabrım tükeniyor, olmayacak heralde bu da benim sınavım belki de diyorum. Sonra diyorumki Allah'ın mucizeleri bitmez, bakarsın benim de yüzüme güler :)
Biraz uzun oldu, okuyanlar hakkını helal etsin :) Umarım ki rabbim isteyen ve bekleyen kimsenin kucağını boş bırakmasın.
Dilerim ki tüm umutsuzluğa kapılmak üzere olan anne adayları buradan mutlu haberlerini paylaşır :-)

Kalın sağlıcakla! :)
Sevgiler

Bende de pko var 2018 de evlendim ilk andan itibaren çocuk sahibi olmaya çalıştık kimyasal bile olmadı. Eşimde bi problem yok bende pko var tüpler açık baya zamana yaydık bizde baya doktor doktor dolaştık ama sonuç alamadık en son gittiğimiz doktor aşılama yapalım tüp bebeklik bi durum yok dedi biz artık beklemek istemedğimizi söyleyip doğrudan tüp bebek yaptırdık tabi süreci basit sanıyorum yaşamayan bilmezmiş baya zorlu uğraştırıcı bi süreç geçirdim 3 kez tüp bebek yaptırdım ilki tuttu düştü ikincisi tutmadı bu üçüncüsü. Şimdiki aklım olsa bukadar bile beklemez ilk seneden sonra direk yaptırırdım her yeni tedavi yeni umut ve yeni yıkım oluyor psikolojisi zor bu süreçlerin. Ama sizin sebepsizmiş başta belirttiğim gibi bende yoğun pko vardı farkımız bu. Allah yardımcınız olsun tez zamanda sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin

Allah sağlıkla nasip etsin inşallah 🤲🏻🥰
Çoğu duyguyu paylaşıyorum sizinle.
Benim 1 kalp durması,1 dış gebelik 1 de kimyasalım oldu.
Birçok testim benimde temiz çıktı klomen femara hep denedim.
Bakalım bu ay aşılamayı bekliyorum Allah çok bekletmeden mucizelerimize kavuşmayı nasip etsin🥰🤲🏻

Bende de pko var 2018 de evlendim ilk andan itibaren çocuk sahibi olmaya çalıştık kimyasal bile olmadı. Eşimde bi problem yok bende pko var tüpler açık baya zamana yaydık bizde baya doktor doktor dolaştık ama sonuç alamadık en son gittiğimiz doktor aşılama yapalım tüp bebeklik bi durum yok dedi biz artık beklemek istemedğimizi söyleyip doğrudan tüp bebek yaptırdık tabi süreci basit sanıyorum yaşamayan bilmezmiş baya zorlu uğraştırıcı bi süreç geçirdim 3 kez tüp bebek yaptırdım ilki tuttu düştü ikincisi tutmadı bu üçüncüsü. Şimdiki aklım olsa bukadar bile beklemez ilk seneden sonra direk yaptırırdım her yeni tedavi yeni umut ve yeni yıkım oluyor psikolojisi zor bu süreçlerin. Ama sizin sebepsizmiş başta belirttiğim gibi bende yoğun pko vardı farkımız bu. Allah yardımcınız olsun tez zamanda sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin
Tüp bebek cidden sabır işi ama onunda %100 olacak diye bir durumu yok maalesef :KK43: Allah tüp bebek sürecindeki herkesin yardımcısı olsun.. Cidden bu süreçlerde insanın psikolojisi çok yıpranıyor.

Allah sağlıkla nasip etsin inşallah 🤲🏻
Çoğu duyguyu paylaşıyorum sizinle.
Benim 1 kalp durması,1 dış gebelik 1 de kimyasalım oldu.
Birçok testim benimde temiz çıktı klomen femara hep denedim.
Bakalım bu ay aşılamayı bekliyorum Allah çok bekletmeden mucizelerimize kavuşmayı nasip etsin🥰🤲🏻
Hadi hayırlısı canım, umarım güzel haberlerle gelirsin 🥰

Tüp bebek cidden sabır işi ama onunda %100 olacak diye bir durumu yok maalesef :KK43: Allah tüp bebek sürecindeki herkesin yardımcısı olsun.. Cidden bu süreçlerde insanın psikolojisi çok yıpranıyor.
Ne aşılama ne tüp bebek hiç birinin garantisi yok ama tüp bebek bi tık daha döllenmiş yumurta rahime konduğu için olasılığı fazla sadece. Doktorum doğaya aykırı birşey yapıyoruz normalde içerde döllenip tüplerden aşağı iner biz direk aşağıdan koyuyoruz tersten işlem o yüzden daha zorlu demişti ki dediği gibi de lekelenmesi kanaması sıkıntısı beklemesi hayli zor Allah bu yolda olan herkesin yardımcısı olsun

Selam hanımlar
Bende aranızda yeniyim
6 yıldır evliyim kaç kez gebelik testi yaptım kaç kez negatif çıktı az çok tahmin edersiniz test sonuçları temiz çıkıyor klomen başlanıyor şu şu günleri değerlendir deniyor yok kaç kez yaşadım bunu en sonunda 2020 sonlarına doğru doktor değiştirdim uzun uzun anlattım uzun uzun dinledi ve Rahim filmi çekelim bir problem varsa görürüz dedi sonrası tekrar klomen verdi ve o ay hamile kaldım

Ne yazıkki 10 haftada hem ikizlerim olduğunu hemde ikisininde kalbinin atmadığını öğrendim.

2 ay sonra yine klomen ve yine 10. haftada corona oldum hastanede yattım kendi başıma düşük yaptım

Zor bi şüreçti ama yaşamam lazımdı demekki
Rabbimin bir bildiği vardı

Bu ay psikolojik olarak daha sağlıklı ve hazır hissediyorum kendimi başka bir doktora geçiş yaptım ve çipli aşılamada karar kıldık iğneler ilaçlar başladık umutluyum
Cuma günü kontrole çağırdı
Hepimiz için en hayırlısı olsun inş 💖

Selam hanımlar
Bende aranızda yeniyim
6 yıldır evliyim kaç kez gebelik testi yaptım kaç kez negatif çıktı az çok tahmin edersiniz test sonuçları temiz çıkıyor klomen başlanıyor şu şu günleri değerlendir deniyor yok kaç kez yaşadım bunu en sonunda 2020 sonlarına doğru doktor değiştirdim uzun uzun anlattım uzun uzun dinledi ve Rahim filmi çekelim bir problem varsa görürüz dedi sonrası tekrar klomen verdi ve o ay hamile kaldım

Ne yazıkki 10 haftada hem ikizlerim olduğunu hemde ikisininde kalbinin atmadığını öğrendim.

2 ay sonra yine klomen ve yine 10. haftada corona oldum hastanede yattım kendi başıma düşük yaptım

Bu ay psikolojik olarak daha sağlıklı ve hazır hissediyorum kendimi başka bir doktora geçiş yaptım ve çipli aşılamada karar kıldık iğneler ilaçlar başladık umutluyum
Hadi hayırlı haberlerle gel inşallah <3 benim de cumartesi kontrolüm var :)

Merhabalar ben nisanda aşılamaya baslayacağım insallah ancak biraz korkularım var nolur bana süreci tek tek anlatır mısınız ? Ben alttan muayene bile olmaya korkan bir insanım vajinal ultrasona bile yeni alıştım :KK43: hsg çekilirkende anestezi ile çekildim cok zorlar mı beni?

Merhaba , bende Nisan ayında aşılama düşünüyorum . 2019 da 16 haftalık düşüğüm var. Şuanda 4 cm çikolata kisti .

Merhabalar ben nisanda aşılamaya baslayacağım insallah ancak biraz korkularım var nolur bana süreci tek tek anlatır mısınız ? Ben alttan muayene bile olmaya korkan bir insanım vajinal ultrasona bile yeni alıştım :KK43: hsg çekilirkende anestezi ile çekildim cok zorlar mı beni?
Bende yarın İlk Aşılamamı olucam. Heyecanlı bi süreç inşallah sonu güzel olur.
Ben Fostimon iğnesiyle başladım. Kimini de hapla başlatıyorlar doktora göre değişiyor sanırım. 8 gün kullandım göbekten yaptım. İlk 5 gün kullandıktan sonra ilk kontrole çağrıyolar. Daha sonra yumurtaların durumuna göre 2 gün sonraya veya 1 gün sonraya da çağrılabiliyor kontrol için. Ben toplam 3 kere gittim. Bugün de bi yumurtam 17 olmuştu çatlatma iğnemi yapmamı yarında aşılama için gelmemi söylediler.
Korkulacak bişey yok bence. Ben normal ilişkidede ağrı duydugum için ultrason beni biraz zorladı ama öyle çok değil azıcık. aslında ağrısız bi süreç bu. Aşılama esnasında da Ağrı olmadığını söylüyorlar. Bakalım yarın anlatırım onu da :)

Bende yarın İlk Aşılamamı olucam. Heyecanlı bi süreç inşallah sonu güzel olur.
Ben Fostimon iğnesiyle başladım. Kimini de hapla başlatıyorlar doktora göre değişiyor sanırım. 8 gün kullandım göbekten yaptım. İlk 5 gün kullandıktan sonra ilk kontrole çağrıyolar. Daha sonra yumurtaların durumuna göre 2 gün sonraya veya 1 gün sonraya da çağrılabiliyor kontrol için. Ben toplam 3 kere gittim. Bugün de bi yumurtam 17 olmuştu çatlatma iğnemi yapmamı yarında aşılama için gelmemi söylediler.
Korkulacak bişey yok bence. Ben normal ilişkidede ağrı duydugum için ultrason beni biraz zorladı ama öyle çok değil azıcık. aslında ağrısız bi süreç bu. Aşılama esnasında da Ağrı olmadığını söylüyorlar. Bakalım yarın anlatırım onu da :)
Peki kontrolü yaparken sadece ultrasonla mı bakıyorlar ? Baska bişi yok dimi ? Ben ondan korkmuyorum alıştım ona spekulumdan korkuyorum ben :KK43: yarın da haber verir misin :KK43:
İnsallaaahh hayırlı haberleirni de alırızzz 🌸

Merhabalar ben nisanda aşılamaya baslayacağım insallah ancak biraz korkularım var nolur bana süreci tek tek anlatır mısınız ? Ben alttan muayene bile olmaya korkan bir insanım vajinal ultrasona bile yeni alış
Peki kontrolü yaparken sadece ultrasonla mı bakıyorlar ? Baska bişi yok dimi ? Ben ondan korkmuyorum alıştım ona spekulumdan korkuyorum ben :KK43: yarın da haber verir misin :KK43:
İnsallaaahh hayırlı haberleirni de alırızzz 🌸
Evet sadece ultrasonla bakıyor başka bişey yok Merak etme :) veririm tabi. İnşallah canım sağol. Sen başladın mı ilaç kullanmaya

Evet sadece ultrasonla bakıyor başka bişey yok Merak etme :) veririm tabi. İnşallah canım sağol. Sen başladın mı ilaç kullanmaya
Yok ben daha hiç baslamadım bişeye nisanda regl olunca gideceğim .. su an benim için köprüden önce son cıkıs :KK43: insallah bu asılaamaya gerek kalmadan olur 😭😭

Selam hanımlar
Bende aranızda yeniyim

peki bugun sonuç belli oldu mu

hm ya peki sorun neydiki neden aşılama tercih ettiniz
Bütün genetik testlerimiz ve kan değerlerimiz normal geldi doktorlar bi sebep bulamadılar pcos var bende yumurta kaliteli değil o yüzden doktorumuz kaliteli bi yumurta ve kaliteli bi sperm elde etmeye odaklandı bende tekrar ilaç tedavisine başlayıp vakit kaybetmek istemedim açıkcası 6 senelik evliyim zaten

Bütün genetik testlerimiz ve kan değerlerimiz normal geldi doktorlar bi sebep bulamadılar pcos var bende yumurta kaliteli değil o yüzden doktorumuz kaliteli bi yumurta ve kaliteli bi sperm elde etmeye odaklandı bende tekrar ilaç tedavisine başlayıp vakit kaybetmek istemedim açıkcası 6 senelik evliyim zaten
eşinizin sperm sayısı nasıl peki sizin yumurtatalıklarda mesela ilişkide girimsi sıvı geliyor dimi

X