boşanma ve nafaka davaları ile ilgili sorularınızı cevaplayabilirim

İyi geceler. Bunu cok yakin bir tanidigim icin soruyorum.Bayan. Kendisi esinden bosandi cocuklari yoktu resmi olarak 3.5yil ama aslinda 2ay evli kaldilar en sonunda bosanma davasi +maddimanevi tazminat istendi. Nihayet bosanildi ve erkek tarafi 17bin tazminat odemek zorunda birakildi ve 400 tl nafaka. Simdi o bayan eski esine altin davasi acmak istiyor savunma olarakta dugunde takilan tum altinlar gelinindir diyor karsi tarafa 40 50 bin tllik altin davasi acmayi dusunuyor neden 40 50 derseniz dugun fotolarini bilirkisiye gostermisler burdaki altinlarin ederi budur demis daha onceden. Boyle bir davayi kazanma ihtimalleri nedir sizce ?

ziynet iadesi davası açabilir,düğünde kadına takılan altınlar kadına ait olur,düğün fotoğrafı ve varsa CDsini de ekleyip dava açabilir ancak davayı kazanması için düğünde takılan takıların davalıda kaldığını veya davalının davacının elinden aldığını tanık vs ile ispatlaması lazım...

ziynet iadesi davası açabilir,düğünde kadına takılan altınlar kadına ait olur,düğün fotoğrafı ve varsa CDsini de ekleyip dava açabilir ancak davayı kazanması için düğünde takılan takıların davalıda kaldığını veya davalının davacının elinden aldığını tanık vs ile ispatlaması lazım...

Çok teşekkür ederim çok sağolun

7aylik evliyim esimden hpv hastaligini kaptim ayrica ..... film izlerken yakaladim gecen.gun bunun yuzunden tatistigimizda beni evden.kovdu ama ona ragmen anlasmali bosanmak istemiyo bana yardim edin napmam lazim tek celsede.bitermi bu.is

hiç mi boşanmak istemiyor yoksa sizden nafaka,tazminat falan mı istiyor,bu hallerde tek celsede bitmez dava.zaten anlaşmalı boşanma için en az 1 yıllık evli olmak gerekir. ancak o da boşanmak isteseydi tanık göstererek tek celsede boşanmanız mümkün olurdu. sizi evden kovduysa siz davanızı açın bence,siz haklı olduğunuz için tek celsede olmazsa da kazanırsınız davayı,ayrıca nafaka,manevi tazminat da talep edin...

merhaba,

sorum aslinda bosanma ile ilgili hersey. oncelikle durumu kisace ozetleyeyim. bosanma soz konusu olan kisi ablam.

2000 yilinda evlendiler ve 12 ve 10 yasinda iki cocuklari var. davayi acan taraf ablamin esi. anlasamadiklari gerekcesiyle dava acmis durumda ve sahit olarak da annesi ve abisini gosteriyor. *annesi babasindan ayri yasiyor abisi hic evlenmemis biri. aile birligiyle ilgili guvenilir kaynaklar olmadigi goz onunde bulunulursa sahitiklerine ne derece itibar edilebilir.

aile ici tartismalar disinda karsilikli olarak siddet ya da aldatma soz konusu degil. ablamin esi fikir uyusmazliklari konusunda cok inatci ve 6 aydir tum ikna cabalarimiza cevap vermeyerek bu davayi acti. anlasmali bir bosanma olmayacak. ablam sureci uzatabildigi kadar uzatmak niyetinde. *boyle bir durumda dava neler yapilarak uzatilabilir ve maksimum sure ne olabilir.

ablamin esinin bagirmak, kufretmek vs gibi durumlari var. cocuklarin velayetinde zaten israrci olmayacagini biliyoruz. ablam calisan bir bayan ve cocuklara bakabilecek konumda. halihazirda evin sabit giderlerini esi karsilamaya devam ediyor. fiili olarak 1 aydir ayri yasiyorlar. *esinin karakteriyle ilgili kusurlarin dile getirilip isbatlanmasi gerekli midir? bosanma surecini uzatmak istedigimiz dusunulurse boyle bir durumu velayet konusunda dile getirmek ablam bosanmak istemedigini beyan edecek olmasina ragmen sureci hizlandirir mi?

ozetle cekismeli bosanma davalarinda bosanmak istemeyen tarafin kazanmasi icin ne gibi yollar aranabilir. oyle cok mutlu olduklari gibi bir durum soz konusu degil. problemlerini cozmek icin psikolog destegi de aldilar fakat esinin sorunlarin cozulecegine dair inanci ve ugrasma istegi yok. bugune kadar birseyleri konusmayan yapida iki insan olduklarindan konusulmayan seyler kemiklesmis ve cozulmemis. *hakimin bosanma karari vs vermeden cift terapisi falan gibi bir yardim almaya zorlama hakki var midir. boyle birsey varsa bunu ne sekilde talep edebiliriz. ablamin degisime ve evliliginin surecegine olan inanci tam. sadece esini ikna edemedigi icin bu surece girdiler.

kisacabenim sorum bir taraf bosanmak istemesine ragmen diger tarafin kazanma sansi nedir. ne gibi sartlar olusturmak gerekir. ablam kendinden ziyade cocuklar icin bunu istemiyor. cocuklar da istemiyor haliyle. en azindan onlar universiteye baslayana kadar bir arada kalmalarini gerektigini dusunuyor. butun bu talepler icin mahkemenin gorevlendirecegi bir avukat yeterli olur mu yoksa disaridan bir hizmet almali miyiz.

cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

tanık olarak istediği akrabasını gösterebilir,tanığın aile yapısının bir önemi yok. ancak tanık beyanlarını ne kadar dikkate alacağı hakimin takdirindedir.
ablanız boşanmak istemiyorsa,eşimi seviyorum,boşanmak istemiyorum,aile terapistine yönlendirilmemizi istiyorum desin,mahkeme yönlendirecektir.
davacının davasının kabul edilmesinin şartı davanın açılmasında davalının kusurlu olmasıdır.ablanız boşanma davası açılmasına kusurlu tutum ve davranışlarıyla sebebiyet vermişse davacının davası kabul edilir.
velayet hususunda ablanız çalıştığını,gelirinin çocuklara bakmaya yeterli olduğunu söylesin,çocukların yaşı büyükmüş,mahkemede onlar da velayetlerinin kimde kalmasını istedikleri yönünde dinlenebilirler,velayetin ablanızda kalmasını istiyorlarsa velayet ablanıza verilir büyük ihtimal.

tanık olarak istediği akrabasını gösterebilir,tanığın aile yapısının bir önemi yok. ancak tanık beyanlarını ne kadar dikkate alacağı hakimin takdirindedir.
ablanız boşanmak istemiyorsa,eşimi seviyorum,boşanmak istemiyorum,aile terapistine yönlendirilmemizi istiyorum desin,mahkeme yönlendirecektir.
davacının davasının kabul edilmesinin şartı davanın açılmasında davalının kusurlu olmasıdır.ablanız boşanma davası açılmasına kusurlu tutum ve davranışlarıyla sebebiyet vermişse davacının davası kabul edilir.
velayet hususunda ablanız çalıştığını,gelirinin çocuklara bakmaya yeterli olduğunu söylesin,çocukların yaşı büyükmüş,mahkemede onlar da velayetlerinin kimde kalmasını istedikleri yönünde dinlenebilirler,velayetin ablanızda kalmasını istiyorlarsa velayet ablanıza verilir büyük ihtimal.

cevabiniz icin cok cok tesekkur ederim.. sevgiler,

arkadaşlar uzmanlık alanım olan boşanma ve nafaka davaları ile ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında elimden geldiğince cevaplayabilirim. konular çok çeşitli o yüzden arada sorularınız diğer başlıklarda gözden kaçabiliyor.

Bir arkadasim esinden bosandi eski esi cocukla hic gorusmuyor. Arkadasim tekrar bi evlilik yapti ve hamile diger buyuk cocugunu (cocuk suan 5 yasinda) yeni esine evlatlik vermek istiyor yani soyisim icin cocuklar arasi ayirdim olmasin diye mumkun mu. Simdiden tesekkur ederim

Bir arkadasim esinden bosandi eski esi cocukla hic gorusmuyor. Arkadasim tekrar bi evlilik yapti ve hamile diger buyuk cocugunu (cocuk suan 5 yasinda) yeni esine evlatlik vermek istiyor yani soyisim icin cocuklar arasi ayirdim olmasin diye mumkun mu. Simdiden tesekkur ederim

Kişinin "öz çocuğunu" nüfusundan sildirmesi söz konusu olmamaktadır. Dolayısıyla gerçek babasının soyadını taşımaya devam edecektir.

arkadaşlar uzmanlık alanım olan boşanma ve nafaka davaları ile ilgili soru ve sorunlarınızı bu konu altında elimden geldiğince cevaplayabilirim. konular çok çeşitli o yüzden arada sorularınız diğer başlıklarda gözden kaçabiliyor.
Merhaba
Nafakami surekli 1 ay gec ve taksit seklimde (sozde eline para gectikce) aliyorum ama durum su ki, bosanmadan once karsi tarafin maddi geliri gayet yuksekken ( aylik 8 10 bin civarı) simdi birden oflas etti.bosanacagimdan emin oldugu an 250bin degerindeki evi halasinin kizinin ustune gecirip 150 bine sattik dedi (evi ve tum varligini babasinin ustune yapmisti) elimde 0 lira ile resmen sokakta birakti ama didinip kendi basima Biseyler yapip yeniden evimi kurdum (evden sigortasiz calisiyorum .yazilim) daha once de uzun zaman aldatiliyordum ama bu kisi maddi gelirim olmadigi icin bunu koz kullanip bosanayacahimi dusunuyordu.buna ragmen her an bosanabilirim düşüncesiyle elimde avucumda ziynet esyam yuzugum dahil ne varsa aldi.arabasina varincaya satti. 10bin hemen 80bin 3 yil icinde verilmek sarti karari var ama bu kişi ustume bisey yok hicbir sey alamazsin diyor. Nafakami bile zor aliyorum. Yüksek bilginize siginarak sormak istiyorum bu durumda ne yapmaliyim

acaba yardım edebilir misiniz

Merhabalar..4

Ben 22 yaşındayım üniverste öğrencisiyim babamdan neredeyse 5 yıldır nafaka alıyorum. Babam 1 ya da 2 ay sonra emekli olacak. Acaba nafakam kesilir mi nefekamın devam etmesi için herhangi bir işlem yapmama gerek var mı?

teşekkürler.

Merhabalar..4

Ben 22 yaşındayım üniverste öğrencisiyim babamdan neredeyse 5 yıldır nafaka alıyorum. Babam 1 ya da 2 ay sonra emekli olacak. Acaba nafakam kesilir mi nefekamın devam etmesi için herhangi bir işlem yapmama gerek var mı?

teşekkürler.

kesilmez,bir işlem yapmanız gerekmez.
babanız belki size karşı nafakanın kaldırılması davası açar ama okulunuz da devam ediyor, davası reddedilir.
isterseniz siz de babanıza karşı nafakanın arttırılması davası açabilirsiniz,beş yıldır aynı miktarda nafaka alıyorsanız.

Son düzenleme:
merhaba.27 şubatta çekişmeli boşanma davam açıldı.şiddetli geçimsizlikten dolayı.1,5 yıllık evliyim.6 aylık kızm var ve ben 29 aralıktan bu yana annemin evindeyim.ki annemlere eşimi terketmek için değil normal aile ziyareti için gelmişti.fakat eşim almaya gelmedi.tek bir eşya bile almadım yanıma.öncesinde beni tehdit etmişliği var,öldürüm seni vs,bunlar telefon kayıtlarında mevcut.evliliğimiz süresi içinde almış olduğumuz arabayı ben daha evimdeyken benden habersiz satmış.ziynet eşyalarımda alt katta oturan kayınvalidemde.25 maddi 25 manevi tazminat ile açıldı dava.ben asgeri ücretle çalışmaktayım.çocuğuma ve kendime nafaka alabilirmiyim ne kadar?ve ziynet eşyalarımı alabilirmiyim?ve tazminatta alma şansım nedir

merhaba.27 şubatta çekişmeli boşanma davam açıldı.şiddetli geçimsizlikten dolayı.1,5 yıllık evliyim.6 aylık kızm var ve ben 29 aralıktan bu yana annemin evindeyim.ki annemlere eşimi terketmek için değil normal aile ziyareti için gelmişti.fakat eşim almaya gelmedi.tek bir eşya bile almadım yanıma.öncesinde beni tehdit etmişliği var,öldürüm seni vs,bunlar telefon kayıtlarında mevcut.evliliğimiz süresi içinde almış olduğumuz arabayı ben daha evimdeyken benden habersiz satmış.ziynet eşyalarımda alt katta oturan kayınvalidemde.25 maddi 25 manevi tazminat ile açıldı dava.ben asgeri ücretle çalışmaktayım.çocuğuma ve kendime nafaka alabilirmiyim ne kadar?ve ziynet eşyalarımı alabilirmiyim?ve tazminatta alma şansım nedir

sizin ve eşinizin sosyal,ekonomik durumu,kazancı da önemli nafaka ve tazminatın takdirinde,yaşadığınız yerin büyükşehir,küçük ilçe olup olmadığı önemli..sizin yeterli ve düzenli geliriniz varsa kendiniz için belki nafaka alamayabilirsiniz ama çocuk için nafakaya hükmedilecektir.ziynet eşyalarınızın iadesi için ayrıca bir dava açabilirsiniz,tanıklarınızla normal aile ziyaretine gittiğinizi ama eşinizin sizi almaya gelmediğini,sizi istemediğini,bu nedenle ziynet eşyalarınızın kayınvalidenizde kaldığını ispatlamanız gerekir,bir de ziynetleri gösteren düğün fotoğraf ve CD'leri olmalı.

kesilmez,bir işlem yapmanız gerekmez.
babanız belki size karşı nafakanın kaldırılması davası açar ama okulunuz da devam ediyor, davası reddedilir.
isterseniz siz de babanıza karşı nafakanın arttırılması davası açabilirsiniz,beş yıldır aynı miktarda nafaka alıyorsanız.

çok teşekkürler cevabınız için bunu bile zor alıyorum artık çoğunu istesem reddeder beni:)

sizin ve eşinizin sosyal,ekonomik durumu,kazancı da önemli nafaka ve tazminatın takdirinde,yaşadığınız yerin büyükşehir,küçük ilçe olup olmadığı önemli..sizin yeterli ve düzenli geliriniz varsa kendiniz için belki nafaka alamayabilirsiniz ama çocuk için nafakaya hükmedilecektir.ziynet eşyalarınızın iadesi için ayrıca bir dava açabilirsiniz,tanıklarınızla normal aile ziyaretine gittiğinizi ama eşinizin sizi almaya gelmediğini,sizi istemediğini,bu nedenle ziynet eşyalarınızın kayınvalidenizde kaldığını ispatlamanız gerekir,bir de ziynetleri gösteren düğün fotoğraf ve CD'leri olmalı.[/QU

düğün fotoğraflarım mevcut.peki araba konusunda birşey yapılabilir mi?sonuçta benden habersiz sattı.ev eşyaları için ise eşyaların listesini yapıp avukatıma verdim.bunun için karşı taraf eşyalarımı hazırlayıp bana teslim ederler değil mi

sizin ve eşinizin sosyal,ekonomik durumu,kazancı da önemli nafaka ve tazminatın takdirinde,yaşadığınız yerin büyükşehir,küçük ilçe olup olmadığı önemli..sizin yeterli ve düzenli geliriniz varsa kendiniz için belki nafaka alamayabilirsiniz ama çocuk için nafakaya hükmedilecektir.ziynet eşyalarınızın iadesi için ayrıca bir dava açabilirsiniz,tanıklarınızla normal aile ziyaretine gittiğinizi ama eşinizin sizi almaya gelmediğini,sizi istemediğini,bu nedenle ziynet eşyalarınızın kayınvalidenizde kaldığını ispatlamanız gerekir,bir de ziynetleri gösteren düğün fotoğraf ve CD'leri olmalı.[/QU

düğün fotoğraflarım mevcut.peki araba konusunda birşey yapılabilir mi?sonuçta benden habersiz sattı.ev eşyaları için ise eşyaların listesini yapıp avukatıma verdim.bunun için karşı taraf eşyalarımı hazırlayıp bana teslim ederler değil mi

araba alınırken giderine katıldığınızı,ancak arabanın onun adına kaydedildiğini,arabayı sizden habersiz satarak parasını kendinin aldığını kanıtlarsanız olabilir.karşı taraf bu eşyaları tamamen kendisinin veya ailesinin parasıyla satın aldığını iddia edebilir belki,belki de kabul eder.

sizin ve eşinizin sosyal,ekonomik durumu,kazancı da önemli nafaka ve tazminatın takdirinde,yaşadığınız yerin büyükşehir,küçük ilçe olup olmadığı önemli..sizin yeterli ve düzenli geliriniz varsa kendiniz için belki nafaka alamayabilirsiniz ama çocuk için nafakaya hükmedilecektir.ziynet eşyalarınızın iadesi için ayrıca bir dava açabilirsiniz,tanıklarınızla normal aile ziyaretine gittiğinizi ama eşinizin sizi almaya gelmediğini,sizi istemediğini,bu nedenle ziynet eşyalarınızın kayınvalidenizde kaldığını ispatlamanız gerekir,bir de ziynetleri gösteren düğün fotoğraf ve CD'leri olmalı.

günaydın .birkaç gün önce davamla ilgili birşeyler danışmıştım size.ben babamın evin deyim 3 aydır.düğün takılarım altınlarım hepsi kv ded kaldı.çekişmeli boşanma davası açtık.eşim şimdi beni tehdit ediyor,çok afedersiniz,yok senin bekaretin yoktu takıları alamazsın vs.2012 de evlendik böle bişey söyleyebilir mi bana,yani aslı yok ama takıları almaman için böle birşey iddia edebilirmi ve etkisi olur mu

günaydın .birkaç gün önce davamla ilgili birşeyler danışmıştım size.ben babamın evin deyim 3 aydır.düğün takılarım altınlarım hepsi kv ded kaldı.çekişmeli boşanma davası açtık.eşim şimdi beni tehdit ediyor,çok afedersiniz,yok senin bekaretin yoktu takıları alamazsın vs.2012 de evlendik böle bişey söyleyebilir mi bana,yani aslı yok ama takıları almaman için böle birşey iddia edebilirmi ve etkisi olur mu

bekaretin ziynet eşyası ile ilgisi yok,etkisi olmaz.
bir yıl önce evlenmişsiniz ama sanırım boşanma davasını da siz açmışsınız bu yıl. kaldı ki boşanma davasını o açsa bile aradan 1 yıl geçip ilk dokuz ay beraber yaşadığınıza, dava yeni açıldığına göre, böyle bir şey olsaydı bile buna ses çıkarmamış rıza göstermiş demektir.

bekaretin ziynet eşyası ile ilgisi yok,etkisi olmaz.
bir yıl önce evlenmişsiniz ama sanırım boşanma davasını da siz açmışsınız bu yıl. kaldı ki boşanma davasını o açsa bile aradan 1 yıl geçip ilk dokuz ay beraber yaşadığınıza, dava yeni açıldığına göre, böyle bir şey olsaydı bile buna ses çıkarmamış rıza göstermiş demektir.

teşekkür ederim cevabınız için.evet davayı ben açtım.çocuğumuz 7 aylık çocuğa takılan altınlarıda annesine vermişti eşim.bunları alabilirmiyim peki

boşanma davasını açtım 27 şubatta biliyorsunuz.peki 7 aylık kızımın takıları kimin olacak?eşyalarımızı almaya gittik .sadece bizim tarafın taktıklarını verdiler.diğerlerini zaten kendileri almıştı.bunlar için demi dava açılacak ya..bebeğin beşiğini bile vermediler :KK43:

X