Çalışan Kadın Bankamatik mi?

Siz orayı adam edince amca beye kıymetli olur ama
hele çocukları orası bizim yerimiz, bizim yerimize çöktüler derler. Davaya kadar gider
aile bı tarz şeyleri çok gördüm o yüzden diyorum
inşallah tapuyu vs kendi adınıza almadan büyük yatırımlar yapmassınız
Gelselermiş de yapsalarmış, benden ala imkanları var. Tabi ki tapu almadan para dökmeyeceğim, ama adım gibi biliyorum pişman olup yine vıdı vıdı edecekler. 😂 Tınn.

Sade koca parasıda değil. Şükür benim ailemden bana kalacak olan benim torunlarımın çocuklarına da yeter, ama mesele bu değilki. Ben bi süre çocuklar olunca işi bıraktım. İlk zamanları çok keyifliydi ama sonrasında sıkıntıdan çatladım. Bide ben evde oturan biride değildim. Evde durayım yemek yapayım asla olmadım. Derneklere katıldım, çevrem çok geniştir hergün kahvaltılar, günler, spor, akşam aktiviteleri falan. Ama yok yani, çalışmak gibi değildi. Tekrar işe döndüm kendime geldim.
O da var tabi, bazıları sadece ihtiyaçtan çalışılır sanıyor.Bazısı da kocası 7-8 bin alınca şükür çalışmak zorunda değilim diyor🤦🏼‍♀️

Gelselermiş de yapsalarmış, benden ala imkanları var. Tabi ki tapu almadan para dökmeyeceğim, ama adım gibi biliyorum pişman olup yine vıdı vıdı edecekler. 😂 Tınn.
Tapuyu aldıktan sonrası önemli değil zaten, konuşan çok olurda kulaklarınızı tokarsınız;
böyle şeyleri çok gördüm, önce kimsenin umrunda olmaz ama sonra kaçan balık büyük olur misali bir telaş bir düşmanlık olur. Biranda kıymete biner
bizi kandırdılar, malımıza çöktüler biz almanyadayız ya enayi yerine koydular gibi laflar bitmez.
Umarım herşey gönlünüze göre olur.

Tüm yazı eleştirilmiş ama hak verdiğim küçük kısımlar var.Burada kadınların çoğu yazıyor "kocam da ben de çalışıyoruz akşam eve gelince kocam neden şu yemeği yapmıyorsun diye kavga çıkarıyor." Ev isi temizlik hep kadında ama para harcamaya gelince hayat müşterek. Çalışan kadın çoğu evlilikte hem işte hem evde çalışıyormuş meğer, bir de kocasının eline para sayan var. Yani bu koşullarda köle gibi çalışacağına hiç çalşma ya da o kocayı boşa.

Bir de ev işi yapmayı kadınsı bulup kocasına yaklaştırmayan kadınlara sorayım. Güç gerektiren ev işlerini nasıl kadınsı buluyorsunuz? Koltuk çekmek, bir yerleri silmek güçlüysen daha kolay..

O da var tabi, bazıları sadece ihtiyaçtan çalışılır sanıyor.Bazısı da kocası 7-8 bin alınca şükür çalışmak zorunda değilim diyor🤦🏼‍♀️
Yani bu kişiye göre değişiyor.
Kimi azına kaanat ediyor, kimide neden azıyla yetineyim diyor.
Bilmiyorum ben elimde imkanım varken kıt kanaat geçinmek istemem, çocuklarıma hakettikleri hayatı sunmak isterim.

Kayınbabanın toprağı var, kardeşi ile beraber ama o Almanya 'da, gözü yok. Hatta demiş eşime "Oğlum oraya ölü yatırım yapma, yazık." diye. Ölü derken? 😀 Biz de toparlanıp öyle gideceğiz, şimdi gitmeye kalksak kayınbabanın babasının izbe evinde anca elektrik su açtırırız. 😀
Şimdi hangi bölge olduğunu bilsem ölü mü değil mi bildiğim yerse fikrim olur...Benim yaşadığım yer mesela toprağa ne eksen çıkar bir mevki ama hiç bir iş yapmayıp sadece çiftçilik yapacaksak kırk elli dönüm bir tarla şart ...Bulunduğun yer de yılda iki kere ekim dikim yapılır mı,kiralarsan dönüm başı ücreti ne kadar seni kurtarır mı? Ama çok güzel bir karar vermişsin köye dönüşle

Tüm yazı eleştirilmiş ama hak verdiğim küçük kısımlar var.Burada kadınların çoğu yazıyor "kocam da ben de çalışıyoruz akşam eve gelince kocam neden şu yemeği yapmıyorsun diye kavga çıkarıyor." Ev isi temizlik hep kadında ama para harcamaya gelince hayat müşterek. Çalışan kadın çoğu evlilikte hem işte hem evde çalışıyormuş meğer, bir de kocasının eline para sayan var. Yani bu koşullarda köle gibi çalışacağına hiç çalşma ya da o kocayı boşa.

Bir de ev işi yapmayı kadınsı bulup kocasına yaklaştırmayan kadınlara sorayım. Güç gerektiren ev işlerini nasıl kadınsı buluyorsunuz? Koltuk çekmek, bir yerleri silmek güçlüysen daha kolay..

"Neden şu yemegi yapmiyorsun?" diye kavga eden adama istedigi yemekleri yapabilmek icin kimse işten ayrilmasin bence.
Hem işte hem evde calisiyorum bari işi birakayim demek mantikli bir iş değil. Yemek icin kavga edebilen bir adam, kadini evde prenses gibi mi tutacak yine köle olacak. Parasi olmayinca daha fazla ezer.

"Neden şu yemegi yapmiyorsun?" diye kavga eden adama istedigi yemekleri yapabilmek icin kimse işten ayrilmasin bence.
Hem işte hem evde calisiyorum bari işi birakayim demek mantikli bir iş değil. Yemek icin kavga edebilen bir adam, kadini evde prenses gibi mi tutacak yine köle olacak. Parasi olmayinca daha fazla ezer.
Bence de boşasın ama kastettiklerim parayı da kocasına verenlerdi. Çoğu kadın bunu kanıksamış ve tüm erkekler böyle diyor, değil. Benim 80 yaşındaki akrabam karısıyla birlikte tüm ev işlerini yapar...

Parasinı da kocasının eline sayıyorsa boşanması veya işten ayrılması köle gibi ömür boyu çalışmaktan daha iyi. En azından adam da parasız kalır, yan gelip 2 maaş almaz.

Bence de boşasın ama kastettiklerim parayı da kocasına verenlerdi. Çoğu kadın bunu kanıksamış ve tüm erkekler böyle diyor, değil. Benim 80 yaşındaki akrabam karısıyla birlikte tüm ev işlerini yapar...

Parasinı da kocasının eline sayıyorsa boşanması veya işten ayrılması köle gibi ömür boyu çalışmaktan daha iyi. En azından adam da parasız kalır, yan gelip 2 maaş almaz.
Parasını koca eline sayan kadınları anlamam, anlayamam.
Sülalemde hemen hemen bütün kadınlar ya çalışır yada çalışmış emeklidir, kimsenin maaşını kocaya verdiğini duymadım görmedim. Annemde dahil buna.
Burda okudum öyle kadınları.
Ama yeni nesil hariç ev işi yapan erkekde görmedim aralarında.

Parasını koca eline sayan kadınları anlamam, anlayamam.
Sülalemde hemen hemen bütün kadınlar ya çalışır yada çalışmış emeklidir, kimsenin maaşını kocaya verdiğini duymadım görmedim. Annemde dahil buna.
Burda okudum öyle kadınları.
Ama yeni nesil hariç ev işi yapan erkekde görmedim aralarında.
Ben de burada gördüm, niye çalışıyorlar ki anlamam.

Hatta kocam şunları yemiyor vs diyenlere kadın calissa bile su yemeği soyle yap, bunu böyle yap deniyor bir sürü.
Ya da işten şu saatte çıkıyorum yapacak yemek bulamıyorum diyenlere buzluğa h.sonu şunları at, konservelere çorba doldur vs deniyor.
Esinle beraber bir elden yap hafif şeyler de yeter diyen belki yazanların %20si.

Hatta kocam şunları yemiyor vs diyenlere kadın calissa bile su yemeği soyle yap, bunu böyle yap deniyor bir sürü.
Ya da işten şu saatte çıkıyorum yapacak yemek bulamıyorum diyenlere buzluğa h.sonu şunları at, konservelere çorba doldur vs deniyor.
Esinle beraber bir elden yap hafif şeyler de yeter diyen belki yazanların %20si.
Kastettiğim buydu, dünkü konuda gördüğüm bazı yorumlar ciddi şaşırttı. Yemekte inat eden çocuğa bu yorumlar yapılmamıştı.Yemezse yemesin acıkırsa alışır yazmışlardı.

Hala 1000 sene öncesinden çalışmayla ilgili örnekler verilmesini anlayamıyorum☺ ilerleyin artık😒
Bu konu açılalı bile kaç sene olmuş . 1 sene önceki durumda bile değiliz ülkece.

Kastettiğim buydu, dünkü konuda gördüğüm bazı yorumlar ciddi şaşırttı. Yemekte inat eden çocuğa bu yorumlar yapılmamıştı.Yemezse yemesin acıkırsa alışır yazmışlardı.
Evet en son konu o mesela örnek olarak.
Şimdi başka konuda da erkeklerin bizi kadar pratik, düzenli, titiz olmadığı söyleniyor. İki iş yapınca ovecek, eline sağlık diyecek, opecek, saçını okşayarak, gaz verecekmişiz falan:) Birkac kişi yazsa iyi de...
Tabii ki iş yapana, yemek yapana eline sağlık, emeğine sağlık denir. Ben yaptıysam bana da desin eşim.
Ama burda anlatılan farklı bir şey.

Evet en son konu o mesela örnek olarak.
Şimdi başka konuda da erkeklerin bizi kadar pratik, düzenli, titiz olmadığı söyleniyor. İki iş yapınca ovecek, eline sağlık diyecek, opecek, saçını okşayarak, gaz verecekmişiz falan:) Birkac kişi yazsa iyi de...
Tabii ki iş yapana, yemek yapana eline sağlık, emeğine sağlık denir. Ben yaptıysam bana da desin eşim.
Ama burda anlatılan farklı bir şey.
O taktik biraz işe yarıyor, annem böyle böyle pilavı hep babama yaptırıyor 😂

Tamam da her gün hafif şeyler mi yiyeceğiz?

Tamam da her gün hafif şeyler mi yiyeceğiz?
Eşle beraber yaparsanız yemezsiniz. H.sonu tatilinde 2 günse o gün yenir istediğin. H.sonu gerçekten dolaba bir şey atılabilir. Benim orda anlatmak istediğim başka şey. Yorumların %80inin kadına şunu yap diye verilmesi şunu yapın diye değil

Şimdi hangi bölge olduğunu bilsem ölü mü değil mi bildiğim yerse fikrim olur...Benim yaşadığım yer mesela toprağa ne eksen çıkar bir mevki ama hiç bir iş yapmayıp sadece çiftçilik yapacaksak kırk elli dönüm bir tarla şart ...Bulunduğun yer de yılda iki kere ekim dikim yapılır mı,kiralarsan dönüm başı ücreti ne kadar seni kurtarır mı? Ama çok güzel bir karar vermişsin köye dönüşle
Batı Karadeniz. Çok fazla bir toprak değil payımıza düşen ama sülalemiz doyar öyle bir yer. Biraz dağın başında gibi, ama ilçe merkezine kolay ulaşılıyor, yollar iyileştirilmiş. Adam olur diye düşünüyorum.

X