Atanma /Formasyon / KPSS

Konunun en başından beri bazı bölümlerin açık öğretimi olmamalı diye konuşuyoruz zaten. Yanlış yere çatıyorsunuz.

Çocuk gelişimi bölümünün örgünü de açık öğretimi de eğitim fakültesinde değil, sağlık bilimlerinde. Örgün okuyan da açıktan okuyan da formasyon almak zorunda öğretmen olmak için. Formasyon hakkı verilirse ikisine de verilir, verilmezse ikisine de verilmez. Anlatabilmişimdir umarım.

Konu hakkında bir bilginiz var mı yoksa sırf çatayım diye mi geldiniz?
Bazı değil hiçbir bölümün olmaması lazım kuzum:KK45:

Konunun en başından beri bazı bölümlerin açık öğretimi olmamalı diye konuşuyoruz zaten. Yanlış yere çatıyorsunuz.

Çocuk gelişimi bölümünün örgünü de açık öğretimi de eğitim fakültesinde değil, sağlık bilimlerinde. Örgün okuyan da açıktan okuyan da formasyon almak zorunda öğretmen olmak için. Formasyon hakkı verilirse ikisine de verilir, verilmezse ikisine de verilmez. Anlatabilmişimdir umarım.

Konu hakkında bir bilginiz var mı yoksa sırf çatayım diye mi geldiniz?
Tabi ki bilgim var.
Lütfen çatmak olarak algılamayın. Cevabım şahsınıza değil açıktan okuyup kolaydan öğretmen olmak isteyenlere.. Çocuk gelişimi bölümleri eskiden Mesleki eğitim fakültelerindeydi okul öncesiyle birlikte..

Sonradan Üniversitelerde alanlar ayrıldı. Sağlık bilimlerine geçmiş yeni yeni duyuyorum.Hastanelerde görev yapabiliyorlar.

Açık öğretimde okuyanlar için bölüm olarak kalmalı onlara formasyon verip öğretmen olma hakkı verilmemeli ben bu durumu savunuyorum.

Konu sahibine cevaben yazıyorum yoksa sizle zıtlasmak için yazmadım.Sizin düşüncelerimizin bir kısmını da savunuyorum..

ben bu yıl kayıt oldum açıkçası milli egitim bakanı ogretmenlerin magduruyetini gordugu için bu yola girdi çok ögretmen var atanamayıp yıllarını bu yola heba eden insan uzuluyor tabiki bu duruma artık kolay kolay ogretmen fakultelerine girilemeyecek puanları attırıyorlar bende 2 yıl kpss için ugraştım 3 kişi aldılar topu topu

Bazı değil hiçbir bölümün olmaması lazım kuzum:KK45:

Sertifika programları olmalı açıköğretimlerde. Örgünle eşit diploma vermemeli.
Yurt dışında öyle sistem. Açık öğretimden sertifika alıp sonrasında aldığı derslerden muaf örgüne devam etme imkanı da var. Sistem değişmeli.

Tabi ki bilgim var.
Lütfen çatmak olarak algılamayın. Cevabım şahsınıza değil açıktan okuyup kolaydan öğretmen olmak isteyenlere.. Çocuk gelişimi bölümleri eskiden Mesleki eğitim fakültelerindeydi okul öncesiyle birlikte..

Sonradan Üniversitelerde alanlar ayrıldı. Sağlık bilimlerine geçmiş yeni yeni duyuyorum.Hastanelerde görev yapabiliyorlar.

Açık öğretimde okuyanlar için bölüm olarak kalmalı onlara formasyon verip öğretmen olma hakkı verilmemeli ben bu durumu savunuyorum.

Konu sahibine cevaben yazıyorum yoksa sizle zıtlasmak için yazmadım.Sizin düşüncelerimizin bir kısmını da savunuyorum..

Bu şartlarda diplomalar eşit sayılırken o ihtimal yok işte. Bundan sonrasında diplomaların eşitliği kalkar o zaman dediğiniz olur. O da açılmış bölüm ve okuyan öğrencileri etkilemez. Çünkü verilen hak geri alınmaz meselesi.

ben bu yıl kayıt oldum açıkçası milli egitim bakanı ogretmenlerin magduruyetini gordugu için bu yola girdi çok ögretmen var atanamayıp yıllarını bu yola heba eden insan uzuluyor tabiki bu duruma artık kolay kolay ogretmen fakultelerine girilemeyecek puanları attırıyorlar bende 2 yıl kpss için ugraştım 3 kişi aldılar topu topu
Edebiyat ya lisenin temel dersi düşün o bile öldü.

Herkese merhaba.

Uzun zaman sonra hayalim olan Okul Öncesi Öğretmenliği için bir şansım oldu ve Açık Öğretim Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü açıldı ve kayıt oldum. Normal şartlarda formasyon aldığımız zaman Okul Öncesi Öğretmeni olarak atanma hakkımız varmış, MEB'i arayarak öğrendim.

Fakat formasyon kalkmak üzere bildiğiniz gibi. Hatta bazı üniversiteler formasyon vermeyi bıraktılar şimdiden. Ben mezun olana kadar kalkmış olacaktır en azından. Söylentiler ise aldı başını gitti. Bundan sonra yalnızca Eğitim Fakültesi Mezunları öğretmen olabilecek şeklinde söylentiler.. Okul Öncesi de zorunlu yapılmak isteniyor, yani hayal ettiğim mesleğe yaklaşmış sayılabilirim belki de..

MEB Bakanının yaptığı açıklamayı bu şekilde yorumlayanlar oldu. Bu duruma biraz üzüldüm, çünkü uzun zaman sonra hayalimi gerçekleştirme fırsatı doğmuşken bu şekilde olabilir mi diye bir korku sardı beni. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.
Merhaba bende auzef cocuk gelisimine kaydoldum busene. Ikinci üniversitem benim de. Formasyonum var simdi mezun olduktan sonra formasyonum gecerli diye biliyorum. YANLIS mi biliyorum acaba kafam karisti simdi ?

Siz zamanında bu bölümü örgün okuyanların.Ne çalışmalar, stajlar,projeler yaptığından bi haber tabi böyle yorum yaparsınız. Bu bölüm o kadar basit değil,temelinde çocuk var.Önüne gelen bu işi yapamaz. Birçok örnegini gorduk,yaşadık.
Belki bölüm açık tutulacak ama formasyon hakkı olmayacak.Olmamali da..

Benim bizzat ablam çocuk gelişimi okudu örgünde. Ne kadar önyargılısınız bilip bilmeden. Bi haber olduğum asla yok yani. Sizden daha fazla biliyorumdur eminim. En yakın örnek hep yanımdaaydı çünkü.

Oturduğu yerden insan zaten hiçbir şey olamaz, olmamalı da. Aöf okuyanda kendini geliştirmeli, bir sürü konferanslar var, çocuk eğitimi üzerine eğitim veren özel kurumlar var. Sertifika alınabilecek bir sürü yer var. Busmek, ismek gibi yerler her çocuk yaşı için eğitim veriyor. Belli tarihlerde her ilde seminerler oluyor meb onaylı. Her an insan kendini geliştirebilir yeter ki oturmasın. Ben örgün okudum, ama aöf okuyan herkesi bir tutup yermemek gerek artık. Bu önyargı bi bitsin. Örgünden ne kadar gereksiz mesleğini yapamayan insan çıkıyorsa, aöftende çıkar. Ama örgün okuyan herkese onlar yüzünden tü kaka diyemeyiz. Çok saçma olur. Ki ben edebiyat bitirdim, öyle kaydoldum. Çoğumuz vasıfsız değiliz. Eğitim fakültelerinden mezunuz.

Ayrıca aöf çocuk gelişiminde staj zorunluluğu var. Stajını düzgün yapmayan zaten mezun olamıyor.

Formasyon alınabilecek. Okulla görüştüğümde öyle söylediler.

Benim bizzat ablam çocuk gelişimi okudu örgünde. Ne kadar önyargılısınız bilip bilmeden. Bi haber olduğum asla yok yani. Sizden daha fazla biliyorumdur eminim. En yakın örnek hep yanımdaaydı çünkü.

Oturduğu yerden insan zaten hiçbir şey olamaz, olmamalı da. Aöf okuyanda kendini geliştirmeli, bir sürü konferanslar var, çocuk eğitimi üzerine eğitim veren özel kurumlar var. Sertifika alınabilecek bir sürü yer var. Busmek, ismek gibi yerler her çocuk yaşı için eğitim veriyor. Belli tarihlerde her ilde seminerler oluyor meb onaylı. Her an insan kendini geliştirebilir yeter ki oturmasın. Ben örgün okudum, ama aöf okuyan herkesi bir tutup yermemek gerek artık. Bu önyargı bi bitsin. Örgünden ne kadar gereksiz mesleğini yapamayan insan çıkıyorsa, aöftende çıkar. Ama örgün okuyan herkese onlar yüzünden tü kaka diyemeyiz. Çok saçma olur. Ki ben edebiyat bitirdim, öyle kaydoldum. Çoğumuz vasıfsız değiliz. Eğitim fakültelerinden mezunuz.

Ayrıca aöf çocuk gelişiminde staj zorunluluğu var. Stajını düzgün yapmayan zaten mezun olamıyor.

Formasyon alınabilecek. Okulla görüştüğümde öyle söylediler.
Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi seminerleri oluyor sertifikalı.Katılmak lazım aslında.

Tabi ki bilgim var.

Size herkes aynı cevabı kırk kere vermiş ama hala anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Okuma hakkı tanınmış, neden okumayayım ? Zaten konuyu açtıktan sonra açık-örgün tartışmasına defalarca yazdım-yazdık, evet açık öğretim hiç bir bölüm için olmamalı. Ama olmuş ne yapalım şimdi, kayıt olma hakkı vermişler kayıt olmuşuz. Sanki suç bizimmiş gibi konuşuyorsunuz. Konunun muhatabı bu bölümleri açık öğretim açanlarda. Lütfen onlara bildirin. Zaten bölümü okuyanların çoğu ikinci üniversite olarak okuyor. Yani zaten bir örgün öğretim mezunu. Benim mezun olduğum bölümün de açık öğretimi var. Kimseye okuyorlar diye böyle yükselmedim. Açık öğretimi açmış olmalarını eleştirdim ama okuyanların bir suçu yok. Haklarını kullanmışlar.

Ayrıca bölümü okuyanların çoğu- ben de dahil- yalnızca keyfinden okumuyor , öğretmen olabilmek için okuyor aynı zamanda. Yorumlarda bahsetmişsiniz, alelacele öğretmen olmak için okuyanlara lafım diye. E siz niye okuyor sanıyorsunuz insanları ? Ayrıca neyi alelacele ? Üstten ders alma yok, staj zorunluluğu var. Acele olan bir şey yok yani. Bu mesleği yapmak hayalimdi ve böyle bir fırsat sunuldu. İleride öğretmen olmak hakkımız elimizden alınırsa da üzülürüm ama yine de bölümü okuduğum için fazlasıyla mutlu olurum. Çünkü bölümü seviyorum ve hep okumak istemiştim. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Benim de tam tersi anatomi 75 gelmiş dört yanlışım var diğerlerini fullemişim. Ama Bat, sosyoloji ve psikoloji benim lisans eğitimimde zaten aldığım derslerdi, alt yapım vardı. Psikoloji ve sosyoloji de ilgi alanım zaten milyon tane kitap okumuşumdur. O yüzden böyle sonuçlar.
Anatomi ve psikoloji soruları yayılmış sanırım. Ben de sonradan gördüm, anatomiyi ful çekmişler. Finallere de bişey kalmadı, motivasyonum çok düştü benim nedense.
Benimde anatomi 95 gelmiş ama gerisi orta işte. Sanırım en çok anatomiden korkup ona çok çalışmışım :) Soruların yayılma muhabbeti kötü oldu ama yapacak bir şey yok maalesef. Zaten bir daha ki sene alan derslerine geçmiş olacağız yavaş yavaş. O zaman bu şekilde soru yayılması mümkün olmaz. Çünkü yayılan dersler çoğu bölüm ile ilk yıl ortak alınan dersler olduğu için yayılıyor. Benim de motivasyonum pek yok finaller için. Son haftalarda bakmayı planlıyorum daha çok. Bu sene geçsem yeter gözüyle bakıyorum galiba.

Siz zamanında bu bölümü örgün okuyanların.Ne çalışmalar, stajlar,projeler yaptığından bi haber tabi böyle yorum yaparsınız. Bu bölüm o kadar basit değil,temelinde çocuk var.Önüne gelen bu işi yapamaz. Birçok örnegini gorduk,yaşadık.
Belki bölüm açık tutulacak ama formasyon hakkı olmayacak.Olmamali da..
Formasyon hakkı olmayacağını size kim söyledi acaba ? Formasyon veriliyorsa açık-örgün hepsine veriliyor. Böyle bir ayrım yok.

X