Caresiz bir Anne....

-Aykiz-

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2019
272
578
Merhaba,
Direkt konuya girmek istiyorum. 5 yasinda bir oglum var. Tek cocuk. Cok akilli sevecen bir cocuk. Fakat son zamanlarda üstesinden gelemedigim bir durum var. Krese basladigindan beri tabiki davranislari degisti. Bir sürü farkli aile sistemlerin icinee büyüyen cocuklarla beraber vakit geciriyor arkadasliklar kuruyor. Baska cocuklar gibi herseye hemen atilmiyor biraz cekingen ortamina göre, ve secici. Ama alisinca güzel oynar ederler. Malesef son 1 senedir farkli seyler söylemeye ilgisini cekmeye basladi.

sorunumuz istemedigim karakterler hakkinda konusmasi. Bi ara kv gidince dikkat etmemisler ve huggy wagy diye bir korku karakterine bakmis. Cok üzüldüm cok stres oldum ama olan oldu. Ogünden beri bahseder oldu. Huggy wagy oyuncak istiyorum demeler, oynarken o figürü konusmalara dahil etmeler mesela " hadii huggy wagy bulup yakalayalim" demeler arkadaslarina. Sonra bir sohbette (cami) bir annenin ihmali üzerine youtube da baska bir cocuk kendi tabletinden videolar acmis tabi bizimkide katilmis aralarina kasla göz arasi ve sacma sapan videolar izlemisler. Tuvalet icinden cikan kafalar varmis ( arastirdim videolari sonrasindan). Gündem konumuza bu sefer o eklendi. Anlattim güzelce tamam dedi bidaha konusmicam onlar hakkinda dedi ama yok kreste veya baska büypük cocuklardan yine kapmis yine söylüyor. Bagirdim cagirdim fayda etmedi, agladi özür diledi ama yine devam.
Gecen arkadasi geldi onlarada bu figürleri anlatmis öyle oyun oynuyorlar.

Hep bi dövüselim yakalayalim, onlari hapse atalim bilmem ne tür konusmalari var.
Bugün kreste bi anne bana dediki benim oglum onun ogluna " kres ögretmenlerini roket yapip yakalayip dövelim" demis. Tabii eyleme gecmiyor aslinda korkak bi cocuk ama oyun icerinsinde böyle beni rahatsiz edici seyler konusmasi beni cok üzüp yipratiyor. Ben cok dikkat ediyorum öyle seyler bakmiyor. Nerden bela oldu basimiza niE bu cocuk ikide bir oyun esnasinda silah roket hapis dövelim edelim ve oo figürleri konusuyor. Esim de uyardi ama erkek cocugu daha cok dövüsmeye felan meyillidir kafana cok takma diyor. Ama elimde degil su an sinirden üzüntüden agliyorum.
Demin krese birakirken ona dedim " yok sana bisey aerik ögretmenlerine söyleyecegim ne demek dövelim felan onlari normal bisi oynasana söylensene diye kizdim. Baya. Oda anne lütfen yapma özür dilerim diye her zamanki gibi panikledi tabi.

Vallaha öyle bi cocuk degil aslinda. Cok akillidir. Ama oynarken böyle demesi beni korkutuyor. Sordum biri bisi mi yapti diye yok diyor. Benmi ihmal ettim? Anneligi yapamadim? Nerede hatam? Ne olur bisi söyleyin icim parcalaniyor sanki cok üzgünüm. Evet tv bakiyor tek cocuk ve hep oyun oynayamiyorum cok aktif sosyal bisi yapmyioriz. Ama spora gidiyor camiye gidiyor arkadaslaeiyla bulusuyor... yinede daha cok mu biraeyler yapmaliyim? Etrafimdakiler " napsin cocuk tek oldugundan bunlar" dedikce daha da üzülyorum. Cocuguma yasina yakin bir kardes veremedigim düsüncesi beni mahvediyor.... hata mi ettim ikinci cocuk konusunu erteleyerek? Lütfen akil verin.

Not : asla bir arkdasina veya baska birine zarar vermis veya onu sözleriyle incitmemistir. Sadece iste oyun icinde " anne tek öyle oynuyorum" diyor. Ama bence bu güzel bir oyun degil.

Ilk konum umarim anlatabilmisimdir kusura bakmayin hatalarim varsa yazilis seklimde.

ne yazacağımı bilemedim
ihmal mi ne ihmali? olur mu öyle şey.. çok evhamlısınız sadece

siz istiyorsunuz ki oğlunuz vura kıra alışmasın şiddet eğilimli şeyler izlemesin
çok iyi anlıyorum sizi..
işte ne olursa olsun görüyor çevreden etraftan
2. kızım 8 yaşında bu yaşına kadar tablet almadık oyun da alıştırmamıştık
şimdi arkadaşlarından görüyor trt çocuk vs oynatıyoruz çok az
bende elimden geldiğince uzak tutmaya çalışıyorum ama

Daha küfür duyma aşamasına gelmemiş korkutmak istemem ama. İlkokula başladığı zamanlarda öyle çok küfürle karşılaştı ki oğlum. Yani bunun için çocuğu boğmak böyle üstüne gitmek değil, sabırla bunun doğru bir davranış olmadığını anlamak gerekiyor.

Benim oğlumda çok küçükken bı dikkatsizlik sonucu kurban kesim görüntüsü izlemişti. Dinazorlarini yatırıp kurban kesme oynuyordu! Kaç yıl oldu, hala etkileri var. Şimdi olan olmuş, yıpratmadan düzeltmeye çalışmak en doğrusu. Fanusta yasamayacaklar

İhmal mi değil mi bir şey diyemem ama bir kontrolsüzlük var evet.
Tabiiki beş yaş çocuğu tv tablet bilir.
Ama kontrol sizde olur.
Yani tabletine indirdiği oyunlar reklamsız, yaşına uygun olmalı, tv kanalı olarak izleyeceği kanallar belli olmalı, Netflix varsa kendi ayrı sadece çocuk filmlerinin açılabileceği bir oturumu olur. YouTube da kids olmalı. Sizin kontorlünüz olmadan bunlara ulaşamamalı.
Okul da kontrolsüz sizin. O bahsettiğiniz oyuncaklar geçen sene anasınıfında yönetim tarafından direkt yazıldı. Asla okula o oyuncak gelmez, konuşulamaz. Çocuklara da bu konuda bilgi verilsin dendi.
Yani o oyuncak okula nasıl sokulur? Yada hapisli oyuna öğretmen müdahale etmeli. Bizim öğretmenler bunlara müdahale ederdi.
Bir kontrol sorununuz var.
Çocuk sizden ayrı okul dışında yaşıtlarıyla fazla bağımsız kalıyorsa bu da etkiler.
Oğlum site bahçesinde oynuyor ama başında mutlaka birimiz duruyoruz bu yaşlarda. Küfür yada böyle oyunlardan bahseden çocuk varsa hemen önlem alıyoruz. Bir iki çocuk var mesela eğer onlar aşağıdaysa ben indirmiyorum. Oynamasına izin verdiğim çocuklarla oynuyor onda da ben gözetim altında tutuyorum. O kadar bağımsızlaşacak yaşlarda değiller. Tabletle tv de yalnız kontrolsüz kalamaz, arkadaşıyla başında yetişkin yokken uzun süre tek kalamaz gibi denetimler olmalı o yaşta

Böyle çok baskı yaparsanız ters de tepebilir. Daha çok sarılabilir ve önemseyebilir. Başka aktivitelerle ilgisini başka şeylere çekmeye çalışsanız arada bunların yanlışlığını bir kaç cümleyle söyleyip geçerek. Ayrıca öğretmenle konuşsanız ve genel olarak bir konuşma yapsa çocuklarla bunların yanlışlığına dair. Bu konu çok önemli çünkü. Bir veli toplantısı düzenlenip diğer aileler de bilgilendirilebilir. Sadece sizin çocuğunuza yaklaşımınız maalesef yeterli olmuyor...

Öncelikle yaşına yakın kardeşi de olsa bu tür şeyler yaşanıyor biri 6 diğeri 5 yaşında iki oğlum var.

6 yaşındaki oğlum çok iyi bir okula gidiyor ama okulda arkadaşlarından bir ara küfür öğrendi 4-5 yaşındayken biranda küfrü basıyordu,(ki biz normalde asla küfürlü konuşmayız dahi)konuşa konuşa bir şekilde küfürü bıraktırdık şimdi biri s.lak dese kötü laf diyen bir çocuk.

Bu arada roblox,GTA vs deyip duruyor o tuvaletten kafa çıkan video olayını da,birkaç kötü karakter korkunç videoları gizli gizli izlemeye çalıştığını da farkettik.Dahası 5 yaşındaki kardeşine de anlattığı için evde hep bir hırsız, katil,dövüş oyunları geçmeye başladı.
Kızıp,kısıtlayınca isyan durumuna geçiyorlar bıktım artık hayatımı sömürüyorsunuz,büyüyünce gidicem bu evden gibi söylemler aldı başını gidiyor.

Şimdi TV'de internet çıkışı yaptık(erken kalkıp gizlice açıyorlardı.)
Tabletleri topladık eğer hava kötü ve dışarı çıkamadıysak 1 saat yanlarında otururken takip ederek veriyoruz.
Sıkılsalar da sohbet ederek bu tür şeylerin korkutacağını (ki korkudan tuvalete tek gidemez oldu.) anlatmaya çalışıyoruz.
Okuldaki öğretmen ve rehberlikle de görüştük.
Yavaş yavaş normale dönüyoruz gibi geliyor yine.

Kısacası önce sakin olun,benim oğlanlar da dışarıda kuzu gibiler,biri dövse tutup eliyle ettirme girişimi dahi olmaz ama iki kardeş evin içinde kavga,dövüş,cümbüş. Zaman zaman bunun gibi küfür,ısırma vurma isteği ya da böyle korkunç hikayeler,videolar,değişik oyunlara sarıp zamanla çocuğu bastırmadan,ürkütmeden iletişimle bir şekilde çözünce unutuyorlar ve evet kötü birşey diyorlar.

Çocuğa güvenin,devamlı konuşarak iletişime geçin zararlarını anlatın anlayacaktır.Ama evham yapıp yüksek tepkiler vermeyin derim.

Merhaba,
Direkt konuya girmek istiyorum. 5 yasinda bir oglum var. Tek cocuk. Cok akilli sevecen bir cocuk. Fakat son zamanlarda üstesinden gelemedigim bir durum var. Krese basladigindan beri tabiki davranislari degisti. Bir sürü farkli aile sistemlerin icinee büyüyen cocuklarla beraber vakit geciriyor arkadasliklar kuruyor. Baska cocuklar gibi herseye hemen atilmiyor biraz cekingen ortamina göre, ve secici. Ama alisinca güzel oynar ederler. Malesef son 1 senedir farkli seyler söylemeye ilgisini cekmeye basladi.

sorunumuz istemedigim karakterler hakkinda konusmasi. Bi ara kv gidince dikkat etmemisler ve huggy wagy diye bir korku karakterine bakmis. Cok üzüldüm cok stres oldum ama olan oldu. Ogünden beri bahseder oldu. Huggy wagy oyuncak istiyorum demeler, oynarken o figürü konusmalara dahil etmeler mesela " hadii huggy wagy bulup yakalayalim" demeler arkadaslarina. Sonra bir sohbette (cami) bir annenin ihmali üzerine youtube da baska bir cocuk kendi tabletinden videolar acmis tabi bizimkide katilmis aralarina kasla göz arasi ve sacma sapan videolar izlemisler. Tuvalet icinden cikan kafalar varmis ( arastirdim videolari sonrasindan). Gündem konumuza bu sefer o eklendi. Anlattim güzelce tamam dedi bidaha konusmicam onlar hakkinda dedi ama yok kreste veya baska büypük cocuklardan yine kapmis yine söylüyor. Bagirdim cagirdim fayda etmedi, agladi özür diledi ama yine devam.
Gecen arkadasi geldi onlarada bu figürleri anlatmis öyle oyun oynuyorlar.

Hep bi dövüselim yakalayalim, onlari hapse atalim bilmem ne tür konusmalari var.
Bugün kreste bi anne bana dediki benim oglum onun ogluna " kres ögretmenlerini roket yapip yakalayip dövelim" demis. Tabii eyleme gecmiyor aslinda korkak bi cocuk ama oyun icerinsinde böyle beni rahatsiz edici seyler konusmasi beni cok üzüp yipratiyor. Ben cok dikkat ediyorum öyle seyler bakmiyor. Nerden bela oldu basimiza niE bu cocuk ikide bir oyun esnasinda silah roket hapis dövelim edelim ve oo figürleri konusuyor. Esim de uyardi ama erkek cocugu daha cok dövüsmeye felan meyillidir kafana cok takma diyor. Ama elimde degil su an sinirden üzüntüden agliyorum.
Demin krese birakirken ona dedim " yok sana bisey aerik ögretmenlerine söyleyecegim ne demek dövelim felan onlari normal bisi oynasana söylensene diye kizdim. Baya. Oda anne lütfen yapma özür dilerim diye her zamanki gibi panikledi tabi.

Vallaha öyle bi cocuk degil aslinda. Cok akillidir. Ama oynarken böyle demesi beni korkutuyor. Sordum biri bisi mi yapti diye yok diyor. Benmi ihmal ettim? Anneligi yapamadim? Nerede hatam? Ne olur bisi söyleyin icim parcalaniyor sanki cok üzgünüm. Evet tv bakiyor tek cocuk ve hep oyun oynayamiyorum cok aktif sosyal bisi yapmyioriz. Ama spora gidiyor camiye gidiyor arkadaslaeiyla bulusuyor... yinede daha cok mu biraeyler yapmaliyim? Etrafimdakiler " napsin cocuk tek oldugundan bunlar" dedikce daha da üzülyorum. Cocuguma yasina yakin bir kardes veremedigim düsüncesi beni mahvediyor.... hata mi ettim ikinci cocuk konusunu erteleyerek? Lütfen akil verin.

Not : asla bir arkdasina veya baska birine zarar vermis veya onu sözleriyle incitmemistir. Sadece iste oyun icinde " anne tek öyle oynuyorum" diyor. Ama bence bu güzel bir oyun degil.

Ilk konum umarim anlatabilmisimdir kusura bakmayin hatalarim varsa yazilis seklimde.
Biraz abartmıyormusunuz? Çocuk bu, belli ki böyle şeylere yabancı olduğu için duyunca ilgisini çekmiş, siz böyle davrandığınız sürece devam eder ne olur sizden korktuğu için sizin yanınızda söylemez.

Youtube cocuklara gercekten zarar. Biz artik evde izlenmesine izin vermiyoruz. Oglum da 5 yasinda o tuvaletden cikan kafayi görmüs (Youtube kids cep telefonumda vardi, ama ordada cocuklara uygun olmayan videolar cikiyor) tuvalete yalniz gitmeye korkmaya basladi.
Cocuklari disarda tamamen koruyamazsaniz da evde muhakkak izlenmesini engelleyin.
Bir cok cocuk artik kontrolsüz izliyor herseyi ve dikkatsizlik ve odaklanma sorunlari cok yayilmaya basladi.

Cok üstüne gidiyorsunuz cocugunuz sizin evde yaptiginiz gibi izole yadamayacak soz evde kurallari uygulayin bu cocuk kotu seyleri kufurleri vs bir sekilde ogrenecek buna engel olamazsiniz tehtit ederek bagirip cagirarak ne yaomaya calisiyosunuz anlamadim cok ince dusunceli bir ebeveyn bunlarin yanlis oldugunu bilmiyormu? Cocugu fanusta buyutemezsiniz tepkilerinizide azaltin oyun oynarkende bukadar karismayin sunu bunu soyluyor diye

Abartmayin. Bi sakin olun ya. Cocuk bir kere gordugu kötü karakteri iki üç soyler unuturdu. Gormezden gelip unutmasini saglayacakken siz panikle ayy cocugum kotu seyler gordu amaaan dunyanin sonu geldiiiii modunda cocugun onun uzerine daha cok ilgisini cekiyorsunuz. Erkek cocuklari ne kadar boyle seylerden izole buyutulse de doverim vururum kirarim modlarina giriyor o yaslarda illa. Cok duyarli anne olucam derken daha cok cocugun uzerine gidip bu davranislari dikkat cekisici bulup daha cok ilgisini cekmesien sebep oluyorsunuz. Boyle yasanir mi, aglamak nedir yaaaa Amaaan bu ne abarti ya Bence 24 saat sadece çocuğunuzla ilgilenmek ve onu dusunmek yerine baska ugraslar edinin

Hugy vugy siren kafa kara kedi ve Minecraft parodileri sacmaliklari vs vs var bu içerikleri kim urettiyse Allah belasını versin
Sen izletmesen bile çocuk onerilenlerden buluyor
Allah'tan seninki korkmuyormus benimki korkuyor da o hugy vugy oyuncağı olan bir çocuğu parkta görmüştük ve bir hafta ağlayarak uyandı oğlum

Okul çağı endişesi beni de şimdiden sarmış durumda. Bende bazen düşünüyorum okula başladığında arkadaşlarından istemediğim davranışlar öğrenecek nasıl olacak diye
Bi önerim yok maalesef bende endişeliyim
Kardeşi olsaydı da aynı davranışları sergileyecekti. Akranlarından öğreniyor çünkü

Bana çok baskı yapıyorsunuz gibi geldi. Daha doğrusu tepkilerinizi sert buldum sanırım. İzletin demiyorum ama çocuğa kızmak daha çok saklamasına ve içine kapanmasına neden olabilir.

5 yaş ikiz erkek çocuklarım var. Bir ara bir tanesi "oh my got" diye bir çizgi film uydurdu. Araba oyun videosu kendi kendine isim verdi. Arabalar uçuyor, düşüyor patlıyor. Kendisi çok inattır, kavga etmemek için benim yanımda izletim, kötü olduğunu anlattım sonra gece korkuları başlayınca vazgeçti. Normalde YouTube yasak bizim evde. Arkadaşları izliyor diye izleme hakkı var sanıyordu. Okul kapandı YouTube işi tamamen bitti.

Kızım geçen sene huggy mıdır nedir ne zıkkımdır okulda onu öğrenmis, korkudan yanımızda yattı.

Çocukları sadece biz evde büyütsek istediğimiz gibi olabilir belki ama okula başlayınca kontrolden çıkıyor durum. Ben YouTube izlemiyorum, dövüş oyunu yükleniyorum ama arkadaşları bunları yapıyor. Garip davranan biz oluyoruz. Hele evde ergen abla yada abi varsa küçük olanı kontrol daha zor oluyor. En azından çevremde.

Çocuğa neden bağırıp çağırıp kızıyorsunuz onu anlamadım. Ufacık daha, doğruyu yanlışı siz öğreteceksiniz ona. Ve bu kızıp yasaklayarak olmamalı. Tehditle kızarak söylemesini engelleyince sadece siz duymamış olacaksınız ama onun kafasında dönmeye devam edecek. Yasak olduğu için belki daha çok merak edecek. Böyle büyük tepkiler yerine vurdulu kırdılı şeyler söylediğinde bunun yanlış olduğunu sakince anlatıp dikkatini başka şeye çekebilirsiniz.

Çocuklarımızı fanusa koyamayız. Evet önüne geleni izlemesin sakıncalı şeylerden koruyalım ama bağırıp çağırıp baskı yaparak değil. Saçma bir şekilde panikleyip stresinizi çocuğa yansıtmışsınız.
Üstelik sadece oyun oynuyor üstünde fazla durup o konuya merakını artırıyorsunuz.

Okul çağı endişesi beni de şimdiden sarmış durumda. Bende bazen düşünüyorum okula başladığında arkadaşlarından istemediğim davranışlar öğrenecek nasıl olacak diye
Bi önerim yok maalesef bende endişeliyim
Kardeşi olsaydı da aynı davranışları sergileyecekti. Akranlarından öğreniyor çünkü

Maalesef, geçen sene anaokulunda bir çocuk alayına avaz avaz küfür ediyordu.
Biz duyarken onların duymaması mümkün değil haliyle.
Oğlum dedim bilmemen, öğrenmemen mümkün değil ama bu kelimeler kötü, kullanmayacağız.
Ama şu oyunlar gerçekten çok sıkıntı bir de Roblox mudur nedir böyle bir zımbırtı da var.

Henüz bilgisayar oyunlarına aşina değilim çocuğum küçük ama gelecekteki tehlikeler bende farkındayım. Herkes bilinçli ebeveyn olsa böyle olmazdı ama işte bir meyve çürük olunca diğer hepsini çürütüyor
Dünyada kötülük kadar hızlı yayılan hiçbir şey yoktur diye bir söz var

Tek çocuk olması ile bir alakası yok birçok çocuk olup çocuğum hugywugy öğreneceğine tek olsun daha iyi zaten eline veriyorlar telefon tablet bu çocuk ne izliyor diye bakıyorlar mı benim de çok endişe ettiğim bir konu çocugumun okul hayatı başlıyor ben dijitali güzel bir şekilde aşılarken çocuğuma umarım bu tarz oyunları oynayan çocuklarla tanışmaz.

Hepinize ayri ayri cok tesekkür ederim. Haklisinkz abartili tepki verdim öz elestiri yapinca fark ediyorum. Bilmiyorum belkide bende birseyi tetikledi bu durum veya onu koruyamamak adina korktim. Yuet disinda yasiyorum ve burada malesef yasak degil o oyuncaklar. Biz youtube kids o olaydan sonra birdaha kullanmadik. Teelefonda yasak. Tableti var kontrollü sekilde yükledik oyunlari. Ama dogru cok üstünde durdum onuda o konuya daha da itmis oldum. Cok sagolun dediklerinizi uygulayip hatirlayacagim.🤍

X