Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları Bel fıtığı rahatsızlığı olanların deneyimleri

carmen77

Guru
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2008
896
0
46
Merhaba kızlar,
Böyle bir konu açtım çünkü ben de maalesef bu berbat hastalıktan muzdaribim. Ağrılar, hayatımızın kısıtlanması, zaman zaman yaşadığımız ve bizi en az 10 gün yatağa mahkum eden tutulmalar... Bunların hepsi zaten yeterince kötü ve hayat standardımızı düşüren şeyler. Bir de işin içine filminizi gören doktorların kimisinin hemen ameliyat deyip kimisinin ameliyat olmadan yaşarsın ya da ameliyat diyen grubun içinde endoskopik olsun, açık ameliyat şart, mutlaka vida takılmalı vidasız ameliyat olursan ileride bel kayması olur diyen doktorlar. Hangisine inanacağımızı bilemiyoruz, nasıl bir karar vermeliyiz? Kimi insanlar ameliyat olmuş çok mutlu hayata yeniden geldim diyor kimisi eskisinden beter yeni ameliyatlar olması gerekiyor. Bu nedenle bu konuyu açmak istedim. Eğer bu konudaki deneyimlerimizi paylaşırsak henüz bu konuda radikal adım atmamış arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz, doğru seçimleri yapmalarına yardımcı olabiliriz diye düşündüm. Umarım bu kötü hastalıktan muzdarip olan tüm arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlar.

Sevgiler,

Son düzenleme:
Ben bundan yaklaşık 16 yıl önce 18 yaşındayken yakalandım bu hastalığa. L4-L5 seviyesinde başlangıç aşamasında 2 adet fıtığım vardı. O zamanlar 57 kg.dım. Çeşitli doktorlar o zamanda acil ameliyat olmalısın dediler. Ama sonra ünlü bir nöroşurirji uzmanına gittim sakın ameliyat olma daha çok gençsin. Hareketlerine dikkat ve hiç kilo alma iyileşirsin dedi 1 ay sert zeminde istirahat verdi. Gerçekten 1 ay sonra ayağa kalktığımda hiç bir sorun yoktu. Sonraki 10 yıl boyunca fıtık olduğumun farkında bile değildim. Ama bu arada sürekli kilo alıyordum ve 2005 yılına geldiğimizde ben artık 93 kiloydum. Ve o yıl maalesef yine bir tutulma yaşadım. Mr çekildi ve fıtıkları aynı yerde aynı şekilde duruyorlardı yine ameliyat ol olma diyenler oldu. Ve ben yine olmadım. Sonra bu yıla kadar çeşitli zamanlarda özellikle de kışa girişte tutulmalar oldu. En son bu yılın Haziran ayında çok kötü bir tutulma yaşadım ve bu sefer bacağa giden siniri de tuttuğu için sol bacağımda ve ayağımda güç kaybı oldu. Doktor eğer güç kaybı geçmezse ya da artarsa acil ameliyat olacağımı söyledi ve ben de Bursa'da bir masöre gittim. Masör siniri kurtardı güç kaybı düzeldi fakat ağrılarım o günden bugüne hiç geçmedi. Gerçek bel fıtığı ağrısının ne olduğunu öğrendim diyebilirim. Ve tabi durum böyle olunca da benim iyi bir cerrah arayışım başladı. En az 5 cerraha filmlerimi gösterdim sıradan 4 tanesi ameliyatı önerdi fakat farklı yöntemlerle ilki açık ameliyat, ikincisi endoskopik ameliyat, üçüncüsü açık ve vidalı ameliyat, dördüncüsü endoskopik başlayan ama ameliyat sırasındaki duruma göre açığa dönebilecek ameliyat. 5. si ise mümkünse ameliyat olmamamı çünkü ameliyat ile belimizin ve omurlarımızın fiziki yapısını bozan işlemler yaptıklarını ve ameliyat sonrasında da ağrılarımın geçip geçmeyeceğinin garantisi olmadığını söyledi. Kilo vermemmi ve hayatımı dikkatli yaşamamı kaslarımı güçlendirmemi önerdi. Ama eğer bacak ya da ayakta güçsüzlük olursa ecil ameliyat olmamı çünkü beklersem felce kadar gidebilecek sonuçları olduğunu söyledi. Şimdilik barfiks demirinde sallanmak, diyetime dikkat etmek (76,50 kg.a düştüm), strese girmemeye çalışmak gibi önlemler alıyorum ama sonrası ne olur bilinmez. Bu hastalığı yaşayan tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum.

Ben bundan yaklaşık 16 yıl önce 18 yaşındayken yakalandım bu hastalığa. L4-L5 seviyesinde başlangıç aşamasında 2 adet fıtığım vardı. O zamanlar 57 kg.dım. Çeşitli doktorlar o zamanda acil ameliyat olmalısın dediler. Ama sonra ünlü bir nöroşurirji uzmanına gittim sakın ameliyat olma daha çok gençsin. Hareketlerine dikkat ve hiç kilo alma iyileşirsin dedi 1 ay sert zeminde istirahat verdi. Gerçekten 1 ay sonra ayağa kalktığımda hiç bir sorun yoktu. Sonraki 10 yıl boyunca fıtık olduğumun farkında bile değildim. Ama bu arada sürekli kilo alıyordum ve 2005 yılına geldiğimizde ben artık 93 kiloydum. Ve o yıl maalesef yine bir tutulma yaşadım. Mr çekildi ve fıtıkları aynı yerde aynı şekilde duruyorlardı yine ameliyat ol olma diyenler oldu. Ve ben yine olmadım. Sonra bu yıla kadar çeşitli zamanlarda özellikle de kışa girişte tutulmalar oldu. En son bu yılın Haziran ayında çok kötü bir tutulma yaşadım ve bu sefer bacağa giden siniri de tuttuğu için sol bacağımda ve ayağımda güç kaybı oldu. Doktor eğer güç kaybı geçmezse ya da artarsa acil ameliyat olacağımı söyledi ve ben de Bursa'da bir masöre gittim. Masör siniri kurtardı güç kaybı düzeldi fakat ağrılarım o günden bugüne hiç geçmedi. Gerçek bel fıtığı ağrısının ne olduğunu öğrendim diyebilirim. Ve tabi durum böyle olunca da benim iyi bir cerrah arayışım başladı. En az 5 cerraha filmlerimi gösterdim sıradan 4 tanesi ameliyatı önerdi fakat farklı yöntemlerle ilki açık ameliyat, ikincisi endoskopik ameliyat, üçüncüsü açık ve vidalı ameliyat, dördüncüsü endoskopik başlayan ama ameliyat sırasındaki duruma göre açığa dönebilecek ameliyat. 5. si ise mümkünse ameliyat olmamamı çünkü ameliyat ile belimizin ve omurlarımızın fiziki yapısını bozan işlemler yaptıklarını ve ameliyat sonrasında da ağrılarımın geçip geçmeyeceğinin garantisi olmadığını söyledi. Kilo vermemmi ve hayatımı dikkatli yaşamamı kaslarımı güçlendirmemi önerdi. Ama eğer bacak ya da ayakta güçsüzlük olursa ecil ameliyat olmamı çünkü beklersem felce kadar gidebilecek sonuçları olduğunu söyledi. Şimdilik barfiks demirinde sallanmak, diyetime dikkat etmek (76,50 kg.a düştüm), strese girmemeye çalışmak gibi önlemler alıyorum ama sonrası ne olur bilinmez. Bu hastalığı yaşayan tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum.

Bende de çok bel ağrısı oluyor bazen korkuyorum fıtık olabilir mi diye..genelde iş yaptktan sonra çok oluyor dinlendikten sonra geçiyor.
Dün doktorum programında bel fıtığı konusu vardı.
Fizik tedavi uzmanıydı sanırım 13 günde iyileştiriyormuş ameliyat kararı almadan mutlaka bu tedaviyi uygulayın diyordu bilmem artık ne kadar doğru.

Bende de çok bel ağrısı oluyor bazen korkuyorum fıtık olabilir mi diye..genelde iş yaptktan sonra çok oluyor dinlendikten sonra geçiyor.
Dün doktorum programında bel fıtığı konusu vardı.
Fizik tedavi uzmanıydı sanırım 13 günde iyileştiriyormuş ameliyat kararı almadan mutlaka bu tedaviyi uygulayın diyordu bilmem artık ne kadar doğru.

Genellikle fizik tedavi uzmanları sakın ameliyat olmayın bize gelin diyorlar, cerrahlar da fizik tedavi hikaye ameliyat edelim diyorlar olan da bize oluyor arada:26:

Son düzenleme:
bende bel fıtığından çok çektim halada çekiyorum 2006 yılında amelyat oldum o zamanlar son çareydi yerlerde sürünüyordum ne kabustu rabbim ameliyatım çok riskliydi hocalar yaptı belimde 4 tane vida var şimdi yine iyi değilim bacağım hala ağrıyor ayağımı artık iyice sürüklüyorum yürümekte zorluk çekiyorum ayağım uyuşuk yani çekiyorum işte doktora gittim tekrar fıtık olmuş ameliyat şansım yok platin olduğundan ilaçlarla idare ediyorum nereye kadar bilmiyorum

bende bel fıtığından çok çektim halada çekiyorum 2006 yılında amelyat oldum o zamanlar son çareydi yerlerde sürünüyordum ne kabustu rabbim ameliyatım çok riskliydi hocalar yaptı belimde 4 tane vida var şimdi yine iyi değilim bacağım hala ağrıyor ayağımı artık iyice sürüklüyorum yürümekte zorluk çekiyorum ayağım uyuşuk yani çekiyorum işte doktora gittim tekrar fıtık olmuş ameliyat şansım yok platin olduğundan ilaçlarla idare ediyorum nereye kadar bilmiyorum

Gerçekten çok üzüldm çok geçmiş olsun. Nerede ameliyat oldun? Ve birde nede şimdi ameliyat olamıyorsun? Sonuçta yeni oluşan fıtık için endoskopik bir ameliyat yapamazlar mı?

ankarada numune hastanesinde oldum vidalama yapıldığından riskli olurmuş ama iyileşemedim

merhaba,
bel fıtığı sorunu yaşıyorum.benim sağ ayağıma vuruyor.mr da da zaten fıtık çıktı.en son tıp fakültesi algoloji servisine gittim mr istedi ben tekrar başa dönerek mr çektirdim. tıpta çektirmedim. çok sonraya gün veriyorlardı.araştırma hastanesinde beyin ve sinire giderek çektirdim doktor ameliyat önermedi. bana tekrar tıpa giderek Epidural Steroid Enjeksiyonu diye bişey önerdi.pazartesi günü gidicem.ama gerçekten bu şeklide yaşamak zor yemek yapmakta bile zorlanır hale geldim....

merhaba,
bel fıtığı sorunu yaşıyorum.benim sağ ayağıma vuruyor.mr da da zaten fıtık çıktı.en son tıp fakültesi algoloji servisine gittim mr istedi ben tekrar başa dönerek mr çektirdim. tıpta çektirmedim. çok sonraya gün veriyorlardı.araştırma hastanesinde beyin ve sinire giderek çektirdim doktor ameliyat önermedi. bana tekrar tıpa giderek Epidural Steroid Enjeksiyonu diye bişey önerdi.pazartesi günü gidicem.ama gerçekten bu şeklide yaşamak zor yemek yapmakta bile zorlanır hale geldim....

Çok geçmiş olsun, her şey çok zor bu halde. Her gün acaba bugün neyi yaparken zorlanacağım diye düşünüyor insan. Hele çalışınca ve işverenin benimki gibi olunca hayat daha da zor. Benim de sol ayağıma vuruyor. Ben eve bir barfiks demiri aldım arkadaşlar sürekli asılıyorum. Bana bir masör önermişti bunu sonra beyin cerrahına da teyit ettirdim. İyi gelir dedi omurların arası açılınca sıkışma rahatlıyormuş. Bütün hafta sonu belki 30 sefer asıldım. Bugün gerçekten daha iyi gibiyim. Valla böyle olacağını bilsem günde 50 kere asılırım.

Benim annemde de aynı şekılde bel fıtığı var ayağına vuruyor doktor ameliyat olmalısın dedi ama korkumuzdan ameliyata yanaşmadık

Benim annemde de aynı şekılde bel fıtığı var ayağına vuruyor doktor ameliyat olmalısın dedi ama korkumuzdan ameliyata yanaşmadık

Öncelikle çok geçmiş olsun. Evet bana da ameliyat diyen ve demeyen doktorlar var. Hangi birisine inanacağımı şaşırdım. Fakat bu konuyu çok araştırdım Amerika ve Kanada da son aşamaya kadar asla ameliyat yapmıyorlarmış. Bunun nedeni de ameliyatlardan sonra iyileşmenin çoğunlukla olmamasıymış. Kanada da bir araştırma yapmışlar örneğin trafik kazası ya da başka bir nedenle gelen hastalardan izin verenlerin bel mr ını çekmişler ve bu konuda hayatı boyunca bir kez bile sıkıntısı olmamış insanlarda bel fıtıkları hatta ileri seviyede bile tespit edilmiş. Bu nedenle aslında ağrı yapan yerin neresi olduğunun tespitinin çok zor olduğunu ve özellikle omurilik gibi bir yere müdahalede bulunmayı çok riskli buluyorlarmış. Ancak idrar tutamama ya da felç riski olduğunda acil ameliyatları yapıyorlarmış.

Son düzenleme:
Öncelikle hepinize geçmiş olsun arkadaşlar,

Ben de üniverisite son yıllarımda böyle bi rahatsızlığa yakalandım,

Çok yorgun bi haldeyken eğilmiş iş yapıyodum,birden doğrulmamla belime bi ağrı girdi,

Önemsemedim dinlenirsem geçer dedim,

Dinlendim falan ama geçmedi ve ben dikkat etmedikçe ağrı arttı,

Okul bitti,işe başladım ama sabah yataktan zor kalkıyodum,sürekli yatmak istiyodum,

Tam doktora gideceğim vakit bacağıma da vurmaya başladı ağrı,merdiven çıkarken bacağım kasılıp kalıyodu,

Doktora gittim neyse,fıtık dedi,yeni henüz dedi,egzersiz ve ilaç verdi,

Tabi ilaçla geçecek bişey değil,egzersizle düzeldim biraz,bacağıma vurması geçti ama ağrı hala vardı,

Sonra bizim bi tanıdığın spor antrenörü hocası varmış,masaj yapıyo düzelirsin dedi,

Geldi adam eve,başladı belimi yağ ile ovmaya,ama ne ovmak,ilk gün belim morardı,o kadar bastırıyodu ki anlatamam,

Sonra bana yürüyüş yapacaksın ve yüzeceksin dedi,kilonu da koruyup kilo almayacaksın dedi,

Ben bi sene falan hem yürüdüm hem yüzdüm,kilom fazla yoktu zaten,

Ve düzeldim arkadaşlar,o ağrı gitti belimden,

Ama hala dikkat ediyorum,aşırı yorulmamaya,çok uzun süre ayakta kalmamaya çalışıyorum,

Çok yorulduğumda ya da çok iş yaptığımda yine biraz ağrıyo ama eskisi gibi değil,

Ayrıca ben bişey daha öğrendim,eski bi tedavi yöntemi ama her hastalığa şifa,

Hacamat yaptırıcam ben bi hafta sonra,belki bilirsiniz siz de,kanser hastalarına bile şifa imiş,

Migrene,kısırlığa,fıtığa dahi kesin çözüm diyolar,araştırdım,yaptıranlar çok memnun,hiçbir yan etkisi yok,hem

sünnetmiş,Peygamberimiz de yaptırmış,

Bu ilaçlar 50-60 yıldır revaçta arkadaşlar,eskiler bu hacamatla şifa bulup zinde kalıyolarmış,

İnanmayanlar olabilir,ama araştırın derim,kk da konusu var hatta,ben de açtım bi konu,

ww.hacamat.info adresine bakın derim,her yerinizi kestirmektense son çare bunu da deneyin derim,

Annem de bel fıtığı çekiyo 30 yıldır,her doktor ameliyat dedi,şimdi ona da yaptırıcaz,gelişmeleri yazarım yine,

Ayın 30unda yaptırıcam ben,vücudunuzdaki deri altına birikmiş kirli kanı alıyolar,ve öyle bi rahatlama oluyomuşş ki depresyona strese bile çare deniliyo,

Araştırın görün derim,sonuçta Peygamberimiz yaptırıp bunu tavsiye ettiyse vardır bunda bi şey,şifa ALLAHtan sonuçta...

Sğlıklı günler hepinize...

Öncelikle hepinize geçmiş olsun arkadaşlar,

Ben de üniverisite son yıllarımda böyle bi rahatsızlığa yakalandım,

Çok yorgun bi haldeyken eğilmiş iş yapıyodum,birden doğrulmamla belime bi ağrı girdi,

Önemsemedim dinlenirsem geçer dedim,

Dinlendim falan ama geçmedi ve ben dikkat etmedikçe ağrı arttı,

Okul bitti,işe başladım ama sabah yataktan zor kalkıyodum,sürekli yatmak istiyodum,

Tam doktora gideceğim vakit bacağıma da vurmaya başladı ağrı,merdiven çıkarken bacağım kasılıp kalıyodu,

Doktora gittim neyse,fıtık dedi,yeni henüz dedi,egzersiz ve ilaç verdi,

Tabi ilaçla geçecek bişey değil,egzersizle düzeldim biraz,bacağıma vurması geçti ama ağrı hala vardı,

Sonra bizim bi tanıdığın spor antrenörü hocası varmış,masaj yapıyo düzelirsin dedi,

Geldi adam eve,başladı belimi yağ ile ovmaya,ama ne ovmak,ilk gün belim morardı,o kadar bastırıyodu ki anlatamam,

Sonra bana yürüyüş yapacaksın ve yüzeceksin dedi,kilonu da koruyup kilo almayacaksın dedi,

Ben bi sene falan hem yürüdüm hem yüzdüm,kilom fazla yoktu zaten,

Ve düzeldim arkadaşlar,o ağrı gitti belimden,

Ama hala dikkat ediyorum,aşırı yorulmamaya,çok uzun süre ayakta kalmamaya çalışıyorum,

Çok yorulduğumda ya da çok iş yaptığımda yine biraz ağrıyo ama eskisi gibi değil,

Ayrıca ben bişey daha öğrendim,eski bi tedavi yöntemi ama her hastalığa şifa,

Hacamat yaptırıcam ben bi hafta sonra,belki bilirsiniz siz de,kanser hastalarına bile şifa imiş,

Migrene,kısırlığa,fıtığa dahi kesin çözüm diyolar,araştırdım,yaptıranlar çok memnun,hiçbir yan etkisi yok,hem

sünnetmiş,Peygamberimiz de yaptırmış,

Bu ilaçlar 50-60 yıldır revaçta arkadaşlar,eskiler bu hacamatla şifa bulup zinde kalıyolarmış,

İnanmayanlar olabilir,ama araştırın derim,kk da konusu var hatta,ben de açtım bi konu,

ww.hacamat.info adresine bakın derim,her yerinizi kestirmektense son çare bunu da deneyin derim,

Annem de bel fıtığı çekiyo 30 yıldır,her doktor ameliyat dedi,şimdi ona da yaptırıcaz,gelişmeleri yazarım yine,

Ayın 30unda yaptırıcam ben,vücudunuzdaki deri altına birikmiş kirli kanı alıyolar,ve öyle bi rahatlama oluyomuşş ki depresyona strese bile çare deniliyo,

Araştırın görün derim,sonuçta Peygamberimiz yaptırıp bunu tavsiye ettiyse vardır bunda bi şey,şifa ALLAHtan sonuçta...

Sğlıklı günler hepinize...

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun hem size hem de annenize. Ayrıca bilgileri paylaştığınız için çok teşekkürler.

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun hem size hem de annenize. Ayrıca bilgileri paylaştığınız için çok teşekkürler.

Teşekkür ederim,hep birlikte yaşadıklarımızı paylaşacağız ki birbirimize faydamız olsun de mi...:KK34:

selam
dün tıp fakültesine gittim.mr.ı gösterdim.fıtık ileri safhada değilmiş.haftaya salı günü Epidural Steroid Enjeksiyonu yapılacak.eğer dedi buda ağrıyı azaltmazsa lazer tedavisi yapalım dedi bakalım sonuç ne olacak be enjeksiyondan yaptıran varmı acaba,

selam
dün tıp fakültesine gittim.mr.ı gösterdim.fıtık ileri safhada değilmiş.haftaya salı günü Epidural Steroid Enjeksiyonu yapılacak.eğer dedi buda ağrıyı azaltmazsa lazer tedavisi yapalım dedi bakalım sonuç ne olacak be enjeksiyondan yaptıran varmı acaba,

Gerçekten çok iyi bir haber. İlerlememişse aman dikkat et. Benim de yıllarca başlangıç safhasındaydı şimdi birisi ileri safhada. Ben hatta geçmişte bu insanlar ne kadar büyütüyorlar bu fıtık rahatsızlığını ben de de var hiç varlığını bile hissetmiyorum derdim. Ama maalesef ilerleyince anladım onların halini. Bence çok dikkatli hareket et mutlaka ve doktorun verdiği egzersizleri mutlaka yapmaya çalış böylece hayat boyu korunabilirsin.

Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Konuyu görünce içim cız etti, o dinmek bilmeyen ağrıyı hatırladım yine.10 yıl önce yakalandım ben de.Çekenler bilir, doktor muayenede ayaklardaki his kaybına bakıyor, bende 0 his vardı.Gençsin, atlatırsın dedi.1,5 aylık yatak, iğne ve ilaç tedavisinden sonra ayağa kalktım.Sonrasında çok dikkat etmeme rağmen kendini hiç unutturmadı.2 yıl önce kızımı kucağımda biraz fazla tutmamla öyle bir yayağa düştümki, allah düşmanımın başına vermesin.Meğer bekarlıkta daha kolaymış.Kızımı yatakta yanıma bile alamadım.Beyin cerrahına gittim "Ameliyata gerek yok." dedi.İnanmadım, başkasına gittim, o da aynısını söyledi.Fiziğe gittim "Ben seni iyi ederim." dedi, fizik tedavi, iğne, ilaç...Ama ben iyileşemedim, kendisi de şaşırdı.Sonuç olarak "Senin olayın sinirsel" diyerek nörolojiye yolladı.Eşimle sıkıntılarım vardı "Belki de öyledir." diyerek nöroloji bölümüne gitmeye başladım. Lustral 100 e başladım, 3,5 ay sonunda gündelik hayatıma ancak döndüm.Bir doktor içimi rahatlatmadı, ikincisine gittim, düzenli hastası oldum, o da neurontin ve sürekli değişen başka haplar verdi.1 yıl böyle geçti.Eşim de sağolsun benden habersiz bir kez daha baba olmak istemiş, istediği oldu.Tedavim de bitmek zorunda kaldı.Şu an kızım 6 aylık, bu satırları yazarken bile sağ bacağım uyuşukluk içinde.Süt sıkıntım geçince sil baştan doktorları dolaşacağım, çünkü bugüne kadar yapılanlar beni iyileştirmedi.

kızlar bugün bel fıtığı olan bir komşumuzun kötü haberini aldım..fıtıkları patlamışve kısmi felç geçirmiş sapasağlam bir kadındı şok oldum..ya bunun bir çözümü varsa mutlaka ihmal etmeyin aman diyeyim...

X