boşanma ve nafaka davaları ile ilgili sorularınızı cevaplayabilirim

bekaretin ziynet eşyası ile ilgisi yok,etkisi olmaz.
bir yıl önce evlenmişsiniz ama sanırım boşanma davasını da siz açmışsınız bu yıl. kaldı ki boşanma davasını o açsa bile aradan 1 yıl geçip ilk dokuz ay beraber yaşadığınıza, dava yeni açıldığına göre, böyle bir şey olsaydı bile buna ses çıkarmamış rıza göstermiş demektir.

boşanma davasını açtım 27 şubatta biliyorsunuz.peki 7 aylık kızımın takıları kimin olacak?eşyalarımızı almaya gittik .sadece bizim tarafın taktıklarını verdiler.diğerlerini zaten kendileri almıştı.bunlar için demi dava açılacak ya..bebeğin beşiğini bile vermediler :KK43:

Merhaba.Sevgili zae, benim durumum biraz karışık.Çok somut delillerim yok.Maddeler halinde sıralayıp yardımını rica ediyorum...

1. 4aylık evliyiz.Beni 1ay önce dövmeye kalktı, ertesi gün ailesi ailemden özür dilemeye gitti.Aileler aynı şehirde ama biz başka şehirdeyiz.
2.Kendisi öfke kontrolü hapları alıyor.İşyerinde de daha önce üstleriyle problemleri olmuş ve siciline işlenmiş.Bunu kullanabilir miyim.
3.İlk evliliği şiddetli geçimsizlik yüzünden 2ay gibi bir sürede bitmiş.Bunu kullanabilir miyim.
4.Muhtemelen yalancı şahit vb. ile benim hakaret ettiğimi iddia edecekler ancak böyle birşey yapmadım.
5.Takılarım annesinin evinde, bir kısmı da alınan kuyumcunun kasasında duruyor.Takılarımı direk medeni şekilde istemeli miyim, yoksa dava mı açmam daha iyi olur?
6.Uzaklaştırma kararı çıkardım.Kişisel eşyalarım birlikte yaşadığımız evde kaldı haliyle.Almamda sorun olur mu?
7.Bana 26 yıldır söylenmemiş olan bir aile sırrını söyledi.Evlatlık olduğumu...Ben bilmiyordum...Bunun sonucunda kardeşim fenalaştı ve şuan psikiyatri eşliğinde ilerliyoruz.Bunu kullanarak boşanma davası içinde manevi tazminat talep edebilir miyim.
8.Şu aşamada henüz avukatım yok.Tedbir nafakası davası için bireysel başvurum yeterli olur mu?

Derdim çok büyük..Sürekli psikolojik baskı ve sonunda bu acımasızlık..Hepsi para yüzünden..Ben sadece hakkım olanları istiyorum.Fazlasında hiç gözüm yok.

Merhaba.Sevgili zae, benim durumum biraz karışık.Çok somut delillerim yok.Maddeler halinde sıralayıp yardımını rica ediyorum...

1. 4aylık evliyiz.Beni 1ay önce dövmeye kalktı, ertesi gün ailesi ailemden özür dilemeye gitti.Aileler aynı şehirde ama biz başka şehirdeyiz.
2.Kendisi öfke kontrolü hapları alıyor.İşyerinde de daha önce üstleriyle problemleri olmuş ve siciline işlenmiş.Bunu kullanabilir miyim.
3.İlk evliliği şiddetli geçimsizlik yüzünden 2ay gibi bir sürede bitmiş.Bunu kullanabilir miyim.
4.Muhtemelen yalancı şahit vb. ile benim hakaret ettiğimi iddia edecekler ancak böyle birşey yapmadım.
5.Takılarım annesinin evinde, bir kısmı da alınan kuyumcunun kasasında duruyor.Takılarımı direk medeni şekilde istemeli miyim, yoksa dava mı açmam daha iyi olur?
6.Uzaklaştırma kararı çıkardım.Kişisel eşyalarım birlikte yaşadığımız evde kaldı haliyle.Almamda sorun olur mu?
7.Bana 26 yıldır söylenmemiş olan bir aile sırrını söyledi.Evlatlık olduğumu...Ben bilmiyordum...Bunun sonucunda kardeşim fenalaştı ve şuan psikiyatri eşliğinde ilerliyoruz.Bunu kullanarak boşanma davası içinde manevi tazminat talep edebilir miyim.
8.Şu aşamada henüz avukatım yok.Tedbir nafakası davası için bireysel başvurum yeterli olur mu?

Derdim çok büyük..Sürekli psikolojik baskı ve sonunda bu acımasızlık..Hepsi para yüzünden..Ben sadece hakkım olanları istiyorum.Fazlasında hiç gözüm yok.

tum bu soyleıklerınızı aynı dava ıcınde talep edebılırsınız.sadece surec uzamış olur.boşanma davasında sahıtler çok onelımdır.bu şahıtler alenızden bırılerıde olabılır.7.maddeyı tabıkı dava ıcınde lehınıze kullanabılırsınız.

avukat arkadaşlarımızdan bilgi rica ediyorum , konuyu kısaca anlatayım ;

benim kız kardeşim samsunda şuan da.
ve eşinden boşanmak istiyor , 3 te küçük kız çocuğu var ...
kardeşim samsunda çocuklarla birlikte , eşi ise istanbulda kendi ailesinde kalıyor ...

geçtiğimiz kasım aralık ayında boşanma davası için başvurdular ancak maddi imkansızlıklar yüzünden samsundaki baba evine dönmek zorunda kaldı , ve mahkeme günü bilgisi eşine gelmiş ama eşi kardeşime bilgi vermediği için duruşma gününü kaçırmış .. ( duruşma istanbulda oldu bu arada )

şimdi kendisi samsundan istanbula tekrar boşanma davası açabilir mi ?
ayrıca 6-7 aydır kardeşime 150-200 lira paraya gönderiyor sadece ( çocuklar çok küçükler en büyüğü 6 yaşında diğerleri ise 4 yaşında ve en küçüğü de 10 aylık henüz )
kardeşimi çok mağdur ediyor ...
şimdi sorum şu , son görüşmelerinde de ben çocuklarımı alacağım demiş , buna kanunen hakkı var mı ?
çocuklar çok küçük olduğu için anneye verildiğini biliyorum ben , öyle mi acaba ?

nasıl bir yol izlemeliyiz ?

çok çok teşekkürler

avukat arkadaşlarımızdan bilgi rica ediyorum , konuyu kısaca anlatayım ;

benim kız kardeşim samsunda şuan da.
ve eşinden boşanmak istiyor , 3 te küçük kız çocuğu var ...
kardeşim samsunda çocuklarla birlikte , eşi ise istanbulda kendi ailesinde kalıyor ...

geçtiğimiz kasım aralık ayında boşanma davası için başvurdular ancak maddi imkansızlıklar yüzünden samsundaki baba evine dönmek zorunda kaldı , ve mahkeme günü bilgisi eşine gelmiş ama eşi kardeşime bilgi vermediği için duruşma gününü kaçırmış .. ( duruşma istanbulda oldu bu arada )

şimdi kendisi samsundan istanbula tekrar boşanma davası açabilir mi ?
ayrıca 6-7 aydır kardeşime 150-200 lira paraya gönderiyor sadece ( çocuklar çok küçükler en büyüğü 6 yaşında diğerleri ise 4 yaşında ve en küçüğü de 10 aylık henüz )
kardeşimi çok mağdur ediyor ...
şimdi sorum şu , son görüşmelerinde de ben çocuklarımı alacağım demiş , buna kanunen hakkı var mı ?
çocuklar çok küçük olduğu için anneye verildiğini biliyorum ben , öyle mi acaba ?

nasıl bir yol izlemeliyiz ?

çok çok teşekkürler

velayetler anneye verılır zira yaşları henuz çok kuçuk.boşuna korkmasın
ılk durulmayı kaçırdı ıse dava duşer ama suresı gecmedıyse yenıleme dılekçesı yollar ve dava yenılenır duruşma gunu tekrar gelır
nafaka taleplı açtı ıse ılk duruşmada tedbır nafakası verılır

merhaba sitenize yeni üye oldum yanlış şekilde yazıyorsam kusura bakmayın
kız çocuklarına verilen nafaka hakkında bilgiye ihtiyacım var
üniversiteyi bu sene bitirdim babam vermiş olduğu nafakayı bu ay okul bitti diye kesti ben evlenene kadar devam ediyor sanıyordum başkalarından da işe başlayıncaya kadar olduğunu duydum bunu nasıl öğrenebilirim ? ve eğer hakkım varsa nasıl tekrar nafaka davası açabilirim ?
ayrıca bir ikiz kardeşim var üniversitesi bir dönem uzadı eğer sadece öğrencilik bitene kadarsa bu nafaka en azından onun için devam etme olasılığı var mıdır?

Merhabalar. Bana yardim etseniz cok sevinirim. Sorum boyledir - tedbir nafaka islemini, basvurusunu yurtdisinda konsolosluk yolu ile yapa bilir miyim? Yani ben evlilik yolu ile vatandasligi aldim ve su an esim beni babam evime tatile birakti. Sorumlu bir evlilik yasadim ve 3 cocugum var. Esimden bisey istemedim, bana 3 aya 300 dolar birakti, qurur ettim bisey soylemedim, kendi kazandigim (makale yaziyorum dergi icin) para ile yasiyorum. Ama yetmiyor. Yolumuz ayrilmaga dogru gidiyor, ve ben artik ondan hak ettiyimi, cocuklarim icin gereken parayi almak istiyorum. Onu da soylegim, evliligimiz 5 yil surdu ve evden disari pek cikmadim Turkiyede, yani hic calismadim. Evden mail yolu ile makaleler yazib gonderdim, baska gelirim olmadi ve yok. Paraya ihtiyacim var.
Baska bir soruyu da burada sorayim. Dogru degilse onceden ozur dilerim. Anladigim kadari ile esim beni almaga gelmei dusunmuyor. Ama ben bir Turk vatandasi olarak yurtdisinda 90 gunden cok kalamam. Sorum boyle - babalari olmadan ben cocuklarimi Turkiyeye goture bilirmiyim? Pasaportumuz - yesil, hususi pasaport. Onceden cok tesekkur ederim yardiminiz icin

Son düzenleme:
Merhaba 5 yıl bitmek üzere evliligi mız de. 28 aylık da bir oğlum var. Eşimle anlasmaiyoruz ve ben boşanmak istiyorum. Ama eşim boşamaz seni surundururum falan diyor. Alkol yok karı kız yok fiziksel şiddet yok ama psikolojik şiddet ve hakaret hat safhada kumar yok iddia sayısal loto falan oynuyor sadece. Cinsel olarak da bir birlikteliğimiz yok. Nasıl bosanabilirim? Anlaşma yoluna gitmiyor. Çocuğu da vermem sana diyor.Sorumsuz saygisiz bi adam. Aklı Erinç bosayacagimdan alacağım senden çocuğu diyor. Şartlar kurallar nedir? Ne yapabilirim? Teşekkür ediyorum.

merhabalar ;
ben yaklaşık 2 yıl önce eşimden ayrıldım.şu an 3 yaşında olan oğlumuzun velayeti bende. dava sürecinde 1 yaşındaydı ve mahkeme 150 tl nafaka ve haftada 2 gün görme hakkı vermişti. dava sonucunda babasına 250 tl nafaka,haftada 2 gün yazın 1 ay görüş verdi. baba ilk yıl bunu düzenli yaptı. ancak 1 yıldır ne arıyor ne soruyor çocuğu. ve hala 250 tl nafaka ödüyor. çocuk eylülde anaokuluna başlayacak ve masraflarımız artacak. babası da ben de öğretmeniz. ancak babanın geliri aylık 3200 civarı benim gelirim 2900 civarı ama aylık 1500 kredi borcum var. ayrıca baba yeniden evlendi. benim sorum şu nafaka arttırmak için dava açmayı düşünüyorum. bunu avukatsız açabilir miyim? ve eğer karşı taraf avukat tutarsa onlara avukat parası ödemek zorunda kalır mıyım. boşanırken karşı tarafa 1300 tl karşı taraf avukat parası ödemek zorunda kaldım anlaşmalı boşanma ve kendi avukatıma 3000 tl ödememe rağmen. 2. sorum baba 1 yıldır görmüyor ve ilerde pat diye çıkıp çocuğun psikolojini bozmasından korkuyorum bunun için bir önlem ya da tedbir almam mümkün mü. konuşma uzlaşma olmuyor kesinlile.ya tamamen görmesin ya da düzenli görsün çocuğu istiyorum. bu konularda bana yol gösterebilirseniz sevinirim.(kredi borcum olduğu için avukat tutamıyor ve karşıya da avukat parası ödemek istemiyorum)

Merhaba 2013 temmuz ayinda bosandim tek celsede.eylul 2013 itibariyle 2 coxcugumuza sadece 250 tl vermeyi kabul etti.ama onuda duzenli yatirmadi.simdi nafaka arttirimi ve duzenli yatmasi icun pzt avukatim bavuracak 3 aydir yatirmiyor acqba ne kadar surede sonuclanir.simdiden cevap icin tskler

Merhaba 2013 temmuz ayinda bosandim tek celsede.eylul 2013 itibariyle 2 coxcugumuza sadece 250 tl vermeyi kabul etti.ama onuda duzenli yatirmadi.simdi nafaka arttirimi ve duzenli yatmasi icun pzt avukatim bavuracak 3 aydir yatirmiyor acqba ne kadar surede sonuclanir.simdiden cevap icin tskler

nafaka arttırım davaları uzun surmez tarafların ekonomık durum arastırılmasına gıdılır ve genelde 2 celsede bıter

merhabalar ;
ben yaklaşık 2 yıl önce eşimden ayrıldım.şu an 3 yaşında olan oğlumuzun velayeti bende. dava sürecinde 1 yaşındaydı ve mahkeme 150 tl nafaka ve haftada 2 gün görme hakkı vermişti. dava sonucunda babasına 250 tl nafaka,haftada 2 gün yazın 1 ay görüş verdi. baba ilk yıl bunu düzenli yaptı. ancak 1 yıldır ne arıyor ne soruyor çocuğu. ve hala 250 tl nafaka ödüyor. çocuk eylülde anaokuluna başlayacak ve masraflarımız artacak. babası da ben de öğretmeniz. ancak babanın geliri aylık 3200 civarı benim gelirim 2900 civarı ama aylık 1500 kredi borcum var. ayrıca baba yeniden evlendi. benim sorum şu nafaka arttırmak için dava açmayı düşünüyorum. bunu avukatsız açabilir miyim? ve eğer karşı taraf avukat tutarsa onlara avukat parası ödemek zorunda kalır mıyım. boşanırken karşı tarafa 1300 tl karşı taraf avukat parası ödemek zorunda kaldım anlaşmalı boşanma ve kendi avukatıma 3000 tl ödememe rağmen. 2. sorum baba 1 yıldır görmüyor ve ilerde pat diye çıkıp çocuğun psikolojini bozmasından korkuyorum bunun için bir önlem ya da tedbir almam mümkün mü. konuşma uzlaşma olmuyor kesinlile.ya tamamen görmesin ya da düzenli görsün çocuğu istiyorum. bu konularda bana yol gösterebilirseniz sevinirim.(kredi borcum olduğu için avukat tutamıyor ve karşıya da avukat parası ödemek istemiyorum)

henuz halletmedıysenız cevap vereyım
nafaka arttırımı ıcın avulat tutmak zorunda degılsınız. karsı tarafa davayı kaybettıgınız halde avukatlık ucretı odemek zorunda kalırsınız. nafaka arttırım davalrında tarafların ekonomık durumuiçoçuğun goderlerı göz onune alınarak hakım tarafından bır mıktar belırlenır
dığer sorunuza gelınce görmemesını saglayamazsınız.boşanma ılamında yazan görme hakkınız esınız talep edebılr

Tskler sibel hanim.pzt vekl.verdim avukata bakalim donus bekliyoru.

benim bir arkadaşım var adı aytaç karısı bunun evi 3kere terketmiş ilk ikisinde geri çağırmış gelmiş karısı ama 2ay önce tekrar kaçtığı için eve çağırmamış 2çovığu var yaşları 5 bile deil.boşanma davası açtı 1ay önce eşi sürekli para istiyor boşanıcam diyor ama imza atmıyor dava açılması için ve arkadaşımın gerekçeleri haklı yönde bence çünki gizli bir sekilde senet işlemleri var yüklü miktarlarda elinde arkadaşımın senetler dava için göstericekmiş peki bunları gösterirse ve şiddetli geçimsizlik var zaten evde şahitlerde var kadın 2buçuk aydır eve gelmiyo annesinin aytaça 8 milyar borcu var onu ödemiyolar kadının kardeşi için çektiği krediyi kardeşi ödemiyo kadının evi ne haciz gelicek bunlar olduğu için tamini kaç celsede işlem biter dava nasıl sonuçlanır ? çocuklar küçük olduğu için annede kalırlar sanırım yanıtlarsanız bu konuya aydınlık getirmiş olucaksınız şimdiden teşekkürlerimi arz ederim.

Merhaba, avukat arkadaşlardan yardım almakiistiyorum. Eşimden boşanmak istiyorum , 2,5 senelik evliyim kizimiz var . nafaka ve ya başka birşeyde istemiyorum. Açıkcasi boşanmaya neden ne gostereyim bilmiyorum, o ayrılmak istemiyor.kayinvalidem bizimle duruyor ve gecimsizlik var, ve kocami sevmiyorum, aramizda benden dolayı soğukluk var ve evliliği bitirmek istiyorum. Hakim hemen bosarmi ve avukat ücreti nazil oluyor, lütfen bilgi verin

Arkadaşlar ben eşimden ayrılmak istiyorum ama boşanmadan önce ayri bir ile taşınıp davayı farklı şehirden AÇA bilirmiyim ? Onunla aynı şehirde olmak istemiyorum. Ayrila bilmem için en etkili sebep ne olur , tek isteyim 2 yasli kizim bende qalsin ve ya velayet müşterek olsun. Mahkemeye başka biriyle evlenmek istediğmi bildire bilirmiyim ? Yoksa bu saçma mi olur ? :KK43:( bosarmi mahkeme ?

Merhaba, avukat arkadaşlardan yardım almakiistiyorum. Eşimden boşanmak istiyorum , 2,5 senelik evliyim kizimiz var . nafaka ve ya başka birşeyde istemiyorum. Açıkcasi boşanmaya neden ne gostereyim bilmiyorum, o ayrılmak istemiyor.kayinvalidem bizimle duruyor ve gecimsizlik var, ve kocami sevmiyorum, aramizda benden dolayı soğukluk var ve evliliği bitirmek istiyorum. Hakim hemen bosarmi ve avukat ücreti nazil oluyor, lütfen bilgi verin

boşanmak içi gecerlı sebepleriniz olmalı....gecimsizlik bır sebeptır....aranızda yasanan gergınlıkler,tartışmalar,kavgalar dilekçeye yansıyabılır.esınız boşanmak ıstemedıgı ıcın sadece surec uzar.bu surecte gecımsızlığınızı ıspat etmek zorunda kalırsınız.ıspat ettıgınız takdıre boşanırsınız.

Arkadaşlar ben eşimden ayrılmak istiyorum ama boşanmadan önce ayri bir ile taşınıp davayı farklı şehirden AÇA bilirmiyim ? Onunla aynı şehirde olmak istemiyorum. Ayrila bilmem için en etkili sebep ne olur , tek isteyim 2 yasli kizim bende qalsin ve ya velayet müşterek olsun. Mahkemeye başka biriyle evlenmek istediğmi bildire bilirmiyim ? Yoksa bu saçma mi olur ? :KK43:( bosarmi mahkeme ?

ıkametgahınızı baska sehıre aldırısanız orda yasadıgıız takdırde davacı olarak orda açabılırsınız davayı. baska bırıyle evlemek istedıgı belirtsenız esınız onu aldattıgınızdan bahsedıp sızden tazmınat bıle alabılır.unutmayın halen evlısınız.boyle bırşey hıç dilekçede belirtılır mı....
velayet müşterek olur dıye bırşe olmaz.....yada sızde kalır babası bellı zamanlarda görur yada tam tersı...sizin bebegınız kuçuk oldugundan annesı olarak sızde kalır tabıkı

benim bir arkadaşım var adı aytaç karısı bunun evi 3kere terketmiş ilk ikisinde geri çağırmış gelmiş karısı ama 2ay önce tekrar kaçtığı için eve çağırmamış 2çovığu var yaşları 5 bile deil.boşanma davası açtı 1ay önce eşi sürekli para istiyor boşanıcam diyor ama imza atmıyor dava açılması için ve arkadaşımın gerekçeleri haklı yönde bence çünki gizli bir sekilde senet işlemleri var yüklü miktarlarda elinde arkadaşımın senetler dava için göstericekmiş peki bunları gösterirse ve şiddetli geçimsizlik var zaten evde şahitlerde var kadın 2buçuk aydır eve gelmiyo annesinin aytaça 8 milyar borcu var onu ödemiyolar kadının kardeşi için çektiği krediyi kardeşi ödemiyo kadının evi ne haciz gelicek bunlar olduğu için tamini kaç celsede işlem biter dava nasıl sonuçlanır ? çocuklar küçük olduğu için annede kalırlar sanırım yanıtlarsanız bu konuya aydınlık getirmiş olucaksınız şimdiden teşekkürlerimi arz ederim.

tahmını celse dıye bırşey olmaz.anlattıklarınıza bakılırsa dava cekişmelı surer ve en az 1 yılı buur gıbıme gelıyor. senet olayı deidlil gösterılebılır...çoçuklar annede kalır nafaka baglanır

kaçıp giden bir eşe nafaka verilmesi çok saçma ve oda başka biriyle evlenmek istiyormuş ama zorluk çıkartıyor kadın

X