aşk nedir?

Mevlana: "Bir aski baska ask söndürebilir. Askta ne yükseklik, ne alçaklik, ne de akillilik ve akilsizlik vardir. Hafizlik, seyhlik, müritlik yoktur. Sadece kepazelik, asagilik ve rintlik vardir. Insanin topragini ask sebnemi ile yogurduklari için alemde yüzlerce fitne ve kargasalik peyda olur. Askin yüzlerce nesteri, ruhun damarlarina sokuldu ve oradan gönül adi verilen bir damla aldi... Ask öyle engin bir denizdir ki, ne kenari vardir, ne de ucu bucagi.

Kötü Kazen:mymeka:

Moliere: "Kadinlarin büyük tutkusu aski ilham etmektir. Insani askin güzellikleri yasatir." :teytey:

Montaigne: "Ask utanma ve çekinmenin oldugu yerde vardir.":asigim:

Newton: "Ask köprü kurmaktir. Insanlar köprü kuracaklarina duvar ördükleri için yanliz kalirlar.laelaelaelaelae

Pascal: "Ask iradenin eregidir. Her çesit dissal emir ve baskilardan çok usa uymak gerekir. Iradenin eregi olan bu asktan baslayip tutkuda sona eren bir yasam mutludur. Bunlardan birini seçmem gerekse 'ask'i yeg tutarim. Biz ask karakteri ile dogariz. Ask ruhumuz yetkinlestikçe gelisir ve bizi güzel görünen seye sürükler. Bundan sonra artik bizim bu alemde sevmekten baska bir sey için var oldugumuzdan kim kuskulanir? ... Askin konusu güzelliktir ve insan evrenin en güzel nesnesi oldugu için disarida aradigi bu güzelligin örnegini kendi içinde bulmasi gerekir. Bu itibarla insan ancak kendisine benzeyeni ve olabildigi kadar kendisine yaklasani sever. Sevmeye baslayinca eskisinden bambaska bir insan oldugumuzu anlariz. Asktan söz ede ede insan asik olur."
süprizzzzz:1hug:

J. J. Rousseau: "Ask mutlulugunu evlendirdikten sonra da sürdürebilseydik, dünya cennet olurdu. Duygulu gönüller sevginin her türlüsü için duygulu degil mi?" :sm_cool:

Shakespeare: "Degisiklikle karsilasinca degisen ask, ask degildir... Ask gözle degil ruhla görülür."
:hooray:

Madame De Scudery: "Insan sevmeye basladi mi, yasamaya da baslar."
Schiller: "Ey ask, güzel ve kisasin... Ask insani birlige, bencillik yalnizliga götürür.
:uhm:

Stendal: "Ask, cosku ve tutku olduktan sonra insan hiç sarsilmaz, bunlar olmayinca yasam neye yarar"

Şeniz

Voltaire: "Ask bir tablodur, onu doga çizmis ve hayal süslemistir. Tanri kadinlari erkekleri evcillestirmek için yaratti."

:1hug: :sm_cool:

......................................................

Son düzenleyen: Moderatör:
................................................................

Son düzenleyen: Moderatör:
mecburiyetler derken evlilikte kadına ve erkeğe düşen vazifeler, örneğin kocanızı mutlu etme zorunluluğunuz gibi:))

:eek:klava:

bütün evliliklerin sizinki gibi mi olduğunu düşünüyorsun?
demek ki ben yanlış bir ülkede yaşıyorum:))

aşk evlenene ve kavuşana kadar cok güçlü bir du ygu sağanağıdır hele birde kavuşulmamış bir aşksa yandık o zaman melonkolik olur çıkarız evlenirsek bağımlılık mecburiyet gibi durumlar cıkıyor b en hala aşk mı sevgimi yoksa tamamen mecburiyet mi anlamış değilim çünkü işin içine artık çocuklarda giriyor yani çok karışık duygular zate aşkın tarifini de tam olarak kimse yapamamış kısaca birine gönlünü kaptırmak diyelim gitsin

gulsahs siz insanları aşağılamayı meziyet mı edindiniz ? forumda tartışmaktan ve fikir beyan etmekten bihaber misiniz? yaptığınız çok çirkin eğer yenilere imkan vermemekse maksadınız ilgili olanlar buna neden izin veriyor?bu mesajı da silebilirsiniz hatta beni de...
Sen kendine göre sözcüklerle aşkı tanımlamışsın bende bana göre senin saplantıdan bahsediyor olduğunu düşünüyor olduğunu söyledim..:dilcikar:
Bunda aşağılama nerde?
Ayrıca bu bir kompleks midir ne alaka yenilere maksat vermeme..Babamın yeri değil ya isteyen gelir,isteyen gider!!!:1closedeyes:
Hımm aklıma ilk gelen sizin ilerde buna izin vermeyeceğiniz yönünde..
Sizin eski sevgilinizle olan bir olayınıza da yorum yapmıştım bence siz eleştiriye açık değilsiniz..:1closedeyes:
Hala söylüyorum arkadaşım bana göre aşk size göre aslında saplantıdan çok daha farklı!!:kahve:

Kocamı mutlu etmek gibi bir zorunluluğum neden olsun?Hayatım boyunca önce kendimi mutlu eden şeyleri yaptım.Kimse kusura bakmasın önce kendimi düşünürüm.

tartışma platformunun kuralidir konular kişiselleştirilmez, fikrinizi söylersiniz, herkes kendine uygun olanı alır, karsınızdakine sen şöylesin, sen böylesin denmez, demek ki sizin paylaşımdan anladığınız bu...

Sen kendine göre sözcüklerle aşkı tanımlamışsın bende bana göre senin saplantından bahsediyor olduğunu düşünüyor olduğunu söyledim..:dilcikar:
Bunda aşağılama nerde?
Ayrıca bu bir kompleks midir ne alaka yenilere maksat vermeme..Babamın yeri değil ya isteyen gelir,isteyen gider!!!:1closedeyes:

gülşah rumuzlu arkadaşa,yasakkelime tartışma platformunun kuralidir konular kişiselleştirilmez, fikrinizi söylersiniz, herkes kendine uygun olanı alır, karsınızdakine sen şöylesin, sen böylesin denmez, demek ki sizin paylaşımdan anladığınız bu...
yasakkelime

Tek derdin ben olmuşum ne yazıkki seni kaale alan tek kişi de benmişim..
Neyse bundan böyle sana kendini geliştirmeden açtığın konulara benden gelecek cevap yok..
Dilerim burada birşeyler öğrenirsin
:mymeka:

sağol, :emir_bebek: forum konusu sizden ve sizin derin bilgilerinizden yoksun kalacak çok üzgünüz çookkk...

:kahve:

X