Borç vermeyen arkadaş?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

aydaben

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2023
85
-95
Arkadaşlar benim bir yıllardır gorustugum cocukluk arkadasim var,bu arkadasimla cok para sıkıntısı yasamaya basladim ve asiri sinirlerimi bozmaya basladi bu konu. Mesela beni bir yere davet ediyor,param yokken paramin olmadigini soyluyorum inanmiyormus gibi küsüyor trip atıyor,ve paramın olmadigini bile bile tekrar bir yerlere davet ediyor hiç hani tamam bir kahve ismarlamasın onu da istemem kesinlike ama hem kendi cagiriyor, bari borç vereyim gel sen bana sonra ode falan demiyor param yok dedigimde de konuyu geçistiriyor duymamazliktan geliyor bunu çok kez fark ettim. Bu arkadasimla biz bir yere gidicektik plani yaptık yeni martin sonlarına dogru,hatta kendisi biraz pahali bir otel gosterdi hani o kadarina yetmeyecegini söyledim ona ragmen bana surekli daha pahalı seyler suraya mi gitsek buraya mi diye soruyor dalga geçiyormuş gibi ben para ayarladım bu aralar sıkışıgım normalde kimseden ne borç isterim ne parasız gezerim ama yine de fazladan bulunsun diye ondan 500 lira borç istedim 10 gün sonra ödemek için 1 ay bile degil ki borcuma çok sadigimdir. Bir kredi kartı ekstreme bakayım dedi tamam dedim ama mutlaka haber etmesini soyledim iki gün geçti haber etmedi haber etmedigi yetmezmis gibi beni yemek yemeye davet etti bile bile ben kabul etmedim tabiki de para ayarlamaya çalışıyorum diye kendisi bu gun 11 bin lira borç odedim bu ay sıkısıgım yazmis birden bire başka bir konu konusurken bana duyurmaya calisti galiba hiç demedi bile ya ben sana borç veremiyorum sıkısıgım diye asla bir şey demedim ama bir insan sıkısıgım deyip borç istedigimi bile bile daha neden bir yerlere davet eder ki dalga geciyormus gibi gelmeye basladi artik bana ki buluşmayinca da neden gelmiyorsun aramıyorsun sormuyorsun diye sürekli trip atıyor fakat çok kez yüzüne vurmama rağmen o kadar anlamamazliktan geliyor ki sizce bu kişinin amacı ne ya gerçekten mi anlamiyor bilerek mi yapıyor anlamadım bilette aldık artık iptal de edemem ama o kadar tadim tuzum kaçtı gitmek istemiyorum ki hep ben abartıyorum diye düşünüyordum fakat hiçte abartmadigimi fark ettim siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ya ne yapabilirim

Arkadaşınızın amacı sizinle gezmek, vakit geçirmek değil, kendi gitmek istediği yerlere yalnız kalmamak için sizi de sürüklüyor, e sizin de hayır diyemediğinizi anlamış kullanıyor bu durumu..

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın, durumunuz sıkışıksa araya tatil sokmak niye? Hayır diyip kestirip atmayı öğrenin ve uygulayın..

Arkadaşlar benim bir yıllardır gorustugum cocukluk arkadasim var,bu arkadasimla cok para sıkıntısı yasamaya basladim ve asiri sinirlerimi bozmaya basladi bu konu. Mesela beni bir yere davet ediyor,param yokken paramin olmadigini soyluyorum inanmiyormus gibi küsüyor trip atıyor,ve paramın olmadigini bile bile tekrar bir yerlere davet ediyor hiç hani tamam bir kahve ismarlamasın onu da istemem kesinlike ama hem kendi cagiriyor, bari borç vereyim gel sen bana sonra ode falan demiyor param yok dedigimde de konuyu geçistiriyor duymamazliktan geliyor bunu çok kez fark ettim. Bu arkadasimla biz bir yere gidicektik plani yaptık yeni martin sonlarına dogru,hatta kendisi biraz pahali bir otel gosterdi hani o kadarina yetmeyecegini söyledim ona ragmen bana surekli daha pahalı seyler suraya mi gitsek buraya mi diye soruyor dalga geçiyormuş gibi ben para ayarladım bu aralar sıkışıgım normalde kimseden ne borç isterim ne parasız gezerim ama yine de fazladan bulunsun diye ondan 500 lira borç istedim 10 gün sonra ödemek için 1 ay bile degil ki borcuma çok sadigimdir. Bir kredi kartı ekstreme bakayım dedi tamam dedim ama mutlaka haber etmesini soyledim iki gün geçti haber etmedi haber etmedigi yetmezmis gibi beni yemek yemeye davet etti bile bile ben kabul etmedim tabiki de para ayarlamaya çalışıyorum diye kendisi bu gun 11 bin lira borç odedim bu ay sıkısıgım yazmis birden bire başka bir konu konusurken bana duyurmaya calisti galiba hiç demedi bile ya ben sana borç veremiyorum sıkısıgım diye asla bir şey demedim ama bir insan sıkısıgım deyip borç istedigimi bile bile daha neden bir yerlere davet eder ki dalga geciyormus gibi gelmeye basladi artik bana ki buluşmayinca da neden gelmiyorsun aramıyorsun sormuyorsun diye sürekli trip atıyor fakat çok kez yüzüne vurmama rağmen o kadar anlamamazliktan geliyor ki sizce bu kişinin amacı ne ya gerçekten mi anlamiyor bilerek mi yapıyor anlamadım bilette aldık artık iptal de edemem ama o kadar tadim tuzum kaçtı gitmek istemiyorum ki hep ben abartıyorum diye düşünüyordum fakat hiçte abartmadigimi fark ettim siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ya ne yapabilirim
Belki yapı gereği borç vermeyi sevmiyor olabilir. Siz ne kadar borcuma sadık biriyim deseniz de belki geçmiş tecrübelerinden o borcun geri gelmeyeceğini dusunuyor da olabilir. Huy ve davranışları bana uygun olmayan ve beni dibe çektiğini düşündüğüm kimseyle arkadaşlığımı devam ettirmem, size de bunu tavsiye ederim. Biletler kesin olarak iptal edilmiyor mu tekrar araştırın, yerinizde olsam bu kişiyle tatile falan gitmem.

Benim cebimde 500 lira yok ne dışarıda yemeği ne tatili deyip kesip atacaksınız. 500 liraya bile şu ara ihtiyacı olan insan nasıl yakın zamana tatil planı yapar anlamadım. Arkadaşınız borç vermediği için değil, sizin maddi durumunuzu anlamadığı için bencil. Ama siz de borç vermiyor diye gönül koyarak saçmalıyorsunuz

Sizi zor duruma sokuyorsa buluşmayın olur biter.
Arkadaşınız görüşmek istese kahveyi termosa koyup parkta buluşup yine görüşür.
Bu arada hadi diyelim plan yaptınız sıkışıksınız arkadaş yerine önce aileden falan borç isteseydiniz.
Ayrıca kahve içmeye paranız yok ama tatile paranız var o da acayip.

İyi de görüşmeyin. Neden görüşmek ve hatta tatile gitmek zorunda hissediyorsunuz kendinizi? Çaya çağırınca gelemem deyin geçin. Siz de çok ilginçsiniz.
Bunu yillardir fark etmiyorum dedigim gibi yeni yeni fark etmeye basladim,ve ben gorusmeyi kesiyorum zaten fakat kendisi surekli arıyor mesaj atıyor görüşmek istediğini söylüyor hani aramızda bir tartışma da geçmediği için diyecek bir şey bulamayıp mecbur konuşuyorum çok samimi olmasa da bu tatil işi de çok sıkıldığım için ben kendim planlamistim kendisi de gelmek isteyince reddetmedim kafa değişikliği olur dedim fakat yine yapacağını yaptı bu şekilde soyleyeyim hani bazen yapamiyorsun işte her dusundugunu

paran yokken neden tatil planı yapıyorsun ki ?
hata senin
paran yokken dışarı da çıkmazsın gayet haklı olarak
küserse küssün alınırsa alınsın görüşmek zorunda değilsin yani
ayrıca kimse sana 500 lira da olsa borç vermek zorunda değil
bende borç verdim birine pazartesi öderim dediği halde kaç pazartesi geçti vermedi
yani lafta herkes borcuna sadık ama pratikte o iş öyle olmuyor

Sizi zor duruma sokuyorsa buluşmayın olur biter.
Arkadaşınız görüşmek istese kahveyi termosa koyup parkta buluşup yine görüşür.
Bu arada hadi diyelim plan yaptınız sıkışıksınız arkadaş yerine önce aileden falan borç isteseydiniz.
Ayrıca kahve içmeye paranız yok ama tatile paranız var o da acayip.
Bakın yazdigim gibi yeni yeni fark ettiğim bir şey zaten önceden farkında olup kesmedigim bir şey değil,ben zaten görüşmeyi kestiğim de oldu fakat kendisi mesaj atıyor arıyor görüşmek istiyor aramızda bir tartışma olmadığı için insan ne diyeceğini de bilmiyor mecbur tekrar konuşuyorum samimi şekilde olmasa da. Borç normalde almam dedigim gibi,ailemden istemek istemedim cunku küçük miktar zaten uzun vadeli de değil 10 gün sonra odeyecegim için istedim ve şöyle diyeyim size ilk kez borç istemis oldum normalde kesinlikle istemem kahve olayları yeni gelişen bir şey değil eski olayları anlattım

Benim cebimde 500 lira yok ne dışarıda yemeği ne tatili deyip kesip atacaksınız. 500 liraya bile şu ara ihtiyacı olan insan nasıl yakın zamana tatil planı yapar anlamadım. Arkadaşınız borç vermediği için değil, sizin maddi durumunuzu anlamadığı için bencil. Ama siz de borç vermiyor diye gönül koyarak saçmalıyorsunuz
Konuyu tam okumadan yorum yapmışsınız elimde tatile gidecek zaten para var,500 lirayı fazlası elimde bulunsun diye istedim oraya da yazmisim yoksa 500 lirayla hangi tatilden bahsediyoruz? Hayatımda ilk kez istedim zaten,surekli borç isteyen birisi degilim uzun vadeli de olmadığı için ailemden istemek istemedim 10 gün sonra geri odeyecegim için bunu istedim

Bakın yazdigim gibi yeni yeni fark ettiğim bir şey zaten önceden farkında olup kesmedigim bir şey değil,ben zaten görüşmeyi kestiğim de oldu fakat kendisi mesaj atıyor arıyor görüşmek istiyor aramızda bir tartışma olmadığı için insan ne diyeceğini de bilmiyor mecbur tekrar konuşuyorum samimi şekilde olmasa da. Borç normalde almam dedigim gibi,ailemden istemek istemedim cunku küçük miktar zaten uzun vadeli de değil 10 gün sonra odeyecegim için istedim ve şöyle diyeyim size ilk kez borç istemis oldum normalde kesinlikle istemem kahve olayları yeni gelişen bir şey değil eski olayları anlattım

bu arkadasimla cok para sıkıntısı yasamaya basladim ve asiri sinirlerimi bozmaya basladi bu konu.

Alttaki mesajı okuyunca bütün para olaylarını yeni yaşamaya başlamışsınız gibi anlaşılıyor
Valla isterse akşamına ödeyecek olayım önce ailemden isterim.

Belki yapı gereği borç vermeyi sevmiyor olabilir. Siz ne kadar borcuma sadık biriyim deseniz de belki geçmiş tecrübelerinden o borcun geri gelmeyeceğini dusunuyor da olabilir.
valla geçen sevdiğim bi arkadaşım 5000 borç istedi epey de zor durumdaydı
ben 1500 yolladım geçtim çünkü ya hiç ödemez yada çok geç öder
daha önce çok geç ödediği olmuştu. iyi ki de 5000 yollamamışım çünkü daha 1500ü geri vermeyen 5'i nasıl geri versin
kaç hafta geçti üstünden
istesem isterim ama sıtkım sıyrıldı muhatap olasım yok diye isteyemiyorum da

paran yokken neden tatil planı yapıyorsun ki ?
hata senin
paran yokken dışarı da çıkmazsın gayet haklı olarak
küserse küssün alınırsa alınsın görüşmek zorunda değilsin yani
ayrıca kimse sana 500 lira da olsa borç vermek zorunda değil
bende borç verdim birine pazartesi öderim dediği halde kaç pazartesi geçti vermedi
yani lafta herkes borcuna sadık ama pratikte o iş öyle olmuyor
Amma sacmalamissiniz okurken saskinlik içinde okudum gerçekten size okudugunuzu anlamanızı tavsiye ederim tatil param elimde var ayarladım dedigim gibi fazlası elimde bulunsun diye hayatımda ilk kez istedim o borcu oda küçük miktar olduğu icin ve uzun vadede olmadığı için 10 gün sonra geri ödeyecektim dedigim gibi size kanıtlı şekilde sadik oldugumu kanıtlamak ya da inandırmak zorunda degilim dedigim gibi asla normalde borç alan bir insan değilim tabiki de değil beni. Kızdığım nokta vermemesi değil haber etmemesi soylememesiydi

Dışarı çıkıp kahve içecek durum yok ama otel tatiline mi gitceksiniz beraber, yani bu baya çelişkili. İnsan yeri geliyor ailesine borç vermiyor, hem paran yokmuş hem nasıl borcu ödeyeceksin?

Arkadaşını sevmiyorsan görüşmesen daha iyi olur.

Bende konuyu tekrar okudum bu üyeye okumadan yorum yapmış demişsiniz bende bu fikre geldim yani madem bilet aldınız hani tatilde yanınızda parada var o 500 tl yi mesela orda o odese falan olmuyormu.Yinede bence görüşmeyin vermek istemiyor bulun parayı bakın başınızın çaresine istiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X