boşanma ve nafaka davaları ile ilgili sorularınızı cevaplayabilirim

özel eşyalarınızı gidip almanızda hiç bir sakınca yok. ben teşekkür ederim..

Son düzenleme:
merhaba bende boşanma davası açtım nişanlıyken almış olduğumuz bir ev var ev eşimin üzerine amaben serh koydurdum borçlarını birlikte ödedik eşim evin evlenmeden önce alınmış olduğunu idda ederek bana hiçbirsey vermek istemiyor ama borçları evin içine yapılanlar hep birlikte ödendi şimdi bu durumda benim hakkım yokmu ? ya da ne yapabilirim daha boşanma olmadı tşk

merhaba bende boşanma davası açtım nişanlıyken almış olduğumuz bir ev var ev eşimin üzerine amaben serh koydurdum borçlarını birlikte ödedik eşim evin evlenmeden önce alınmış olduğunu idda ederek bana hiçbirsey vermek istemiyor ama borçları evin içine yapılanlar hep birlikte ödendi şimdi bu durumda benim hakkım yokmu ? ya da ne yapabilirim daha boşanma olmadı tşk

merhaba
evlendikten sonra evin borçlarını beraber ödediniz anladığım kadarıyla. evlendikten sonra borç ödemeye devam ettiyseniz ve çalışıyorsanız katkı payınızı talep edebilirsiniz. boşanma davası kesinleştikten sonra katkı payı alacağı davası açabilirsiniz. kolaylıklar dilerim.

merhabalar benim de bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim
annemle babamın arasında sorunlar var 30 yıllık evliler evlilik annemin fedakarlıklarıyla yürüdü
geçen zaman içinde görmediği eziyet (içki dayak vb) kalmadı yinede bizim için katladı biz 2 kardeşiz çalışıp annemize ev aldık evi annemin üzerine yaptık
evlendik şu an o evde oturuyorlar babam geçen zaman içinde aynı hareketlerine devam etti artık dayanılmaz oldu anneme zarar vermesinden korkuyoruz
evi satmak istiyor baskı yapıyor ev satılırsa başka gitcek yer yok boşanalım diyor sonrada öldürürüm diye tehdit ediyor şu an birde karı kız meselesi çıktı eve bakmıyor annemize biz dayımlar sahip çıkıyoruz
eğer boşanma davası açarsak ev den hak talep edilebilir mi ev 2003 yılında alındı ne evde nede bizim üzerimizde 5 kuruş parası yok
boşanma durumunda ev ikisi arasında mı paylaşılır yoksa biz yani çocuklarıda pay alır mıyız
çok zor durumdayız lütfen yardım

merhabalar benim de bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim
annemle babamın arasında sorunlar var 30 yıllık evliler evlilik annemin fedakarlıklarıyla yürüdü
geçen zaman içinde görmediği eziyet (içki dayak vb) kalmadı yinede bizim için katladı biz 2 kardeşiz çalışıp annemize ev aldık evi annemin üzerine yaptık
evlendik şu an o evde oturuyorlar babam geçen zaman içinde aynı hareketlerine devam etti artık dayanılmaz oldu anneme zarar vermesinden korkuyoruz
evi satmak istiyor baskı yapıyor ev satılırsa başka gitcek yer yok boşanalım diyor sonrada öldürürüm diye tehdit ediyor şu an birde karı kız meselesi çıktı eve bakmıyor annemize biz dayımlar sahip çıkıyoruz
eğer boşanma davası açarsak ev den hak talep edilebilir mi ev 2003 yılında alındı ne evde nede bizim üzerimizde 5 kuruş parası yok
boşanma durumunda ev ikisi arasında mı paylaşılır yoksa biz yani çocuklarıda pay alır mıyız
çok zor durumdayız lütfen yardım

evin tapusu annenizin üzerine sanırım. 2002 yılından sonra alındığı için babanızın bu ev üzerinde yasal hakkı var. boşanma davası sırasında evdeki payını talep edebilir. yani ikisi arasında paylaşılır. çocuklara maalesef bir pay verilmez. ancak anneniz bu evi boşanma öncesinde başkasına devredebilir. gerçi bu durumda da babanız dava sırasında ya da sonrasında evin bedelinin yarısını annenizden talep edebilecektir.

merhaba ben henüz 2 aylık evliyim ama maalesef hergün beni ağlatan bir evlilik.eşim aşırı sinirli ve kıskanc.Birçok kezde evde eşya kırıp döktü.Konusulamıyor aşırı sinirlenip agresifleşiyor bana bir saldırısı olmadı ama eşyalara zarar verdi.Bu nedenle oturduğumuz binadada cok sikayet aldık sesler nedeni ile.En büyük sorunda akılalmaz kıskanclıkları.Tüm gecmişimi sorguluyor.Ne giydiğimden ne kiminle ne yaptığıma kadar 28 yılın hesabını vermemi bekliyor.İnsan gecmişini nereye kadar anlatabilir? neyin hesabını verebilirki? Neredeyse tehdit ediliyorum , bana yalanını bulursam şöyle olur böyle olur vs. Evliliği bırakın 1 yıllık birlikteliğimizde hiçbir yanlısım olmadı.Aldatma vs asla. Evliliktede elimden geleni yaptım.Artık laf anlatamıyorum dayanılmaz oldu.Şimdi boşanmak istersem boşanabilirmiyim 2 aylık evlilikte? Ayrıca oturduğumuz ev eşimin ailesine ait ama çok fazla eşya vs aldım baya yüklü masraf yaptım evliliğim süresince.8 aydırda çalışmıyorum.Birikmiş param evlilik masraflarına gitti.Nafaka hakkım var mı? Nasıl bir yol izlemem gerek? Evi terkedersem eşyalar ne olacak? yardımınızı rica ediyorum.tesekkürler şimdiden...

merhaba ben 19 yaşındayım,17 yıldır babam beni görmüyor, maddi ve manevi olarak ondan hiçbir destek görmedim. babama nafaka davası açtım, belki duruşmada 1 kez yüzünü görürüm dedim ama gelmedi,duruşma onun dosyalarının eksik olmasından dolayı ertelendi. öğrendiğime göre maddi olarak hiçbir şeyi yokmuş. ben yine de nafaka alabilir miyim? alamazsam da o dava sonucunda herhangi bir zarara uğrar mı? ve ben maddi ve manevi olarak başka nelerden yararlanabilirim? onun yüzünden psikolojim bozuldu. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

merhaba ben henüz 2 aylık evliyim ama maalesef hergün beni ağlatan bir evlilik.eşim aşırı sinirli ve kıskanc.Birçok kezde evde eşya kırıp döktü.Konusulamıyor aşırı sinirlenip agresifleşiyor bana bir saldırısı olmadı ama eşyalara zarar verdi.Bu nedenle oturduğumuz binadada cok sikayet aldık sesler nedeni ile.En büyük sorunda akılalmaz kıskanclıkları.Tüm gecmişimi sorguluyor.Ne giydiğimden ne kiminle ne yaptığıma kadar 28 yılın hesabını vermemi bekliyor.İnsan gecmişini nereye kadar anlatabilir? neyin hesabını verebilirki? Neredeyse tehdit ediliyorum , bana yalanını bulursam şöyle olur böyle olur vs. Evliliği bırakın 1 yıllık birlikteliğimizde hiçbir yanlısım olmadı.Aldatma vs asla. Evliliktede elimden geleni yaptım.Artık laf anlatamıyorum dayanılmaz oldu.Şimdi boşanmak istersem boşanabilirmiyim 2 aylık evlilikte? Ayrıca oturduğumuz ev eşimin ailesine ait ama çok fazla eşya vs aldım baya yüklü masraf yaptım evliliğim süresince.8 aydırda çalışmıyorum.Birikmiş param evlilik masraflarına gitti.Nafaka hakkım var mı? Nasıl bir yol izlemem gerek? Evi terkedersem eşyalar ne olacak? yardımınızı rica ediyorum.tesekkürler şimdiden...

arkadasım yazmıstı ama hala cevap yok sanırım...İlgilenirsenz sevinirim

henüz iki aylık evli olduğunuz için anlaşmalı bir şekilde boşanamazsınız ama çekişmeli olarak boşanabilirsiniz.yani siz dava açacaksınız ve eşinizin kusurlu hareketlerini,tavırlarını yada sözlerini mahkemede ispatlayacaksınız,gerek tanıklarınızla,gerek belgelerinizle..zaten oturduğunuz binada çok şikayet almışsınız apartman sakinlerinden birini tanık olarak dinletmeniz davanızı çok yüksek ihtimalle kazanmanızı sağlar..onun dışında çalışmıyorsanız,eşinizden yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz,ev eşyalarını talep edersiniz,ceyizinizi,düğünde takılan takıları,vs...hepsini talep edebilirsiniz.eğer dava dilekçeleri ile ilgili bilgi edinmek yada detayları öğrenmek isterseniz hukukca.blogspot.com adresinden blogumu ziyaret edebilirsiniz,umarım yardımcı olabilmişimdir.

merhaba ben 19 yaşındayım,17 yıldır babam beni görmüyor, maddi ve manevi olarak ondan hiçbir destek görmedim. babama nafaka davası açtım, belki duruşmada 1 kez yüzünü görürüm dedim ama gelmedi,duruşma onun dosyalarının eksik olmasından dolayı ertelendi. öğrendiğime göre maddi olarak hiçbir şeyi yokmuş. ben yine de nafaka alabilir miyim? alamazsam da o dava sonucunda herhangi bir zarara uğrar mı? ve ben maddi ve manevi olarak başka nelerden yararlanabilirim? onun yüzünden psikolojim bozuldu. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

tabiki babanızdan iştirak nafakası alabilirsiniz,eğer öğrenci iseniz üniversite eğitiminiz bitinceye kadar babanız size nafaka ödemek zorunda..babanızın maddi durumu çok iyi olmasa dahi mahkeme mutlaka nafakaya hükmeder.o nafakayı da babanız ödemese dahi siz icra takibi yaparak çalıştığı bir yer varsa maaşından kesilmesini talep edersiniz.böylece her ay otomatik olarak nafakanızı alırsınız.tabii öğrenci değilseniz aynı durum geçerli değil malesef..ayrıntılı bilgi ve dilekçe örneği için hukukca.blogspot.com adlı bloga bakabilirsiniz

tabiki babanızdan iştirak nafakası alabilirsiniz,eğer öğrenci iseniz üniversite eğitiminiz bitinceye kadar babanız size nafaka ödemek zorunda..babanızın maddi durumu çok iyi olmasa dahi mahkeme mutlaka nafakaya hükmeder.o nafakayı da babanız ödemese dahi siz icra takibi yaparak çalıştığı bir yer varsa maaşından kesilmesini talep edersiniz.böylece her ay otomatik olarak nafakanızı alırsınız.tabii öğrenci değilseniz aynı durum geçerli değil malesef..ayrıntılı bilgi ve dilekçe örneği için hukukca.blogspot.com adlı bloga bakabilirsiniz

cevabınız için çok teşekkürler. üniversite 2 de okuyorum. onun çalışıp çalışmadığı hakkında bir bilgim yok; fakat sigortasının olmadığını biliyorum. demek ki çalışsa bile sigortalı bir işte değil.

henüz iki aylık evli olduğunuz için anlaşmalı bir şekilde boşanamazsınız ama çekişmeli olarak boşanabilirsiniz.yani siz dava açacaksınız ve eşinizin kusurlu hareketlerini,tavırlarını yada sözlerini mahkemede ispatlayacaksınız,gerek tanıklarınızla,gerek belgelerinizle..zaten oturduğunuz binada çok şikayet almışsınız apartman sakinlerinden birini tanık olarak dinletmeniz davanızı çok yüksek ihtimalle kazanmanızı sağlar..onun dışında çalışmıyorsanız,eşinizden yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz,ev eşyalarını talep edersiniz,ceyizinizi,düğünde takılan takıları,vs...hepsini talep edebilirsiniz.eğer dava dilekçeleri ile ilgili bilgi edinmek yada detayları öğrenmek isterseniz hukukca.blogspot.com adresinden blogumu ziyaret edebilirsiniz,umarım yardımcı olabilmişimdir.

Zaman ayırıp cevapladığınız için tesekkürler , arkadasımı verdiğiniz linke yönlndiricem.

slm.eşim bu pazar benden boşanmak istediğini söyledi.cok gereksiz bir sebep yüzünden.artık sana daha fazla katlanamayağım diyede sözlerine ekledi.8 yıllık evliyim birde 5 yasında cocuğum var.ancak gururum okadar kırıldıki bende bırakmak istiyorum.resmi prosedür nedir?davayı kim açar?ben çalısan bir insanım.cocuk kimde kalır?artık aynı sehirde yasamak ta istemediğimden baska bir sehre tasınmak sorun olurmu?farklı bir sehir olunca babası oğlumu kac zamanda bir görür?daha bircok sorum var ancak ilk etapta bunlar geliyor aklıma.

bana yardımcı olursanız çok sevinirim. çok zor durumdayım. ben 4 yıl önce eşimi kaybettim. ondan bir oğlum var. oğluma ve bana mal olarak kalan bir işyerim var. 1 buçuk yıl önce ikinci evliliğimi yaptım bu eşiminde ikinci evliliği. bu eşim 8 yıl önce iflas sebeb iyle eşinden ayrılmış anlaşmalı olarak boşanmışlar nafaka olarak ona evini ve içindeki eşyaları bırakmış. nafaka talebi olmamış. şimdi velayeti eşimde olan oğlu bizimle kalıyordu bnm oğlumla çok güzel anlaşıyorlardı. hiç bir sorun yaşamadık güzel bir düzenimiz vardı. yaz tatilinde annesine yolladık. bir hafta bizimle kaldıysa kalan tatil süresini annede geçirdi bu sürede anne çocuğunu işlemiş. çocuk bize geldiğinde davranışlarından bunu anladım. bir hafta sonu çocuk evden çıktı ve bi daha gelmedi annesine gitmiş veya gelip almışlar. şimdi bize dava açmış. yalan beyan vermiş ben ona eziyet etmişim gibi.kendisi için500 oğlu içinse 600 istemiş. bir ayrıntı daha varki, boşanırken çocuğun velayeti eşime verilmiş eşim evsiz parasız kaldığı için dükkanlarda araba içlerinde yatmış çocukları annede bırakmış çöp toplamış karton toplamış çocuklarının bütün masraflarını karşılamış. parayı ise postaneden yollamış. bnmle evlendikten sonra bile para yolladık. evimiz kira eşimin ssk sı yok iflas ettiği şirket nedeniyle maliye borçları var. üzerinde kayıtlı hiçbir malı yok benim ölen eşimden kalan işyerinin geliriyle geçiniyoruz.
eşim çalışmıyor sadece bnm işyerimde oturup telefonlara bakıyor bu mahkemede sonuç ne olabilir

merhabalar ben 26 yaşında 4 yıllık evli bir bayanım 2,5 yaşında 1 oğlum var. Evlendiğimden beri eşimin annesi ile yaşıyoruz ve problemlerimiz hiç bitmek bilmedi kendisi emekli öğretmen ve herşeye karışıyor beni sürekli aşağılıyor yok sen cahilsin ne biliyorsun sen bu evde fazlalıksın defol git bu evden gibi cümleler evin elektriğini suyunu ödüyor ikide bir bunları başıma kakıyor dövmeye bile kalktı son olaylarda.Bu arada ben evlenmeden öncede çalışıyordum evlendiğimden beri de çalışıyorum.Sormak istediğim ben 30 mayıs 2010 günü yine kayınvalidem ile tartıştım ve evde 2 bira içtim daha sonra anneme kadar gittim ve dönüş yolunda kaza yaptım araba pert oldu ve ben sağ çıktım kazadan sonra yine herşeyin sorumlusu ben oldum bana patladı eşimde kazadan sonra ağır hakaretlerde bulundu neyse fazla uzatmayayım şu anda boşanmayı düşünüyorum ve çocuğumu almak istiyorum boşanma davası durumunda alkollü yaptığım kazayı kullanmalarında korkuyorum.Benim için sorumsuz bir anne hep böyle içip içip geziyor demelerinden korkuyorum.Tazminat talep edebilirmiyim akıbetim ne olur hakim alkollü yaptığım kazada beni sorumsuz bir anne olarak mı görür birde kanunda kaynana ile yaşamak mecbur değil diye duydum eşim beni mecbur ettiği için 100 de 100 kusurlu sayılıyormuş kusurlu tarafta tazminat ödemeye mahkum edilir diye duymuştum ne kadar doğru yardımcı olabilirseniz sevinirim zor durumda kaldım böyle bir kaza yapacak biri değilim :KK43:(

merhaba
kayınvalidenizle birlikte oturmak zorunda değilsiniz,eşiniz size ayrı bir ev açmak zorunda
çocuğunuz 2.5 yaşında olduğu için normal şartlarda anne ilgisine ihtiyaç duyacağı için velayeti anneye verilir
alkollü araç kullanarak kaza yapmanız aleyhinize kullanılabilir
bunun süreklilik arz etmediğini ispatlamalısınız

mrb bu başlığı yeni gördüm..ben de birşey sormak istiyorum.annem ve babam olcak insan ayrı.ben şun 20 yaşındayım.ben 2.5 yaşındayken ayrılmışlar...bi dönem babamla görüştüm ama görüşmüyorum kesin ve net olarak..sorum şu; annem boşandığı günden beri nafaka almamış tenezül etmemiş ama ben almak istiyorum.annem degil de ben böyle birşey talep edebilr miyim ?artı böyle bir davada kazanma oranım nedir o insanın maddi durumu orta halli diye biliyorum..ama çöpcüde olsa benim nafakamı verme gibi bir yükümlülüğü yok mu ? geniş bir şekilde beni aydınlatabilirseniz sevinirim.. şimdien tesekkürler..

mrb bu başlığı yeni gördüm..ben de birşey sormak istiyorum.annem ve babam olcak insan ayrı.ben şun 20 yaşındayım.ben 2.5 yaşındayken ayrılmışlar...bi dönem babamla görüştüm ama görüşmüyorum kesin ve net olarak..sorum şu; annem boşandığı günden beri nafaka almamış tenezül etmemiş ama ben almak istiyorum.annem degil de ben böyle birşey talep edebilr miyim ?artı böyle bir davada kazanma oranım nedir o insanın maddi durumu orta halli diye biliyorum..ama çöpcüde olsa benim nafakamı verme gibi bir yükümlülüğü yok mu ? geniş bir şekilde beni aydınlatabilirseniz sevinirim.. şimdien tesekkürler..

Eğer üniversite öğrencisi isen ve eğitimine devam ediyorsan tabii ki mahkemeye başvurabilir ve bunu kazanabilirsin bu senin en tabii hakkın...sen başvuru yaptıktan sonra babanın mal varlığı araştırılacak ve buna göre bir bedel belirlenecek.karar kesinleştikten sonrada okuldan mezun olana kadar ödeme yapmaya devam edecek...

Son düzenleme:
merhaba daha öncede size soru sormuştum ve sizde bizleri tatmin edicek cvp vermiştiniz.bugün ablamın duruşması vardı karşı tarafta kendine avukat tutmuş gelelim asıl meseleye ablam 1 kere psikiyatriste gitmişti gece uyuyamadagı için karşı tarafta mahkemede bunu kullandı ablamın psikolojisi bozuk olduğunu,iddiaa ettiklerinin yalan olduğunu söylemiş dövme,aldatma,küfür falan ama bunlar var olan seyler simdi biz bu durumu(psikolojisini)doktor raporuyla kanıtlarsak ve şahitlerimizi dinlerde hakim davayı uzatma ihtimali ne kadardır.karşı taraf birçok konuda yalan beyanda bulunmuş örneğin ablam karşı kişinin telefonunda aşk mesajları bulmuştu mahkemede hakim bunu sorunca yegenim gönderdi demiş. vurduğunu da kabul etmiş ama darplık bir durumu yok demiş.hakim neden sonraki tarihe atmış olabilir kusura bakmayın cok uzun yazdım vericeğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

merhaba daha öncede size soru sormuştum ve sizde bizleri tatmin edicek cvp vermiştiniz.bugün ablamın duruşması vardı karşı tarafta kendine avukat tutmuş gelelim asıl meseleye ablam 1 kere psikiyatriste gitmişti gece uyuyamadagı için karşı tarafta mahkemede bunu kullandı ablamın psikolojisi bozuk olduğunu,iddiaa ettiklerinin yalan olduğunu söylemiş dövme,aldatma,küfür falan ama bunlar var olan seyler simdi biz bu durumu(psikolojisini)doktor raporuyla kanıtlarsak ve şahitlerimizi dinlerde hakim davayı uzatma ihtimali ne kadardır.karşı taraf birçok konuda yalan beyanda bulunmuş örneğin ablam karşı kişinin telefonunda aşk mesajları bulmuştu mahkemede hakim bunu sorunca yegenim gönderdi demiş. vurduğunu da kabul etmiş ama darplık bir durumu yok demiş.hakim neden sonraki tarihe atmış olabilir kusura bakmayın cok uzun yazdım vericeğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Canım merhaba, zae bir süredir online olmuyor bende onun affına sığınarak sorunu cevaplayacağım...
Öncelikle uyku bozukluğu için psikiyatriste gitmek pek akıllıca olmamış, herhangi bir psikolog ile de görüşebilirdiniz ancak gittiği psikiyatristten konu ile alakalı bir belge alabilirsiniz neticede hasta kaydı tutulmuştur...Eğer karşı taraf ablanızın akli muhakemesinin yerinde olmadığını iddia ediyorsa bunu kanıtlamak zorunda bu da belgesiz kanıtsız olmaz, bu durumu kanıtlaması gereken kişi ablanız değil, siz yalnızca iddialarını çürütecek şekilde gidilen psikiyatristten hasta kaydı alın eğer durum uykusuzluktan ibaretse zaten bir sorun yok, depresyon konusuna değinilmiş olsa bile boşanma arifesinde bunlar normaldir, birde üzerine psikolojisinin bozulduğuna dair manevi tazminat isteğinde bulunursunuz...

Bunun dışında ablanız dayak yediğine dair darp raporu almış mı? Mesajlar diyorsunuz, bu mesajların içeriğini ve mesajların gönderildiği telefon numarasını mahkemeye sundunuz mu? Zina iddiasına karşılık sizin bu telefon numarasının kime ait olduğuna dair sorgulama talebinde bulunmanız gerekir ve mahkemede bu isteğinizi yazılı olarak belirteceksiniz, yapılacak incelemde süregelen ilişkinin boyutu, günde kaç defa mesajlaşıldığı kaç defa arama yapıldığı görülecektir zaten hat sahibinin açık kimliği ortaya çıkacağından ablanız eşine ait basit bir kütük kaydını da mahkemeye sunarsa zaten bu kişinin yeğeni olmadığı ortaya çıkabileceği gibi ister yabancı bir kişi ister yeğen(!) olsun zina zinadır...hatta işi iyice yokuşa sürüp hat sahibi kişinin mahkemeye getirilmesini sağlayabilirsiniz bakın o zaman o eşin paçaları nasıl tutuşuyor...

Eğer üniversite öğrencisi isen ve eğitimine devam ediyorsan tabii ki mahkemeye başvurabilir ve bunu kazanabilirsin bu senin en tabii hakkın...sen başvuru yaptıktan sonra babanın mal varlığı araştırılacak ve buna göre bir bedel belirlenecek.karar kesinleştikten sonrada okuldan mezun olana kadar ödeme yapmaya devam edecek...

tesekkür ederim çok...

X