Bir üst komşu vakası da benden... Polis çağırmalı mıyım artık?

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.179
25.539
Selamlar, öncelikle şunu belirteyim ki bu bir ikinci üyeliktir, yönetimin haberi var, sadece deşifre olmak istemediğim için konuyu açmak için ikinci bir üyeliği tercih ettim.

Benimki de ne yazık ki üst komşu vakası... Üst komşu ile ilgili açılan konulardan belki gına geldi ama buraya yazıp sizden fikir almak istiyorum. 3 katlı bir binada ailemle yaşıyorum, kirada oturuyoruz ve muzdarip olduğum kişi hemen bizim dairenin üstünde, 1+1'lik dairede oturan alkolik komşumuz. Kendisi bizim ev sahibimizin kardeşi oluyor... Kanunen ev sahibi kişi bu adam değil. 45-55 yaşları arasında yalnız yaşayan bir adam, 4 yıldır bu evde oturuyoruz yani kendisiyle aslında 4 yıldır komşuyuz, 3 yıldır hiçbir sorun yoktu ama son bir yıldır ondan çok rahatsızım. . Nedeni; geride bıraktığımız yaz boyunca geceleri sabahlara kadar ondan gelen televizyon gürültüsünün verdiği rahatsızlık. Kendisi alkolik, alkolik olması kimseyi ilgilendirmez başkalarını rahatsız etmediği sürece ama artık dayanamıyorum verdiği rahatsızlığa. Adamın oturduğu yer tam da bizim odamızın üstünde ve evin içinde ne olduğu bilinmez ama muhtemelen alkol aldıktan sonra tv başında sızıp kalıyor (ya da uyuyor işte adına ne derseniz) ve kendisi televizyon sesini çok çok fazla açtığının farkında değil. Yazın defalarca uyardık, aile büyüklerim uyardı, defalarca gecenin bir yarısı kapısını bile çalıp sesini kıstırdık çünkü buna mecbur kaldık; tamam dedi, mahçup oldu falan ama aynı şeyi yapmaya devam etti. Hiçbir zaman adama karşı kabalaşmadık. Ama koca yaz odamda uyuyamadım gürültüden ve sinirden, aynı şekilde kardeşim ve hemen yan odamızdaki dayım da rahatsız ama bu zamana kadar uyarmak dışında bişey yapmadı. Yaz bir şekilde geçti, artık kışın ortasındayız ve kapılar pencereler falan kapalı ama kendisi gürültü yapmaya devam ediyor. İnanın ki normal bir insan tv'nin sesini o derece açıp uyuyakalmaz. İki gecedir misafirleri geliyor sanırım, gecenin üçünde dördünde şarkılar söyleyip gürültü yapıyorlar. Yazın kaç kere polis çağırmak istedim ama anneannem buna sıcak bakmadı. Evin reisi olan anneannem "defalarca uyardık ama o bizim ev sahibimiz (kendisi ev sahibi değil aslında, ev sahibinin kardeşi ve bizi evden çıkarma yetkisi yok ama bizimkiler ona ev sahibi deyip duruyor), alkolik adam laftan anlamaz, ne yaptığını bilmiyor, polis çağırırsan biz bu evde duramayız" falan deyip duruyor. Bir defa daha uyarmak istemiyor zira kendisi sinirlerine hakim olamaz, bundan eminim. Polis çağırınca ifşa oluruz diye düşünüyor. Onun kendi odasından o gürültü duyulmuyor. Birkaç kez gürültü yüzünden kendi odamdan kaçıp onun odasına gittim uyumak için ama kendisi sağımdan soluma dönsem bile rahatsız olup uyanıyor. Ev güzel, herkesin ayrı odası var ama artık kendi odamda uyuyamıyorum resmen. Şimdi sizden, özellikle deneyimli olanlardan fikir almak istiyorum; adam uyarıdan, konuşmaktan falan anlamıyor. Evdeki kimse ev sahibinin kardeşi diye adamla kötü olmak istemiyor, dayım bile yalnızca bir kez uyardı, sonrasında yapacak bişey yok deyip geri çekildi. Kavga da etmek istemiyoruz ama bu sorun çözülmeli. Gündüz ses seda yok ama gece genellikle sesi aşırı açık bir tv gürültüsü var, iki gecedir de arkadaşlarıyla alem yapıyor sanırım, gecenin 3-4'ünde şarkılar falan... Bu eve 500 TL kira veriliyor aylık, yazık günah resmen. Sizce polis çağırmalı mıyım? Polis bu gibi durumlarda ne yapıyor, ihbar eden kişiyi ifşa ediyor mu? Aranızda komşu gürültüsü nedeniyle polis çağıran var mı? Ben evimde de uyuyamayacaksam nerede uyuyayım? Fikirlerinizi bekliyorum.
Not: Kulak tıkacı önerisine gerek yok zira kulak tıkaçları konusunda uzman oldum sayılır.

Son düzenleyen: Moderatör:
polis çağırırsanız o evde oturamazsınız. evden çıkma imkanınız yok mu? ev sahibiniz de olduğu için pek takmıyor demek ki. ev sahibiyle yakın olmak zaten başlı başına sorun.

Tasinmaktan baska care kalmiyor ozaman geriye..
Adamin kulaklari iyi duymuyor sanirim

Yorumlar için teşekkürler ama ben polis çağırma mevzusuna takılmış durumdayım. Daha önce komşusu için polis çağırmış olan var mı? Taşınmak ya da başa gelen çekilir tarzı yaklaşımlar şu an için çözüm değil, üzgünüm. Taşınılacak olsa çoktan taşınılırdı zaten. Komşusuyla gürültü sorunu yaşayan her insanın taşınmak gibi bir çözüm bulduğunu sanmıyorum.

Ayık olsa tamam da, alkolik adamla uğraşılmaz, der böğürtlen, ve insanlığın diğer yarısı.
Ayık iken muhattap olun ne yapacaksanız.
Elbette ayıkken muhatap olundu defalarca; kendisi mahçup oldu, bir daha olmayacağını falan söyledi ama içince tabi bizimle yaptığı bu konuşmayı unutuyor belli ki.

Yorumlar için teşekkürler ama ben polis çağırma mevzusuna takılmış durumdayım. Daha önce komşusu için polis çağırmış olan var mı? Taşınmak ya da başa gelen çekilir tarzı yaklaşımlar şu an için çözüm değil, üzgünüm. Taşınılacak olsa çoktan taşınılırdı zaten. Komşusuyla gürültü sorunu yaşayan her insanın taşınmak gibi bir çözüm bulduğunu sanmıyorum.

Tamam da ev adamin evi degilmi..simdi polis cagirir susturursun sonra kendini kapi önünde bulma ihtimalin de var ..
zor bir durum..

yani ev sahibini polise verip ,hem de alkolik ev sahibini o evde rahat ve huzurlu yaşayacağınızı düşünüp göze alıyorsanız verin tabi polise. beni polise vermişlerdi köpek havlamasından bişey olmadı bana. sonra taşındım gerçi.

polis çağırırsanız o evde oturamazsınız. evden çıkma imkanınız yok mu? ev sahibiniz de olduğu için pek takmıyor demek ki. ev sahibiyle yakın olmak zaten başlı başına sorun.
İşin detay kısmına girmek gerekirse biz taşındığımızda bu şahsiyet üstümüzde oturmuyordu. Biz taşındık, ortalama bir ay sonra bu adam üstümüzdeki evde yaşamaya başladı. Ev sahibi ile yakın olunacağı ve hatta kendisinin alkolik olduğu bilinseydi bu eve taşınılmazdı zaten. Kaldı ki 3 yıldır böyle bir sorun yoktu, bize zararı yok diyorduk, son bir yılda çıktı. 3 yıldır rahattık halbu ki.

Tamam da ev adamin evi degilmi..simdi polis cagirir susturursun sonra kendini kapi önünde bulma ihtimalin de var ..
zor bir durum..

yani ev sahibini polise verip ,hem de alkolik ev sahibini o evde rahat ve huzurlu yaşayacağınızı düşünüp göze alıyorsanız verin tabi polise. beni polise vermişlerdi köpek havlamasından bişey olmadı bana. sonra taşındım gerçi.
İfşa ediyor mu polis kimin şikayet ettiğini? Tamam biz defalarca uyardık ama çevrede başka evler de var, evler birbirine oldukça yakın. Anlıyorum, adam bizden şüphelendiği için bizi evden çıkarmak ister ama o şikayeti başkalarının da yapmış olma ihtimali var. Tek başıma yaşasam çoktan taşınırdım zaten.

İfşa ediyor mu polis kimin şikayet ettiğini? Tamam biz defalarca uyardık ama çevrede başka evler de var, evler birbirine oldukça yakın. Anlıyorum, adam bizden şüphelendiği için bizi evden çıkarmak ister ama o şikayeti başkalarının da yapmış olma ihtimali var. Tek başıma yaşasam çoktan taşınırdım zaten.
evet şikayet edeni ifşa edemez tahmin eder diye düşündüm. belediyenin gürültü tespit bilmem nesi vardı desibel ölçüyorlar tespit yapıyorlardı o zamanlar ve ceza kesiyorlardı. pek yaptırımı olan şeyler değil.

Ev sahibini polise sikayet edeceksin sonra da o evde oturabilecek misin? Kapinin onune koyar sizi arkadasim goze aliyosan yap sikayetini

Peki bu kişi ev sahibi falan değil de sıradan bir üst komşu olsaydı ne yapardınız?

Sıradan komşu olsa agzının payını verirdim ama sorun burada sıradan komşu değil bence esylarınızı toplayıp taşının ordan takıntılı hale gelmişssiniz iyice tek çözüm bence taşınmak

Sıradan komşu olsa agzının payını verirdim ama sorun burada sıradan komşu değil bence esylarınızı toplayıp taşının ordan takıntılı hale gelmişssiniz iyice tek çözüm bence taşınmak
Takıntılı hale gelmek mi? Sanmıyorum. O gürültüyü tarif edemem, ancak yaşayan insan anlayabilir. Duymazdan gelinecek seviyede bir ses olsa ameanna ama insanı uykusundan uyandırır. Öyle birşey ki koca yaz bu adamın evinden gelen tv gürültüsü mahallede yankı yapıyordu. Dinlediğin zaman, kulak kabarttığın zaman duyulan bir ses olsa ve bundan rahatsız olsam takıntı derdim ama bu değil.

Peki bu kişi ev sahibi falan değil de sıradan bir üst komşu olsaydı ne yapardınız?
Ev sahibi kiracı fark etmiyor şikayet etme hakkınız var,ev sahibide olsa eğer apartmanın huzurunu bozuyorsa atılır apartmandan tabi diğer komşularında imza vermesi gerek,atılma olayında,polisten önce zabıtaya şikayet edilebilir bence gürültü için uyarı yada para cezası gibi işlemler uygulanabilir,isim vermedikten sonra kimin şikayet ettiğini öğrenemez,elinizde kontratınız vardır diye düşünüyorum eğer var ise ve sözleşmeniz dolmadan sizi çıkaramaz,hatta kontratınız biterse bile ev sahibi ile karşılıklı fesh etmedikten sonra bile kontratınız tekrar yenilenir.

Takıntılı hale gelmek mi? Sanmıyorum. O gürültüyü tarif edemem, ancak yaşayan insan anlayabilir. Duymazdan gelinecek seviyede bir ses olsa ameanna ama insanı uykusundan uyandırır. Öyle birşey ki koca yaz bu adamın evinden gelen tv gürültüsü mahallede yankı yapıyordu. Dinlediğin zaman, kulak kabarttığın zaman duyulan bir ses olsa ve bundan rahatsız olsam takıntı derdim ama bu değil.

Takıntı derken şunu kastettim haklısınız cok fazla ses ama ses olmadıgı zamanlarda da bunu dusunup yorulursunuz şu an oldugu gibi çare aramaya calısmak vs vs size de yazık taşınmak tek care sonucta adamın evi haksızda olsa

Ben de geçtiğimiz günlerde yan komşumu şikayet ettim. Polis geliyor gelmesine ama bir çözüm bulacaklar diye beklememenizi tavsiye ederim. Gelmeden önce yalnızca uyarı vermemizi mi istiyorsunuz yoksa davacı olacak mısınız diye sorup ona göre bir ekip gönderiyorlar. Ben ilk seferde uyarı deme gafletinde bulundum, memur beyler bir saat sonra geldiler on saniye kapıyı dinleyip ses yok diye döndüler. Ben çıkıp uyardım işlerini yapmaları için. Yoğunluktan dolayı geç geliyorlar yani ama o kadar zamanda zaten adam kesse komşu işi biter. Uyarı da parti verip evi yıkan adamlara "Gençler sessiz olun ayıptır. Komşunuz şikayetçi bak." şeklindeydi. Hani tonton amca kıvamında, yasal prosedürle ilgili bilgi veren gerçek anlamda uyaran biri görüntüsü canlanmasın gözünüzde. Bu kısım biraz kişisel sinirimi kusmak oldu ama, affınıza sığınıyorum :oops:Davacı olma konusunda da o an ekiple beraber karakola gidip dilekçe vermeniz gerekiyor. Normal dava işte malum. Apartmandan atmaya kadar gidebilir bütün binadan imza toplanırsa dendi bize ama sizin komşunuz ev sahibiymiş benimki kiracıydı fark olur mu bilemiyorum. Ben bu sorunu polisle çözebileceğinizi sanmıyorum. Ya adamın medeni bir toplumda yaşadığımızı birden gelen bir aydınlanmayla fark etmesi ya da taşınmanız en köklü çözüm olur.

X