Babama ciddi bir ilişkim olduğunu nasıl söyleyeceğim?

hayyam

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2024
54
41
24
Öncelikle herkese merhaba,
Ramazan bayramında babama ciddi bir ilişkim olduğunu söylemek istiyorum. Ama çok korkuyorum. Çünkü bunu tek başıma yapacağım ve babamın meslek ve eğitim kriterine uymuyor görüştüğüm kişi.

Babam ve annem geçen yıl boşandılar. Annem boşanmak istedi.

Erkek arkadaşım, tesisatçı ve lise mezunu. Ben üniversite mezunuyum ve devlet hastanesinde sağlıkçıyım.

Annem babama bu durumu söylemek istemiyor. Çünkü kötü bir ayrılık ve boşanma süreci geçirdi. Babamın ve annemin evliliği 25 yıl sürdü. Anneme göre iyi bir evlilik değildi. Annem babamla tekrar yüz göz olmak istemiyor.

Babam ve annem aynı mahallede oturuyor. Ben farklı bir şehirde çalışıyorum.

Annem erkek arkadaşımı beğendi ve evlenmemize izin veriyor.

Babama da söyleyeyim. Onun da rızası olsun istiyorum. Kimsesiz gibi gelin gitmek istemiyorum.

Babama bu durumu nasıl söyleyeceğim ve onu nasıl ikna edeceğim bilmiyorum.

Lütfen benim geçtiğim süreçten geçenler yardımcı olsun bana bir akıl versin. Şimdiden teşekkürler.

Benim erkek arkadaşımın mesleği ve eğitim durumuyla ilgili hiçbir problemim yok. Babam, esnaf batar da çıkar da riskli bir meslek diye bakıyor. Babamın istediği damat adayı mühendis, mimar gibi meslek gruplarından olmalı. :KK43:
Tesisatçı mı batar 😂sadece 1 mahalleye baksa yeter 😂bizim buralarda bir tesisatçı var adam korniş falan da takıyor oturduğu evinden hariç daire aldı arabasını değiştirdi daha ne olsun

Tesisatçı mı batar 😂sadece 1 mahalleye baksa yeter 😂bizim buralarda bir tesisatçı var adam korniş falan da takıyor oturduğu evinden hariç daire aldı arabasını değiştirdi daha ne olsun
Biliyorum ama dediğim gibi babamın sığ görüşü bu. Tabuları var.

Tesisatçı ve kendi işiyse şu an senden bayağı yüksek rakamlar kazanıyordur eğer meslek olarak bakacaksak eğitim durumu da sizin anlaşmanıza bağlı ben şahsen çok öenmli bulmuyorum önemli olan kendini geliştirmek
Ben de öyle düşünüyorum ama önemli olan babamın tabularını yıkmak ve ikna etmek

"Baba ben aşık oldum evlenmek istiyorum."cümle sadece bu ikna etmek derken
Erkek arkadaşımın mesleği ve eğitim durumundan dolayı karşı çıkacak babam. Kabul etmeyecek. Babamın rızası olsun diye evlenmemize izin vermesi için ikna etmek istiyorum. Yoksa bir insanın tabularını yıkmak kolay bir şey değil. Bize izin versin başka bir şey istemiyorum.

İzin istemek değil, haberdar etmek olarak bakın konuya ve öyle de hissettirin babanıza. Madem evleneceksiniz, kararlısınız (Gerçi 24 bence evlilik için erken ama siz bilirsiniz tabii, biraz nişanlılık yaşar bakarsınız) babanızdan izin isteme yaşını da geçmişsiniz demektir.

İzin istemek değil, haberdar etmek olarak bakın konuya ve öyle de hissettirin babanıza. Madem evleneceksiniz, kararlısınız (Gerçi 24 bence evlilik için erken ama siz bilirsiniz tabii, biraz nişanlılık yaşar bakarsınız) babanızdan izin isteme yaşını da geçmişsiniz demektir.
İzin istemek değil haberdar etmek mi? Babam bu duruma daha çok kızar. Ben burada eşşek başı mıyım, diye.

(Mayısta 25 yaşıma gireceğim.)
Ailemin evlenmem için koşulu ekonomik özgürlüğümü kazanmam idi. Erkek arkadaşımla beraber yaşıyoruz zaten. Yani bu sorumluluğu alabilirim. Çocuk için de buradaki zorunlu görevimin bitsin diye bekleyeceğiz. En az 2 yıl yani…

Konuya maddiyat olarak bakmıyorum kesinlikle. Ama lise mezunu bir erkek ile üniversite mezunu bir kadının ilk başta anlaşsalar da ömür boyu çok da uyuşabileceğini zannetmiyorum. Üniversite insana farklı bir bakış açısı katıyor, hangi bölümde okudunuz bilmiyorum ama bu farklı bakış açısı özellikle kadında olunca erkek bir süre sonra bunu sorun etmeye başlayabilir. Babanızın endişesi de belki bu yöndedir.

Üniversite mezunu olmanın hiçbir önemi yok günümüzde.

Mühendisten daha fazla kazanan teknisyenler var ki haklarıdır. İşveren yaptığın işe bakar diplomana değil.

Bir elektrik su tesisatçısı kaynakçı tornacı dünyanın heryerinde iş bulabilir.

Karşı komşumuzun iki oğlu var. İkisi de birlikte Avustralya'ya gitti.

Büyük olan geri döndü Yapamadı. İki üniv. mezunu. İşletme ve tarih. Taksikcilik yapmış dönercilik yapmış. Yettirememiş tutunamamış.

Büyük oğlu her zaman gözde altın çocuk idi.Okulda derslerinde başarılıydı. Asgari ücretin bi tık üzerinde çalışıyor. Evlenemiyor.

5 yaş küçük erkek kardeşi hep ezildi. Sessiz sakin uysal meslek lisesi motor bölümü mezunu. Avustralya'da 10 gün içinde iş bulmuş. Hatta ek iş de yapıyormuş.Avustralyalı iskoç asıllı bir kızla evlendi. Bebek bekliyorlarmış insta'da gördüm çok sevindim onun adına.

Türkiye de 3 üniv vardır. itü-odtü-bogazici.
gerisi tamamen çöp. Bunu söyleyenler de akademisyenler

beraber yaşama detayını söyleme bence ona hiç gerek yok
zaten yetişkin insanların ilişkisinde taraflardan biri tek yaşıyorsa sevgilisi haftanın birkaç günü illa ki gelip kalıyordur
ha arada sende kalmış ha beraber yaşamışsın bu bilgiyi vermek gereksiz aileye
onun dışında babana uygun bi dille bi süredir biriyle görüştüğünü, niyetinin ciddi olduğunu, sana evlenme teklif ettiğini ve sen de sevdiğin ve çok iyi anlaştığın için onunla bi aile kurmak istediğini söyleyeceksin
olay bundan ibaret aslında
bu her zaman iş gören bi cümledir. öyle aşık oldum çok seviyorum yok beraber yaşıyoruz falan bunlar riskli cümleler
ha sorarsa seviyor musun aşık mısın derse evet babacım bana çok değer veriyor onunla mutluyum deyip geçersin
meslek ve eğitim konusuna ilk başta ikna olmasa da erkek arkadaşınla tanışınca pek dert etmez bence
çünkü artık şu ekonomide tesisatçılar falan epey güzel kazanıyor
kesinlikle babanla zıtlaşma, baktın ilk konuşma sırasında tepki gösteriyor, üzerine gitme biraz zaman geçsin tekrar konuş
zaman içinde yumuşar ve kabul eder
mutlaka babanın rızasını al, babana rest çekme ters düşme . güzellikle ikna etmeye çalış
çünkü sevgili değişir eş değişir ve bir sürü yeni sevgili/eş bulursun ama anne baba 1 tanedir . sevgilin yeri dolar ama anne baba başkadır, yeri dolmaz onların

X