Bebeğim büyümüyor 🥺

SleepyHollowsakini

İki çiçek 👩‍❤️‍👨, bir melek annesi 👼
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2023
227
231
Kızlar akıl verin ne olur daha önce de bu konu ile alakalı bir başlık açmıştım.Ne yapacağımı şaşırdım bebeğim prematüre bebek.32 haftalıkken ikiz eşi olarak doğdu.
1 kilo 870 Gr boyu 48 cm idi.şimdi 7 aylık düzeltilmiş yaşı 5 aylık sadece 6 kilo 670 Gr ve 63cm. Anne sütü alıyor ek gıdaya geçtik ama hiç bişey yemiyor.Bir iki çay kaşığı zorla yediriyorum. Bebelac Gold biberon maması aldım günde bir kez veririm diye ama onu da içmiyor.Bu çocuk nasıl büyüyecek yardım edin🥺🥺

Güncelleme.Kızlar bugün sağlık ocağına götürdüm bebeğimi.Ben kilo alımı için çabalarken bebeğim kilo almadığı gibi bir de kilo vermiş.Geçen ay 6 kilo 670 grken şimdi 6 kilo 540 Gr . sadece boyu uzamış 63 cm di şu an 67 cm olmuş.Kendimi çok çaresiz ve üzgün hissediyorum denemediğim şey kalmadı moralim çok bozuk.

Son düzenleme:
Doktor ne diyor kilosu için? Benim ikizlerim 36’da 2,850 ve 2450 kg 48 cm doğmuşlardı. Sarılık olunca 2.150 ve 2.350’ye düştüler. Mama olarak sadece bebivita sorun yapmadı bizde onu içirdim hep, tombiklerdi ama eşim ve bende tombik bebeklermişiz, biraz genetik de oluyor

Kızlar akıl verin ne olur daha önce de bu konu ile alakalı bir başlık açmıştım.Ne yapacağımı şaşırdım bebeğim prematüre bebek.32 haftalıkken ikiz eşi olarak doğdu.
1 kilo 870 Gr boyu 48 cm idi.şimdi 7 aylık düzeltilmiş yaşı 5 aylık sadece 6 kilo 670 Gr ve 63cm. Anne sütü alıyor ek gıdaya geçtik ama hiç bişey yemiyor.Bir iki çay kaşığı zorla yediriyorum. Bebelac Gold biberon maması aldım günde bir kez veririm diye ama onu da içmiyor.Bu çocuk nasıl büyüyecek yardım edin🥺🥺
Yanlışsam düzeltin lütfen ama prematüre bebeklerde düzeltilmis yaş/ay baz alınıyor. 5 aylık boy kilo da normal sınırlar içinde. 7 aylık hesaplarsaniz da normal sınırlar içinde. Siz tombik, boğum boğum bir bebek mi hayal edip, istiyorsunuz. Boy kiloya ek başka gelişimsel sıkıntılar varsa birşey diyemem ama bu şekilde bence fazla evham yapıyorsunuz.
Çok net hatırlamıyorum ama 39 haftalık doğan bebeğim 6 aylıkken 7200 gramdi

Doktor ne diyor kilosu için? Benim ikizlerim 36’da 2,850 ve 2450 kg 48 cm doğmuşlardı. Sarılık olunca 2.150 ve 2.350’ye düştüler. Mama olarak sadece bebivita sorun yapmadı bizde onu içirdim hep, tombiklerdi ama eşim ve bende tombik bebeklermişiz, biraz genetik de oluyor
Doktor aşırı gerilik olmadığı sürece önemli değil diyor ama bir görseniz bir damlacık bir bebek yarın başka bir doktora götürücem.

Yanlışsam düzeltin lütfen ama prematüre bebeklerde düzeltilmis yaş/ay baz alınıyor. 5 aylık boy kilo da normal sınırlar içinde. 7 aylık hesaplarsaniz da normal sınırlar içinde. Siz tombik, boğum boğum bir bebek mi hayal edip, istiyorsunuz. Boy kiloya ek başka gelişimsel sıkıntılar varsa birşey diyemem ama bu şekilde bence fazla evham yapıyorsunuz.
Çok net hatırlamıyorum ama 39 haftalık doğan bebeğim 6 aylıkken 7200 gramdç

Aslında şu an kaç kilo olduğundan ziyade kaç zamandır bu kiloda olduğunu kafama takıyorum 2 ayda 600 Gr almış sadece.Herkes ay bu çok küçük dedikçe daha çok üzülüyorum.

İnsanlar yorum yaptığı için muhtemelen takıntı haline getirdiniz. Boyu falan gayet güzel kilo olarakta son iki ayı baz alırsak normalde bir ayda 500gr ve 1kg arası alınması normal diye bliyorum. En düşük gram olarak bakarsak sizin ki 400 Gr kadar eksik almış oluyor. Ve sanırım 4. Aydan sonra kilo alımları yavaşlıyor. Bebek aç kalmiyorsa gelişim ve sağlık problemi yoksa kafanıza takmayın. Bende erken doğum yaptım özellikle beslenme konusunda yapılan yorumlar insanı çok etkiliyor ben mesela emzirme mama gibi konulara çok hassas oldum çünkü o yorumlar beni çok yıpratti lohusaligimi berbat etti. Sizde bu şekilde bı lohusalık gecirdiyseniz o yüzden kafanıza çok takıyor olabilirsiniz

Çok net hatırlamıyorum ama 39 haftalık doğan bebeğim 6 aylıkken 7200 gramdi
Aslında sorun daha çok kilo alımının durmuş olmasında 2 ayda sadece 600 Gr almış.Her şeyi deniyorum kilo alması için ama hiçbir şey yemiyor sadece anne sütü almak istiyor.

İnsanlar yorum yaptığı için muhtemelen takıntı haline getirdiniz. Boyu falan gayet güzel kilo olarakta son iki ayı baz alırsak normalde bir ayda 500gr ve 1kg arası alınması normal diye bliyorum. En düşük gram olarak bakarsak sizin ki 400 Gr kadar eksik almış oluyor. Ve sanırım 4. Aydan sonra kilo alımları yavaşlıyor. Bebek aç kalmiyorsa gelişim ve sağlık problemi yoksa kafanıza takmayın. Bende erken doğum yaptım özellikle beslenme konusunda yapılan yorumlar insanı çok etkiliyor ben mesela emzirme mama gibi konulara çok hassas oldum çünkü o yorumlar beni çok yıpratti lohusaligimi berbat etti. Sizde bu şekilde bı lohusalık gecirdiyseniz o yüzden kafanıza çok takıyor oolabilirsi

İnsanlar yorum yaptığı için muhtemelen takıntı haline getirdiniz. Boyu falan gayet güzel kilo olarakta son iki ayı baz alırsak normalde bir ayda 500gr ve 1kg arası alınması normal diye bliyorum. En düşük gram olarak bakarsak sizin ki 400 Gr kadar eksik almış oluyor. Ve sanırım 4. Aydan sonra kilo alımları yavaşlıyor. Bebek aç kalmiyorsa gelişim ve sağlık problemi yoksa kafanıza takmayın. Bende erken doğum yaptım özellikle beslenme konusunda yapılan yorumlar insanı çok etkiliyor ben mesela emzirme mama gibi konulara çok hassas oldum çünkü o yorumlar beni çok yıpratti lohusaligimi berbat etti. Sizde bu şekilde bı lohusalık gecirdiyseniz o yüzden kafanıza çok takıyor olabilirsinizb
Belki fazla kafaya takıyorumdur dediğiniz gibi.Haklısınız insanlar sanki 10 tane prematüre bebek büyütmüş gibi herkesin çocuğu ile kıyaslayıp bilmeden yorum yapıyor bunlarda çok moralimi bozuyor.

Belki fazla kafaya takıyorumdur dediğiniz gibi.Haklısınız insanlar sanki 10 tane prematüre bebek büyütmüş gibi herkesin çocuğu ile kıyaslayıp bilmeden yorum yapıyor bunlarda çok moralimi bozuyor.
Hassas oluyor insan bide erken doğduğu için sanki ekstra bişey yapmak gerekiyor gibi geliyor ekstra bı sorumluluk almaliymisiz gibi hissediyoruz. Tablolardan bakın duzeltilmis yaş olarak bakın orda normalse hiç dert etmeyin. Prematureler 2-3 yaşına kadar akranlarına yetisiyormus. Mesela benim ki boy olarak biraz daha kısa oldu ama problem değil yani önemli olan sağlığı bu aşamaya gelene kadar neler çektigimizi bı biz biliyoruz gerisi dışardan izleyip yorum yapıyor.

Hassas oluyor insan bide erken doğduğu için sanki ekstra bişey yapmak gerekiyor gibi geliyor ekstra bı sorumluluk almaliymisiz gibi hissediyoruz. Tablolardan bakın duzeltilmis yaş olarak bakın orda normalse hiç dert etmeyin. Prematureler 2-3 yaşına kadar akranlarına yetisiyormus. Mesela benim ki boy olarak biraz daha kısa oldu ama problem değil yani önemli olan sağlığı bu aşamaya gelene kadar neler çektigimizi bı biz biliyoruz gerisi dışardan izleyip yorum yapıyor.
O kadar haklısınız ki prematüre bebek bakımını normal zamanında doğan bir bebeğin bakımı gibi sanıyorlar ama öyle değil.Hastanede bir sürü kontrol ve takipleri oluyor zaten bunlar yeterince yorucuyken bir de etrafın çok bilmiş konuşmaları ekstra yıpratıcı.Tabloda düzeltilmiş yaşa göre normal sınırlar içinde boy ve kilosu. Ama kilo alımının yok denecek kadar az olması canımı sıkıyor ki normaldir durması çünkü anne sütünden başka birşey yemek istemiyor.

O kadar haklısınız ki prematüre bebek bakımını normal zamanında doğan bir bebeğin bakımı gibi sanıyorlar ama öyle değil.Hastanede bir sürü kontrol ve takipleri oluyor zaten bunlar yeterince yorucuyken bir de etrafın çok bilmiş konuşmaları ekstra yıpratıcı.Tabloda düzeltilmiş yaşa göre normal sınırlar içinde boy ve kilosu. Ama kilo alımının yok denecek kadar az olması canımı sıkıyor ki normaldir durması çünkü anne sütünden başka birşey yemek istemiyor.
Biliyorum çok iyi anlıyorum sizi. Aslında sadece anne sütü alması çok güzel hele ki sütünüz yetiyorsa. Ben nerdeyse ilk iki ay emziremedim doğru düzgün.. son bir aydır emzirebiliyorum kısmen. Bide isim olarak bilemiyorum ama sanırım özel mamalar oluyormuş gelişmeleri için doktora giderseniz bı danışın isterseniz onlar daha iyi bilir gerekli görürlerse önerirler diye dusunuyorum. Bu arada siz ek gıdaya gecmediniz mi hiç bişeyi kabul etmiyor mu ?

Biliyorum çok iyi anlıyorum sizi. Aslında sadece anne sütü alması çok güzel hele ki sütünüz yetiyorsa. Ben nerdeyse ilk iki ay emziremedim doğru düzgün.. son bir aydır emzirebiliyorum kısmen. Bide isim olarak bilemiyorum ama sanırım özel mamalar oluyormuş gelişmeleri için doktora giderseniz bı danışın isterseniz onlar daha iyi bilir gerekli görürlerse önerirler diye dusunuyorum. Bu arada siz ek gıdaya gecmediniz mi hiç bişeyi kabul etmiyor mu ?
Geçtik ama hiçbir şey yediremiyorum tadımları bitti porsiyon olarak vermeye başladım. Özene özene hazırlıyorum çeşit çeşit ama en fazla 1 2 çay kaşığı verebiliyorum.Sonra ağzını resmen kitliyor.Meyve suyu veriyorum kendim sıkıyorum evde ama onu da içmiyor.Biberon maması denedim Bebelac Gold ondan da en fazla 25 ml içiyor.Ne yapacağımı şaşırmış haldeyim.Yarın başka bir doktora götürücem bakalım o ne diyecek belki özel mama yazar.

Bir de aşırı hareketli bir bebek.Hiç durmuyor sürekli bir çırpınma ,dönme, geri geri emekleme halinde.Belki biraz sakin olsa daha kilolu olurdu diye de düşünüyorum bazen.

Geçtik ama hiçbir şey yediremiyorum tadımları bitti porsiyon olarak vermeye başladım. Özene özene hazırlıyorum çeşit çeşit ama en fazla 1 2 çay kaşığı verebiliyorum.Sonra ağzını resmen kitliyor.Meyve suyu veriyorum kendim sıkıyorum evde ama onu da içmiyor.Biberon maması denedim Bebelac Gold ondan da en fazla 25 ml içiyor.Ne yapacağımı şaşırmış haldeyim.Yarın başka bir doktora götürücem bakalım o ne diyecek belki özel mama yazar.
Anladım zor bı bebek bizimkide mama konusunda problemli şuan bakalm ne olacak . Doktor gerekli görürse yazar mamayı ama umarım bebek reddetmez böyle uğraşıp sonuç alamayınca insanın morali bozuluyor

Bir de aşırı hareketli bir bebek.Hiç durmuyor sürekli bir çırpınma ,dönme, geri geri emekleme halinde.Belki biraz sakin olsa daha kilolu olurdu diye de düşünüyorum bazen.
Ama bence hareketli olması iyi bişey hantal olması daha kötü olurdu. Belki sindirimide hızlıdır bu yüzden bilemedim şimdi

Anladım zor bı bebek bizimkide mama konusunda problemli şuan bakalm ne olacak . Doktor gerekli görürse yazar mamayı ama umarım bebek reddetmez böyle uğraşıp sonuç alamayınca insanın morali bozuluyor
Hemde nasıl bozuluyor.Umarım doktor bir yol gösterir de benimde içim rahat eder. Buradan da kızlar bebeğim kilo aldı yorumunu yaparım inşallah.😊

X