Bir evlilik meselesi...

Ojeli-Ejderya

.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2010
258
289
Merhabalar. Bu aralar çok canımı sıkıyorum dertleşmek fikir almak istiyorum. Biraz uzun olacak lütfen okuyun, konuya dalıyorum... 28 yaşındayım bi ilişkim var 2 ay sonra 7 senemiz bitecek. Sevgilimi çok seviyorum ve bunca sene beni üzecek kıracak tek bi davranışı olmadı (maşallah diyin:) ) hep ciddiydik 1.senemizde evlilik teklif etmişti. Ancak okuyorduk. Okul bitti. Küçük şehirdeyiz Özel sektörde iş aradı bulamadı. Markete vs girmek istemiyorum istemeye geldiğimizde matkette çalışıyorum demek istemiyorum diyordu sürekli. Güzel bi iş bulmak istiyordu. Sonrasında kpss süreci vs oldu atanamadı. Bende atanamadım 1,5 sene bi eğitim kurumunda çalıştım sonra çıktım. Geçen atamalarda sevgilim 0,01 puanla kaçırdı. Ağladık oturup. Çünkü senelerdir çabalıyor görüyorum elinden geleni yapıyor. Bir türlü olmuyor :KK43: işi olmadanda nişan isteme yapamıyoruz. Ailem işi olsun askerliği olsun öyle karşımıza gelsin kafasında oldukları için babam vs bilmiyor. Annemse ilişkimizin en başından beri biliyor.

DEdiğim gibi küçük şehirdeyiz. Buralarda görücü usulü çok yaygın. Tanıdık eş dost komşu vs görücü gelmek istiyor. Tabiki kibar bi dille reddediyorum. Ama bu süreçte çok yıprandım. Kimseyi istemediğim için ve yaşım 28e geldiği için insanlar saçma imalarda bulunuyor bu çok canımı sıkıyor. Kibar bi dille reddettiğimiz insanlar sonrasında başkalarına "28 yaşında zaten birde kimseyi istemiyor beğenmiyor kendini ne zannediyor burnu havada bu yaştan sonra onu bizden başka kim isterki" böyle laflar ediyorlar. Kimseyi ilgilendirmez belki hiç evlenmeyeceğim bu kimi ilgilendirirki. Sevgilim var görüştüğüm var diyemiyorum insanlar hadi ne zaman evlenceksin vs diye sıkkştırılmak istemiyorum çünkü. Ki sevgilimin işi olmadığı için o konuda da ekstra baskı yiyeceğimi biliyorum. Sevgilim olduğunu bilen kişilerden fazlasıyla baskı yiyorum çünkü. Sürekli sevgilin iş bulamadı mı daha ne kadar bekleyeceksin yaşın 28 oldu vs vs.. bu resmen psikolojik şiddet.

Herneyse. Yakın zamanda kardeş gibi olduğum birlikte büyüdüğüm kuzenim görüştüğü tanıştığı insanla 2 ay içinde nişanlandı. Kendisi benden 4 yaş küçük. Bi kaç ay sonrada düğünleri olacak. Herşeyinden haberim olan kuzrnim benimle arasına mesafe koydu. Nişanıyla düğünüyle olan detayları benimle paylaşmıyor sorduğumda ağzından kerpetenle laf alıyorum. Kardeşim gibi gördüğümden mutluluğunu herşeyden çok istediğimden herşeyinde destek olmak yanında olmak istiyordum. Bu süreçte benden anlamsız şekilde uzaklaştı. Nişanında amcam bana sürekli laf soktu. Evet amcam. Herhangi bir bayan kişisi değil. "Sende evlenemedin. Sıra sendeydi ama benim kız senden erken davrandı. Darısı sana artık 28 yaşındasın" vs. Bunları tatlı bi dille değil bildiğiniz eziklercesine söyledi. Ve herkesin içinde yaptı bunu.Yakın uzak akrabalar tanımadığım insanlarında fazlasıyla olduğu bir ortamda.

Yengem annemle çok samimiydi. Sürekli arardı. Hayırlı işleri olacağını söylediğinden beri hiç aramıyor. Annem arayıp soruyor aranmak istiyorlardır destek olayım diye yanlarında olmak için. İki laf edip kapatıyor bahanelerle. Eskiden 1 saatten az konuşmazlardı. İşi vardır diyeceksiniz hayır evde oturduğu zamanlar arıyor annem. Herhangi bir işi yok yani. Artık ciddi ciddi bişdy mi yaptık diye düşünüyoruz yok. En çok biz havalara uçtuk ki dediğim gibi çok içli dışlıydık.

Bu durumu paylaşıp tarafsız yorum yapın dediğim kişiler hep bana şu yorumda bulundu. Büyük ihtimalle senin onu kıskandığını düşünüyorlar. Ve nazar korkusuyla nazar edersin diye sizi uzak tutmaya çalışıyorlar.. iyide neyini kıskanayım. Benimde mutlu bir beraberliğim var. Evet bişeylere adım atamadık. Bu kuzenimi kardeşimi kıskanma ihtimalim olduğunu mu gösterir? Siz kız kardeşinizin mutluluğunu kıskanır mısınız?

Herşeyden öte amcamın herkesin içinde beni rencide etmeye çalışması ne peki? Bunu neden yaptı ne alaka anlam veremiyorum. Bi soğuk bir uzak tavırlar? Kendimde arıyorum bi hareketimi bi sözümü mü yanlış anladılar? Yada daha fazla mı ilgi bekliyorlar anlamadım. Amcamın tavrından sonra ona mesafe koydum artık. Ancak kuzrnim benim kardeşim. Herşeye rağmen yanında olmaya çalışıyorum. Kendi hallerine bırak diyenler var. Sizce ne yapmalıyım?

Edit; sevgilim 3 4 farklı işe girdi çıktı ancak kısa süreli. Şuan çalışmıyor. Askerliğinide yaptı. Tek problemimiz güzel bir iş bulabikmesi. Onun içinde fazlasıyla çabalıyor. Gözümle görüyorum. Lütfen linç etmeyin :KK43:

Yorumların geneli empatiden yoksun malesef. Veya okuduklarını anlayamayanlar olduğunu düşünüyorum. Sevgilim el el üstünde oturmuyor. Sınavlara çalışıyor, borsa ile uğraşıp bişeyler kazanıyor aylık zaten asgari ücrete yakın. Ailesinden harçlık almıyor merak etmeyin zaten annesinin dul maaşı harici bir gelirleri yok. Nerdeyse 30 yaşına gelmiş vs diyenlere söylüyorum adam zaten üniden 24 yaşında mezun oldu. Şuanda 28 yaşında. Bu 4 senede de kpss kaymakamlık gümrük muhafaza memurluğu vs bütün sınavlara mülakatlara girdi çıktı. Bu arada 3 4 iş denedi ama deneyimlediği işlerde kalıcı olamayacağını anladığı için aile kurmaya yeterli değil diyerek ya devlet ya kendi işim dedi. Sonuç olarak şuan atama sonuçlarını bekliyoruz. Olmazsa yaz sonu ticarete yönelecek kendi işini kuracak. Markette çalışmak istemiyor lafıma takılanlar büyük ihtimalle bu tarz yerlerde çalışanlar sanırım. Saygım sonsuz. Ki sevgilimde bende kısa sürede olsa deneyimledik. Bizim karşımıxa iyi insanlat çıkmadığından belkide krndi kişisel kararı. Buna saygı duyulmayıp nasıl linçleniyor. Başkasıda devlette memurluğu beğenmeyrbilir. Ticafetten 4 5 katjnı kazanıyorum diyebilir. Ben buna saygı duyarım. Ağır eleştiri yapanları kendileriyle başbaşa bırakıyorum zira yaşamadığınız durumlar yaşamadığınız çaresizlikler için bu kadar ağır eleştiriler yaparken inşallah benimde başıma böyle benzer çaresizliklrr gelmez diye dua etmenizi öneririm.

Son düzenleme:
Kuzeninizle ilgili konuya bir şey diyemem. Ama sevdiğiniz adam bu yaşına kadar bir işin ucundan tutamadıysa bir cacık olmaz kendisinden.
Memurluk için uğraşıyor dhaa iyi bir hayatımız olsun diye. Bir ara babasını kaybettik. O sene kpss adına emekleri ziyan oldu zaten.

Zamanında eline geçen ufak bir miktarı doğru hamleler yaparak 10 katına çıkardı :) şuan Güzel bir yatırımı var. Bu tutarla nişan düğün eşya vs kolay yapılır ancak iş başka mesele. Dediğim gibi aile yapımız biraz askerlik iş mutlaka olmalı düzeninde olduğu için hiçbir adım atamadık.

Kuzenim ve ailesinin tutumu hakkında da yorum istiyorum lütfen

Sevgilim olduğunu bilen kişilerden fazlasıyla baskı yiyorum çünkü. Sürekli sevgilin iş bulamadı mı daha ne kadar bekleyeceksin yaşın 28 oldu vs vs.. bu resmen psikolojik şiddet.

Bu psikolojik şiddet değil, artık gözünü aç uyarısı.

Markette çalışmak istemezken ne yapıyor mesela? Ya da siz napıyorsunuz öyle el el üstünde oturup hayatlarınızın yoluna girmesini mi bekliyorsunuz?
Kpssye girdi. Puanıda fena değil. İş alımlarını takip ediyor. Bende aynı şekilde. El el üstünde oturmuyoruz elimizden geleni yapıyoruz ama nasip mi kader mi bilmiyorum. 0.01 puan şaka gibi çünkü.

Memurluk için uğraşıyor dhaa iyi bir hayatımız olsun diye. Bir ara babasını kaybettik. O sene kpss adına emekleri ziyan oldu zaten.

Zamanında eline geçen ufak bir miktarı doğru hamleler yaparak 10 katına çıkardı :) şuan Güzel bir yatırımı var. Bu tutarla nişan düğün eşya vs kolay yapılır ancak iş başka mesele. Dediğim gibi aile yapımız biraz askerlik iş mutlaka olmalı düzeninde olduğu için hiçbir adım atamadık.

Kuzenim ve ailesinin tutumu hakkında da yorum istiyorum lütfen
Memurluk için uğraşırken geçici işlerde çalışabilir. Kocaman adam,önemli olan para değil ama, isterse 1000 katına çıkarsın. Belli ki çalışarak yapmamış,ya borsa ya bitcoin ya da başka bu tarz yollara takılıyor. Çalışmıyor. Erkek adam her işi yapabilir,bulaşıkçılık da yapar,pazarda limon da satar. El el üstünde memurluk beklenmez. Yanlış bir mantığınız var.

Kuzeniniz belli ki normal insan değil,değmez yani düşünmeye.

Aynen nazar diye düşünüyor olabilirler ama zaten 28 yaş evlilik için çok da geç kalınmış bir yaş değil. Çevreniz saçma bence her şeyden önce.
Sevgiliniz şu an ne yapıyor? Gecici olarak başka işlere girmedi mi

çevrem zaten saçma. Küçük şehirlerde böyle genelde. 30a yaklaşınca evde kaldı lafı yapıştırılıyor.

Oda geçici 3 4 işe girdi çıktı. Şuan alımları takip ediyoruz. Pzt merkezi atama açıklanacak onu bekliyoruz bu defa olur inşallah

Adam kıçını kaldırıp askere bile gitmedi mi? Bunca seneye ikin üniversiteyi okur meslek iş güç sahibi olurdu. Adam tembel. İş bilmez birisi.
Bahsetmemişim. Konuyu düzenleyip yazayım en iyisi. 3 4 iş değiştirdi kısa sürelerde. 2020 kpss hazırlanırken sınava yakın babasını kaybetti. O sınavda hiç bişey yapamadı 2 senelik emek boşa gitti.

Askerliğinide yaptı kısa dönemdi zaten.

Nicine zaafim var yazam dur😘 evet dedigin gibi nazar ve kiskanclik olacagindan cahilde düşünceler bu dogru tespit
2 nisan yapin isi olsun olmasin adi olsun en azindan.
herkes memur olacak diye birsey yok evet zamani var istiyorsa biraz daha şansını dener o sırada sizin teklifiniz
Aileler tanissin olmalı adini koyalim belki adam hic atanamicak suan ozelde ne yapıyor bilemem ama Adini koyun derim

Gözümü nasıl açayımki. İş bulamıyor diye sevdiğim adamdan mı vazgeçeyim. Siz benim yerimde olsanız böyle mi yapardınız

Ben 26 yaşındayım, aramızda çokta bir yaş farkı yok. Ben 21 yaşımdan beri çalışıyorum. E ticaret, içerik hazırlama, dernekler kendi mesleğimle alakasız çok işe girdim. İş öğrendim. Sonra öğretmenliğe başladım ikinci üniversite diye öğretmenlik yaptım.

Seninki iş bulamıyor değil, adam gibi çalışmak istemiyor. İstese çalışırdı. En azından yüzük takardı seni ailene ve çevrene böyle sorunlu uzatmalı ilişkisi var imajı çizdirmezdi. Eşek kadar olmuş hala belirgin bir düzenli maaşı yok. Satış elamanı olmak kötü bir şey mi? Böyle aptal bir bakış açısı anca çalışmak istemeyen birine bahane olur.

Herhangi maaşli bi ise girip "efendim su an icin x yerde calisiyorum sözlendikten sonra da askere gidip gelip yolumuza bakicaz Allah'in izniyle" diyebilirdi
Soranlara da sozlendim simdilik surada calisiyor / askerde su an gelsin nisan dusunuyoruz vs vs diyebilirdin
Ayrica elalem konusur durur
Evlenmekle bitmiyor meseleler
Her zaman konusacaklar
Elalem icin mi yasayacagiz
Sevgilin okudu etti anliyorum ama herkes memurluk olmadan calismam deseydi su an herkes issizdi..
bi ise girmeden nasil idare ediyor hele ki su devirde?
Kuzenine gelince de ben olsam acikca soylerdim evlilige adim atarken aramiza da kopru atmayi tercih ettin sanirim, amcam da o gun bana laf soktu herkesin icinde. Ailecek bilendiniz ama neye oldugunu anlamadik, bende seni kardesim bilirdim. Neyse simdiden mutluluklar dilerim kimsenin mutlulugunda gozumuz yok sükür gibisine sitem eder bende mesafe koyardim
Boyle can cigerken birden mesafe koyan insanlara kılim cunku

Memurluk için uğraşırken geçici işlerde çalışabilir. Kocaman adam,önemli olan para değil ama, isterse 1000 katına çıkarsın. Belli ki çalışarak yapmamış,ya borsa ya bitcoin ya da başka bu tarz yollara takılıyor. Çalışmıyor. Erkek adam her işi yapabilir,bulaşıkçılık da yapar,pazarda limon da satar. El el üstünde memurluk beklenmez. Yanlış bir mantığınız var.

Kuzeniniz belli ki normal insan değil,değmez yani düşünmeye.

GEçici 3 4 iş değişti. Şuan çalışmıyor
Borsa ile uğraşıyor evet
Her işi elbette yapar 3 4 iş yaptı dediğim zaten kasiyerlik, çağrı merkezi vs. Ama kısa süreli çalışıp çıktı. Asıl olay kuzenimle olan meseleydi ama herkes sevgilimle olan kısma takılmış :KK43:

GEçici 3 4 iş değişti. Şuan çalışmıyor
Borsa ile uğraşıyor evet
Her işi elbette yapar 3 4 iş yaptı dediğim zaten kasiyerlik, çağrı merkezi vs. Ama kısa süreli çalışıp çıktı. Asıl olay kuzenimle olan meseleydi ama herkes sevgilimle olan kısma takılmış :KK43:
Sence hayatinin merkezi sevgilinle gelecek plani mi kuzenin mi?
Kuzenin evlenir kapatir kapisini oturur
Senin bence sevgilini dürtme zamanin gelmis
Bak 3 4 is degistirmis is begenmiyor
Yarin birgun memur olsa yine is yerini begenmese ordan da mi cikacak? Sen esas sorunu goremiyorsun bence

Ben 26 yaşındayım, aramızda çokta bir yaş farkı yok. Ben 21 yaşımdan beri çalışıyorum. E ticaret, içerik hazırlama, dernekler kendi mesleğimle alakasız çok işe girdim. İş öğrendim. Sonra öğretmenliğe başladım ikinci üniversite diye öğretmenlik yaptım.

Seninki iş bulamıyor değil, adam gibi çalışmak istemiyor. İstese çalışırdı. En azından yüzük takardı seni ailene ve çevrene böyle sorunlu uzatmalı ilişkisi var imajı çizdirmezdi. Eşek kadar olmuş hala belirgin bir düzenli maaşı yok. Satış elamanı olmak kötü bir şey mi? Böyle aptal bir bakış açısı anca çalışmak istemeyen birine bahane olur.

KÜçük şehirdeyiz ha diyince iş bulunmuyor. Tek caddesi olan, gelişmemiş bir şehirdeyiz. Etrafjmızda kimse bulamıyor bu sevgilime has bir durum değil. Daha önce firdiği işlerde hep problemli yerlerdi. 3 ay çalışıp maaşını zar zor alarak çıktı bir iştwn mesela. Hiç bir işi rast gitmiyor

Linç edilecek birileri varsa o da çevrenizdir.
Siz kafaya takmayın, gayret olduktan sonra iş bulunur.
Bu zamanları boş geçirmemek önemli olan.
Noksan olduğu noktaları bulup o konularda eğitim alabilir, cv de daha dolu gözükecek şeylere odaklanabilir.
Özel sektör öcü değil, kpss olmadı diye hayata küsmeyin yeter ki gelişime açık olun.

Ben de yıllarca KPSS kovalayan biri olarak anlıyorum bakış açısını ama evlilik ve sizi istiyorsa geçici de olsa sırf millet sussun diye ve sizi versinler diye girsin bir yere. Parası da var madem, bedelli yapıp gelsin ve hemen evlilik hazırlıkları yapın. Küçük puanlarla kaçırdığına göre sağlam çalışmış, temeli var yani. Seneye yine dener. Kuzene gelince de, kıskanıyorsunuz, gözünüz kalacak diye düşünüyorlar demek ki. Kendileri bilir, ne düşünürlerse düşünsünler boşverin. Hele amcanız... Ona diyecek bir şey yok. Görüşmeyin. İnş atama sonucu iyi gelir, mutlu olursunuz hep 💕

X