Ailemle görüşmeyi keseceğim

biripestrk

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2024
35
15
23
Merhabalar, öncelikle sizlere birkaç sorum olacak özellikle benimle aynı ya da benzer durumu yaşayanlar lütfen cevap bıraksınlar. Yalnız olduğum düşüncesi daha da üzüyor beni çünkü.24 yaşındayım, nişanlıyım ve bu yaşıma kadar hep ailem arasında kalkan görevi gördüm. Babam anneme vuracağı zaman ben devreye girdim. Annemi ondan küçük bedenimle korumaya çalıştım. Annem dert kustu ben hep onu dinledim. 2 kardeşiz kardeşim genelde çekimser kalırdı. Ben saha atılgandım haklıyı ezdirmek istemezdim,annemi mağdur görüp onu korumak isterdim. Zaman geçtikçe gördüm ki annem de suçluymuş. Çünkü şu an bana yaptıklarını o zaman babama yapıyormuş. Şiddeti asla haklı görmüyorum ne olursa olsun onu da belirteyim. Misal babamı delirtir sonra ay bunun ağzına vurdu bi susmuyor diye daha da alevlendirirdi ortalığı. Biz de kardeşimle baktık annem babamdan boşanmıyor toksik evliliğiyle mutlu ve sürekli babamı bana kötülüyor. Artık bizimde midemiz bulandı ve ikimiz hep yanyanaydık anneme kızardık. Taa ki ilişkim olana kadar. Rabbim bozmasın iki yıldır güzel bir ilişkim var. Daha doğrusu nişanlım hayatıma girdikten sonra sağlıklı bir ilişki görünce annemin bu kötülemelerini dert yakınmalarını dinlemeyi kestim. Bu yüzden bana kurulmaya başladı bunda nişanlımın kabahati yok. Ben bıktım artık ne anlatırsa anlatsın bitmiyor ve ne babamdan vazgeçiyordu ne de anlatmaktan. Hem seviyor hem nefret ediyordu. Herkese babamın yaptığı kötü şeyleri anlatıyordu falan. Neyse gelelim günümüze annem odağını bana çevirdi. O kadar yıl onu koruyan ezdirmeyen büyük kızına. Yaptığım her şey boşaymış hissi yanında etliye sütlüye karışmayan kardeşimi de yanına aldı. Kardeşimle aramızda 1.5 yaş var ikimizde kızız. Her şeyimiz beraberdi onu canımdan çok severdim ama onunla olaylarımıda ben evleneceğim için alelacele önüne gelen ilk kişiyle hemen peşime nişanlandı değişik triplere girmesiyle başladı. Bahanesi ise abla sen gidersen ben evde bunlara katlanamam diyordu anne ve babam için. Şimdi sanki kardeşim öldü yerine başka biri geldi. Bana saygısızlığını görmediğim kız böyle bana yukarıdan bakmalar, yüzüme bakmamalar annemin gazıyla yapmadığı kalmadı onunda. Anlayacağınız nasıl oldu bilmiyorum, aslında biliyorumda anlam veremiyorum ufacık tefecik şeylerden bu denli büyümesine. Şimdi hepsi 3 ben tekim. O şikayet etmeye doymadıkları bizi kapıya koyan adamı da yanlarına almışlar.

Beni sürekli yalnızlaştırıp kendi haklı çıkmaya çalışıyor annem. Annem diyorum ama zerre sevgim kalmadı kendisini gözümde bu kadar bitiren son hareketi arayıp beni kayınvalideme şikayeti oldu. Neyse ki o kadın akıllı çıktı ki. Evlat ele şikayet edilmez mottosuyla benim arkamda durdu. İnşallah böyle devam eder ama benim gücüm kalmadı inanın. Her gün her saat ağlıyorum. 2 ay sonra bir daha aynı yatağımda yatmayacağım gideceğim bu kadar mı değersizdim. Sinirlenince ağzıma geleni sayarım ama bana terbiye verenlerin terbiyesiyle büyüdüm. Kimse saygılı ortamda saygısızlık yapmaz emin olun. 2 ay sonra düğünüm var sorum ise ben evlendikten sonra bunlarla görüşmek istemiyorum ama bunu kendi kafamda nasıl aşarım? Yani çocuğum olacak soracak dedem nerede? Senin annen var mı? Kardeşin var mı? İleride çocuğuma ne diyeceğim. Konuşmayı dene diyenlere şunu diyeyim bir kez denedim nişanımda mecburen ben konuştuğumda adım atıp yakın olmak istediler ama ben soğuk davrandığım için yine olay çıktı. Soğuk davranma sebebim ise küslüğün çok uzun sürmesi oldu. Kardeşime sen nasıl dayandın bensiz o kadar ay nasıl yüzüme bakmadın ben şimdi sana nasıl ısınacağım dedim ağladım onunda gözleri doldu karşımda. Annem falan değil beni yıkan kızkardeşim oldu. Yani uzun lafın kısası onlar istese bile gönlüm eskisi gibi affetmiyor bir türlü. Ben odada sesli ağlarken kek yapıp babama pikniğe gidelim dedi kendi öz kardeşim. Çocuğum gibiydi (bensiz yalnız bunu da belirteyim) Böylelikle kalbim daha da soğudu. O ağlasaydı yemin ederim küs bile olsam saygımdan evden çıkmazdım nispet veriyo olmasın diye onlar nasıl yaptı demekten kendimi alıkoyamıyorum. Kısacası kin tutmaya başladım sanırım ve kalbim ısınmıyor. Neyse çok uzun oldu buraya kadar okuduysanız ben bu durumu nasıl aşacağım? Görüş deseniz gönlüm razı değil. Görüşme dense yine değil. Ailendir demeyin herkesin ailesi bir değil. Ben ne kızlar gördüm her hatasında kendini satsa bile sarıp sarmalanan. Ben hiç namusuma laf getirmediğim halde bi dilli bellendiğimden sevilmedim. Ki dilli arkadaşlarımda var aileleri asla böyle değil. Daha küçücüktüm sırf kardeşime vurdum diye annem kalbin kara demişti. Unutmuyorum çocuk aklımla nasıl yani herkesin kırmızı benimki siyah mı diye düşündüğümü ağrıma gidiyor. Bir anı daha 4-5 yaşlarında bir yabancı kadın beni dövmüş annemin yanında, ona laf çevrimişim diye. Kadın kendi çocuklarını da dayakla eğitirmiş neyse ananem anlatır. Annen sadece baktı diye nasıl durdun diye kızar anneme hala. Aklıma geliyor benimde bugünlerde hadi ben şimdi cevap veriyorum, saygısızım. O zamanlar günahsızken ne yaptımda aklım bile kesmezken kalbim kara oldum, el kadarken dayağı hakettim. Yani anneme neden diye sormaya başladığımda sinirden ağlıyorum. Tek istediğim ne olursa olsun beni saran bir anneydi o da bu dünyada bana nasip değilmiş. He kızkardeşime nasıl derseniz onu da küçüklükten itibaren sevdiği için koşulsuz olan sevgisi sadece ona var. Ona rağmen ben kardeşimi severdim onu ayırsa bile aklım kestikten sonra bir kez olsun kıskanmadım. Beni sevmedi onu sevsin bari derdim. Şu an bulunduğum konum çok acı. Siz olsanız ne yapardınız? Düşünmeyi kesemiyorum.
++ eklemek istiyorum bu kadar yıl biz üçümüz babama karşıydık. Şimdi nasıl bana döndü oklar inanın anlamıyorum. Sütten çıkma ak kaşık olduğumu iddia etmiyorum. Tek sorunum üslup kızınca gözüm görmüyor. Ama ne olursa olsun diyorum evladından bir anne vazgeçer mi? Anne olunca bile anlar mıyım? Kediler bile yavrusunu onu ısırsa atıp kenara kaçar mı? Yok yere hakaret edip bağırmadım misal beni küçümserdi işte sen mi evleneceksin iki gün sonra geri gelirsin diye bende seni bırakmayan beni de bırakmaz korkma derdim. Ya kısacası höt deyinca susan bir çocuk olmadım. Kardeşim susardı. Susmalı mıydım?

Son düzenleme:
İnsan ilişkileri be psikolojisi o kadar farklı ki şimdi buraya kardeşini alsak senin elde ettiğim ama onun etmediği şeyleri madde madde anlatır biliyor musun. Ben yaşadıklarımı yaşamadın demiyorum yanlış anlama. Atıyorum ona göre de sen kendini iyi ifade ettiğim için hep kazanmışsındır mesela.
Bak Şermin yaşarın bir kitabı var “söyleme bilmesinler” diye bu kitabı muhakkak ama muhakkak oku olur mu?
Annene gelecek olursak kendi hayatını eline alamamış aynı zamanda ,tüm depresifliğini kızına yükleyecek kadar bencil birinden me bekleyebilirsin ki. Herkes doğurabilir ama herkes anne olamaz maalesef.
Evlilik süreci zaten yorucu ve yıpratıcı bir süreç insan biri beş yapıyor bununla etkisi olmuştur. Hayatı biraz akışına bırakın istediğiniz konuşmamaksa bir süre çok muhattap olmayın kendinizi zorlamayın

Neden 3 kişi siz tek orayı anlamadım? Neden size tavır aldılar?
Babam annem kardeşim bir oldular bana karşı tavır alma sebepleri elle tutuluyor yok ki. Misal yatak odasını almayı ayıp gördüler tamam dedim ne isterseniz ona göre bir şey alırsınız beyaz eşya aldılar. Almaya utandıkları yatak odasını seçemedikleri için bu sefer beni günah keçisi ilan ettiler. Halbuki ben nişanlıma çok yorulduğumu kameralı seçmek istediğimi söyledim. Olaylar bambaşka evrildi. Babam zaten annemi koruduğum için yıllardır bana tepkiliydi. Uzun yani inanın ben anlamıyorum size nasıl anlatacağım onu da bilmiyorum. Kardeşimle konumuz aşağıda yazdığım gibi 3 aylık ilişkisinde evlenme kararı aldığımda karşı çıkmamla başladı. Ona engel olup kendim öne geçmedim soru buradan gelecekse söyleleyim halihazırda bir ilişkim vardı ciddi düşündüğüm. Ona engel olunca annem kıskanıyor vs dedi aramıza girdi sonra anneme de oradan tavırlandım eşya olayı yukarıda anlattığım gibi döndü. Sonra a dediler battı b dediler battı oldu bende onlara bilakis öyle.

Son düzenleme:
İnsan ilişkileri be psikolojisi o kadar farklı ki şimdi buraya kardeşini alsak senin elde ettiğim ama onun etmediği şeyleri madde madde anlatır biliyor musun. Ben yaşadıklarımı yaşamadın demiyorum yanlış anlama. Atıyorum ona göre de sen kendini iyi ifade ettiğim için hep kazanmışsındır mesela.
Bak Şermin yaşarın bir kitabı var “söyleme bilmesinler” diye bu kitabı muhakkak ama muhakkak oku olur mu?
Annene gelecek olursak kendi hayatını eline alamamış aynı zamanda ,tüm depresifliğini kızına yükleyecek kadar bencil birinden me bekleyebilirsin ki. Herkes doğurabilir ama herkes anne olamaz maalesef.
Evlilik süreci zaten yorucu ve yıpratıcı bir süreç insan biri beş yapıyor bununla etkisi olmuştur. Hayatı biraz akışına bırakın istediğiniz konuşmamaksa bir süre çok muhattap olmayın kendinizi zorlamayın
Okurum teşekkür ederim öneri için evet o konuda benim gölgemde büyüdü ama kimseye ezdirmedim onu. Sonrasında zaten iki genç kız olduk, arkadaş olduk. Sonra 3 ayda evlenmeye kalktı benim hayatımdaki insan 1.5 yıldır vardı o aralar ben evlilik düşünüyordum. Kardeşimde kalkınca 3 ay oluyor saçmalama ben bile tanıdığımı düşünmüyorum sen nasıl tanıdın dedim. Olaylar ondan patladı onunla da. Onu kıskandığımı söyledi. Şu an diyorum keşke engel olmasaydım zaten değişmeyecekti. Vallahi de o an tek derdim onu korumaktı. Kafasına gireni de tahmin etmek zor değil, seni kıskanıyor vesvesesi ile annemmiş :) şaşırmadım

Boşverin olan olmuş her zaman çekirdek ailemezle çocukluktaki kadar iç içe ya da samimi olamayız. Az görüşürsünüz zamanla alışırsınız. Yeni bir evlilik yapacaksınızmışsınız ben yazdıklarınızdan sizi pek iyi görmedim bu sorunları bi terapistle çözmezseniz artık ailenizden uzaktada olsanız bu sorunları evliliğinize taşıyacaksınız. Bence bırakın geçmişi kendinize ve eşinize odaklanın.

Boşverin olan olmuş her zaman çekirdek ailemezle çocukluktaki kadar iç içe ya da samimi olamayız. Az görüşürsünüz zamanla alışırsınız. Yeni bir evlilik yapacaksınızmışsınız ben yazdıklarınızdan sizi pek iyi görmedim bu sorunları bi terapistle çözmezseniz artık ailenizden uzaktada olsanız bu sorunları evliliğinize taşıyacaksınız. Bence bırakın geçmişi kendinize ve eşinize odaklanın.
Evet iyi değilim. Nişanlım bana çok düşkün o ayrı üzülüyor. Ona da anlatamıyorum üzülmesin diye. Terapiste gidemiyorum para yok. İş bulamıyorum ne zaman gitsem tecrübe arıyorlar. Zaten 2 ay kaldı diye sabrediyorum. Ama çok bunaldım. Ve evet haklısınız bir tartışma yaşasak nişanlım konuları bildiği için sende beni ailemden vurursun diyorum sürekli. Keşke bırakabilsem geçmişi

Bazen siz her seyi yaparsınız ama kıymetinizi bilinmez
Doğru harikayım da demiyorum. Hatalarım elbet oldu ama bir anne evladından vazgeçer mi bunu sindiremiyorum hadi kardeşim cahil ona kızmak istemiyorum. Ama güzel geçmesi gereken günlerimiz hüzünle geçiyor

Okurum teşekkür ederim öneri için evet o konuda benim gölgemde büyüdü ama kimseye ezdirmedim onu. Sonrasında zaten iki genç kız olduk, arkadaş olduk. Sonra 3 ayda evlenmeye kalktı benim hayatımdaki insan 1.5 yıldır vardı o aralar ben evlilik düşünüyordum. Kardeşimde kalkınca 3 ay oluyor saçmalama ben bile tanıdığımı düşünmüyorum sen nasıl tanıdın dedim. Olaylar ondan patladı onunla da. Onu kıskandığımı söyledi. Şu an diyorum keşke engel olmasaydım zaten değişmeyecekti. Vallahi de o an tek derdim onu korumaktı. Kafasına gireni de tahmin etmek zor değil, seni kıskanıyor vesvesesi ile annemmiş :) şaşırmadım
Bak işte diyorum ya herkes öyle farklı yaşıyor ki
Bu hayatı. Kardeşin seni sevmiyor değil sadece o da bir süreçte. Benimde ablamla aramda 2 yaş var beni gerçekten çıkarsız seven nadir kişilerden. Zamanında çok kavgalarımız oldu tabi ki ama yıllardır en büyük dayanağım o.
Daha fazla konular üzerine düşünüp içinizi daha fazla soğutmayın biraz akışına bırakın. Eğer illa evlenecekse de yanında olduğunuzu gösterin ona. Çünkü kötü bir şey olduğunda sizden çekindiği için eziyet görmesin size rahat rahat anlatabilsin. Evden çıkıp uzaklaşınca her şey değişiyor insan ne gereksiz üzülmüşüm diyor

Evet haklısınız ama ona kızgınlığım annemden çok benimle vakit geçirdi. Annemin nasıl bir insan olduğunu bildiği halde beni bırakan onu da bırakır nasıl böyle devam edebiliyor bunu sindiremiyorum. Ben onu gerçekten evladım olsa öyle mi severdim bilmiyorum o kadar sevdim. İki yakın arkadaşı vardı hep onu kıskanırlardı. Yine demedim kalbine benden dolayı kötülük girer diye. Kendi anlasın görsün dedim baktım onlarla da görüşmeyi kesmiş. Ben sosyalimdir onun en yakın arkadaşı bendim. Şu an hala onu düşünüyorum asla tek değil ama kendimi ifade edemiyorum. Çok kızgınım mesela nikah şahidi yapacak olsa birini bir arkadaşı bile kalmadı. Ben olurum demek istiyorum ama gururumdan ve beni bu süreçlerimde yalnız bıraktığından diyemiyorum içimden gelmiyor
Bu hayatı. Kardeşin seni sevmiyor değil sadece o da bir süreçte. Benimde ablamla aramda 2 yaş var beni gerçekten çıkarsız seven nadir kişilerden. Zamanında çok kavgalarımız oldu tabi ki ama yıllardır en büyük dayanağım o.
Daha fazla konular üzerine düşünüp içinizi daha fazla soğutmayın biraz akışına bırakın. Eğer illa evlenecekse de yanında olduğunuzu gösterin ona. Çünkü kötü bir şey olduğunda sizden çekindiği için eziyet görmesin size rahat rahat anlatabilsin. Evden çıkıp uzaklaşınca her şey değişiyor insan ne gereksiz üzülmüşüm diyor

Evet haklısınız ama ona kızgınlığım annemden çok benimle vakit geçirdi. Annemin nasıl bir insan olduğunu bildiği halde beni bırakan onu da bırakır nasıl böyle devam edebiliyor bunu sindiremiyorum. Ben onu gerçekten evladım olsa öyle mi severdim bilmiyorum o kadar sevdim. İki yakın arkadaşı vardı hep onu kıskanırlardı. Yine demedim kalbine benden dolayı kötülük girer diye. Kendi anlasın görsün dedim baktım onlarla da görüşmeyi kesmiş. Ben sosyalimdir onun en yakın arkadaşı bendim. Şu an hala onu düşünüyorum asla tek değil ama kendimi ifade edemiyorum. Çok kızgınım mesela nikah şahidi yapacak olsa birini bir arkadaşı bile kalmadı. Ben olurum demek istiyorum ama gururumdan ve beni bu süreçlerimde yalnız bıraktığından diyemiyorum içimden gelmiyor
İnsan duymak istediğine yöneliyor. Annen eğer şu an duymak istediklerini söylüyorsa direk ona kaymıştır. Arkadaşı sosyal çevresi olmayan insanı kandırmak o kadar kolay ki. İşine gelen bir kaç şey söyle hop elinde. Zaten annenin sağlıklı nir psikolojide olmadığı belli. 2 ay göz açıp kapayana kadar geçer evden bir çık bir kendi kafanı dinle gözlemle etrafı. Bir de bırak bu konuları nişanlılığın tadını çıkart havalar ısınıyor yürüyüş yap kafanı dağıt

İnsan duymak istediğine yöneliyor. Annen eğer şu an duymak istediklerini söylüyorsa direk ona kaymıştır. Arkadaşı sosyal çevresi olmayan insanı kandırmak o kadar kolay ki. İşine gelen bir kaç şey söyle hop elinde. Zaten annenin sağlıklı nir psikolojide olmadığı belli. 2 ay göz açıp kapayana kadar geçer evden bir çık bir kendi kafanı dinle gözlemle etrafı. Bir de bırak bu konuları nişanlılığın tadını çıkart havalar ısınıyor yürüyüş yap kafanı dağıt
Evet doğru kardeşimle o nişan zamanı çıktığımızda özgüveni gitmiş bambaşka bi kız vardı karşımda. Dışarı çıkmadığı sadece nişanlısıyla çıktığı için. Vallahi deli manyak diyeceksiniz ama yine de söyleyeceğim çıkıyorum dışarı arkadaşlarımla elbette nişanlımla şu an ramazan olduğu için biraz kesinti de sadece. Ama çok dolduğum için anın tadını çıkaramıyorum sürekli dertlerim aklıma geliyor geçen trendeyim yanımdaki kız annesiyle konuşuyor telefonda bende bir yanda ağlayasım geldi. Annemi aradığımdan değil. Benim niye bu süreçlerimde düzgün bir annem olmadığından. Neyse ama tavsiyelerinize uymaya çalışıp kafamı arındırmaya çalışacağım. 2 ay geçsin bir an önce sizlerden isteğim bol bol dua etmeniz. Teşekkür ederim cevaplarınız için :)

wi-500.jpeg

X