Bebegimi sütten kesmek icin yardim...

[COLOR="DarkRed"]nihayet oldu
kızlar
bugün tam 5. gün
kızımı emzirmeyeli
hala inanamıyorum bıraktırdığıma
[/COLOR].

nasıl basardınız ya .benim kızım bir ay sonra tam 2 yasında olacak ama bıraktıramıyorum.ne yaptınız da bıraktı. birde gece biberonla süt vs içiyormu benimki sevmiyor biberonla süt yada mama içmeyi.

Arkadaşlar Bebeğimi Memeden Kesmek Istiyorum Ama Nasil Yapacağimi Bilmmiyorum. Büyüklerimin Verdiği Taktikler Var Ama O Taktiklerle çocuğumu Psikolojisini Bozmak Istemiyorum . Hani Göğsüne Saç Yapiştir, öcü De , Boya Sür, Biber Sür Falan Diyolar Ben Bunlari Yapmak Istemiyorum çocuğumun Korkmasini Istemiyorum. Daha Bilinçli Bir Yolu Varmi Bu Işin Arkadaşlar Yardiminizi Bekliyorum. Kizim 2 Yaşina Girecek Ve Memeye çok Düşkün çokta Sinirli Asabi Bir çocuk Meme Bitti Diyorum Bazen Doymak Bilmiyor çünkü Ağzindan Almasam Saatlerce Emecek Ohalde Yani . Böyle Durumlarda Bile Bazen çok Hirçinlaşiyor Illede Kendi Keyfi Olacakta Birakacak.yani çocuğum Huyunuda Bildiğim Için Daha Etkili Yöntemler Bulmaliyim. Ben Nasil Kesecem Bu çocuğu Yav.

Bir arkadaşım her meme dediğinde, eline sevdiği bir yiyeceği tutuşturarak dikkatini dağıtma yöntemiyle kesti memeden. Ama tabii her çocukta etkili olmuyor. Sabırlı olmak lazım.
Bir arkadaşım da acı sürerek kesti çok çabuk bir şekilde, çocuğu için fazla problem olmadı ama arkadaşımın meme uçları çok yanmış, bunu da düşünmek lazım, çocuğu keseyim derken kendimizi de hırpalamamak lazım, değil mi?

DOĞRU SÖYLÜYOSUN HER ŞEKİLDE ZATEN ACIYI ANNE ÇEKİYO İLK EMMEYE BAŞLADIKLARINDA NE KADAR CANIMIZ YANIYO GÖĞÜSLER YARA OLUYO .BIRAKINCADA SÜT BİRİKİYORMUŞ VE AĞRI OLUYOMUŞ BAZILARINDA DAHA ŞİDDETLİ OLUYOMUŞ AĞRILAR. BENİM KIZIM GECE AĞLIYO MEME DİYE UYURKEN EMİYO HADİ GÜNDÜZ KANDIRDIM VERMEDİM ÇOCUĞA AMA GECE NE OLACAK GÖZLERİ KAPALI RUHU UYUYO AMA EMİYO YA. NASIL ANLATACAM UYUYAN ÇOCUĞA YADA UYANDIRIP İKNA EDECEM GALİBA :KK43::bbo:

Memeden kesince oluşan ağrı birkaç günde geçiyor, çevremden biliyorum. O kadarına katlanmak gerekiyor malum düşün adet öncesi ve süresince bile nasıl kötü şişiyor, ağrıyor bazen. ama sonrasındaki olumlu şeyleri düşününce insan katlanabilir.
Bir de sanırım artık sütün çok faydası kalmıyor 2 yaşındaki çocuklara. Ayrıca arkadaşlarımın çocukları yemek yemiyordu süt var nasıl olsa diye, memeden kesilince resmen yemek yemeye başladılar ve de yatak problemleri kalmadı. Meğer memeymiş dertleri, memeden kesilince odalarında sorunsuz yatmaya başladılar:)

canım aktarda satılan sabır taşı var onu memene sürüyosun çocuk tiksiniyo bi daha istemiyo sana gelince sağlık ocağına git sütün azalması için hap veriyo ağrı çekmiyosun

Bir de sanırım artık sütün çok faydası kalmıyor 2 yaşındaki çocuklara. Ayrıca arkadaşlarımın çocukları yemek yemiyordu süt var nasıl olsa diye, memeden kesilince resmen yemek yemeye başladılar ve de yatak problemleri kalmadı. Meğer memeymiş dert leri, memeden kesilince odalarında sorunsuz yatmaya başladılar .....................................................................................................................canım dogru duymussun,bende kızımı bırbucuk yasına kadar emzırdım sımdı emzırmıyorum.yemek yemesı uykusu normale dondu,emzırdıgım zaman gece emmek ıcın 3yada 4 defa kalkardı ama sımdı sabaha kadar rahat uyuyo..benım kızım bıraz tuhaf her hasta oldugunda bırseylerı bırakıyordu,bır defa hasta oldu emzıgı bıraktı,bır hasta oldu gögsümü bıraktı..sanada tavsıyem ben yapmadım ama arkadasım yapmıstı,gogsüne ruj sür derım...

benim kızımda çok fazla emiyordu
tam bir ay oldu bıraktıralı
valla her yolu denenik
göğsüme kahve sürdüm
boyadım üç gün şansını denedi
ben bıraktırmay kara verdiğimin ertesi günü anneme gittim
oyalayacak birilerini olası lazım
seni çok fazla görmesim bir hafta sonrda normale döndü
şimdi çok iyi geceleri hiç uyanmıyor çok rahtım artık
göğsününde mastit olmaması için keserken antibiyotik
kullan ben öyle yaptım....

arkadaşlar sonunda memeden kestim ya rahatım artık ve kızımın inanılmaz iştahı açıldı yaşasın özgürlük :)

Arkadaşlar 5,5 aylık bebeğim var ve emziriyorum.Fakat bir günlüğüne şehir dışına çıkmam gerekiyor.Acaba bir gece emzirmezsem sütten kesilir mi? Hacze gideceğim bebeğimi yanımda da götüremem.Tecrübeli anneler yardımcı olursanız çok sevinirim.Ama çok sıkışırsam annemi de alıp gitmeyi düşünüyorum.Ne yapayım?

oğlum 13 aylık bende bırakmaya çalışıyorum çünkü sürekli emmek istiyor ve yemek yemiyor süt içmiyor bir yere gittiğimizde meme krizi tutuyor yani tam bir savaş zamana bırakıyorum onun bırakmasını istiyorum emzikde olduğu gibi.sürekli hoşlandıgı şeyleri hazırlıyorum meme istediğinde babaannesinin kucağına oyuncaklara uzatıyorum gerçekten zor bir dönemmiş.bu konu da tecrübesi olanların yazmasını rica ediyorum.

benimkide 2 ay sonra 2 yasina girecek.gunduz idare etsem bile gece uykuya yeniliyorum napicam bir akil verin.zeytin81 gibi biberon ve mamada sevmiyo.

slm, uzun süre emzirince bende eksikliğini hissetmiştim üzülmüştüm emzirdiğim saatler gelince daha fazla oyalamaya çalışıp devam sütüne başlamıştım öyle öyle idare ettik sonra ikimizde alıştık..ama biberon hiç vermedim kapalı delikli bardaklar var onlarla içirmeyi deneyin isterseniz biz bardakla başarmıştık.hepinize kolay gelsin kızlar...

benimkide 2 ay sonra 2 yasina girecek.gunduz idare etsem bile gece uykuya yeniliyorum napicam bir akil verin.zeytin81 gibi biberon ve mamada sevmiyo.

kızım biberon alıyordu allahtan.........
1.5 buçuk yaşını geçtiği için süt vermeye başlamıştım.........
her ağladığında biberon vedim ilk başlarda günde üç dört kez süt içmişti.
sonra eskiye döndü.ben birden kestim ............

merhaba ben 3 çocuk annesi olarak kendimi tecrübeli hissediyorum sütten kesme döneminde fedekar bir yakınınız çocuğa geceleri bakarsa bu dönem daha kolay atlatılıyor kolay gelsin

Emzirmeyi Kesmek ( Bebeği Memeden Ayırmak)

Eğer 6 aydan küçük bir bebek memeden ayrılmak zorunda kalırsa, biberon maması ile beslenecektir. Bu nedenle, öncesinde hem mamaya hem de biberona alıştırmak gerekecektir. Aşama aşama , hergün bir öğün emme yerine bir öğün biberona geçmek, biberon öğünlerinin sayısını giderek arttırmak uygun olur. Ancak, anneden meme almaya alışan bebek onun verdiği biberonu almak istemeyebilir. İlk biberon denemelerini anne dışında biri ( baba veya bir aile büyüğü olabilir) yaparsa ve anne biraz uzakta olursa daha iyi sonuç alınabilir. Bebek yine de biberonu kabul etmezse, farklı biberon başlıkları denenebilir. Doktorun önerdiği farklı mamalar denenebilir. Uyku arasında verilen biberon da daha kolay kabul edilebilir.

6 aydan büyük bebek nasıl memeden ayrılır?
Bebek 6 ayını doldurmuşsa, biberon gerekli olmayabilir. Artık ek gıdaları kaşıkla, bardak, fincanla almaya başlamıştır. Yavaşça bir öğün emzirmenin yerine bir öğün ek gıda veya mama verilerek anne sütü ile beslenme azaltılabilir. Bebeklerin en bağımlı oldukları emme seansları, sabah uyanınca ve gece uykusundan önce olanlardır. Bunları sona bırakmak uygun olacaktır. Üstelik, gün içinde bebeği farklı ortamlarda, farklı aktivitelerle oyalayıp dikkatini dağıtmak daha kolay olacaktır.

Bebeği memeden ayırma sürecinde anne ne gibi sorunlar yaşayabilir?
Özellikle aniden emzirmeyi kesmek gerekirse, memelerin dolgunlaşıp gerginleşmesi anneyi rahatsız edecektir. Bu durumda, göğüsleri az az sağıp boşaltmak rahatlatıcı olacaktır. Ancak, tümden boşaltana dek pompalarsanız vücudunuz da süt üretimini sürdürecektir. Sadece rahatlamanızı sağlayacak kadar boşaltın, kalanını vücut kendisi ortadan kaldıracaktır. Gerek olursa, ağrı kesici kullanılabilir. Soğuk kompres veya serin lahana yapraklarıyla kompres yapmak da rahatlatıcı olacaktır.
Emzirmeyi sonlandırırken süt kanallarında tıkanıklık veya mastit denilen iltihabi durum görülebilir. Göğüste bölgesel şişlik, kızarıklık gibi bulgular yanında annede ateş, üşüme, halsizlik gibi yakınmalar da olursa doktora başvurmak gerekecektir.
Bazı durumlarda, doktorunuz süt üretimini durduracak ilaçlar kullanmanızı da önerebilir. Yan etkileri de olabileceği için, bunları doktor tavsiyesi olmadan kullanmak risklidir.
Memeden ayırmanın, anne psikolojisi üzerinde de etkisi olmaktadır. Anneler emzirmeyi kesince rahat edeceklerini, bebeğe bağımlı olmaktan kurtulacaklarını düşünürken, beklenmedik bir üzüntü, bir kayıp duygusu da yaşayabilirler. Elbette, emzirme bebeğinizle aranızda çok özel bir ilişki sağlar. Ancak, emzirmenin bitmesi bu ilişkinin bitmesi değil sadece başka bir şekil almasıdır. Bebeğinizin büyümesinde sevinçle karşılanacak önemli bir kilometre taşıdır. Bu dönemde, bebekle daha çok ilgilenin, ona sarılın ve kucaklayın. Bu, ikinize de iyi gelecektir. Ancak gece uyanmalarında, bebek yeni duruma alışana kadar, baba veya bir aile büyüğü tarafından avutulması daha uygun olacak, böylece meme istemek aklına gelmeyecektir.

alıntı....

X