Bebek Beslenmesi bugun ne yedirdik?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
benm bebğimde 4 buçuk aylık sabah bebek sütü içi 11 de meyve püresi veriyorum ondan sonra 2 gibi acıkıyo sebze çorbası
sonra süt
akşamda muhallebi aralarda acıkırsa bebek sütü içiyor
ama benm beğim çok gazlı çok sıkıntı çekiyoruz
çok da kabız oluyor doktor şurup ve günde 2 çay kaşğı direkt olarak ağzna vermek suretiyle zeytinyağı verdi. Allah hepimize yardım etsin değişik tariler olsada yapsak

sabah değşik bişiy yaptım bi kitap aldım mink bebeğime afiyetle diye ama deniycem bakalım tarifleri işe yarar umarım :KK43:((

Arkadaslar benim kizim 8 aylik,5.aydan beri ek gida veriyorum.Bastan beri cok istahli bir bebek degil,yada gunu gunune uymuyor desem daha dogru olur sanirim.Bazi gunler istahla yiyor,iste buldum sevdigi yiyecegi deyip de ertesi gun yine ayni seyi yapinca agzini bile acmiyor.Kimi gun beni sasirtir derecede guzel besleniyor,kimi gun nerdeyse hic bir sey yediremiyorum.Neyse ben buna da sukur diyorum,Allahim baska dert vermesin insallah.Cok uzattim,hala lafi diyecegime getiremedim :).Son zamanlarda bugun ne yapsam,neyi neyle karistirsam,nasil yapsam diye cok dusunur oldum ve aklima bu konuyu acmak geldi.Firsat buldukca,yada en guzeli gunun sonunda o gun bebeklerinize ne zaman ne yedirdiginizi,ozel bir seyse tarifiyle birlikte yazarsak,belki ertesi gun icin bir baska anneye fikir olur.

Simdi ben basliyorum ve her gun de eklemeye calisicam minik cadim firsat verirse.
27.02.2011

06:00-devam sutu
10:00-popara:iki dilim bebek ekmegi+geceden suda beklemis kibrit kutusu kadar tam yagli beyaz peynir+bezelye tanesi kadar tereyag+1 cay kasigi pekmez+haftada 3 defa yarim yumurta sarisi+ ilik ihlamur cayi ile bunlari islatip guzelce eziyoruz
14:00-sebze puresi:karnibahar+havuc+patates+sogan birlikte bir miktar suda haslayip blendirla pure haline getirdim yedi masallah
18:00-oglen yaptigim sebze puresine 2-3 kasik tavuklu sebze puresi(hipp hazir kavanozdan) ve azicik kayisi puresi ekledim,onu da yedi cok sukur
19:30-70 ml kadar meyve suyu icti(icine demir ilacini da koydum)
21:30-milupanin muzlu pirinc unu mamasini yedirdim
22:30-melegim uyuduu :))

Cok sukur bugun yemek konusunda basarili bir gundu,insallah hep boyle olur :)
Umarim paylasim olur,olmazsa da ben kendi kendime yazmaya devam edicem :)
tatlım benim kızımda 8 aylık seninki gibi pek iştahlı değil ama sen çok saat arayla besliyorsun doktor bana 2 saat arayla besle dedi zaten sağlık ocağı hemşireside öyle dedi en fazla 3 saat dedi sen gene bir sor her bebek bir değil

oğlum 6,5 aylık. Dün yediği:
10:30 120 ml devam sütü içine Milupanın 8 tahıllı ballısını karıştırarak içirdim. Ardından 1-2 çay kaşığı yumurta sarısı yedi.
12.00 120 ml devam sütüyle hazırlanmış kefir içti.
15.00 Sütlü sebze çorbası ( Bir ufak enginar, patates, havuç, pirinç haşladım tel süzgeçten geçirdim içine zeytinyağı ve 60 ml devam sütü koydum içirdim)
17:30 meyve suyu ( armut ve elma karışık yarım nescafe fincanı)
18:30 devam sütü içtiği kadar.
Her gece yatmadan önce sütlü pirinçli kaşık maması yediriyorum.
Tabi aralarda istediği kadar anne sütü içiyor onun bir saati yok ne zaman canı isterse. Sütüm az olduğu için doyuracak kadar değil ama vitaminini alacak kadar.
Gece boyu sadece anne sütü alıyor formül süt vermiyorum. Oğlum 7.200 gr.

ayrıca bu konu güzelmiş. Anneler her gün ne yedirdiklerini yazabilirse diğer anneler de her gün ne vereceğim diye düşünmez bu sayede.

konu çok güzel umarım devamlılığı olur :nazar:

6 buçuk aylık
sabah 7-8 arası emer
10 kahvaltı ymurta sarısı ( 1gün var 1 gün yok) yarım ceviz, pekmez peynir ıhlamur tam tahıllı ekmek yada bnm yaptığım kurabıye
12 gibi bn evdeyım emiyor
3 de sebze çorbası hertürlü sebze, yada yoğurt çorbası
4 de evdeyım ve genelde bu saatten sonra hep emer
arada ben meyve rendeleyip veriyorum
yatarkende 10 gibi kaşık maması

Dün:
Sabah 120 ml. süt içine milupanın 8 tahıllı ballısı
( saatlerini hatırlamıyorum o yüzden sırayla yazıyorum)
90 ml. kefir
patatesli omlet( patatesi rendeleyip teflon tavada biraz suyla pişiriyorum, içine biraz peynir, zeytinyağı( tereyağı da olabilir) ve 1 yumurta sarısı koyup iyice piştikten sonra ezip yediriyorum)
Sebze çorbası ( yeşil fasulye, yarım küçük soğan, havuç, patates haşlayıp içine 60 ml. devam sütü koyup yedirdim.)
1 nescafe fincanı elma suyu ( yarım nescafe fincanı elma suyunu 2 hipp bebe bisküvisiyle karıştırıp yedirdim, yarısını da sade içirdim)
gece yatarken sütlü pirinçli kaşık maması
Aralarda her istediği zaman emer.

guzel bı baslıkmıs ama benım kızım yemıyorkı ya ne yazayım
1 -2 gundur kahvaltıya alısmaya calısıyoruz agzını acmıyo bu arada 7 aylıgız
corba yapıyorum ogle saatlerınde ıcmıyo
yogurt yapıyorum bırazcık yıyo nasıl alıscaz bılmıyorum.
boyle gunluk bır suru sey yedıren annelerre hayret edıyorum bebeklerede masallah dıyorum nasıl yemıs hepsını. dıye.

Canım yaptıklarımın hepsini yemiyor ki bazen. Bazen senin kızın gibi bir iki yudum alıyor bırakıyor olsun o da vitamindir. Sürekli yapay mamalarla beslemekten iyidir diye düşünüyorum. Alışıyorlar zamanla ama annelerin ömürlerinden de ömür gidiyor tabi alıştırana kadar.

oğlum 1kaç gün sonra 9 aylık olacak.
sabaha karşı uyanıyor6-7gibi anne sütü içiyo 100lük.uyuklayarak içip yatıyo tekrar 10gbi uyanıyor
10 gibi kahvaltı [tam bugday ekmeği -cici bebe -milupa kahvaltı tozu-bunlardan biriyle meyve püresi peynir pekmez ceviz yumurta karıştırıyorum kafama göre.bazen meyve suyuyla bulamaç yapıyorum bazen devam sütüyle.hergün değiştiriyorum kattğım şeyleri tabi.
1buçuk gibi 100lük devam sütü içip uyuyo.akşam 4gibi uyanıyo
sebzeli etli bi yemek yediriyorum bi kase.(sebzeler ve et değişiyo bazen balık bazen kıyma bazen tavuk.)bazende kendimize yaptığımız çorbaların içine bebek ekmeği doğrayıp veriyorum
sonra ara öğün olarak bi yoğurt yiyo .
7-8 gibi muhallebi
10buçuk gibi uyumadan önce 160lık devam sütü o kadar.

benimde bebeğim 8,5 aylık.
sabah 6:30 gibi uyanıyor. 8 gibi kahvaltı ( 3 adet cici bebe, 1,5 ceviz, 3 kuru kayısı, biraz kuru üzüm, biraz peynir, yumurta sarısı)
10:00 gibi meyve suyu (portakal, mandalina, elma gibi meyveleri değiştirerek veriyorum)
öğlen 13:00 gibi sebze çorbası ve bir köfte(sadece kıyma) (bazen tarhana, tavuklu şehriye gibi çorbalar)
17:00 gibi 200 cc devam maması
19:00 gibi yoğurt
21:00 gibi kaşık maması (aptamil gece maması)

aralarda su içiriyorum biberonuyla. ve bazen sebze çorbasını içmiyor onun yerinede devam maması vermek zorunda kalıyorum istemeyerek.

bebeklerınıze kahvaltıyı hıc mezırmeden mı verıyosunuz?
benım kzıım sabah 9 10 gıbı uyanıyor emzırıyorum sonra 1 saat sonra uykusu gelıyo tekrar uyuyo 11 bucuk 12 oluyo yanı oglen corba zamanı gelıyo kahvaltıyı hangı ara verecegımı sasırdım
emdıkten yarım saat sonra verıyorum almıyor sız nasıl yapıyosunuz yada ben nasıl yapayım?

<<Dün...

sabah 7 de kalktı emdi uyudu..
10 gibi kendi yaptığım irmikli bisküviyi,kuru kayısı hurma ve elma kaynatarak bunla ıslattım bikaç kaşık yedi..
öğleden sonra bal kapaklı pırasalı kemik suyuna kaynattığım püreden yedi..
akşam üstü 2 dilim armut rendesi..
yatmadanda tahıllı pirinçli elmalı mama yedi bunu severek yiyor..

benim oğlum 6 ay 3 haftalık.

sabah küçük bir muzu iyice ezip içine 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 tatlı kaşığı da peynir koyuyorum. iki günde bir de yarım yumurta sarısı yediriyorum.

öğlen patates, havuç ( hergün değişik bir sebze daha) pirinç veya irmikle haşlayıp, zeytinyağı katıp yediriyorum.

akşamüstü de yoğurt.

bu öğünlerimiz sabit. onu dışında da ne zaman isterse emziriyorum. geceleri de 3 saatte bir falan emmek istiyo.

dün 8 gibi uyandı mamasını içti tekrar uyudu 9.5 ta kalktı mamasını içti peynir ve pekmez yedi 12 de bir kase sebze püresi (pırasa,brokoli,havuç,patates)bir kase yoğurt yedi uyudu 3 te 125ml keçi sütü içti 5 te yeşil mercimek yemeği [yeşil mercimek,soğan,havuç,patates,somon balığı]bir kase yoğurt 8 de 150ml mama 10 da bir kase biraz aptamil gece tahılı biraz da 8 tahıllı ballısından ekleyip çeyrek muz ve kendi yaptığım incir kayısı püresinden karıştırdım yanında portakal suyuyla yedi uyudu gecede iki kere uyadı mamasını içti bugün yine8 de uyandı mamasını içti uyudu 10 da kahvaltıda mamasını içti yumurta peynir zeytin yedi 12.5 gibi sebze püresi yoğurt yedi şu an uyuyo bugün de yoğurtlu ıspanak yedirmeyi düşünüyorum

merhaba kizlar konu cok iyi olmus devamida gelir umarim butun sayfalari okudum ve notlar aldim
benim kizim 6bucuk aylik bu ayin 21de 7aylik olcak allahin izniyle bugunku yediklerimiz bizim bi saatimiz yok nezaman isterse ozaman yiyo oyuzden saat yazamiyorum
gece 2kere anne sutu aliyo ama sutum az bazen cok mizmizlaniyo oyuzden devam sutu veriyorum
kahvaltida bebe buskivisi peynir 2gun arayla yarim yumurtanin yarisi 80cc rezenede karistirip verdim yedi
50ml meyve suyu icti
bikac kasik corba icti [corbanin icinde havuc maydanos tavuk ve pirinc vardi hic begenmedi zorla bikac kasik aldi]
60ccyogurt yedi
50ml meyve suyu icti
100ml devam sutu icti
80ml suyla yapilmis kasik mamasi yedi
gece 12gibide yine devam sutu icicek tabi icerse

kizlar bide benim kizim su icmiyo suyu veriyorum kabul etmiyo nasil su icirebilirim rezene yada diger sulu iciceklerde problem yok ama bikasik bile su icmek istemiyo

Oğlum dün hiç bir şey yemek istemedi. Çok iştahsız bu aralar. Kahvaltısını bile etmedi birkaç kaşık zorla yedi. Sonra 120 ml. kefir içti. Öğlen enginar çorbasını içti ( bir enginar, patates, havuç, domates suyu pişirip yedirdim), bir de gece yatmadan zorla sütlü pirinçli kaşık maması yedi. O kadar.

kizlar bide benim kizim su icmiyo suyu veriyorum kabul etmiyo nasil su icirebilirim rezene yada diger sulu iciceklerde problem yok ama bikasik bile su icmek istemiyo

benim oğlum da ilk zamanlar içmiyordu ek gıdaları arttırınca içmeye başladı. Ama rezene ya da devam maması alıyorsa su ihtiyacını karşılıyordur bence. Ama sen yine de o içmese de her gün dene öyle alışır zamanla.

canım benım kızım da su cok ıcmez ne bardakla ne bıberonla 1 yasına gırdık hala aynı bende ıhlamur,rezene bırde meyve suyuyla bu acıgı kapatmaya calıısyorum saf su kadar olmasa da en azından susuz kalmıyor bır noktada sen de oyle yap ıstersen ınsalah ılerde cok cok ıcerler.....meyve suyu yanı ayına gore ıcırebılırsın,ıhlamurda aynı sekılde

X