Boşanmış ailede kız isteme

Benim cok yakinim benzer durumdaydi anne baba bir araya gelemeyecek şekilde boşanma olmuştu.
Babasini hiç bir şeye dahil etmedi, hatta eş ve ailesiyle babasi tanişmadi bile, baba sadece dugune davet edildi takisini takti misafir gibi oturdu gitti. Bunlar sorun olmamali siz ve aileniz nasil rahat olacaksa oyle ilerlemeli diye dusunuyorum acikcasi ben usul musul diye dusunup kendimi zora koymazdim boyle bir durumda nasil istiyorsaniz oyle yapin milleti dusunmeyin bana kalirsa.
Bizde baba düğüne bile davet edilmedi.

Merhaba hanımlar,

Annem babam yaklaşık 5 sene önce boşandı, babam halamla yaşıyor. Ben bambaşka şehirde memurum ve anne babam birbirlerini bırak görmeyi aynı ortamda nefes almaktan bile imtina ediyorlar. Malum aileler de çok iyi anlaşmıyor bir düşmanlık var kısacası.

Ben ise kısa bir süredir biriyle görüşüyorum ve bugün eğer olur da evliliğe gidersek seni kimden isteyeceğiz gibi bir soru sordu. Bilmiyorum dedim ama bu konu aklıma çok takıldı. Sadece görüştüğüm kişi nezdinde değil, bu sorun hep var olacak. Babamdan desem annem asla halamlara gelmez keza ben de onlarda yaşamıyorum zaten. Annemden desem bu da usule uygun değil babam sağken saçma olur. Kısacası babamdan isteme olsun ama halamlarda olmasın istiyorum. Mekan problemim var nasıl bir çözüm önerirsiniz? Aklıma sırf kız isteme için dizayn edilmiş minik butik kafeler geldi. İsteme Ankarada olur muhtemelen, mekan ve çözüm önerilerinize açığım.

Teşekkürler 🤭
Bulunduğunuz şehirde isteme olur anne ve babanızda usuleten evinize gelir görevini yapar gider, size saygıları varsa zaten özel gününüzde herşeyi bir kenara bırakıp yanınızda olmalılar.

Babayla ilişkisi nasıl oldu kızın daha sonra.Yani ben olsam affetmezdim herhalde
Babayla ilişkisi nasıl oldu kızın daha sonra.Yani ben olsam affetmezdim herhalde
Yani bana göre eğer çocuğunu gerçekten seviyorsan, onun sıkıntıya düşmemesi için elinden geleni yaparsın. Adamın o düğüne katılması, kızın sürekli diken üstünde olmasına, belki annesinin düğünde sinir krizi geçirmesine neden olacaktı ve nazı da babasına geçtiği için babasına açık açık herşeyi anlattı. O yüzden babası da hiç problem çıkarmadı. Şuan da çok çok iyiler.

Merhaba hanımlar,

Annem babam yaklaşık 5 sene önce boşandı, babam halamla yaşıyor. Ben bambaşka şehirde memurum ve anne babam birbirlerini bırak görmeyi aynı ortamda nefes almaktan bile imtina ediyorlar. Malum aileler de çok iyi anlaşmıyor bir düşmanlık var kısacası.

Ben ise kısa bir süredir biriyle görüşüyorum ve bugün eğer olur da evliliğe gidersek seni kimden isteyeceğiz gibi bir soru sordu. Bilmiyorum dedim ama bu konu aklıma çok takıldı. Sadece görüştüğüm kişi nezdinde değil, bu sorun hep var olacak. Babamdan desem annem asla halamlara gelmez keza ben de onlarda yaşamıyorum zaten. Annemden desem bu da usule uygun değil babam sağken saçma olur. Kısacası babamdan isteme olsun ama halamlarda olmasın istiyorum. Mekan problemim var nasıl bir çözüm önerirsiniz? Aklıma sırf kız isteme için dizayn edilmiş minik butik kafeler geldi. İsteme Ankarada olur muhtemelen, mekan ve çözüm önerilerinize açığım.

Teşekkürler 🤭
Bunu aileniz düsünecek bir zahmet

Kiminle yaşıyorsanız daha doğrusu bu yaşa gelmenizde emeği olan hangisiyse ondan istenir. Usul ille bir erkekten istemek değil ki..

+++++

Neden anneden istenmesin ki, baba ne kadar aile büyüğüyse anne de o kadar aile büyüğü illle de erkek olacak diye bir kural yok ki. Ayrıca babası ölmüş insanlar ne yapsın, tabi ki getirip annene tanıştırıyorsun oluyor bitiyor. ben olsam annemde yapardım babamı çağırırdım, uslu duracaksa gelsin durmayacaksa gelmesin.

Nişan genelde kız tarafına ait olduğu için bir yer tutarsınız hem isteme olur hem yüzük takılır nişan yapılır yani. Nişan ve kalabalık olduğu için de kimse sorgulamaz neden evde olmadı diye

Bir gün ayarlayın babanızın evinde sizi istesinler. Orada da alyans hariç (tektaş yoksa tektaş tamtur vb) takılsın.
Çok geçmeden annenizin evinde nişan gibi bir ortam hazırlanıp yine kahve içilsin orada da alyansları takarsınız.
Annenizin yanında büyüdüğünüzü düşünerek böyle dedim tam tersi de olabilir.
Sözle Nişan ayrı zamanmış gibi olacak işte, erkek tarafı da bir zahmet mırın kırın etmeden katılsın eskiden kızı verene kadar kaç kere çağırıyorlarmış.

Yani bana göre eğer çocuğunu gerçekten seviyorsan, onun sıkıntıya düşmemesi için elinden geleni yaparsın. Adamın o düğüne katılması, kızın sürekli diken üstünde olmasına, belki annesinin düğünde sinir krizi geçirmesine neden olacaktı ve nazı da babasına geçtiği için babasına açık açık herşeyi anlattı. O yüzden babası da hiç problem çıkarmadı. Şuan da çok çok iyiler.
Kişisel düşünce tabiki.Fakat çocuğun gelip annem düğüne gelecek sen gelme demesi bilemedim yani
Sırf annem mutlu olsunda babam mı aman boşver demek gibi gelir bana.
Umarım başka çocukları vardır düğününe gidebileceği yoksa o adamın içindeki ukde çıkmaz ben asla unutmazdım ne kadar yüze gülsemde hep bi burukluk ve eksiklik hissederdim.Demekki bu kadar iyi olmasam kızıma karşı feda edilen ben olmayacaktım derdim.
Yüzü gülsede hep bir tarafı eksik kalır
Tabiki bu benim kişisel fikrim

Son düzenleme:
+++++

Neden anneden istenmesin ki, baba ne kadar aile büyüğüyse anne de o kadar aile büyüğü illle de erkek olacak diye bir kural yok ki. Ayrıca babası ölmüş insanlar ne yapsın, tabi ki getirip annene tanıştırıyorsun oluyor bitiyor. ben olsam annemde yapardım babamı çağırırdım, uslu duracaksa gelsin durmayacaksa gelmesin.
Kızın babayla arası daha iyiymiş yalnız

Merhaba hanımlar,

Teşekkürler 🤭
Annenizden isteselr sizi olmazmı?dedeniz felan varsa büyük olarak ondanda isteyebilirler.benimde kızımı istemeye geldiklerinde dedesinden istemişlerdi ama babayla aranız iyiyse bişey diyemem.

Anne babası ayrı iki arkadaşımın istemesine gitmiştim birinde o güne özel anne baba pek muhatap olmadılar ama aynı ortamda bulundular, sorunsuz geçti. Diğerinde gündüz annenin evinde kız isteme oldu ordan babanın evine geçildi bir kız isteme de orda oldu. Ayrı ayrı istendi yani anne-baba bir araya gelmek istemeyince böyle bir çözüm bulmuşlardı. Biraz yorucu oldu tabi sadece ordan oraya gitmek. Ailenizle konuşsanız babanız birkaç saatliğine annenizin evine gelse olmaz mı? Bir araya gelmeyi sorun etmezlerse mekanda da yapabilirsiniz orta yol bulmak adına

Benimkiler ben cok kücükken bosandi annemle oldugum icin hep annemin evinde istemem oldu babamda oraya geldi bizde halam amcam yani babam disinda herkes annemi çok sevip saydigi icin ve banada yegen olarak cok duskun olduklari icin geleceklerdi zaten onlarin gelip kendisinin gelmemesini çekemezdi😄 cunku ben sen bilirsin tek isteme olacak oda annemin evinde olacak dedim ebeveynler dusunecek bunun stresine girmek bile haksizlik geliyo bana , cok stres olmustum bende sonra saldim. Boyle durumlarda ayri ayri istemek bile cok abes geliyor bana anne babaysan ayrilsanda bu senin görevin ceremesini cocuklar neden çekiyo bu konuda taviz verme birinden biri fedakarlik gosterip 2 saat tahammül edecek evladi icin. Disarda yapsan cok daha guzel olur artik herkes oyle yapiyo evi kucuk olanlar falan ,akraba arkadas derken sohbet muhabbet arada kaynar herkes sende keyifli gecirirsin

Merhaba hanımlar,

Teşekkürler 🤭
Hem anneden ister
Hem de babadan ister
İkisinden de ayrı ayrı ister yani.

o gun geldiginde mutlaka sizin mutlu olmaniz icin bir ortak noktada bulusacaklardir bence dert etmeyin. Benim konuda takildigim erkek arkadasinizin patavatsizligi ve bunu size sormasi. Ortada bir evlilil teklifi var mi? Isteme icin kararlastirilmis bir gun var mi? Aileler tanisiyor mu? Benim size tavsiyem bu konuyu kafaniza taktiginizi karsi tarafa belli etmeyin. Bunu dert etmek erkek arkadasiniza dusmez. Bosanmis binlerce aile var ve bu ailelerin cocuklari evleniyor. Bunu mu dert etmis?
Ben problem etmedim. Merak etmiş olabilir hak veririm. Zaten özel bir soru soracağım müsaaden varsa diye girdi konuya.

Bizimkiler benim evlenmem için son bir kaç sene direndi evlendiğin gün evde durmam diyen annem gerçekten de evlendiğim gün ananemin yanına taşındı. Ama istemeye gelecekleri gün büyük bir kavgaya tutuştular hep rezillik çıkmasın diye aralarını sağlamak bana düştü. Ne istememin güzelliğini yaşayabildim ne de nişandan sonra aileleri buluşturup bi çay içebildik. Çok zor yaşayan bilir stresi. Halamın kızı da sırf evleneceği sene ev tuttu annesi ile babasının arasını düzeltti güya ama evden gelinliği ile çıkamadan yine ayrıldılar. Yani böyle olayları yaşadığım için bencil ebeveyn ile kinine yenik düşmüş insanları ikna etmenin ne denli zor olduğunu bilirim. Hele hele karşı tarafa rezil olmayalım korkusunu. O yüzden size verebileceğim en güzel akıl. Her iki tarafı da zor durumda bırakmayacak gönüllü olarak gelecekleri bir yer olması çünkü zorunlu olarak gelindiklerinde muhakkak o stresi yaşıyorsun. Bir çare tutup küçük sunumlara güzel kağıtlardan pasta kurabiye küçük poğoça ile 2 3 bir şeyler yapıp dağıtabilirsin kimse de zorda kalmamış olur. İzmir'deki kuzenim de bu şekilde isteme yapmıştı. O evim batmasın diye yaprı ama gayet güzel oldu.Hem ortam genişti hem herkes neşeliydi.
İşte tam olarak böyleler. O yüzden çok stres oluyorum. Ha fol yok yumurta yok ama yine de insan düşünüyor

Arkadaşımın babası İstanbul’dan İzmir’e gelmişti istemesi için. Annesiyle yaşadığı evde oldu istemesi. Babanıza sordunuz mu bu durumu ne diyor?
İkisine de sormadım henüz flört aşamasındayız çünkü. Ama dedim ya bu olmasa bir başkası ile aynı sıkıntıyı yaşayacağım.

Geçen haftalarda çok benzer bir konu açmıştım buraya. Bizimkiler boşanmış değiller ancak babamla konuşmuyorum. Aylarca içim içimi yedi “ya karşı tarafın ailesi sorun ederse” diye. Ancak çok şükür hiç sorun etmediler zaten aileler ayrı şehirlerde oldukları için çok muhattap olma imkanları hiçbir zaman olmayacaktı. Eğer erkek arkadaşınızın ailesi düzgün insanlarsa eminim bu duruma saygı duyarlar ve sorun haline getirmezler. Daima dik durun çünkü ailenizin enkazı asla sizin suçunuz değil. Madem babanızla aranız iyiymiş sadece o gelir olur biter. Annenizin olay çıkarma gerginlik yaratma potansiyeli yüksek geldi çünkü bana.

Geçen haftalarda çok benzer bir konu açmıştım buraya. Bizimkiler boşanmış değiller ancak babamla konuşmuyorum. Aylarca içim içimi yedi “ya karşı tarafın ailesi sorun ederse” diye. Ancak çok şükür hiç sorun etmediler zaten aileler ayrı şehirlerde oldukları için çok muhattap olma imkanları hiçbir zaman olmayacaktı. Eğer erkek arkadaşınızın ailesi düzgün insanlarsa eminim bu duruma saygı duyarlar ve sorun haline getirmezler. Daima dik durun çünkü ailenizin enkazı asla sizin suçunuz değil. Madem babanızla aranız iyiymiş sadece o gelir olur biter. Annenizin olay çıkarma gerginlik yaratma potansiyeli yüksek geldi çünkü bana.
Evet aslında ben de en çok annemden korkuyorum. Erkek arkadaşım ailesine söylemiş bu durumu annesi hayat bu her şey olabilir demiş. Ilımlı karşılamış yani.

X