Davranış Bozuklukları Ben çözemedim, bu otizm belirtisi mi,

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Gulum36

Guru
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2012
68
10
Aslında şuan şoktayım desem,
2013 doğumlu 6 yaşında bir oğlum var. Yaklaşık 3 yıldır da kreşe gidiyor. Sorunumuz şu ki bize sorun olarak gelmiyordu, bir şey yaparken (mesela resim, lego oyunları) ellerini açıp parmaklarının da yumruk yapıp kapatır hareketi yapıyor. Bu hareketi 1bi kaç saniye-2 dk arası sürüyor. Biz yapma tamam diyince hemen o hareketi kesiyor. Biz buna sürekli sevinç, mutluluk dışa yansıması düşündük. Yani bi nevi refleksi falan diye yorduk ama. Onun dışında gayet sosyal, okulda arkadaşları var yeri geldi onlara oyunlar da liderlik eder, beraber de oynarlar. Evde zaten normal yemesi içmesi, göz teması, konuşması kısacası hiçbir sıkıntımız olmadı.

İlk 3 yaşa kadar babaanne ile beraber baktık, ilk torun da olunca herşeyini babaanne yaptı o konuda ben de çok üstelemedim şuan öz bakım da sıkıntı yapıyor, yapmak istemiyor. Mesela ayakkabılarını kendi giymek istemiyor ben giydiriyorum ama kreşte kendi giyebiliyor. Evde özbakım konusunda herşeyi bizden bekliyor. Bizde öyle alıştırdık dedik çok üstüne düşmedik. (Lavabo ihtiyacını kendi görebiliyor)

Son günlerde benim de farkkettiğim ki adeta bu aralar telefona mübtela oldu, çok agresif, sinirli. Dediği olmayınca bana kızıyor, git burdan seni istemiyorum gibi laflar, kapıyı yüzüme çarpmalar. Ve sürekli telefonda youtuber izlemek. Ama kreşteki psikologtan sonra telefonu tamamen kaldırıyorum inş, ilk dün akşam başladık beraber akşamı oyunlar oynayarak, beraber bişeyler yaparak değerlendirdik

Kreşteki psikolog görüşmesinden sonra düşününce şunu da farkketim ki hep yönlendirilmek istiyor, kendi önce karşı taraftan bekliyor. Mesela okul gezisinde giydiği montunun gezide iç ortama geçilince şapkasını çıkarmadan bekliyor, illa öğretmen çıkaracak ya da öğretmen söyleyecek ve çıkaracak. Ama evde üşür diye üstüne bişey giydirsem onu zaman geçince terledim deyip çıkarıp atıyor. Acaba dış ortamdakilerden çekiniyor mu, korkuyor mu diyorum onları demesini bekliyor sürekli. Mesela öğretmen bile hadi şimdi sıralara oturalım diyince diğer çocuklar hemen otururken benim oğlum öğretmene soruyor nereye oturayım diyor. Ve sürekli dediğim gibi karşı taraftan gösterilme, yönlendirilme bekliyor. Belki de diyorum bu kreş yeni başladı (4 ay) o yüzden alışamadı daha, çekiniyordur. Lütfen bana yardım çıldırmak üzereyim.

Psikolog bana otizm olabilir gibi şeyler ima etti. O konuşmalar kafamda şimşekler çaktı. Çünkü ellerini çırpar gibi hareketi hiç normal değil diyor. Düşününce acaba mı diyorum ama çocuğumla iletişim konusunda hiç sıkıntım yok ki. Göz teması derseniz hep vardı. Akşam yatakta o günün değerlendirmesini mutlaka yapar uzunca konuşuruz ki buna bayılır. Ben pek anlayamadım ki. Acaba mı gerçekten mi ya da benim oğlumda ki sorun ne ki diye 2 gündür uyuyamıyorum,

Aslında kendi sınıf öğretmeni 2 ay önce çağırmıştı ve bu çocuk çok farklı cevaplar veriyor, genel bir test uygulanmış okulda ve onda gayet iyi sonuç almışlardı. Yaşıtlarından daha farklı ama güzel cevapları var, satranç öğretmeni de ne verdiysem alıyor ve arkadaşlarıyla çok güzel istekli satranç oynuyor diyor. Hatta okula gitmediği birgün ertesi günü satranç oyunu oynarken öğretmenin dünkü öğrettiği taktidiği yaptığı görünce, nerden biliyosun demiş ve o da arkadaşım söyledi dün öğretmişsiniz diye cevap vermiş. Bu arada resim yapmaya, dama , üç taş gibi oyunlar oynamaya bayılır. Oyuncak almaya gittiğimiz marketleri, yoları olsun çok iyi hatırlıyor, hafıza çok ama çok iyi. Eskiden üzerinden geçmiş olayları hatırlaması, kişileri unutmaması, verdiğim her şeyi hemen alması özellikleri de var. Aslında ben onu çok ihmal ettim, kolaya kaçtım işimi yapayım sesi çıkmasın dedim telefonu her istediğinde verdim. Artık önünü de alamaz oldum tabi.

Tek sıkıntı şu el çırpmaya benzer hareketi ki dediğim gibi durduk yere yapmıyor bir etkinlik kendi yaptığında ya da yapılan bir etkinlik ortamında yapıyor sanki o anda ona öyle konsantre oluyor ve o kadar mutlu oluyorki ellerini parmaklarını yumruksu yapıp açıp kapatıyor. Anlamadım ki. Son günlere özellikle telefona düştükten sonra bu hareketi çok arttı ve ağzını da açarak bu hareketi yapıyor. Ama yapma dediğimiz an bırakıyor. Niye yapıyosun diye sorunca da anne heyecanlanıyorum o yüzden yapıyorum diyor.

Bu arada eşim sen abartıyorsun nesi var herşey normal bi harekete kalkmış çocuğu otizm yapıyorsun. Bilmiyorum ki ne düşüneceğimi.

Lütfen bana bi akıl verin. Şuan nasıl yazdığımı da bilmiyorum, başım ağrıdan çatlamak üzere.

Aslında şuan şoktayım desem,
2013 doğumlu 6 yaşında bir oğlum var. Yaklaşık 3 yıldır da kreşe gidiyor. Sorunumuz şu ki bize sorun olarak gelmiyordu, bir şey yaparken (mesela resim, lego oyunları) ellerini açıp parmaklarının da yumruk yapıp kapatır hareketi yapıyor. Bu hareketi 1bi kaç saniye-2 dk arası sürüyor. Biz yapma tamam diyince hemen o hareketi kesiyor. Biz buna sürekli sevinç, mutluluk dışa yansıması düşündük. Yani bi nevi refleksi falan diye yorduk ama. Onun dışında gayet sosyal, okulda arkadaşları var yeri geldi onlara oyunlar da liderlik eder, beraber de oynarlar. Evde zaten normal yemesi içmesi, göz teması, konuşması kısacası hiçbir sıkıntımız olmadı.

İlk 3 yaşa kadar babaanne ile beraber baktık, ilk torun da olunca herşeyini babaanne yaptı o konuda ben de çok üstelemedim şuan öz bakım da sıkıntı yapıyor, yapmak istemiyor. Mesela ayakkabılarını kendi giymek istemiyor ben giydiriyorum ama kreşte kendi giyebiliyor. Evde özbakım konusunda herşeyi bizden bekliyor. Bizde öyle alıştırdık dedik çok üstüne düşmedik. (Lavabo ihtiyacını kendi görebiliyor)

Son günlerde benim de farkkettiğim ki adeta bu aralar telefona mübtela oldu, çok agresif, sinirli. Dediği olmayınca bana kızıyor, git burdan seni istemiyorum gibi laflar, kapıyı yüzüme çarpmalar. Ve sürekli telefonda youtuber izlemek. Ama kreşteki psikologtan sonra telefonu tamamen kaldırıyorum inş, ilk dün akşam başladık beraber akşamı oyunlar oynayarak, beraber bişeyler yaparak değerlendirdik

Kreşteki psikolog görüşmesinden sonra düşününce şunu da farkketim ki hep yönlendirilmek istiyor, kendi önce karşı taraftan bekliyor. Mesela okul gezisinde giydiği montunun gezide iç ortama geçilince şapkasını çıkarmadan bekliyor, illa öğretmen çıkaracak ya da öğretmen söyleyecek ve çıkaracak. Ama evde üşür diye üstüne bişey giydirsem onu zaman geçince terledim deyip çıkarıp atıyor. Acaba dış ortamdakilerden çekiniyor mu, korkuyor mu diyorum onları demesini bekliyor sürekli. Mesela öğretmen bile hadi şimdi sıralara oturalım diyince diğer çocuklar hemen otururken benim oğlum öğretmene soruyor nereye oturayım diyor. Ve sürekli dediğim gibi karşı taraftan gösterilme, yönlendirilme bekliyor. Belki de diyorum bu kreş yeni başladı (4 ay) o yüzden alışamadı daha, çekiniyordur. Lütfen bana yardım çıldırmak üzereyim.

Psikolog bana otizm olabilir gibi şeyler ima etti. O konuşmalar kafamda şimşekler çaktı. Çünkü ellerini çırpar gibi hareketi hiç normal değil diyor. Düşününce acaba mı diyorum ama çocuğumla iletişim konusunda hiç sıkıntım yok ki. Göz teması derseniz hep vardı. Akşam yatakta o günün değerlendirmesini mutlaka yapar uzunca konuşuruz ki buna bayılır. Ben pek anlayamadım ki. Acaba mı gerçekten mi ya da benim oğlumda ki sorun ne ki diye 2 gündür uyuyamıyorum,

Aslında kendi sınıf öğretmeni 2 ay önce çağırmıştı ve bu çocuk çok farklı cevaplar veriyor, genel bir test uygulanmış okulda ve onda gayet iyi sonuç almışlardı. Yaşıtlarından daha farklı ama güzel cevapları var, satranç öğretmeni de ne verdiysem alıyor ve arkadaşlarıyla çok güzel istekli satranç oynuyor diyor. Hatta okula gitmediği birgün ertesi günü satranç oyunu oynarken öğretmenin dünkü öğrettiği taktidiği yaptığı görünce, nerden biliyosun demiş ve o da arkadaşım söyledi dün öğretmişsiniz diye cevap vermiş. Bu arada resim yapmaya, dama , üç taş gibi oyunlar oynamaya bayılır. Oyuncak almaya gittiğimiz marketleri, yoları olsun çok iyi hatırlıyor, hafıza çok ama çok iyi. Eskiden üzerinden geçmiş olayları hatırlaması, kişileri unutmaması, verdiğim her şeyi hemen alması özellikleri de var. Aslında ben onu çok ihmal ettim, kolaya kaçtım işimi yapayım sesi çıkmasın dedim telefonu her istediğinde verdim. Artık önünü de alamaz oldum tabi.

Tek sıkıntı şu el çırpmaya benzer hareketi ki dediğim gibi durduk yere yapmıyor bir etkinlik kendi yaptığında ya da yapılan bir etkinlik ortamında yapıyor sanki o anda ona öyle konsantre oluyor ve o kadar mutlu oluyorki ellerini parmaklarını yumruksu yapıp açıp kapatıyor. Anlamadım ki. Son günlere özellikle telefona düştükten sonra bu hareketi çok arttı ve ağzını da açarak bu hareketi yapıyor. Ama yapma dediğimiz an bırakıyor. Niye yapıyosun diye sorunca da anne heyecanlanıyorum o yüzden yapıyorum diyor.

Bu arada eşim sen abartıyorsun nesi var herşey normal bi harekete kalkmış çocuğu otizm yapıyorsun. Bilmiyorum ki ne düşüneceğimi.

Lütfen bana bi akıl verin. Şuan nasıl yazdığımı da bilmiyorum, başım ağrıdan çatlamak üzere.
Bunlar iste hep otizm propagandasi yapildigi icin oluyo herkrsete otizm lafi ilac sirketleri oyle bi tuzak kurmus ki yok yakalnmamak mumkun degil.. 6 yasinda bi cocuk uzun uzun muhabbet edebiliyo giz temasi sosyalligi iyi olan bi cocukta otizm olurmu iyice sacmaladilar. O psikologta netten okumus otizmi guya farkinda.. Bi el cirpmasiyla otizme nasil baglamis belji kendini rahatlatmak icin yapiyodur herkesin kendine gore bi tiki hareketi vardir esim devamli otururken bacak sallar bi ortama girdigimizde farkinda da degil.. Kendini guzel ifade eden bi cocuk daha nolsun yonlendirilmeden yapmiyo demissiniz karakteri bu olabilir boyle bi yol bularak dogru yapmayi cozmus olabilir.. Yazik yaa bize annelere ne hale geldik ne hale getirildik farkindalik farkindalik al sana farkindalik 10 larca brlirti var otizmin bi ikisini her cocuk yapiyo. Bi dr sorun yinede ama asla kafaniza takmayin

Otixmin 3 en temel belirtisi goz temasi devamli kendi halinde olmasi 0 iletisim ve donen seylere saatlerce ilgi.. Bunlar varsa diger belirtilere bakilir onlar daha cok otizmin aksesuari gibi.. Otizm sayfasina yazin ordaki anneler cok tecrubeli.. Gerck bi otizmle ugrasan annelerde var otizm sayfasindakiler diyor burdaki cogu uyaran eksikligi diye.. Evet onlar biliyor onla yasiyolar cunku.. Bana bi uye yazmisti otizm farkli biseu diye.. Haklida. Ayy bugun gerginim zaten su otizm beni cileden cikardi ;(((

Bunlar iste hep otizm propagandasi yapildigi icin oluyo herkrsete otizm lafi ilac sirketleri oyle bi tuzak kurmus ki yok yakalnmamak mumkun degil.. 6 yasinda bi cocuk uzun uzun muhabbet edebiliyo giz temasi sosyalligi iyi olan bi cocukta otizm olurmu iyice sacmaladilar. O psikologta netten okumus otizmi guya farkinda.. Bi el cirpmasiyla otizme nasil baglamis belji kendini rahatlatmak icin yapiyodur herkesin kendine gore bi tiki hareketi vardir esim devamli otururken bacak sallar bi ortama girdigimizde farkinda da degil.. Kendini guzel ifade eden bi cocuk daha nolsun yonlendirilmeden yapmiyo demissiniz karakteri bu olabilir boyle bi yol bularak dogru yapmayi cozmus olabilir.. Yazik yaa bize annelere ne hale geldik ne hale getirildik farkindalik farkindalik al sana farkindalik 10 larca brlirti var otizmin bi ikisini her cocuk yapiyo. Bi dr sorun yinede ama asla kafaniza takmayin[/Q
Söylediklerinizin beni çok rahatlattı
şuan işteyim ama nerdeyim kaç gündür bilmiyorum
küçük bi şehirdeyim farklı bi şehirde çocuk nöroloğu için randevu aldık ama
kaç gündür akıl kalmadı ben de, iştah yemek kestim kafaya takmaktan

Tam okumadım hepsini çünkü otizm denilebilmesi için testlerden geçmesi lazım
Göz teması olmaması lazım,ismine bakmaması lazım komut almamasi lazım ,,
6 yaşında ve 3 senedir krese gidiyo demissiniz bunun da etkisi olabilir
Yani artık sıkılmış da olabilir aileden daha çok ilgi bekliyor olabilir
Telefon dan YouTuber izliyor yazmissiniz zaten 6 yasindaki çocuğun telefondan bu kadar izlemesi başlı başına bir zarar yani sinirkoyun mesela günde toplam 15-30 dk kadar izlesin
Her gün mutlaka anne baba babaanne ikili oyunlar oynayın
Ama izledikleri telefondan veya televizyondan çok etkili,izlemesin yani ne gerek var hatta canı sıkıldı mı bırakın kendi biseyle bulsun
Bol bol oyun ilgi egitice kitaplar oyuncaklar faydasını göreceksiniz,,
Otizm bı tek el cirpmayla olmazki başka bı pedagog a gidin ,,psikolog değil yalnız devlet hastanelerinin de var ücretsiz pedagog doktorlariyani SGK karsilayan,,, kendinizi yıpratmayin hatta Google a yazın otizmli çocuklar diye o zaman bile anlarsınız onlar çok farklı çocuklar ,,,hem otizm olsa da (( ki anlattiklarinizla otizm değil)) öncelik siz uzulmeyin

Merhabalar,
Neden sokrasiniz ben hic anlayamadim.
Bence cocugunuzun otizmle alakasi yok.
Sirf bir hareketi yüzünden bu kaniya varmak sacma bence.
Benim oglum kanner otizmi ( erken cocukluk otizmi) 6,5 yasinda. Bu kaniya varmak icinde bir sürü test yapildi. Herkesin bildigine karsin, oglum 2,5 yasina kadar normal bir cocuktu, ve ondan sonra gerileme basladi. Ve hala göz temasi veya komut almayla ilgili bir problemi yok.
Ama baskalariyla oyun oynayamiyor, hala konusamiyor. Bazi seylerde asiei iyi, bazisinda cok destek gerekiyor.
Uzun lafin kisasi ben okurken kendi oglumla ve tanidigim diger cocuklarla kiyasladim, bence cocugunuzun otizmmle alakasi yok. Belki youtuber izlediginden bisey kapmis olabilir, bunu yasaklayin.
Icinizi ferah tutun, krestekileride anlamadim. Bir harekelti var diye bir anneyi bu hale getiriyorlar.
Iyi günler

hiç otizm gibi gelmedi. o hareketide oğlum böyle yapma deyip unutturabilirsiniz ya da yonlendirilmeyi bekleme bazen içinden geldiği gibi davran diyebilirsiniz daha önce bi öğretmen tarafından ben sana otur dedim mi vb şekilde asagilandiysa bunun etkisi devam ediyor olabilir bence

Merhabalar,
Neden sokrasiniz ben hic anlayamadim.
Bence cocugunuzun otizmle alakasi yok.
Sirf bir hareketi yüzünden bu kaniya varmak sacma bence.
Benim oglum kanner otizmi ( erken cocukluk otizmi) 6,5 yasinda. Bu kaniya varmak icinde bir sürü test yapildi. Herkesin bildigine karsin, oglum 2,5 yasina kadar normal bir cocuktu, ve ondan sonra gerileme basladi. Ve hala göz temasi veya komut almayla ilgili bir problemi yok.
Ama baskalariyla oyun oynayamiyor, hala konusamiyor. Bazi seylerde asiei iyi, bazisinda cok destek gerekiyor.
Uzun lafin kisasi ben okurken kendi oglumla ve tanidigim diger cocuklarla kiyasladim, bence cocugunuzun otizmmle alakasi yok. Belki youtuber izlediginden bisey kapmis olabilir, bunu yasaklayin.
Icinizi ferah tutun, krestekileride anlamadim. Bir harekelti var diye bir anneyi bu hale getiriyorlar.
Iyi günler
otizmmi gercekten ya oglunuz belki konusamadigu icin oynamiyodur.. Sey icin soruyorum aslinda komsumuzun kizi var 4 yasinda acayip goz temasi iyi adina da bakiyo ama cocukkarla oynamiyo ve anne babadan baska kelimesi yok.. Ama hic te otizmli gibi durmuyo akilli basli simdi siz boyle yazinca o aklima geldu baska ne belirtiler vardi

cok mutlu oldugum zaman ben bile elimi yumruk yapiyorum ve cirpiyorum.
gayet saglikliyim

Sevgilili seymikk,
Otizm kesin. Benim oglumda öyle, cok güzel bir cocuk, disardan bakan, az gören kisiler fark edemezler. Sadece uzunca baktiginda farkli oldugunu anliyorsun.bazi hareketleri, oynadigi seyler farkli, bir oyuncak aldigimizda teker teker heryerini söker, normal cocuklar gibi oyun kuramixor, yabancilarla iletisim kuramiyor, onlari yok gibi sayiyor. Uyku düzeni yok, cok az uyur, gecenin 2sinde kalkip oturur , bir daha ancak diger aksam uyur. Hep ayni yemegi yer, belki iki üc cesit yemek. Aklima gelenler...

Sevgilili seymikk,
Otizm kesin. Benim oglumda öyle, cok güzel bir cocuk, disardan bakan, az gören kisiler fark edemezler. Sadece uzunca baktiginda farkli oldugunu anliyorsun.bazi hareketleri, oynadigi seyler farkli, bir oyuncak aldigimizda teker teker heryerini söker, normal cocuklar gibi oyun kuramixor, yabancilarla iletisim kuramiyor, onlari yok gibi sayiyor. Uyku düzeni yok, cok az uyur, gecenin 2sinde kalkip oturur , bir daha ancak diger aksam uyur. Hep ayni yemegi yer, belki iki üc cesit yemek. Aklima gelenler...
Ne diyeyim Rabbim bi mucize gostersin insallah.. Simdi siz boyke yazinca benm kizimda 2 bucuk yasinda ama yabancikar yok hukmunde kizim icin aldi beni yine bi suphe.. Ama kelimesi var baya cumlede var ikili.. Ben dr sordugmda baska insanlar yok hukmunde diye yabani buyumus dedi bana. Sadece ben babasi ve babanesiyke iyi iletisimi.. Eve gelenn gidenn farkinda ama bi iki bakar sonra ilfilenmez..of of cocuklarlada iynamiyo daga kucuk diyolar gerci kosmali oyun olunca katiliyo sadece

Üstünden zman geçmiş ama yazmak istedim.rehber ogretmenim.otizm oto kelimesinden geliyor oto da kendi kendine gibi bi anlami var oğlunuz gayet sosyal iletisim kuran biri .yönlendirme ihtiyacı konusnda ise ben kurallara uymayi seven bir çocuk oldugunu düşünüyorum okul öncesi ve ilkokulda ogrenciler ki ozellikle bilinçli ogrenciler de hep ogretmenin gözüne girme çabası vardır.içiniz rahat olsun daha çok değişecek.ortam gördükçe farklilasacak.ezildikce ezilmemeyi öğrenecek.Benim şahsi kanaatim bir çocuk yapilabilecek en güzel sey model olmak.

Uzerinden cok yillar gecmis ama kizimda ayni Hareket mevcut sormak istedim durum ne oldu Alabama psikiyatriye gidicez bizde agiz acma parmak hareketi

X