Bebeğe bakmak isteyen kayınvalide

Valla böyle çocuk görmedim, sürekli oyalamak lazım yoksa çığlık çığlığa. Geçen bi yerde daha yazdım, doğum günüydü uykusu gelmişti uyumadı. E yoruldu bir de. Dedim mışıl mışıl uyur. Yine uyumadı 5'e kadar :KK70:
7yasinda surekli cani skliyor birsey yapmazsa 😂 uykusu gelince foss gidiyor cok sükür.

Olmayan cocuk icin dert etme ama kiz. Benim ilk 4-5 saat uyurdu😁 krese almaya giderdim uykudan uyandirdim. O kendi halinda cok sakin.

Birde evden calisiyorsun. Kibarca vakti gelince soylersin KV, gereksiz oldugunu.
Fakat ihtiyacin olursada geri cevirme.

Bizim gelin ilk cocukda hic yardim istemedi. Erkek kardesim de cok yardimci oldu. Kiz baba delisi. Ikinci kizlari geldi dünyaya bu ay. Bir gun annem birgun annesi gidiyor. Kardesim de onunla birlikte dogum izninde suan. Fakat zorluk cekmese istemezdi. Duruma gore bakarsin. Simdiden istemem diye dusunup dert etme ☺️

7yasinda surekli cani skliyor birsey yapmazsa 😂 uykusu gelince foss gidiyor cok sükür.

Olmayan cocuk icin dert etme ama kiz. Benim ilk 4-5 saat uyurdu😁 krese almaya giderdim uykudan uyandirdim. O kendi halinda cok sakin.

Birde evden calisiyorsun. Kibarca vakti gelince soylersin KV, gereksiz oldugunu.
Fakat ihtiyacin olursada geri cevirme.

Bizim gelin ilk cocukda hic yardim istemedi. Erkek kardesim de cok yardimci oldu. Kiz baba delisi. Ikinci kizlari geldi dünyaya bu ay. Bir gun annem birgun annesi gidiyor. Kardesim de onunla birlikte dogum izninde suan. Fakat zorluk cekmese istemezdi. Duruma gore bakarsin. Simdiden istemem diye dusunup dert etme ☺️
Ya ben çok sakinmişim, sabahları uyanır kendi kendime elimi kolumu incelermişim ses çıkarmadan.

Eşim de öyleymiş karnını doyurunca uyurmuş sakince. Diyorum bizimki bize çekerse aha böyle olur. Ama amcaya çekerse yandık :KK70:

bebek küveti ve filesi bu konuda hızır gibi yetişmişti bana, ilk banyosu hariç hep kendim yıkadım orda da geldi bi cesaret:) zaten üç kilo bişey oluyolar avuç içi kadar, biraz da duayla iyice kolay olur bu iş:)
File aldım dün. Ama ilk başlar da bir hafta yikamam. Sonra annem gelince isim var gibi yapar ona yikatirim gibi planlar kuruyordum 😅😅

File aldım dün. Ama ilk başlar da bir hafta yikamam. Sonra annem gelince isim var gibi yapar ona yikatirim gibi planlar kuruyordum 😅😅
ben de öyle yaptım göbek düşene kadar yıkamamıştım, haziran ayıydı dört beş günde düştü o gün annem geldi yıkadı ondan sonrasında yaz olduğu için her Allahın günü yıkadım.. insana da bi gurur geliyo başarınca sormayın gitsin:))

ben de öyle yaptım göbek düşene kadar yıkamamıştım, haziran ayıydı dört beş günde düştü o gün annem geldi yıkadı ondan sonrasında yaz olduğu için her Allahın günü yıkadım.. insana da bi gurur geliyo başarınca sormayın gitsin:))
😊😊 su an tecrubesizlikten korkular normal demek ki. Benim de dogumum haziran da

11 aylık taze anne olarak yazıyorum bunu, belki 1 tık uzun olabilir ama kusura bakma.

Kv ile aramda hiç büyük sorunlar olmadı, her zaman saygılıydık birbirimize karşı. Sizinki gibi Anne kız bağımız yoktu ama kanlı bıçaklı da olmadık hiçbir zaman.

ben zor hamile kaldım, 3 sene sürdü çocuğuma kavuşmam. Her iki tarafta da ilk torun filan. her neyse, herkeste bi “doğur biz bakarız, bakıcı sokmayız, yardımcı oluruz” lafları kv dahil tabii. Doğum yaklaştıkça kv başta “annen gelsin kalsın hastanede” demeye başladı, neyse tabii ki annemi isterdim Kv değil. Doğurdum, pandemi bitmişti ama tedbirler sürüyordu, o yüzden hastaneye misafir 5 dk süreli alıyorlardı. Kv de 5 dk gördü gitti. eve çıktım, misafir gibi doğumdan 1 hafta kadar sonra geldi çeyrek taktı, mamasını yedi, elini ağzını sildi kalktı gitti. Otur kızım sen sezeryanlısın bile demedi. annem hep yanımdaydı, işe başladım yarım gün gidiyorum derken eşimin okulu tatile girdi, yazın bebeğe eşim baktı. Sonra kv armudun sapı, üzümün çöpü diye diye doğumdan ekim ayına kadar toplamda bana 4 kez geldi çocuk bakmaya. O da bin bir Naz niyazla. kapıdan alıp kapıya bırakıyorduk. her geldiğinde benim baktığım insan sayısı katlanmış oluyordu ve 2 kez sinir krizi geçirdim, bayılmaların baş gösterdi filan. Derken rahatsızlandı, annem yine idare etti. İyileşti artık gelmesini bekliyoruz filan, maddi anlamda da bakıcı için zorlanacağız ve hadi zorlansak da tutmak zorundayız tamam ama çocuğum 7 aylık filan, nasıl güvenirsin el aleme? Dövse dili yok, beslemese dili yok… Zaten küçük olduğu için bakıcı bulamadık da. En sonunda çocuğun bakımıyla ilgili kv “o sizin probleminiz” dedi. Kabaklar orada kırıldı. Doğursun bakacağız’dan o sizin probleminiz’e dönen bir kv. Yaklaşık 4 aydır asla görüşmüyoruz, o kadar üzüntülü dönemler atlattık ki, ben üzüntüden Gül hastalığına yakalandım, eşim acayip kilo verdi filan. Annem sağ olsun 11 aydır benimle birlikte ve her hafta pazartesi gelip cuma kendi evine gidiyor çünkü başka bir ilçede oturuyor.

lafın kısası sakın Kv’ne güvenme, sakın şöyle bakar böyle bakar deme. Şimdi Gül yüzlü olup yarın yüzüne tükürmeyeceği ne malum?.. benim kv bizi hayatından çıkarmak için resmen eltimi almayı beklemiş Ki yine diyorum asla problemlerimiz olmamıştı.

😊😊 su an tecrubesizlikten korkular normal demek ki. Benim de dogumum haziran da
28 mayısta doğum yapmıştım ben de, 8 aylık şu an kızım, her yeni değişiklikte tedirginlikler oluyor, ek gıdasıdır diş çıkarmasıdır vs o da anneliğin heyecanı cilvesi galiba, sağlıkla mutlulukla kavuşun inşallah♥️

28 mayısta doğum yapmıştım ben de, 8 aylık şu an kızım, her yeni değişiklikte tedirginlikler oluyor, ek gıdasıdır diş çıkarmasıdır vs o da anneliğin heyecanı cilvesi galiba, sağlıkla mutlulukla kavuşun inşallah♥️
Teşekkür ederim 😊. Size ve ailenize de güzel sağlıklı ömür dilerim1🥰

11 aylık taze anne olarak yazıyorum bunu, belki 1 tık uzun olabilir ama kusura bakma.

Kv ile aramda hiç büyük sorunlar olmadı, her zaman saygılıydık birbirimize karşı. Sizinki gibi Anne kız bağımız yoktu ama kanlı bıçaklı da olmadık hiçbir zaman.

ben zor hamile kaldım, 3 sene sürdü çocuğuma kavuşmam. Her iki tarafta da ilk torun filan. her neyse, herkeste bi “doğur biz bakarız, bakıcı sokmayız, yardımcı oluruz” lafları kv dahil tabii. Doğum yaklaştıkça kv başta “annen gelsin kalsın hastanede” demeye başladı, neyse tabii ki annemi isterdim Kv değil. Doğurdum, pandemi bitmişti ama tedbirler sürüyordu, o yüzden hastaneye misafir 5 dk süreli alıyorlardı. Kv de 5 dk gördü gitti. eve çıktım, misafir gibi doğumdan 1 hafta kadar sonra geldi çeyrek taktı, mamasını yedi, elini ağzını sildi kalktı gitti. Otur kızım sen sezeryanlısın bile demedi. annem hep yanımdaydı, işe başladım yarım gün gidiyorum derken eşimin okulu tatile girdi, yazın bebeğe eşim baktı. Sonra kv armudun sapı, üzümün çöpü diye diye doğumdan ekim ayına kadar toplamda bana 4 kez geldi çocuk bakmaya. O da bin bir Naz niyazla. kapıdan alıp kapıya bırakıyorduk. her geldiğinde benim baktığım insan sayısı katlanmış oluyordu ve 2 kez sinir krizi geçirdim, bayılmaların baş gösterdi filan. Derken rahatsızlandı, annem yine idare etti. İyileşti artık gelmesini bekliyoruz filan, maddi anlamda da bakıcı için zorlanacağız ve hadi zorlansak da tutmak zorundayız tamam ama çocuğum 7 aylık filan, nasıl güvenirsin el aleme? Dövse dili yok, beslemese dili yok… Zaten küçük olduğu için bakıcı bulamadık da. En sonunda çocuğun bakımıyla ilgili kv “o sizin probleminiz” dedi. Kabaklar orada kırıldı. Doğursun bakacağız’dan o sizin probleminiz’e dönen bir kv. Yaklaşık 4 aydır asla görüşmüyoruz, o kadar üzüntülü dönemler atlattık ki, ben üzüntüden Gül hastalığına yakalandım, eşim acayip kilo verdi filan. Annem sağ olsun 11 aydır benimle birlikte ve her hafta pazartesi gelip cuma kendi evine gidiyor çünkü başka bir ilçede oturuyor.

lafın kısası sakın Kv’ne güvenme, sakın şöyle bakar böyle bakar deme. Şimdi Gül yüzlü olup yarın yüzüne tükürmeyeceği ne malum?.. benim kv bizi hayatından çıkarmak için resmen eltimi almayı beklemiş Ki yine diyorum asla problemlerimiz olmamıştı.
Ay çok üzüldüm, haklısınız :KK43:

Merak ettim eşinizin tutumu nasıl oldu annesine karşı

Ölüm kalım, büyük hastalık olmadıkça ne giderim ne görürüm diyor. herkesten çok o üzgün zaten. Kendi ailesinin bu kadar bizi ortada bırakmasını kaldıramadı adam.
Haklı kırılmakta 😕 yanında ailesini ister herkes☹️Genelde eşlerin büyük çoğunluğu ailesi ne yaparsa yapsın ailesini haklı görüyor eşine karşı savunmaya geçiyor o yüzden merak ettim. Benim de kv ben gelemem bakamam diyor zaten ben de kendi annemi isterim. Ev taşıdık tadilat vs herşeyi benim ailem geldi yaptı onun ailesi gelmedi sadece gezdirmek ve para isteme konusunda isterler yardım etme iş halletme kısmında yoklar ama yine de eşim görmez onu

Haklı kırılmakta 😕 yanında ailesini ister herkes☹️Genelde eşlerin büyük çoğunluğu ailesi ne yaparsa yapsın ailesini haklı görüyor eşine karşı savunmaya geçiyor o yüzden merak ettim. Benim de kv ben gelemem bakamam diyor zaten ben de kendi annemi isterim. Ev taşıdık tadilat vs herşeyi benim ailem geldi yaptı onun ailesi gelmedi sadece gezdirmek ve para isteme konusunda isterler yardım etme iş halletme kısmında yoklar ama yine de eşim görmez onu
Yok. Eşim objektiftir o konuda sağ olsun. Haklıya haklı, haksıza haksız der kim olursa olsun.

Evden çalışsam hiç düşünmezdim bile. bence hiiç düşünme bile bunları çok sıkıştığında vs bikaç saat bırakırsın işlerini halletmek için yeter en iyisi kendin bakmak kendi istediğin gibi kendi sınırlarına göre

Hele bir yavrun kucağına gelsin hayırlısıyla inşallah. O zaman kendin vermek istemeyeceksin belki de.

Ben öyle oldum yani.
Ben ve kocamdan başkası sevince,elleyince çok rahatsız oluyorum.

Annelik öğrenilen bir durum değil içimden nasıl geliyorsa öyle yaşıyorum ben.

ben de bebiş 3-4 aylıkken işe döneceğim. çok korkuyorum açıkçası. bebek bakımı büyütmesi vs herkes çok korkutuyor zaten. arada laf arasında bebe bisküvisi falan veriyorlar dedi iyice moralim bozuldu 😣 bizde aşırı ataerkil bi düzen var eşim tek erkek ve onun çocuğuna çok kıymet verirler çok üstüne düşer ve şımartırlar buna eminim. ama ben istemediğim bir şey yaparsa konuşmayı düşünüyorum. mecbur kalıp emanet ediyoruz diye kendi kafasına göre kurallar koymamalı bebişi en iyi annesi büyütür sadece annenin söz hakkı olmalı diye düşünüyorum.
siz de şimdiden dert etmeyin bir şekilde yoluna girer hem zaten evde olacakmışsınız hiç üzülmeyin 🙏♥️

Hanımlar selam. Daha ortada bebiş yok ama aklıma takıldı, size sormak istedim.

Eltimin bebeği kolikti, 36 saat hiç uyumadığını bilirim diyor. Eşi ayın 15 günü farklı bir ilde. Eltim de ücretsiz izne ayrılamadı derken kayınvalidem bakıyor çocuğa hala. Çok huysuz bir çocuk sabah 5'e kadar uyumuyor sonra da resmen 15 dk 15 dk uyuyor gün içinde. Yemek yemesi bile çok zor, 1 yaşında. Tek başına, çalışan bir annenin bakması çok çok zor yani.

Neyse, konu bizden açıldı, sizin ilk çocuğunuz olacak, bilemezsiniz ben bakarım sizinkine de dedi. Eşim abisiyle şakasına takışır, işte sizinkine yeteri kadar baktı biraz da bizimkine baksın diye. Muhtemelen kayınvalidem ayrım yapmadığını göstermek için "en azından 1 sene bakarım sonra sen halledersin" dedi (hem evden çalışıyorum diye hem de beni güçlü görüyor niyeyse)

Şimdi kayınvalidemi çok severim. O da beni çok sever. Maşallahımız var yani orada sorun yok. Ama eltim çocuğuna 1 kere mama hazırlayıp vermedi. Bizde 1 haftaya yakın kaldılar biz onlarda 1 haftaya yakın kaldık 1 kere altını aldığını görmedim. Hem onun çok "ben yaparım" dememesi hem kayınvalidemin "sen yap" dememesi ile alakalı sanırım. Ben öyle olsun istemiyorum. İşte "6 aylık olana kadar ek gıda vermeyin diyorlar, bak annem öyle mi yaptı şimdi bebek tosun gibi" diyorlar ama ben eğer doktor ekstra bir şey söylemez ise vermek istemem 6 ay olana kadar mesela. Ama orada alıştığı için bizde de yapacaktır gibi geliyor. Yardımcı olmak istemesi çok güzel ama her kararı almak ister mi emin de olamıyorum, ben hep evde olacağım için gözümün önünde olacak her türlü ama bilemiyorum da. Bebeklerle uzaktan yakından alakam yok bu arada 1 yaş altı bi bebeği kucağımda tutmadım bile, bilgisizim çok. Destek olsun ama aradaki dengeyi bebiş olacağı zaman sizce nasıl kurabilirim?

Not: evet bebek yokken bunu dert ettim çünkü niye etmeyeyim tşk
Dur ben birkaç güne doğuracağım, benim de hiç çocuk tutmuşluğum yok, şimdilik anneme diyorum sen yemeği ortalığı hallet bebeğe ben bakacağım diye. Doğurunca güncellerim seni nasıl yapabiliyor muyum diye

X