Bebeğinde hidrops (ödem) olup da sağlıkla doğum yapan???

lucky01 lucky01 Canım toparlanmana sevındım cok gecmıs olsun..Bende 1 yıl once 21 haftalık kızımı kaybettım hıdropstan..Büyük acılar yaşadım Senin gıbı..Cok arastırdım tekrarlamaması ıcın ne yapabılırım hangı doktora gıderım dıye..Ama bu konuda uzmanlasmıs bır doktor yok..Hıdropsun bır cok bılınmeyen sebebı var bunu ne yazık kı bulamıyorlar..En ıyı perınatologlara gıttım ama tabı hıc bırı"Bır dahakı bebegın sağlıklı olur"dıye garantı veremıyor..Orasını Allah bılır..Doktorların bana soyledıgı"Eşınızde ve sızde genetık taşıyıcı bır hastalık varsa bır sonrakı gebelıgınızde hıdrops yuzde 25 tekrar edecektır"oldu..Bende tup bebek yapsam mı acaba dıye dusunmustum hanı pgt taramasıyla onlenebılırmı acaba dıye..Ama sen tup bebekle pgt taraması yaptıgın halde yıne bu vakayla karsılasmıssın..Cok sasırdım okuyunca..Yanı o umudumuda yıtırdım artık..Insallah bızımde kucaklarımız dolar saglıklı evlatlarla ne dıyeyım

yüzde 25 demeleri sanırım anne babada çekinik problemli gen olabileceğini düşündükleri için. 2 çekinik sorunlu genin bir araya gelme ihtimali %25

tabi üreme hücresi üreten ana hücrelerde mutasyon yoksa. her sperm yada yumurta da sorunlu üretiliyo olabilir.(buda ebebeynlerde sorun olmamasına rağmen çocuklarda problem olmasını açıklar)

lucky01 sende plesanta tümörü çıkması belkide bu yüzden sonrası için iyi olabilir. İşşallah tümör tekrar etcek birşey değildir.

pgt, amniyosentez ve dna taramalarında çıkmaması da bilinen bir hastalık olmadığı için bence.
yani adamların elinde sorunlu genler havuzu var. binlerce genlik dna zincirinde sorunlu genleri arıyorlar. hidrops sebebi gen bilinmediği için sonuçlar temiz çıkıyo.

tıbbi bilgim ygs-lys biyoloji seviyesinde. doğruluk payı varmıdır bilemem. kendim düşündüm kendim yazdım.

Kızlar 16 haftalık hamıleyım..Bugun gırdıgım ultrason da bebegımın yıne hıdrops oldugunu ogrendım..Geçen yılda 5 aylık bebegımı Aynı sebepten kaybetmıştım..Maalesef yıne tekrarladı..Doktorum amnıyosentez yapıp fetal genom denılen bır Dna testı yaptırmamı onerdı..@lotus sen tup bebekle pgt taraması yaptırırken bu fetal genom testını yapmısmıydın?

Kızlar 16 haftalık hamıleyım..Bugun gırdıgım ultrason da bebegımın yıne hıdrops oldugunu ogrendım..Geçen yılda 5 aylık bebegımı Aynı sebepten kaybetmıştım..Maalesef yıne tekrarladı..Doktorum amnıyosentez yapıp fetal genom denılen bır Dna testı yaptırmamı onerdı..@lotus sen tup bebekle pgt taraması yaptırırken bu fetal genom testını yapmısmıydın?

canım geçmiş olsun çok üzüldüm :KK43:

Yaaa canim ya cok ama cok uzuldum . Sok oldum okuyunca , Hay Allahim bu nasil birsey , ben suan resmen kilitlendim , inan uzuntunu kalpten oyle yasiyorumki suan . Ne olacak simdi doktor ne diyor? Genom testi de neymis? Canim ya guclu ol , dualarim seninle

Ah ya , tup bebek degil ama degilmi senin? Hidropstan baska bir hastalik veya yalnis giden birsey varmi ? Gecenki gebeliginde herhangi bir hastalik varmiydi bu gebeliginle ortak ? Canim ya ben inan kendi basima gelmis kadar yurekten yanindayim .

Tup bebek degıl canım..geçen yıl hıdrops harıcınde beynınde kıst de vardı..Bu yıl sadece hıdrops var..Fetal genom anne Baba ve bebek Dna'sını detaylı ınceleyen bır test..Amnıyosentez sıvısından su alınıp yurt dısına gonderılıyor..Eger genlerde bır sorun cıkarsa pgt yontemıyle tup bebek denenıyor..Alanında en ıyı doktora gıttım bu hamılelıgımde..Ama oda fayda etmedı..Hıdrops maalesef tekrarlayan ve sebebı bulunamayan bır hastalık..Maddı ve manevı buyuk bır yıkım oldu bızım ıcın..Bu sekılde doğumu beklemekte cok acı..Geçen yıl cok zor oldu dogumum her sanıyesı aklımda kabus gıbıydı..Sımdı tekrar yasayacagım..Geçen yıl da Nısan ayında kaybetmıştım bebegımı..Artık soyleyecek soz bulamıyorum nasip kısmet..Uzulemıyorum bıle dondum kaldım..Cocuk işini rafa kaldırdık artık..2 sene ustuste aynı acılar cok sarstı bızı..2-3 yıl kesınlıkle düşünmuyorum..

Ah ya , tup bebek degil ama degilmi senin? Hidropstan baska bir hastalik veya yalnis giden birsey varmi ? Gecenki gebeliginde herhangi bir hastalik varmiydi bu gebeliginle ortak ? Canim ya ben inan kendi basima gelmis kadar yurekten yanindayim .
Canım sen tup bebek yaptırmadan once genetık taşıyıcılık testı yaptırdınmı? hangı testlerı yaptırdın gebelıkten sonra arastırmak ıcın?Mesela mıcroarray yapıldımı?

Canım sen tup bebek yaptırmadan once genetık taşıyıcılık testı yaptırdınmı? hangı testlerı yaptırdın gebelıkten sonra arastırmak ıcın?Mesela mıcroarray yapıldımı?
Yazdiklarina gozlerim doldu , ayni seyleri hepsini yasadim kisa sure once . Gercekten cok zor bir piskoloji ah canim ya. Yok ben sadece tup bebekte pgt yontemi yaptirdim . Bu teserin hic birinden aberim yok . Kizimi kaybettikten sonra daha yeni yeni kendimi toparlamaya basladim bu yuzden daha yeni arastirmaya gircem . Ama senden okuduklarimla inan sok icindeyim . Odem suan daha cok neresinde bebeginin? Gerilenme ihtimali varmi ?

Yazdiklarina gozlerim doldu , ayni seyleri hepsini yasadim kisa sure once . Gercekten cok zor bir piskoloji ah canim ya. Yok ben sadece tup bebekte pgt yontemi yaptirdim . Bu teserin hic birinden aberim yok . Kizimi kaybettikten sonra daha yeni yeni kendimi toparlamaya basladim bu yuzden daha yeni arastirmaya gircem . Ama senden okuduklarimla inan sok icindeyim . Odem suan daha cok neresinde bebeginin? Gerilenme ihtimali varmi ?
Batında yaygın ödem var canım..Gerıleme şansı yok..Hidrops erken haftalarda cıktıysa zaten hıc şans yok...Carsamba gunu heyete gırıcem sonrakı haftada dogum olur buyuk ıhtımalle..Senın hıc cocugun varmı canım?Benım yok..En kahreden DuygU da bu..Hıc anne olamamak ve olamayacagım korkusu..Yaşım da 32..Butun olumsuzluklar ustuste yanı..Bebek ıcın acele etme derim..Iyıce kendını toparla..Guzel bır yaz tatılı yap..Kafan ıyıce dagılsın..Inan hamılelık psıkolojısı cok zor..Acaba tekrarlarmı korkusuyla yasadım hep korktugum basıma geldı..Hamılelıgınden hıc bır sey anlamıyorsun hep mutsuz ve tedırgın gezıyorsun..:KK43:

Batında yaygın ödem var canım..Gerıleme şansı yok..Hidrops erken haftalarda cıktıysa zaten hıc şans yok...Carsamba gunu heyete gırıcem sonrakı haftada dogum olur buyuk ıhtımalle..Senın hıc cocugun varmı canım?Benım yok..En kahreden DuygU da bu..Hıc anne olamamak ve olamayacagım korkusu..Yaşım da 32..Butun olumsuzluklar ustuste yanı..Bebek ıcın acele etme derim..Iyıce kendını toparla..Guzel bır yaz tatılı yap..Kafan ıyıce dagılsın..Inan hamılelık psıkolojısı cok zor..Acaba tekrarlarmı korkusuyla yasadım hep korktugum basıma geldı..Hamılelıgınden hıc bır sey anlamıyorsun hep mutsuz ve tedırgın gezıyorsun..:KK43:
Co haklisin cok ama cok zor. Heyerle dogum arasini uzun tutmasalar , bu sekilde beklemek cok kotu. Benimde hic cocugum yok ve 34 yasindayim . Bende iki hamilelik gecirdim, ilki kalbi durdu . Ikincisi hidrops dogum ve yeni dogum unitesindeki umutla kizimin yasama mucadelesindeki beklemeler. Bilmiyorum ne yapacagiz . Canim esine tutun , ben en buyuk tesellimi oyle aliyirum

Kizlar merhaba 10 gun once gebelik sekeri icin ultrasyon takibine girdigmde bebegimin karninda sivi birikimi war dediler 31+5 tim hemen sabahina uniwerste hastanesine sewk edildim detayli ultrasyona girdim bebegimin herseyi normal tum organlar suratinin sekline kadar incelediler bi anormali belirtisi warmi diye herseyi iyi cikti karninda 5mm asit olusumu war dediler sadece 2’li testim detayli ultasyonumda zamaninda cok iyi cikmisti we son bir ay yada daha az bi surede olusan bi siwi dediler kan uyusmazligi yok benden kan aldilar enfeksiyon bulasmismi benden bebegime diye test yaptilar bugun tekrar ultrasyona girdim hersey yine ayni siwida cogalma yok bebegimin herseyi cok iyi cok aktif enfeksiyon testlerimde temiz cikti bir hafta sonra yine gidecem dogum icin plan yapilacak doktor amniyosentez yaptirmadigim icin suan sadece anormaliye belki diyebiliriz onun disinda herseyden eminiz normal dedi dogunca hasta olabilir yogun bakima ihtiyaci olabilir benim gibi bebeginin sadece karninda olupta bebegi yasayan warmi doktor dogunca hicbir sorunuda olmayabilir dedi boyle bisey yasayan warmi
Umut werin ne olur..

Canim cok gecmis olsun , benim bebegim dogdugunda yeni dogan yogum bakiminda mudahale edip siviyi alabildiler , yani baska bir yerinde sorun yoksa sadece asit varsa ve gebelik haftan artik ilerde oldugu icin sorun cikmaz insallah , sadece sivi ise sorun siviyi cekiyorlar bir sorun kalmiyor , erken haftalarda hidrops olmadi tehlikeli cunku sivi artiyor ve organlara zarar veriyor , en azindan bende durum boyleydi. Insallah hersey iyi olur stres yapmamaya calis . Dualarim seninle

Canim cok gecmis olsun , benim bebegim dogdugunda yeni dogan yogum bakiminda mudahale edip siviyi alabildiler , yani baska bir yerinde sorun yoksa sadece asit varsa ve gebelik haftan artik ilerde oldugu icin sorun cikmaz insallah , sadece sivi ise sorun siviyi cekiyorlar bir sorun kalmiyor , erken haftalarda hidrops olmadi tehlikeli cunku sivi artiyor ve organlara zarar veriyor , en azindan bende durum boyleydi. Insallah hersey iyi olur stres yapmamaya calis . Dualarim seninle
Saol canm insallah senin bebegin simdi nasil peki yok bir saat inceliyorlar her seferinde baska hicbir sorun yok cok korkuyorum tup bebekle olusan bi gebelik 15. Haftadan beri erken dogum riskinden rahim agzina dikis atildi bebegim esi asigidaydi yatarak geldim ele muhtac bu gunlere simdi boyle olunca yuregim sikisiyor gozumun yasi dinmiyor Rabbim hicbirimize ewlat acisi yasatmasin bize bagislasin insallah

Umut Allahtan kesilmez tabiki umudum Rabbim ama bu sayfayi bastan sona okuduktan sonra kesilen nefesimi hic alamaz oldum bazi arkadaslarinda dedigi gibi ilk duydugumuzda bunuda atlatiriz kizimla ben cekerim yine bana biseyler yaparlar gecer dedim
Ama odum kopuyor suan koskoca topikte iki kisi yawrusunu saglikla kucagina almis bu nasil bir imtihandir atesten gomlekmis cigerle imtihan kizim karnima dustugunden beri hergun kaybetme korkusu we artik oyle korkuyorum ki bu satirlari ewladimi kaybettik diye yazmaktan Allahim yardim et hepimize yardim et nolur

Saol canm insallah senin bebegin simdi nasil peki yok bir saat inceliyorlar her seferinde baska hicbir sorun yok cok korkuyorum tup bebekle olusan bi gebelik 15. Haftadan beri erken dogum riskinden rahim agzina dikis atildi bebegim esi asigidaydi yatarak geldim ele muhtac bu gunlere simdi boyle olunca yuregim sikisiyor gozumun yasi dinmiyor Rabbim hicbirimize ewlat acisi yasatmasin bize bagislasin insallah
Canim ben kaybettim kizimi. Ama klap problemi vardi ve 25. Haftalik dogumu yaptilar . Hidrops tek basina degildi sorun . Inan senin durumun cok daha farkli lutfen ununudu yitirme . Allaha bol bol dua et. Birde yeni dogum unitesi cok ama cok profesiyonel olmali alaninda. Allahin yardimiyla da ne mucizeler yaratiyorlar.

Canim ben kaybettim kizimi. Ama klap problemi vardi ve 25. Haftalik dogumu yaptilar . Hidrops tek basina degildi sorun . Inan senin durumun cok daha farkli lutfen ununudu yitirme . Allaha bol bol dua et. Birde yeni dogum unitesi cok ama cok profesiyonel olmali alaninda. Allahin yardimiyla da ne mucizeler yaratiyorlar.
Bu arada benimki de tup bebekti.

X