Bebek Beslenmesi bugun ne yedirdik?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
buraya bakıyorumda benim kızım hiç birşey yemiyor.

sabah kakınca anne sütü alır.
11 gibi kahvaltı ederiz.
2 ye kadar emer ve uyur. 4 buçukta kalkar ve anne sütü alır 5 dede birlitkte akşam yemeği yeriz. biz yemeklernmizi ona uydurduk.
akşam babasıyla meyve yerler.
gece yatmadanda cici bebe veririm.
aralarda genelli emziriyorum.

canım emiyo ya o da bişi..benim bebeğim emmiyo maalesef devam mamasıyla idare ediyoruz onu da nezaman nekadar vereceğimi şaşırdım gerçi.günde 500 cc bulması için 4 öğün falan vermem gerek ek gıdayı nezaman yicek anlmadım..ben genelde ek gıdadan sonra hemen hemen her öğünde 100-120 cc arası vermeye çalışıyorum ama bazen bitirmiyo..günlük anca 400 cc buluyo ama çok şükür buna da en azından eskiye nazaran çok çok iyi..bizim dün yediklerimiz ise şöyle:
8:30 kahvaltı-yumurta sarısı,labne peyniri,ceviz,bebe bisküvisi ama kaşıkla anca yarısını yedi zorlamadım bende 100 cc devam sütü verdim peşinden bitirdi
12:00 kavanoz maması(karışık sebze-patates,havuç,kereviz,pirinç) yarısını yedi kavanozun peşinden 120 cc devam sütü ama 100 içti
15:00 da meyve püresi(elma,armut)küçük bi kaseye yoğurtla beraber verdim zar zor bitirdi peşinden yine 100 cc devam sütü ama 80 falan içti
17:00 öğleden kalma sebze püresini verdim yedi kavanoz bitmiş oldu çok şükür
19:00 muhallebi yaptım ama anca 5-6 kaşık yedi peşinden 120cc devam sütü içti bisküvili
22:30 da gogly nin elmalı muhallebisini yaptım onu severek yiyor bu aralar içine de biraz bisküvi kattım bi kase kadar yedi ama hemen uyumak istemedi anca 24:00 falan uyudu bende uyumadan 100 cc devam sütü verdim ama 30 falan içti sadece..
bu aralar devam sütüne sardı eskiden hiç içmiyodu çok şükür içiyo ama ek gıdayı daha az alıyo ama olsun..

siz saati hergün ayarlayabiliyorsanız süper benim kızımın uyku saatlerine bağlı beslenmesi ve isteğine

saati her gun tamamen ayni olmasa da hemen hemen ayni oluyor.Oluyor olmasina da adam akilli karnini doyuramadiktan sonra saatin onemi pek kalmiyor.Gunluk duzenimiz sabah kizimin uyanis saatine gore degisiyor,ondan sonra da 4 saatte bir yediriyorum,uykulari 2 saatten uzun olmuyor zaten haliyle duzeni pek etkilemiyor.Tabii ki saati geldi deyip uyuyan bebegi uyandirmak hatasini yapmiyorum :))

oğlum 1 yaşında..
sabah 6 da devam sütü..
10 da kahvaltı karışımı
12 de bir tane babymıx yedi ve uyudu..
3 de sebze çorbası..
4.30 da tahıllı kaşık maması
6 da bir kase meyve püresi(muz elma portakal karışımı)
8 de mercimek çorbası
9 da tekrar babymıx
10.30 da 180 lik devam sütü....ardından banyo ve uyku..
bu arada tabaktan son kaşığı sıyırırken bittiğini anlıyor..eğilip tabağın içine bakıyor,bitti deyip alkışlıyor kendine..kendince keyifli hale getirmiş..benimde canıma minnet..:KK9:

:nazar: masallah kuzuna,ne guzel besleniyor,ne de guzel oyun bulmush kendine,afferim deyip bir alkis da benden gelsin ona :)

konuya uzun zamandir yazmiyorum cunku kayda deger bir sey yediremiyorum.Yine de buna sukur deyip,gelisimi normal gidiyor diye seviniyorum.Tek canimi sikan durum kansizligydi kizimin ama onu da kan damlalariyla hallettik umuyorum,haftaya kontrolumuzde tam olarak ogrenicez.Kizim 2 aylikken gece beslenmesini kesmisti ama bir suredir illa gece de sutunu istiyor,yemeden de ne suyla ne oyunla ne baska bir seyle kaniyor.Gece beslenmesi taraftari olmadim hic,ama cilgin gibi agliyor,yemeden de susmuyor.Gece yedigi icin de gunduz yemiyor,ya da illa yine sutunu istiyor.Neyse ben yine de oyle boyle azcik sebze,azcik et suyu yada et,azcik meyve veriyorum gun icinde.Ogun sayilacak kadar yemese de ne yese kardir deyip devam ediyoruz.

buraya bakıyorumda benim kızım hiç birşey yemiyor.

sabah kakınca anne sütü alır.
11 gibi kahvaltı ederiz.
2 ye kadar emer ve uyur. 4 buçukta kalkar ve anne sütü alır 5 dede birlitkte akşam yemeği yeriz. biz yemeklernmizi ona uydurduk.
akşam babasıyla meyve yerler.
gece yatmadanda cici bebe veririm.
aralarda genelli emziriyorum.
aynen benim oğlumda böyle ama mevye yemiyor onun yerine çorba içiyor bol bol anne sütü:KK50:

maşallah bebeklerinize kızlar.ben ne yapacamı şaşırdım kızım hiçbirşey yemiyor iştahı hiç yok doğdu doğalı böyle devam maması bile içmedi sadece beni emiyo ek besin doğru düzgün yemiyo galiba sevdiği hiçbirşey yok kızımın çok üzülüyorum bir ara iştahı düzeldli gibi oldu şimdi yine kötü bir kaşık veriyorum ağlıyo istemiyor tadı çok güzel olsa bile yemiyo anne sütü yeter mi tek ya birde zayıf orta işte canımı sıkıyo bu durum

ne güzel bir topik olmuş ellerinize sağlık. ben de aranıza yeni katıldım(ek gıda olarak aslında) ve ben de el verdiğince takip edeceğim burayı.
yaklaşık 20 gün sadece sabah meyve suyu öğlenden sonra sebze püresi yedik. 5 gündür düzenli bir şekilde gitmeye çalışıyorum ama çok yemiyor bu aralar.

6 civarı anne sütü ardından hemen uykuya geçiyor tekrar.
9*30-10 gibi: kahvaltı: bir bebe ekmeğini ıhlamurla ıslatıyorum. ayrı bir yerde beyaz peynir ve azcık yumurta sarısını karıştırıp yediriyorum. bir de 20-30 cc ıhlamur içti bunları yerken.(pekmezi ve karışımı yemedi. pekmezi ileride tekrar deneyeceğim)
11 civarı anne sütü ve ardından uyku.
14 gibi: sebze püresi: patates, havuç, pirinç ve enginar(2 gündür ekliyorum) haşlayıp çatalla eziyorum. bir kasenin yarısını yiyor. sonrasında mızmızlanıyor ağzını kapıyor. dün kalan püreyi 5 gibi tekrar verdim bir kaç kaşık kaldı geriye.(daha önce püre yapıyordum daha fazla yiyordu. bir haftadır çatalla eziyorum sanki yemesi azaldı. tekrar püreye dönmek istemiyorum ama az yedi diye de huzursuzum. zorlamak da istemiyorum zamanla artar mı acaba yemesi. bu konuda yardımınıza ihtiyacım var aslında.)
17 civarı anne sütü
20 gibi: muhallebi: geçen netten bir tarif almıştım akşam onu yaptım bir kaseyi yedi hem de itirazsız. (6′şar yemek kaşığı mısır unu, pirinç unu, yulaf unu, tam buğday unu güzelce karıştırılır bir kavanoza konulur. 60 cc kaynamış soğmuş suya 1 tatlı kaşığı karışım konarak muhallebi kıvamında pişirilir ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içine yarım muz+yarım elma püresi, 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi ve 30-40 cc anne sütü eklenir. )
11 civarı anne sütü ve ardından uyku....

yaklaşık 5 gündür aşağı yukarı durum bu.

ne güzel bir topik olmuş ellerinize sağlık. ben de aranıza yeni katıldım(ek gıda olarak aslında) ve ben de el verdiğince takip edeceğim burayı.
yaklaşık 20 gün sadece sabah meyve suyu öğlenden sonra sebze püresi yedik. 5 gündür düzenli bir şekilde gitmeye çalışıyorum ama çok yemiyor bu aralar.

9*30-10 gibi: kahvaltı: bir bebe ekmeğini ıhlamurla ıslatıyorum. ayrı bir yerde beyaz peynir ve azcık yumurta sarısını karıştırıp yediriyorum. bir de 20-30 cc ıhlamur içti bunları yerken.(pekmezi ve karışımı yemedi. pekmezi ileride tekrar deneyeceğim)
14 gibi: sebze püresi: patates, havuç, pirinç ve enginar(2 gündür ekliyorum) haşlayıp çatalla eziyorum. bir kasenin yarısını yiyor. sonrasında mızmızlanıyor ağzını kapıyor. dün kalan püreyi 5 gibi tekrar verdim bir kaç kaşık kaldı geriye.(daha önce püre yapıyordum daha fazla yiyordu. bir haftadır çatalla eziyorum sanki yemesi azaldı. tekrar püreye dönmek istemiyorum ama az yedi diye de huzursuzum. zorlamak da istemiyorum zamanla artar mı acaba yemesi. bu konuda yardımınıza ihtiyacım var aslında.)
17 civarı anne sütü
20 gibi: muhallebi: geçen netten bir tarif almıştım akşam onu yaptım bir kaseyi yedi hem de itirazsız. (6′şar yemek kaşığı mısır unu, pirinç unu, yulaf unu, tam buğday unu güzelce karıştırılır bir kavanoza konulur. 60 cc kaynamış soğmuş suya 1 tatlı kaşığı karışım konarak muhallebi kıvamında pişirilir ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içine yarım muz+yarım elma püresi, 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi ve 30-40 cc anne sütü eklenir. )

canım benim oğluş gece kaşık mamasını yemiyor. kendim yapayım diyorum bende. bu yulaf unu ve tam buğday ununu nerden bulacağız? marketlerde var mı? hiç dikkat etmemişim.

canım benim oğluş gece kaşık mamasını yemiyor. kendim yapayım diyorum bende. bu yulaf unu ve tam buğday ununu nerden bulacağız? marketlerde var mı? hiç dikkat etmemişim.

canım yulaf unu için aldığım tarif de yulaf gevreklerini rondodan çekebilirsiniz diyordu. ancak benim babam un satıyor(zahireci gibi bir şey) ondan istedim. ancak öyle bulunmaz şeylerdir diye düşünmüyorum. büyük marketlerde de olabilir semtinizdeki zahirecide de.

17 civarı anne sütü

bu arada muhallebiye muz ve pekmez koymadım.

17 civarı anne sütü

Ek gıdaya yeni geçen bir bebek için çok iyi bir beslenme düzeni oluşturmuşsunuz. Kahvaltıyı ayrı ayrı vermekten vazgeçmeyin ve sebze çorbasını tekrar püre yapmaya dönmeyin. Yarım kase hiç az değil. Bebeğinizin midesinin boyutu küçük bir mandalina kadar şu anda. Giderek daha çok yemeye de başlar zaten.
Muhallebi tarifinizi d eçok beğendim ben de deneyeceğim.

akşam yavrum doğru düzgün hiç uyuyamadı. çok huysuzlandı. (diş olabilir mi acaba diyorum, sabah ön üst dişlerinde iğne ucu gibi bir beyazlık gördüm ama deri altında.)
sabah da dolayısıyla erken kalktık.
8 de ekmek, peynir ve ıhlamurla sorunsuz bir kahvaltı yaptık. (yumurtaya bugünlük ara verdim. 3 gün üst üste yemişti, ne kadar doğru bir bilgi bilmem ama zamanında yumurtanın devamlı yenmesi mideyi yorar diye duymuştum.)
12 de sebze püresi (bugün dışarıdaydık, ben de ilk defa kavanoz maması vereyim dedim. ancak 4-5 kaşık anca aldı. gerisini attım, kokusu çok hoşuma gitmedi benim de.)
16 da armut püresi
20 de pirinçli kaşık maması.(akşamdan çok uykusuz ve yorgunum, biraz tembellik yaptım, bir de bu akşam biraz değişik tat alsın dedim. onu da sorunsuz yedi.)
aralarda da hep anne sütü alıyoruz, ancak tüm gün gibi hala çok huysuz....

arkadaşla benim bebeğimde çok huysuz ne yapacağımı şaşırdım hiç birşey yemek istemiyor anne sütüde almıyordu zaten uyku duzenımızde yok 6 aylık artık ne zaman düzene oturacak sizin bebekleriniz günde kaç saat uyuyor yada kaç öğün ne yiyor lütfen bana yardım edin:KK43:((

arkadaşlar bişey sormak istiyorum mesela bir öğünde çok az yediyese birkaç çay kaşığı sonraki öğünü kaç saat sonra veriyorsunuz? ben ne yapacağımı şaşırdımda

arkadaşla benim bebeğimde çok huysuz ne yapacağımı şaşırdım hiç birşey yemek istemiyor anne sütüde almıyordu zaten uyku duzenımızde yok 6 aylık artık ne zaman düzene oturacak sizin bebekleriniz günde kaç saat uyuyor yada kaç öğün ne yiyor lütfen bana yardım edin:KK43:((

valla bizimki on aylık oldu hala bir düzene oturturamadık yoğurt ve meyvada yemiyor artık ne yese kardır deyip uyuyorsa devam sütü veriyorum.benimki uyurken yiyor.genelde 4 saat arayla beslemeye çalışıyorum.bikaç kaşığa ağzını açıyor sonrası yok. delirtiyor beni geze geze yedirmeye çalışıyorum.şu anneleikne zrmuş bende bikaç keşık yediyse kaç saat sonra beleyeyim tekrar onu çözemedim bıraqk açıksın aıkınca yer diyorlar amam benim kız 24 saat aç dursada bikaç kaşık yiyor.allah hepimize kolaylık versin

Benim bebeğimde 9 aylık. Bugünkü menümüz şöyle;

06.00 devam sütü

09.00 ufak ufak ekmekleri ufalayıp pekmeze batırıp veriyorum, biraz çiğneyince biraz yumurta sarısı, biraz çiğneyince salatalık bitince yine aynı döngü devam etti .Arada da domates ufalayıp verdim. kısacası bende kahvaltısını ayrı ayrı veriyorum.

11.30-12.00 meyva püresi ve ya devam sütü

14.30-15.00 brokoli, havuç. yeşil fasulye, patates, pirinç,kuzu eti bir avuç kadar içine az ekmek,z.yağı blendırdan geçirip verdim.

17.00 iki meyveli yoğurt

18.40 iki tane ızgara köfte ufalayıp verdim. Çiğneye çiğneye yesin diye. Az bir şey bıraktı.

20.30 pirinçli sütünü vermeyi düşünüyorum 240cc.

bu sabah benimki bir uykusuna düşkündü sormayın.
7 gibi mızıldanınca emzirdim, uyumaya devam etti.
10u geçiyordu kalktığında(maşallah çok sevindim)
10buçuk gibi kahvaltı yaptık.
14buçuk gibi sebze çorbası yedik.(patates havuç ıspanağı pişirdim. çatalla ezip 1 çay kaşığı irmik ile biraz daha kaynattım. yemeden önce zeytinyağı ekledim. bayağı yedi- uzun zamandır pek sebze yemek istemiyordu)
19 gibi de muhallebisini bitirdi(meyveli- kendi hazırladığım)
bu arada aralarda emdi.

bugün yoğurt veremedim- çünkü tutturamamışım :KK43:

uzun zaman yazan olmamış ben yazayım bari..oğlum 9 aylık olcak bu ayın 3 nde dün yediklerimiz şöyle:
6 da devam sütü 120 cc içti
9 buçukta kahvaltı yaptı(bitürlü bulamadım sevdiği kahvaltı şeklini her çeşit denedim ayrı ayrı vermeyi hepsini karıştırıp vermeyi de denedim ama hiç isteyerek yemedi şimdiye kadar)bir tatlı kaşığı pirinç unu ve bir kaşık kavrulmuş tam buğday unuyla muhallebi yaptım içine peynir,bebe bisküvisi,ceviz ve yumurta sarısı ekledim yarısından fazlasını yedi çok şükür
11 buçukta 120 cc devam sütü içti
13 buçukta kavanoz maması verdim(evim tadilatta o yüzden bişi yapamadım bugün oğluma)kavanozu bitirdi bir kahve fincanı kadar da yoğurt yedi
16 da 120 cc devam sütü içti yine
18 de tavuklu sebze çorbası vardı bizim için yapmiştim bişi olmayınca onu vereyim dedim blenderdan geçirerek Allahtan salçalı değildi ama tuzu vardı neyse bi kaseye yakın yedi yine bi fincan yoğurtla beraber
20 de devam sütü içti 120 cc
22 buçukta pirin unuyla muhallebi yaptım yine az bişi kavrulmuş un katarak içine bebe bisküvisi,muz ve ceviz de kattım severek yedi bi kase
23 de 100 cc devam sütü içti ve uyudu bu arada gün içinde ve bazen gece uyanınca bol bol su içiyo yavrum

kızlar bu aralar benimki hiçbir şey yemiyor. bir sabah kahvaltı yapıyoruz diğer öğünler yok gibi. neden böyle oldu anlamadım. özellikle sebze püresini yemiyor. halbuki ilk ek gıdaya başladığımızda en sevdiği şeydi. çok iştahsız bu aralar çok....

Canım devam mamasını hiç sevmiyo ki ne mamalar denedik sma,aptamil,bebelac,similac,hero baby hepsinde aynı sorun-yemiyo...e yemeyince napim şaşırdım mecburen başka şeyler veriyorum..yoğurdu hergün deniyorum ve her seferinde bile bile kusturuyorum..kusuyo yemiyo hiç yoğurdu bende inatla vermeye devam ediyorum..dediğim gibi kaşıkla hiç yemiyo biberonla verdiğim için herşeyi meyveyi de püre olarak veremiyorum..daha önceleri hiç bişi yemiyodu doktorumuz ev yemeklerini deneyin dedi illa devem maması yemesi gerekmiyo günde 2 defa yeterli dedi..salçasız ve tuzsuz olması şartıyla herşeyi verebilirsin dedi belki onları sever..ki öyle de oldu sebze çorbasına bayılıyo oğlum..gece süt vermeye gelince emmediği için mama verme dedi doktor su veya çay ver dedi ağır gelir hareketsiz de olduğu için hazmetmesi zor olur e tabi anne sütü gibi kolay değil mamanın hazmi..yani anlican herşeyi doktor tavsiyesiyle yapıyorum bilmiyorum yanlış mı yapıyorum..annem de beni hep öyle büyütmüş ev yemekleriyle 3 aydan sonra herşeyi vermeye başladım ben diyo..bilmiyorum yeterki yesin de ne yerse yesin derecesine geldiğim için pek takmıyorum şunu verim bunu verim die..3 aydır neler çekiyorum bi ben bi Allah biliyo yemeyen çocuk çok zor..şimdi sevdiği şeyleri bulmuşken sevmediklerini verip tekrar aynı olmasından korkuyorumm..[/QUOTE]

çay bebeklere verılıyormu ben çayın demır eksikliğine yol açtığını bılıyorum benım bebeğimde mama almıyo ben gecelerı verıyorum

X