Caresiz bir Anne....

Benim oğlumda 5 yaşında.
Bana bile hadi savaş yapalım anne diyor yeri geliyor.
O karakter bir ara heryerde oyuncakları bile olan birşey,sitede bir çocukta oyuncağı vardı,(kızımla çıkmışlardı siteye)ismini de öğrenmiş geldi bana anlattı anne x'de huggy woggy var çok değişik,bende dedim cok cirkin değil mi huggy woggy ben pek sevmedim,güzel görünmüyor vb şeyler söyledim ,haklısın anne dedi geçti, unuttu gitti.
Kalkıpta aaa sen bunu nerden duydun nerden gördün ah vah deseydim eminim daha çok ilgisini çekip merak edecekti.
Biraz tepkilerinizi kontrol altında mı tutsanız?
Siz neye büyük büyük,aşırı aşıri tepkiler verirseniz çocuk onunla ilgileniyor illaki. Gerek yası,gerek doğası gereği bu böyle.
5 yasındaki çocuk camiye sohbete gittiğinizde yanınızda olmamalı,illaki ilgilenemiyorsunuz orada,çocukta sizinle orada sakin sakin oturamaz zira 5 yasında düz duvara tırmanabilen enerjide çocuklar,eline tablet falan veriliyor sonuçta olan size oluyor. Ne gerek var.
Cocuğunuzu kontrol edemeyeceğiniz ortamlara götürmeyin bence, en büyük problem bu.
Diğer konuda da ilgisini ceksin,daha da merak etsin istemiyorsanız , heyecanlı ürkmüş tepkiler vermek yerine,önemsiz birseymiş gibi sakin sakin sohbet edin yukarıda örnek verdiğim şekilde. İnanın o zaman unutup gidiyor çocuk.

Benim oğlumda 5 yaşında.
Bana bile hadi savaş yapalım anne diyor yeri geliyor.
O karakter bir ara heryerde oyuncakları bile olan birşey,sitede bir çocukta oyuncağı vardı,(kızımla çıkmışlardı siteye)ismini de öğrenmiş geldi bana anlattı anne x'de huggy woggy var çok değişik,bende dedim cok cirkin değil mi huggy woggy ben pek sevmedim,güzel görünmüyor vb şeyler söyledim ,haklısın anne dedi geçti, unuttu gitti.
Kalkıpta aaa sen bunu nerden duydun nerden gördün ah vah deseydim eminim daha çok ilgisini çekip merak edecekti.
Biraz tepkilerinizi kontrol altında mı tutsanız?
Siz neye büyük büyük,aşırı aşıri tepkiler verirseniz çocuk onunla ilgileniyor illaki. Gerek yası,gerek doğası gereği bu böyle.
5 yasındaki çocuk camiye sohbete gittiğinizde yanınızda olmamalı,illaki ilgilenemiyorsunuz orada,çocukta sizinle orada sakin sakin oturamaz zira 5 yasında düz duvara tırmanabilen enerjide çocuklar,eline tablet falan veriliyor sonuçta olan size oluyor. Ne gerek var.
Cocuğunuzu kontrol edemeyeceğiniz ortamlara götürmeyin bence, en büyük problem bu.
Diğer konuda da ilgisini ceksin,daha da merak etsin istemiyorsanız , heyecanlı ürkmüş tepkiler vermek yerine,önemsiz birseymiş gibi sakin sakin sohbet edin yukarıda örnek verdiğim şekilde. İnanın o zaman unutup gidiyor çocuk.
Cok güzel yazdniz. Niye böyle panik oluyorum onuda cözemedim. Basaramamaktan ona iyi geleni yapamamaktan koruyamamaktan belkide. Ama kulagima küpe oldu sözleriniu sagolun

Çocuğu fanusta büyütemezsiniz siz ne kadar engel olsanızda o diğer insanlarla etkileşime girdikçe daha neler neler öğrenecek.önemli olan doğruyu yanlışı ayırt edebilmesini sağlamak.çokta üstüne gitmeyin bu sefer takıntı olur çocukta sürekli nedenlerini sonuçlarını açıklayın eylemlerin.buarada çocuk büyüyünce siz onu kontrol edemeyecek yaşa gelince sizden saklar herşeyi yapacağını yapar o yüzden korku tehdit yasaklama çözüm değil.

Cok güzel yazdniz. Niye böyle panik oluyorum onuda cözemedim. Basaramamaktan ona iyi geleni yapamamaktan koruyamamaktan belkide. Ama kulagima küpe oldu sözleriniu sagolun
Rica ederim.
Bende anneyim,kızım 11 oğlum 5 yaşında,kızımdan tecrubeliyim birazda bu sebeple daha rahatım galiba.
Sizde ne kadar sakin olup ,önemsizmis gibi davranırsanız o kadar iyi olacak.
Deneyin gerçekten farkı göreceksiniz. Bize de yazın.
Yüzde yüz işe yarıyor.
Ha hicbirimiz kusursuz değiliz. Çocuklarımız da öyle,tabi ki hatalar yapıyoruz,yapacağız da önemli olan en az hasarla atlatmak.
Sakin,uslu,her söyleneni anlayıp ,dinleyip ,uygulayan çocuk hepimizin hayalı ama bu dünyada yok bence öyle bir cocuk. İllaki istemediğiniz şeyleri duyup öğrenecekler.
Kızımın geçen sene okulda regl olup ,korkup, kendini yerden yere atıp ,ağlayan ,hatta yürümeyip tekerlekli sandalyeye bindirilip eve götürülen bir arkadaşına şahit olması gibi mesela. (Muhtemelen annesi anlatmamıştı ona korkmuştur eminim o çocukta)Ben henüz onunla regl olmak ile ilgili bir konuşma yapmamıştım ve çok zor ikna edebildim onu bunun korkulacak,can acıtacak bir durum olmadıgına. Oturdum saatlerce anlattım,sebebini ne kadar doğal bir süreç olduğunu, şayet okulda regl olursa ne yapması gerektiğini söyledim, hatta pedi nasıl kullanacağına kadar gösterdim ne kadar sürede değiştirmesi gerekir konuştuk hepsini. Şimdi bilinçli. Belki benim hatamdı ben gözardı ettim daha erken konuşmalıydım vs ama bazı şeyler bizim kontrolümüz dışında gelişiyor maalesef.
Ama yinede zararın neresinden dönersek kar.

Merhaba,
Direkt konuya girmek istiyorum. 5 yasinda bir oglum var. Tek cocuk. Cok akilli sevecen bir cocuk. Fakat son zamanlarda üstesinden gelemedigim bir durum var. Krese basladigindan beri tabiki davranislari degisti. Bir sürü farkli aile sistemlerin icinee büyüyen cocuklarla beraber vakit geciriyor arkadasliklar kuruyor. Baska cocuklar gibi herseye hemen atilmiyor biraz cekingen ortamina göre, ve secici. Ama alisinca güzel oynar ederler. Malesef son 1 senedir farkli seyler söylemeye ilgisini cekmeye basladi.

sorunumuz istemedigim karakterler hakkinda konusmasi. Bi ara kv gidince dikkat etmemisler ve huggy wagy diye bir korku karakterine bakmis. Cok üzüldüm cok stres oldum ama olan oldu. Ogünden beri bahseder oldu. Huggy wagy oyuncak istiyorum demeler, oynarken o figürü konusmalara dahil etmeler mesela " hadii huggy wagy bulup yakalayalim" demeler arkadaslarina. Sonra bir sohbette (cami) bir annenin ihmali üzerine youtube da baska bir cocuk kendi tabletinden videolar acmis tabi bizimkide katilmis aralarina kasla göz arasi ve sacma sapan videolar izlemisler. Tuvalet icinden cikan kafalar varmis ( arastirdim videolari sonrasindan). Gündem konumuza bu sefer o eklendi. Anlattim güzelce tamam dedi bidaha konusmicam onlar hakkinda dedi ama yok kreste veya baska büypük cocuklardan yine kapmis yine söylüyor. Bagirdim cagirdim fayda etmedi, agladi özür diledi ama yine devam.
Gecen arkadasi geldi onlarada bu figürleri anlatmis öyle oyun oynuyorlar.

Hep bi dövüselim yakalayalim, onlari hapse atalim bilmem ne tür konusmalari var.
Bugün kreste bi anne bana dediki benim oglum onun ogluna " kres ögretmenlerini roket yapip yakalayip dövelim" demis. Tabii eyleme gecmiyor aslinda korkak bi cocuk ama oyun icerinsinde böyle beni rahatsiz edici seyler konusmasi beni cok üzüp yipratiyor. Ben cok dikkat ediyorum öyle seyler bakmiyor. Nerden bela oldu basimiza niE bu cocuk ikide bir oyun esnasinda silah roket hapis dövelim edelim ve oo figürleri konusuyor. Esim de uyardi ama erkek cocugu daha cok dövüsmeye felan meyillidir kafana cok takma diyor. Ama elimde degil su an sinirden üzüntüden agliyorum.
Demin krese birakirken ona dedim " yok sana bisey aerik ögretmenlerine söyleyecegim ne demek dövelim felan onlari normal bisi oynasana söylensene diye kizdim. Baya. Oda anne lütfen yapma özür dilerim diye her zamanki gibi panikledi tabi.

Vallaha öyle bi cocuk degil aslinda. Cok akillidir. Ama oynarken böyle demesi beni korkutuyor. Sordum biri bisi mi yapti diye yok diyor. Benmi ihmal ettim? Anneligi yapamadim? Nerede hatam? Ne olur bisi söyleyin icim parcalaniyor sanki cok üzgünüm. Evet tv bakiyor tek cocuk ve hep oyun oynayamiyorum cok aktif sosyal bisi yapmyioriz. Ama spora gidiyor camiye gidiyor arkadaslaeiyla bulusuyor... yinede daha cok mu biraeyler yapmaliyim? Etrafimdakiler " napsin cocuk tek oldugundan bunlar" dedikce daha da üzülyorum. Cocuguma yasina yakin bir kardes veremedigim düsüncesi beni mahvediyor.... hata mi ettim ikinci cocuk konusunu erteleyerek? Lütfen akil verin.

Not : asla bir arkdasina veya baska birine zarar vermis veya onu sözleriyle incitmemistir. Sadece iste oyun icinde " anne tek öyle oynuyorum" diyor. Ama bence bu güzel bir oyun degil.

Ilk konum umarim anlatabilmisimdir kusura bakmayin hatalarim varsa yazilis seklimde.
İlk önereceğim şey, youtube'u hayatından çıkarın acilen. Çünkü asla içerik kontrolü yok Youtube'da. Asla. Özellikle çocuk içerikleri izleniyorsa, aşağıda otomatik önerilen videolara inanamazsınız neler çıkıyor..

KV'ye gittiği zaman yanına kendi tabletini verin, içinde youtube olmayan. Ve bütün aileyi uyarın eline kendi ipad'indan başka bir şey vermesinler. Kızacak, ağlayacak, inatlaşacak ama kararlı durmanız gerekiyor.
Ben kızımın ipad'inden youtube'u tamamen sildim. Sadece apple'ın kendi "music" uygulamasından müzik dinliyor.

Bi sakin olur musunuz? Bu ne panik? Sanki çocuğunuz kötü yola düşmüş gibi hareket ettiğinizin farkında mısınız? Bu demek değil ki bir çocuğun aklını zehirleyecek, ruhuna zarar verecek içerikleri izlemesine müsade edin ama bir video izledi diye de bu kadar hem kendinize hem çocuğunuza yüklenmek haksızlık değil mi? Bu bir dönem ve unutulup gidiyo emin olun ama temkini elden tabiki bırakmayın.

Bi an sizde kendimi gördüm.
Korona zamanı bütün gün evdeyiz cocukla kaliteli vakit geçirelim söyle böyle derken haliyle bizim de enerjimiz bitiyordu benim kız da bu dediğiniz şeylere sarmıştı sizin gibi nasıl üzülüyorum gecem gündüzüm cocuguma iyi bir ebeveyn olamıyorum demekle geciyordu, vicdan yapıyordum falan

Verilen sözler 1 gün 2 gün tutuluyor sonra sil baştan devam
O zamanlar ben de sizin gibi evham yapiyordum. Fazla cozutmadan esnetin bazı kurallari
Kızım şuan 9 yaşında derslerine odaklanıyor ve telefon, tablet neyse artık kontrollü şekilde veriyorum ve ne izlediğini sürekli takip ediyorum.
Yanlışlarını da düzgün şekilde anlatıp uyarıyorum.
Herkesin hatası olabilir üzülmeyin

Teknolojik aletleri ilgisine yönelik de kullanabilir.
Ben tablet yasaklamayı doğru bulmuyorum, ilk karşılaşmalarında dikkatlerini çok çekiyor.
Küçük oğlum 2. sınıfta. Tableti de var. Gezegenlere meraklıdır, güneş sistemini, gezegenleri ve uydularını bilir.
Minecraft oynadığında kendine uzay üssü yapıyor mesela.
Geçen yıl haritalara ve ülke tarihlerine merakliydı. 200'e yakın ülkenin bayrağını ve yerini yine tabletinden öğrendi.
Tasarım oyunlarında kendi ülkesini ve bayrağını tasarlıyor.
Karşısına geçip hagi vagi ya da sikibiditualet diyen yaşıtlarına o da yaptıklarını gösteriyor. Dahası diğer oyunlar onu tatmin etmiyor.
Algıları çok açık çocukların, teknolojiyi onların algılarına yönelik kullanırsanız bu handikaptan kurtulursunuz bence. Çünkü artık evdeki hayatı bitiyor, etkilenmemesi imkansız.

"Oda anne lütfen yapma özür dilerim diye her zamanki gibi panikledi tabi."
Bu nedir ya? "Her zamanki gibi" paniklemiş. Ne yapıyorsunuz, nasıl bir aile hayatınız var ki sürekli panikliyor bu çocuk? 5 yaşındaki bir çocuktan mantıklı hareketler bekleyerek sorunu yanlış yerde arıyor olabilir misiniz?

tepkilerinizden çocuğunuz istemediğiniz şeyler izlediğini değil, size ihanet ettiğini düşünüyor muhtemelen.Bu kadar paniklemesinin sebebi bu. Biraz sakin olun, çocuklar birçok şey görüyor ve öğreniyor, sakin bir şekilde neden izlememesi gerektiğini anlatırsanız bir süre sonra ilgisi geçer. böyle devam ederseniz ilerde obsesyon geliştirecek bir çocuk yetiştirme ihtimaliniz yüksek. Ben geçmişte yanlış yaptım, tecrübeme dayanarak söylüyorum. Yapmayın, rahatlayın biraz. üstelik erkek çocukları savaş oyunlarına siz ne kadar engellerseniz engelleyin ilgili oluyor. ancak doğasını içine gömmesini sağlayabilirsiniz bu şekilde yaparak. o da ilerde daha büyük sorunlar yaratır.

beş yaşında bir çocuk onları görünce korkar sizinki sevmiş
illa kötü bir şey olmasına veya sorun yaşanmasına gerek yok
bence her çocuk düzenli psikoloğa götürülmeli
siz de bir götürün bakalım

"Oda anne lütfen yapma özür dilerim diye her zamanki gibi panikledi tabi."
Bu nedir ya? "Her zamanki gibi" paniklemiş. Ne yapıyorsunuz, nasıl bir aile hayatınız var ki sürekli panikliyor bu çocuk? 5 yaşındaki bir çocuktan mantıklı hareketler bekleyerek sorunu yanlış yerde arıyor olabilir misiniz?
Anlatis seklim size böyle düsündürmüs olabilir, lakin yurtdisinda dogup büyüdüm ve heycan ani kendimi dogru düzgün ifade edemedim anlasilan.
Demek istedigim defalarca konusmama ragmen yine " tamam bu konu hakkinda öyle konusmayacagim" diyerek gecistiriyo. Panikle demekk istedigim ardi ardina " tamam tamam özür dilerimm" hizli hizli deme sekli. Gecistirerek. Tablet yasagi veya tv yasagi koyacagim deyince "panik" olup beni ikna etmeye cabalamasi. Korkuli veya endiseli hallere girmiyor.
Bu kücük kesimden böyle birsey cikariyo olmaniz ayrica kirici. Evet yanlis ifade etmisim belli. Ama inanin kötü bir yetistirme tarzim veya aile hayatim olsa bu konuyu asla kafama takmayip banane modunda olurdum.

Dahası 5 yaşındaki kardeşine de anlattığı için evde hep bir hırsız, katil,dövüş oyunları geçmeye başladı.
Hırsız konusu nerde var? Hırsızlı bir oyun mu var? 5 yaşındaki kızım hırsızlar nerde yaşar, bizim mahallede var mıdır gibi şeyler soruyor.

Merhaba,
Direkt konuya girmek istiyorum. 5 yasinda bir oglum var. Tek cocuk. Cok akilli sevecen bir cocuk. Fakat son zamanlarda üstesinden gelemedigim bir durum var. Krese basladigindan beri tabiki davranislari degisti. Bir sürü farkli aile sistemlerin icinee büyüyen cocuklarla beraber vakit geciriyor arkadasliklar kuruyor. Baska cocuklar gibi herseye hemen atilmiyor biraz cekingen ortamina göre, ve secici. Ama alisinca güzel oynar ederler. Malesef son 1 senedir farkli seyler söylemeye ilgisini cekmeye basladi.

sorunumuz istemedigim karakterler hakkinda konusmasi. Bi ara kv gidince dikkat etmemisler ve huggy wagy diye bir korku karakterine bakmis. Cok üzüldüm cok stres oldum ama olan oldu. Ogünden beri bahseder oldu. Huggy wagy oyuncak istiyorum demeler, oynarken o figürü konusmalara dahil etmeler mesela " hadii huggy wagy bulup yakalayalim" demeler arkadaslarina. Sonra bir sohbette (cami) bir annenin ihmali üzerine youtube da baska bir cocuk kendi tabletinden videolar acmis tabi bizimkide katilmis aralarina kasla göz arasi ve sacma sapan videolar izlemisler. Tuvalet icinden cikan kafalar varmis ( arastirdim videolari sonrasindan). Gündem konumuza bu sefer o eklendi. Anlattim güzelce tamam dedi bidaha konusmicam onlar hakkinda dedi ama yok kreste veya baska büypük cocuklardan yine kapmis yine söylüyor. Bagirdim cagirdim fayda etmedi, agladi özür diledi ama yine devam.
Gecen arkadasi geldi onlarada bu figürleri anlatmis öyle oyun oynuyorlar.

Hep bi dövüselim yakalayalim, onlari hapse atalim bilmem ne tür konusmalari var.
Bugün kreste bi anne bana dediki benim oglum onun ogluna " kres ögretmenlerini roket yapip yakalayip dövelim" demis. Tabii eyleme gecmiyor aslinda korkak bi cocuk ama oyun icerinsinde böyle beni rahatsiz edici seyler konusmasi beni cok üzüp yipratiyor. Ben cok dikkat ediyorum öyle seyler bakmiyor. Nerden bela oldu basimiza niE bu cocuk ikide bir oyun esnasinda silah roket hapis dövelim edelim ve oo figürleri konusuyor. Esim de uyardi ama erkek cocugu daha cok dövüsmeye felan meyillidir kafana cok takma diyor. Ama elimde degil su an sinirden üzüntüden agliyorum.
Demin krese birakirken ona dedim " yok sana bisey aerik ögretmenlerine söyleyecegim ne demek dövelim felan onlari normal bisi oynasana söylensene diye kizdim. Baya. Oda anne lütfen yapma özür dilerim diye her zamanki gibi panikledi tabi.

Vallaha öyle bi cocuk degil aslinda. Cok akillidir. Ama oynarken böyle demesi beni korkutuyor. Sordum biri bisi mi yapti diye yok diyor. Benmi ihmal ettim? Anneligi yapamadim? Nerede hatam? Ne olur bisi söyleyin icim parcalaniyor sanki cok üzgünüm. Evet tv bakiyor tek cocuk ve hep oyun oynayamiyorum cok aktif sosyal bisi yapmyioriz. Ama spora gidiyor camiye gidiyor arkadaslaeiyla bulusuyor... yinede daha cok mu biraeyler yapmaliyim? Etrafimdakiler " napsin cocuk tek oldugundan bunlar" dedikce daha da üzülyorum. Cocuguma yasina yakin bir kardes veremedigim düsüncesi beni mahvediyor.... hata mi ettim ikinci cocuk konusunu erteleyerek? Lütfen akil verin.

Not : asla bir arkdasina veya baska birine zarar vermis veya onu sözleriyle incitmemistir. Sadece iste oyun icinde " anne tek öyle oynuyorum" diyor. Ama bence bu güzel bir oyun degil.

Ilk konum umarim anlatabilmisimdir kusura bakmayin hatalarim varsa yazilis seklimde.
Konusmaya uyarmaya devan ettikce taktikca bu konuyu cocuk daha da yapacaktir. Yani bu cocuk kreşe gitmese bir gun okuka gitmicek mi ne kadar koruyabilirsiniz cocugunuzu ? Oynadigi oyuna karismak ne demek ? Algiyi degistirmeye calismak yerine algiyi yonlendirmeyi ogrenmeniz gerekiyor

Konusmaya uyarmaya devan ettikce taktikca bu konuyu cocuk daha da yapacaktir. Yani bu cocuk kreşe gitmese bir gun okuka gitmicek mi ne kadar koruyabilirsiniz cocugunuzu ? Oynadigi oyuna karismak ne demek ? Algiyi degistirmeye calismak yerine algiyi yonlendirmeyi ogrenmeniz gerekiyor
Nasill yapabilirim mesela bunu? Inanin son raddede kiziyorum defalarca anlatiyorum
Basbasayken yapmiyor ama biri gelince degisiyor belkide arkdaslarinin yaninda " cool" olmaya calisiyordur blyle bi sekilde hani bakinnben hic korkmuyorim gibi.

kızım 5 yaşına girmek üzere
bizim evin tam karşısına korku evi diye bişey açıldı
tüm camekanı siyah kırmızı iskeletler şeytani resimler falan gerçekten iğrenç yani çocuk için de büyük için de.
ilk gördüğünde çok korktu onun önünden arabaya binemiyodu. evden çıkarıp kreşe götürürken sıkıntı yaşıyorduk korkuyorum diyordu
böyle şeylerde ben basitleştirme politikası izliyorum
gülüp hafife alıp dalga geçiyorum
şu an oradan geçerken hala birazcık korkuyorum ama artık burdan geçebiliyorum ne saçma resimler hiçbiri gerçek değil biliyorum diyor.

sürekli o öğrendiği şeyi konuşmayın üstelemeyin
bir de benim çok sık kendime söyler gibi çocuğumun kafasına soktuğum kalıp cümlelerim var
mesela doğduğundan beri her markete gittiğimizde yüksek sesle “biz zararlı abur cuburlar yemeyiz, biz şeker yemeyiz” falan dedim çocuk şimdi markete gittiğimizde o reyondan geçerken kendi kendine abur cubur zararlı ben yemem diyor, bir kere bile de yemedi teklif etseler de yemez mesela
aynı şekilde biz kötü sözler söylemeyiz diye diye kafasına kazındı bence. kreşte kimi çocuklar birbirine “kaka” diyomuş heralde. anne kötü şeyler söylüyolar hep ama ben demem ka ile başlıyor diyor.
tabi hep böyle gitmeyecek ama olabildiğince korumaya çalışıyoruz işte
ben çizgi film ya da çocuk programı olarak netflix çocuk izletiyorum

Hırsız konusu nerde var? Hırsızlı bir oyun mu var? 5 yaşındaki kızım hırsızlar nerde yaşar, bizim mahallede var mıdır gibi şeyler soruyor.
bizde de aynı
dünyamızda hırsızlar var mı anne
hırsızlar gündüz gelir mi
eşyalarımı yastığımın altna koyayım hırsız bulamasın
altınları mı severler altınlarımı çalmasınlar (5 yaşında çocuğun da bu ne altın sevdası :KK70:) bi tane küpesi bi bilekliği var hahaha bunlar mal varlığı

polislerin hırsızları yakaladığı konuşmasız bir müzikli çizgi video var ondan sonra oldu bence

Nasill yapabilirim mesela bunu? Inanin son raddede kiziyorum defalarca anlatiyorum
Basbasayken yapmiyor ama biri gelince degisiyor belkide arkdaslarinin yaninda " cool" olmaya calisiyordur blyle bi sekilde hani bakinnben hic korkmuyorim gibi.
Adı üstünde çocuk. Başka bir oyun grubuna goturebilirsiniz. Mesela hoslandigi bir sosyal aktivite kursu olabilir. Ornegin dovus mu seviyor tekvonda ya gonderin. Orda savunma sanatini spor yoluyla ogrensin. Algisini yonlendirin derken kastim bu. Tamamen bu benim gorusum ama. Hem cevresi biraz degismis hem de savunma sanatini ogrenir vs iste cumlelerimi toparlayamadim :)

Bazen görmesini istemediğimiz bir şeyi sana bu yasak diye gözüne getirirsek daha çok ilgisini çeker.
Hiç birimiz mükemmel değiliz, insanız. bu kadar kaygılı olmamız çocuklarımızın ruhuna ileride olumsuz yansır. Mehmet teber var çocuk psikologu instagramda soru cevap yapıyor perşembeleri belki sizin bakış açınıza da yardımcı olur.

X