Benim yerime kendinizi koymanızı istiyorum..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
kaynananız yalnız alt katınızda yaşıyor, 60lı yaşlarda ve okuma yazması yok. Eşiniz onun tek oğlu. Annesi ile sorunlar yaşadığınızda hep sizi savundu ama bir yönden de asla annesine yalnız olduğunu hissettirmedi. Vardiyalı calısıyor sabah eve geldiğinde siz işte olduğunuz için annesinde yiyip eve öyle çıkıyor uyumaya. Diğer vardiyasında da aynı şekilde uyanıyo siz işte olduğunuz için annesine gidiyor yemeğe. Sadece gündüz vardiyasında berabersiniz akşam yemeğinde. Kadının sizle yaşadığı sorunlardan sonra pek takılmıyor ve hiç bir şey olmamış gibi davranıyor. Onu yok sayamıyorsunuz çünkü her bakımdan market faturalar vs olsun eşinize muhtaç birisi. Eşiniz sizi asla ona karşı ezdirmedi. Bu durumda yine de siz yokken eşinizin orda kahvaltı yapmasını anlayışla karşılayabilir miydiniz? Yani bu durum eşinizin evliliğe alışmamış annesine bağlı olduğunu mu gösterir? Annesi dışında hiç bir sorununuz yok. Her kavganızın uç noktası kaynananız oluyor bir şekilde. Hiç bir şey yapmasa bile. Kadın size karşı oy kuzum oy yavrum diyor ama hiç bir zaman bunun samimiyetini hissetmiyorsunuz. Sonuçta oğlunu sevdiği için sizi seviyor, daha doğrusu katlanmak zorunda kalıyor. Bu vardiya durumlarında eşiniz aşağıda kahvaltı yapması durumunda kaynananız sürekli bu hafta oğluşumla kahvaltı yapacağız onun sevdiği kahvaltılıklardan alacağım vs diye size göndermeler yapıyor. Ama eşiniz asla bu göndermeleri kabul etmiyor. Ona göre annesinin tarzı bu. Ve sizi çok sevdiğini düşünüyor.
Bir yere gitseniz bir akşamlığına, geldiğinizde sizi kapıda karşılıyor çok özledim diyerek. Bu gitmelerde yatılı gitmeler değil yanlış anlaşılmasın. Kapıda beklemese bile eşiniz uğramak istiyor çünkü annesi ya tüpü açık bırakır kontrol etmesi gerekir ya söyleyecek şeyleri vardır annesine uğramadan ona yalnızlığını hissetirmek istemediği için hadi anneme uğrayalım der. Bir beş dk lık da olsa. Ama bu beş dklık bile gitmeler size batar. Çünkü siz ordayken eşinizle ne konuşsanız ay noldu ne ne ne diye sorar meraklıdır. Kendisi de bunu kabul eder zaten. Sevmek zorunda değilsiniz bir insanı evet ama katlanmak zorunda mısınızdır? Çok kötü şöyle kötü böyle kötü bi insan diyemeyiz ama onun o merakı oğlunu siz yanınızdayken yalayıp öpmesi herşeye karışması. Bunlar önüne nasıl geçilebilinir?
Bir yandan da kendisine acıyorsunuz. Yalnız. Hiç kimsesi yok. Telefonu yok onun bi tvsi var. Akrabası gelmez, komşuluk ilişkileri yok, eşinden çok çekmiş zamanında. Vicdanınız sızlıyor bir noktada. N’apardınız?
Üçüncü kişi olarak yazdım. Kendinizi benim yerime koymanızı istedim sizden. Bunlar aşılabilecek şeylermidir? Eşimi görümcemi çok seviyorum, hep arkamdalar hep arkamda durdular. Ama eşimin annesi neticede onu koruduğu zamanlar çok oluyor. Haklıda çünkü ben artık annesinin en ufak şeyini bile kafama takıp eşimle tartışır oldum. Orda kahvaltı yapmasını istemiyorum. Ama o beni anlamıyor. Kadın seviniyor ne olacak sana iş çıkmıyor neden böyle düşünüyorsun diyor. Kıskançlık yaptığımı söylüyor. Sizce ben kıskançlık mı yapıyorum? Nasıl düzeltebilirim kendimi.. Kendimi suçluyorum çünkü bazen saçma şeyleri de sorun ediyorum. Yorumlarınızı bekliyorum..

Yanlış anlamayın kötü niyetle yazmiyorum

Ben sizin yardım alıp tedavi olmanizi oneririm

Güncellemeyi okudum
Bir anne çocuğu evlendi diye aç mı tok mu soramazmış.. hmm..
Benim annem kadın olmama rağmen arayıp aç mısın yemeğiniz var mı getireyim der. Kv de aynı şekilde eşime sorar aç mısın gel yemek yaptım al der.
Hiç beni küçük gördüklerini düşünmemiştim aksine evlatlarına değer veren anne gibi gördüm hep.
Kapıda çamurlu ayakkabı görse benim annem de alır yıkar kv de aynı şekilde.
Siz evlendiniz diye kendi malınız sanamazsınız kimseyi.
Açıklamanız bile şok etkisi yaratıyor zaten.
Evlendi diye aç mı tok mu soramazmıs anne 😅 vay be

Güncellemeyi okudum
Benim annem kadın olmama rağmen arayıp aç mısın yemeğiniz var mı getireyim der. Kv de aynı şekilde eşime sorar aç mısın gel yemek yaptım al der.
Hiç beni küçük gördüklerini düşünmemiştim aksine evlatlarına değer veren anne gibi gördüm hep.
Bende bu yoruma katılıyorum.. yaşadığınız şeyler sizde negatif bir enerji oluşturmuş olabilir ama düzeltmek de sizin elinizde ..siz mesafenizi koruyun eşinizden sınırları korusun ve annesi ile ilgilensin..sizde size sağladığı konforun keyfini çıkarın...

İki oğlum var, zor doğurdum, zor büyütüyorum. Eşimle yaptığımız fedakarlığın haddi hesabı yok. Kendimden geçtim, eşimden geçtim, hayatımdan geçtim onlar için. Sizin gibi elin şımarık kadını gelse, ay şöyle kıskanıyorum ay böyle kıskanıyorum dese saçını elime dolardım herhalde.

Hanımefendi ileride bir gün siz o adamın eşi olmayabilirsiniz ama annesi sonsuza kadar annesi kalacak ve bunu asla değiştiremezsiniz. Kendinize gelin. Kendinizi kıyasladığınız kişi sizin kulvarınızda değil. Eşiniz sizi ihmal etmiyor, sizin olmadığınız zamanları annesi ile geçiriyor. Tabii ki geçirebilir. Bir insanın boş zamanını nasıl harcadığına ne hakla karışabilirsiniz? Eşinizin sahibi misiniz de oraya gitmesin, onu yapmasın bunu yapmasın diyebiliyorsunuz? Kendinize gelin lütfen. Öncesinde ne yaşamış olursanız olsun böyle düşünmeye hakkınız yok. Her gelin kayınvalide ile sorun yaşıyor, insanız neticede. Hepimizin sorunu/sıkıntısı var. Ama bu demek değildir ki karşıdakine böyle davranabiliriz, böyle isteklerde bulunabilir.

Evlerden Irak. 🙏

Eskiden olmuş bitmiş, kadının şu an bir zararı yok Eşiniz ,gorumceniz arkanızda.Ne var yani gidip annesinde yese, kapıdan uğrayıp 5 dk hatrini sorsa...
Bu kadar kötü kalpli olmayın,nasıl yaşıyorsunuz böyle ruhsuz bir şekilde???
Herkes az çok kv terörü yaşamıştır ama yaş ilerleyip her iki tarafta olgunlaşıp durulduysa ,hatalar kabul edilip, sünger cekildiyse uzatmanın,kalp kırmanın saçma sapan şeylere takılıp mutsuz olmanın manası yok......

Güncellemeyi okudum
Ben de buna katılıyorum ve arttırıyorum
Keşke her anne yapsa gelinler çamurlu ayakkabı yikamasa, yemek yapmasa 😅
Ne güzel bir dünya.
Bence de tedavi görmelisiniz gercekten bu takintilara çok iyi geliyor

Güncellemeyi okudum
Evlenince açlık tokluk "kontrolü" eşe geçiyor, öğrenememene kırıldım

bir çok yorum o kadar haklı ki. Ama ben kendimi net anlatamadım sanırım. Aslında diğer sorunlarımı katmadan direk şuan hissettiklerimi yazmak ve objektif yorumlar okumak istediğim için böyle yapmıştım. Öyle de oldu. Teşekkür ederim yorumlarınız için. Ama ben vicdansız bir insan değilim, bu yazılanları çevremdeki insanlara okutsam şok olurlardı. Beni tanıyan bilir. Ben kayınvalideme karşı böyleyim sadece. Kendimle barışığım, utanmadan yazmışsın diyorsunuz ya. Öyle doğru. Neler hissettiğimi ben biliyorum. Ben ona anne gözüyle bakamıyorum, çünkü o eski mevzulardan gerçekten çok etkilendim. Tamam bitti herşey normale döndük evet ama işte böyle küçük şeyler bile batıyor bana. Beraber kahvaltı etmelerinin bana ne gibi zararı olabilir kendime geleyim istiyorum. Böyle kötü niyetli düşünmek istemiyorum. Korkularım var sadece, yine aynı sorunları yaşamaktan korkuyorum. Eşim evlenmemiş gibi onun açlığını tokluğunu kontrol etmesi, bizi sürekli olarak kontrol etmesi ben bunları kaldıramıyorum. Tamam belki bunlar da kötü niyetli şeyler değil yaşlı kadın. Gidip gelelim ses olsun ona da evet. Ama ben kimsenin yalnızlığını gidermek için evlenmedim ki. Evlenen insan evini ayırır. Kaynanam bunu anlayamıyor. Farkında değil. Hala kapıda eşimin çamurlu ayakkabısını görse alır sormadan yıkar. Yani eşin düşünemiyor ben düşünüyorum edası veriyor. Bakın burdan anlatınca evet abartı bu mesele bile sizin için. Ama hissettirilenler bunlar. Yaşadığım şeyler duyduğum şeyler için bunları diyorum. Gözünüzde mazlum sessiz sedasız etliye sütlüyw karısmayan bi kadın canlandı sanırım. Tam tersini düşünün, komşuları ile görüşmemesinin kendisi ile alakalı olduğunu düşünün. Çünkü gerçekten zor bir insan, ne düşünse pat söyler. Ben katlanmak zorundayım. Evimizi taşıyamıyoruz, eşim annesi ona muhtaç olduğu için bırakmaz. Ben eşimi seviyorum onu bırakamam. Sadece bu hayata zamanla adapte olurum diye umut ediyorum, yabancı olduğum duygular çünkü

Yine hak veremedim size. Altlı üstlü oturmanın bir bedeli olacak elbet. Ne sandınız siz? Kapıları kapatırım ayda yılda bir görürüm mü? Kayınvalidenizin yalnızlığını siz gidermeye mecbur değilsiniz elbette ama eşinize karışamazsınız. Siz haddinizi aşıyorsunuz. Anne oğul ilişkine müdahale ediyorsunuz. O eleştirdiğiniz kayınvalidenizin bir farkınız kalmıyor bu durumda. Eşinizin annesine düşkün olduğunu da evlenmeden biliyorsunuzdur muhtemelen. İnsanlar evlendiler diye ailelerini silemezler evlilik böyle bir şey değil. Anne oğlunun açlığını tokluğunu medeni hali ne olursa olsun düşünebilir. Bunda garip bir şey yok. Yeni evliyiz yazmışsınız ona istinaden söylüyorum ne çabuk bıktınız. Böyle ömür geçmez yalnız. Gerekirse profesyonel birinden destek alın ama bu kayınvalide takıntınızı çözmelisiniz düzgün bir evlilik hayatı istiyorsanız. Evet katlanmak zorundasınız bilerek, kabul ederek, göze alarak evlendiniz çünkü.

Bence kaynananın kıymetini bil ne güzel işte ilgileniyor oğluyla çocuğun olsa ona da bakar rahatça çalışırsın senin istemediğin bu desteği isteyen o kadar çok kadın var ki.. yaşlıya da hürmet edilir ayrıca bizler de yaşlanıcağız evlatlarımız gelip ilgilenecekler yazık kadına kocan annesinden gelip senle kavga mı ediyor sanki adam evlatlık görevini yapıyormuş.

Ayrıca ikiniz de evde olduğunz günler beraber kahvaltı edip yalnız zaman geçirebilirsiniz kv de buna karışmaz bence karışırsada güzel bi dille anlatırsın eşinin yanında

Benim de oğlum var, neler çekiyoruz onu yetiştirirken, fedakarlıklar, uykusuz geceler, hayatı tamamen ona göre yaşamalar… Sevgimi hep gösteririm ona, hep öper koklarım. Büyüyünce de sevgimi sakınmam, evladım değil mi? Ben yetiştirmişim kime ne? İnsanların birbirine sevgi göstermesine neden bu kadar sinir oluyorsunuz, annesi yahu!
Yani geçmişte ne yaşanmış olursa olsun size yapılmış bir saygısızlık yok yazdıklarınızda. Kusura bakmayın ama çekilecek gibi değilsiniz.

Geçen konusunda da içime oturmuştu açıkçası kadının okuması yazması yok. İnterneti, komşusu, arkadaşı yok bir televizyonu var o da bozulmuş oğlu evdeyken çıkıp tv baktı diye ortalığı yıkmıştı konu sahibi..
Çünkü evde dört duvar arasında oturmalıydı sessiz sedasız hapis gibi.. Oğlu da evdeyken üstelik..
Koca kişinin isyan bayrağı çekmesi çok yakın bu gidişle.

kaynananız yalnız alt katınızda yaşıyor, 60lı yaşlarda ve okuma yazması yok. Eşiniz onun tek oğlu. Annesi ile sorunlar yaşadığınızda hep sizi savundu ama bir yönden de asla annesine yalnız olduğunu hissettirmedi. Vardiyalı calısıyor sabah eve geldiğinde siz işte olduğunuz için annesinde yiyip eve öyle çıkıyor uyumaya. Diğer vardiyasında da aynı şekilde uyanıyo siz işte olduğunuz için annesine gidiyor yemeğe. Sadece gündüz vardiyasında berabersiniz akşam yemeğinde. Kadının sizle yaşadığı sorunlardan sonra pek takılmıyor ve hiç bir şey olmamış gibi davranıyor. Onu yok sayamıyorsunuz çünkü her bakımdan market faturalar vs olsun eşinize muhtaç birisi. Eşiniz sizi asla ona karşı ezdirmedi. Bu durumda yine de siz yokken eşinizin orda kahvaltı yapmasını anlayışla karşılayabilir miydiniz? Yani bu durum eşinizin evliliğe alışmamış annesine bağlı olduğunu mu gösterir? Annesi dışında hiç bir sorununuz yok. Her kavganızın uç noktası kaynananız oluyor bir şekilde. Hiç bir şey yapmasa bile. Kadın size karşı oy kuzum oy yavrum diyor ama hiç bir zaman bunun samimiyetini hissetmiyorsunuz. Sonuçta oğlunu sevdiği için sizi seviyor, daha doğrusu katlanmak zorunda kalıyor. Bu vardiya durumlarında eşiniz aşağıda kahvaltı yapması durumunda kaynananız sürekli bu hafta oğluşumla kahvaltı yapacağız onun sevdiği kahvaltılıklardan alacağım vs diye size göndermeler yapıyor. Ama eşiniz asla bu göndermeleri kabul etmiyor. Ona göre annesinin tarzı bu. Ve sizi çok sevdiğini düşünüyor.
Bir yere gitseniz bir akşamlığına, geldiğinizde sizi kapıda karşılıyor çok özledim diyerek. Bu gitmelerde yatılı gitmeler değil yanlış anlaşılmasın. Kapıda beklemese bile eşiniz uğramak istiyor çünkü annesi ya tüpü açık bırakır kontrol etmesi gerekir ya söyleyecek şeyleri vardır annesine uğramadan ona yalnızlığını hissetirmek istemediği için hadi anneme uğrayalım der. Bir beş dk lık da olsa. Ama bu beş dklık bile gitmeler size batar. Çünkü siz ordayken eşinizle ne konuşsanız ay noldu ne ne ne diye sorar meraklıdır. Kendisi de bunu kabul eder zaten. Sevmek zorunda değilsiniz bir insanı evet ama katlanmak zorunda mısınızdır? Çok kötü şöyle kötü böyle kötü bi insan diyemeyiz ama onun o merakı oğlunu siz yanınızdayken yalayıp öpmesi herşeye karışması. Bunlar önüne nasıl geçilebilinir?
Bir yandan da kendisine acıyorsunuz. Yalnız. Hiç kimsesi yok. Telefonu yok onun bi tvsi var. Akrabası gelmez, komşuluk ilişkileri yok, eşinden çok çekmiş zamanında. Vicdanınız sızlıyor bir noktada. N’apardınız?
Üçüncü kişi olarak yazdım. Kendinizi benim yerime koymanızı istedim sizden. Bunlar aşılabilecek şeylermidir? Eşimi görümcemi çok seviyorum, hep arkamdalar hep arkamda durdular. Ama eşimin annesi neticede onu koruduğu zamanlar çok oluyor. Haklıda çünkü ben artık annesinin en ufak şeyini bile kafama takıp eşimle tartışır oldum. Orda kahvaltı yapmasını istemiyorum. Ama o beni anlamıyor. Kadın seviniyor ne olacak sana iş çıkmıyor neden böyle düşünüyorsun diyor. Kıskançlık yaptığımı söylüyor. Sizce ben kıskançlık mı yapıyorum? Nasıl düzeltebilirim kendimi.. Kendimi suçluyorum çünkü bazen saçma şeyleri de sorun ediyorum. Yorumlarınızı bekliyorum..
Ya ne kadar iyi bir eşe sahip olduğunuzu düşünerek mutlu olmanız gereken yerde kendinize ne güzel dertler bulmuşsunuz. Kayınvalideniz sonuçta onu doğurdu büyüttü. Siz evde yokken beraber yenilen kahvaltı nasıl sorun olmuş sizin için ama … kendimi eşinizin yerine koydum be eşim bana bunları yapsaydı ona olan sevgim azalırdı. Şimdi kayınvalide vurdumduymaz olsa bir kahvaltıyı bile esirgese daha mı iyi olurdu ?

sizin yerinize koydum kendimi ve şu şekilde düşündüm

yanlış düşünüyorsunuz. kafanızda kuruyor ve kötü düşünceler besliyorsunuz . peki siz eşinizin yerine koydunuz mu kendinizi. siz anneniz yanlız olsa sürekli sormaz kapısını çalmaz kahvaltı yapmazmisiniz . bu düşüncelerinizden kurtulmayı deneyin. çünkü bu sizi böyle giderse çok daha mutsuz eder.

Ya ne kadar iyi bir eşe sahip olduğunuzu düşünerek mutlu olmanız gereken yerde kendinize ne güzel dertler bulmuşsunuz. Kayınvalideniz sonuçta onu doğurdu büyüttü. Siz evde yokken beraber yenilen kahvaltı nasıl sorun olmuş sizin için ama … kendimi eşinizin yerine koydum be eşim bana bunları yapsaydı ona olan sevgim azalırdı. Şimdi kayınvalide vurdumduymaz olsa bir kahvaltıyı bile esirgese daha mı iyi olurdu ?
Yok o aksine dört gözle bekliyor oğlunun vardiyası uysunda onda kahvaltı yapsın. Dört gözle bekliyor ona uğrayalım bir hal hatr soralım. Ben yaşadığım problemlerden sonra böyle oldum. Kadına karşı sevgi kalmadı içimde. Herşeyi batıyor bana. Haklısınız herke haklı buradaki asla haksız bulmuyorum. Bu düşüncelerimden nasıl kurtulabilirim onun çözümüjü istiyorum eşimi üzmek istemiyorum gerçekten çok iyi niyetli

Yok o aksine dört gözle bekliyor oğlunun vardiyası uysunda onda kahvaltı yapsın. Dört gözle bekliyor ona uğrayalım bir hal hatr soralım. Ben yaşadığım problemlerden sonra böyle oldum. Kadına karşı sevgi kalmadı içimde. Herşeyi batıyor bana. Haklısınız herke haklı buradaki asla haksız bulmuyorum. Bu düşüncelerimden nasıl kurtulabilirim onun çözümüjü istiyorum eşimi üzmek istemiyorum gerçekten çok iyi niyetli
Eğer inançlı biriyseniz ahireti ve işin sevap boyutunu düşünün. Şeytana uymayın :) benim eşim de sizinki gibi bakın şimdi ayrıyız depremden dolayı. O kadar özlüyorum ki. O yüzden Allah dert vermesin

Resmen kendinize dert arıyorsunuz. Derdiniz yok bunlarla avunur gibisiniz.
Sizin sık sık görüşmek istememenizi anlıyorum ama oğlu birkac dakika ugramis size bunun zararı ne? Kadın yiyecek değil kocanızi. Bunlarla vaktinizi öldürmeyin. Çamurlu ayakkabıyi yıkamış, bulunmaz nimet😅 ne guzel işte size bir faydasi var. Onun her yaptığını karşı atak olarak algılamayın annesi o😬

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X