Caresiz bir Anne....

Gittiği okulun psikologu ne diyor?
Bence bariz bir sorun yok.
Psikolog yokki kresimizde🫠 ögretmenlerde cok pasif. Bi kac kez ilk basladigi zamanlar küfür söylediginde cokkkez ögretmenlerle konustuk. Uyariyoruz dediler baska bisi de yapmadilar. Pek bisi yapmiyolar neymis ögretmen kitligi varmis cocuk cokmks bilmem ne...

Hırsız konusu nerde var? Hırsızlı bir oyun mu var? 5 yaşındaki kızım hırsızlar nerde yaşar, bizim mahallede var mıdır gibi şeyler soruyor.
YouTube'de roblox oyun videolarında görüp kazınmış aklına bir ara hırsız korkusu aşırı olmuştu,eve girerse bana zarar verirse ya sizi de öldürürse beni kurtaramazsanız diye çok korkuyordu.Kızınız da haber, video ya da kreş okul durumu varsa duymuş olabilir.

YouTube'de roblox oyun videolarında görüp kazınmış aklına bir ara hırsız korkusu aşırı olmuştu,eve girerse bana zarar verirse ya sizi de öldürürse beni kurtaramazsanız diye çok korkuyordu.Kızınız da haber, video ya da kreş okul durumu varsa duymuş olabilir.
Kreşe gidiyor evet, komşunun çocuğu roblox oynuyordu ama benimkiler oynamıyor, yok bizde. Yine de yarın kontrol edeyim ipadi. Korku değil de merak şeklindeydi. Sormuyor bu ara unuttu herhalde ya da anladı hırsız ne demek. S Spizella

okula başlayınca maalesef böyle şeyler oluyor, benim kızımda vurmaya vs basladı küsmek ne demek onu bile bilmeyen çocuk küsmeyi ögrendi vs.
eminim küfürde duyuyor ama kötü söz olduğunu bildiği için kullanmiyor ( şimdilik).
bahsettiginiz karakteri ismini buraya yazmak dahi istemiyorum çunku eminim yazarsam reklamlarda bile çıkacak 😏 çok coçugun elinde oyuncağini gördüm ben anlamış degilim bir ebeveyn nasil böyle bir oyuncagi seve seve çocuguna alabilir?
biz izletmesek bile maalesef maruz kalıyorlar bir şekilde ve bu çocuğunuzun suçu değil.
izledigi yere yasakli kelimelere ekleyin ismini birde telefonunuzun gecmisini silip yeni bir gmail adresi ile kullanmayi deneyin o zaman reklamlar icerikler degisir diye dusunuyorum ama emin degilim.

Merhaba,
Direkt konuya girmek istiyorum. 5 yasinda bir oglum var. Tek cocuk. Cok akilli sevecen bir cocuk. Fakat son zamanlarda üstesinden gelemedigim bir durum var. Krese basladigindan beri tabiki davranislari degisti. Bir sürü farkli aile sistemlerin icinee büyüyen cocuklarla beraber vakit geciriyor arkadasliklar kuruyor. Baska cocuklar gibi herseye hemen atilmiyor biraz cekingen ortamina göre, ve secici. Ama alisinca güzel oynar ederler. Malesef son 1 senedir farkli seyler söylemeye ilgisini cekmeye basladi.

sorunumuz istemedigim karakterler hakkinda konusmasi. Bi ara kv gidince dikkat etmemisler ve huggy wagy diye bir korku karakterine bakmis. Cok üzüldüm cok stres oldum ama olan oldu. Ogünden beri bahseder oldu. Huggy wagy oyuncak istiyorum demeler, oynarken o figürü konusmalara dahil etmeler mesela " hadii huggy wagy bulup yakalayalim" demeler arkadaslarina. Sonra bir sohbette (cami) bir annenin ihmali üzerine youtube da baska bir cocuk kendi tabletinden videolar acmis tabi bizimkide katilmis aralarina kasla göz arasi ve sacma sapan videolar izlemisler. Tuvalet icinden cikan kafalar varmis ( arastirdim videolari sonrasindan). Gündem konumuza bu sefer o eklendi. Anlattim güzelce tamam dedi bidaha konusmicam onlar hakkinda dedi ama yok kreste veya baska büypük cocuklardan yine kapmis yine söylüyor. Bagirdim cagirdim fayda etmedi, agladi özür diledi ama yine devam.
Gecen arkadasi geldi onlarada bu figürleri anlatmis öyle oyun oynuyorlar.

Hep bi dövüselim yakalayalim, onlari hapse atalim bilmem ne tür konusmalari var.
Bugün kreste bi anne bana dediki benim oglum onun ogluna " kres ögretmenlerini roket yapip yakalayip dövelim" demis. Tabii eyleme gecmiyor aslinda korkak bi cocuk ama oyun icerinsinde böyle beni rahatsiz edici seyler konusmasi beni cok üzüp yipratiyor. Ben cok dikkat ediyorum öyle seyler bakmiyor. Nerden bela oldu basimiza niE bu cocuk ikide bir oyun esnasinda silah roket hapis dövelim edelim ve oo figürleri konusuyor. Esim de uyardi ama erkek cocugu daha cok dövüsmeye felan meyillidir kafana cok takma diyor. Ama elimde degil su an sinirden üzüntüden agliyorum.
Demin krese birakirken ona dedim " yok sana bisey aerik ögretmenlerine söyleyecegim ne demek dövelim felan onlari normal bisi oynasana söylensene diye kizdim. Baya. Oda anne lütfen yapma özür dilerim diye her zamanki gibi panikledi tabi.

Vallaha öyle bi cocuk degil aslinda. Cok akillidir. Ama oynarken böyle demesi beni korkutuyor. Sordum biri bisi mi yapti diye yok diyor. Benmi ihmal ettim? Anneligi yapamadim? Nerede hatam? Ne olur bisi söyleyin icim parcalaniyor sanki cok üzgünüm. Evet tv bakiyor tek cocuk ve hep oyun oynayamiyorum cok aktif sosyal bisi yapmyioriz. Ama spora gidiyor camiye gidiyor arkadaslaeiyla bulusuyor... yinede daha cok mu biraeyler yapmaliyim? Etrafimdakiler " napsin cocuk tek oldugundan bunlar" dedikce daha da üzülyorum. Cocuguma yasina yakin bir kardes veremedigim düsüncesi beni mahvediyor.... hata mi ettim ikinci cocuk konusunu erteleyerek? Lütfen akil verin.

Not : asla bir arkdasina veya baska birine zarar vermis veya onu sözleriyle incitmemistir. Sadece iste oyun icinde " anne tek öyle oynuyorum" diyor. Ama bence bu güzel bir oyun degil.

Ilk konum umarim anlatabilmisimdir kusura bakmayin hatalarim varsa yazilis seklimde.
yav tek cocuk, belki aksiyon istiyor, belki dovusmek istiyor, karate kursuna gonderdin bence, enerjisini atar

Dördüncü oğlana hamileyim 😅
İki eşimin bir benim ilk evliliğimizden şimdide ortak evladımız geliyor oda erkek...
Eşimin bir oğlu ve benim oğlum bizimle.. Benimki 10 yaşında eşimin oğlu 4 yaşında büyüğü de 5 yaşında ama bizimle değil...
Neyse özet geçmemin sebebi şu.. Aynu şeyleri ilk oğlumla yaşadım. Örümcek adamlar siren kafalar ismini unuttuğum Bi sürü korku şeyleri...
Ben yasak koydum Bi şekilde izledi duydu.. Ana sınıfına bir dönem gitti sonra gitmedi.. Ama evde pc tablet bağımlısı oldu ben çalışıyordum önüne geçemedim, sonra pandemi vs derken saldım çayıra.. Amaaa aman demedim gözlem altında izlettim pandemi bana faydalı oldu...
Kötü içerikleri yasakladım açtı ben pc yasağı koydum o ağladı... Sonra güzelce anlatmaya başladım iyiyi kötüyü zararı faydayı...
Şuan gayet efendi evet herşeyi bilen ama artık kötü içeriklerden uzak duran yaşına uygun mu değil mi diye gelip bana danışan bir çocuk oldu... Yani herşey zamanla oluyor oturuyor..
Gelelim şimdi küçük oğullarımıza.. İlk etapta ikisi bizimle değildi annelerinin sağlık sorunu dolayısıyla Bi süre biz aldık ve inanın geldikleri zaman bahsettiğiniz tüm kötü karakterler ağızlarında onları izlemek oynamak kırmak dökmek oyunları istiyorlar ve verilmeyince kendilerini yerlere atıp kafalarını yerlere vuruyorlardı... Evet hafta sonları geldiklerinde de aynılardı ben izletmemeye bahsettirmemeye gayret etsem de bir iki gün fayda etmezdi hiç Bi zaman çünkü geri gidince düzenler aynı oluyordu .. Temelli geldiklerinde işler değişti elbette
Sakince konuşmak yanındayım demek ne bileyim o psikologların söylediği herşeyi denemek pek sonuç vermedi..
Bende eski usule başvurdum..
Herşeyi Bi anda yasakladım. Ağladı mı odasında kapısı açık ağlattım, sakinleşince konuşalım dedim, başlarda susmadılar tabi aksine Ses duyurmak için daha çok bağırıp ağladılar hatta odayı yıktılar duvarlardaki kağıtları söküp ışıkları kırdılar oyuncakları attılar kırdılar.. Her seferinde daha başka şeyler yaptılar...
Her yaptıkları şiddetle odadan daha uzun süre çıkamadılar... Çok değil 7-8 gün sürdü bu durumlar...
Sonra baktılar ağlamak kırmak dökmekle istediklerini alamıyorlar
Bu sefer ağlayıp sakinleşince anne ben sakinleştim konuşalım moduna geçtiler.. Diyordum çünkü önce bitir ağlamanı rahatla sonra konuşalım... Başlarsa dinlemeyen vuran kıran ağlayan çocuklar tek çözümün konuşmak olduğunu anlamaya başladılar...
YouTube yasaklandı telefon oyunları yasaklandı sadece TV deki çocuk kanalları izlenecek kuralı geldi... Kumanda sadece bendeydi vermedim ellerine istediklerini değil güzel olduğunu uygun olduğunu düşündüklerimi açtım hep...
Bunların arasında gözünüzün önüne hep odada ağlıyor görüntüsü gelmesin tabiki öyle değildi krizler geçiyor salona geliniyor yine krizlerde odalara geçiliyor kısır döngü gibi...
Bi süre donra yerleşen şeyler oldu, artık kötü karakterlerin kötü olduğu ve Bi daha izlenmeyeceği yerleşti kendileri demeye başladı onlar kötü izlemeyeceğim veya bahsetmek yok..
Sonra yemek düzenleri oturdu, teşekkür etmeye ellerine sağlık demeye el yıkamaya tabaklardaki yemekler bitmeye başladı... Başarıyorum demeye başladım hatta öyle güzel gidiyordu...
Sonra eşimin 5 yaşındaki oğlu başa sardı tekrar ve bu sefer ben benlikten gittiğim için gerçekten baştan eğitim veremeyeceğimi söyledim ( evet o küçük olandan daha zor daha hırçın ve hiperaktifti...)
Bu süreçte depresyona da girdim bende hırçınlaştım.. Evet bazen sadece vermem benden götürdü ama olsun iyiye gidiyorlar dedim bende iyi olacağım dedim göz ardı ettim.. Hiç Bi zaman eşime de o kadar zorlandığımı belli etmedim taki işte başa sarana kadar...
Sonra küçüğü bizde kalmaya devam etti büyük olan anneside düzeldiği için annesine döndü...
Küçük oğlum ( ikiside bana anne diyor) daha Bi uyumlu daha çabuk verileni alan inat olsa da güzelce konuşunca anlayan bir çocuk...
Kuralların üstüne abisinden sonra hiç Bi daha ağlamadı sadece sormaya başladı mesela bunu izlemek yok mu anne der onlar kötü derim tamam der...
YouTube Kids şuan serbest ama onda da sadece çizgi filmler serbest, konuşturmalı oyunlu şeyler yasak saçma sapan şeyler izlenmiyor..
Seneye ana sınıfına başladığı zamanda değişmeyecek
Evimizin kuralları var ve küçük adam bunu biliyor artık, geçen gün diyor kuralları biliyorum 🤣 ama dedim sıpa niye uymayı sevmiyorsun gülüştük ( sadece takıldım ona ve geldi sarıldı bana her çocuk gibi artık kendisi şükürler olsun)
Herşey geçecek sadece sabır ve özveri istiyor, kuralsa kurals uyumalı ben bunu bilir bunu söylerim...
İlk oğlumda geç kaldım çok yandım yanında olsaydım hiç Bi zaman siren kafayla tanışmayacaktı mesela yada psikolojisi bozulmayacak geceleri alt ıslatmaya başlamayacaktı.. Geceleri uyumaktan korkmayacaktı...
Ortanca ve küçük oğlumda geceleri uyumaktan korkuyor geceleri ağlayarak uyanıyordu.. İzlemeler kesilince azaldı korkular...
Şimdi küçük oğlum bütün gece rahat uyuyor
Artık yanında uzanmıyorum uyurken kendisi uyuyor
Evet başta katı başladım ama başka çözüm yoktu
Şimdi rahat uyuyan bir bebeğim var
Herşeye ağlamayan bir bebeğim var
Ne olursa olsun Güzelce istemesini bilen bir bebeğim var
Bundan bir buçuk sene sonra bir haylaz bebeğim daha ayaklanmış olacak ve Allahın izniyle ekransız olmasa da kısıtlı büyütme tek amacım..
Ekransız olmayacak çünkü tek çocuk değil ama en azından ilk oğlumda olduğu gibi bağımlı diğerlerinde olduğu gibi hırçınlıklar yaşamayacağımı düşünüyorum da bakalım...
Çok uzun oldu hakkınızı helal edin, daha kısa anlatamazdım süreci
Allah yardımcımız olsun hepimizin ❤️

Telefon ücret vermediğiniz bebek bakıcınız değildir. Ücretini başka şekilde alır.

Şükürler olsun ki oğlumun gittiği kreş ve arkadaşlarının velilerinden bu tarz duyumlar almadım. Ancak bir kez siren kafa faciası yaşadık. Oğlum tutturdu izleyeceğim diye. Açtık birlikte izledik. Çok saçma ve gereksiz olduğunu bunun gerçek olamayacağını onu panik hale getirdiğinden başka işe yaramadığından konuştuk. Unuttu. Çocukla birlikte korkar panik olursanız kreşte anlatır evet yA çok korkunç annem bile korktu der. Tam tersi annemle izledik birşey yok ki korkmadım diye anlatırsa arkadaşlarını bile ikna edebilir.

Ancak sorun şu ki, çocuğunuza asla asla telefon vermeyin. Bebekliğinden itibaren telefonla yemek yedirtilen sonra da telefon kullanmak yasak denilen çocuklar var çok saçma. 6 yaş oğluma 6-7 ay önce tablet aldım. Sadece evde kullanabilir dışarıya asla götüremez. Youtube kids yükledim. Puzzle, birkaç beğendiği oyun vs yükledim. 1 saat maks zamanı var. Ne izlediyse gördüm. Önerilerde çıkan şeyler de hep benzer içerik. Reklamlarını dahi izlemeniz lazım. Reklamlarda garip garip şeyler bile çıkabiliyor. Messenger kids yükledim. Beni ve babasını görüntülü arayabiliyor. Bunu da acil durumda otoparka inersem, evin altındaki markete inersem görüntülü görüşe görüşe gidip gelmek için kullanıyorum. Maks 3 dakikada evdeyim.

Geçenlerde 3 yaşında bir çocuğun elindeki telefonda ne kdar korkunç içerik varsa gördüm yan taraftaki öneriler de bunlarla doluydu. Çocuk iki kere izlesin hepsi bunlarla dolar. Bir anne babanın 5-10 dakikada bir kontrol ettiği ekranda bunların olması neredeyse çok zor. Geçmişi silin. YouTube uygulamasını silin. Kullanacaksanız yeniden yükleyin ve yanında durun.

Bence abartmissin, bazı çocuklar böyle şeylere meraklı olur. Benim de şimdiki isim çocuklarla, geçen biriyle (ki çok efendi, saygılı olan biri) sohbet başlatmak için odasında çizdiği bıçaklı karakteri sordum, hikayesini anlattı bir oyundan (five nights at Freddy's) yok pizzaciymis üç kardeşi şöyle öldürmüş de bilmemne de
Nasıl iştahla anlatıyor 😅😅
Bazı çocuklar böyledir, böyle şeyleri severler.
Benim bir kız arkadaşım var, 25 yıllık arkadaşım. O da çok içine kapanık , utangaç bir kızdır. Bizim arkadaş grubumuzdan başka arkadaşı yok denebilir. Ama o da küçükken hep bize böyle hikayeler anlatırdı, üç harfli hikayeleri anlatırdı, beraber çin çağırırdik 😅😅 inan çıkmış tüm korku filmlerini izlemistir, fantastik canavarlarli filmler, mitolojik filmler. Tek film de değil, kitap zevki de boyle. Cinayet- dünyanın sonu- yaratik mangalari okurdu. Ona doğumgünüde hep Stephen king kitaplari alırdım, kesin sever diye:)
Bugün arkadaşım 32 yaşında , evli barkli, iş ve çocuk sahibi. Hala hayalindeki yaratıkları çizdiği bir defteri var :)
Bence kenara geçip ağlayacak bir şey yok. Çocuğunuzun böyle bir merakı varsa bunu tatmin edecek zararsız yollar bulun,daha manrikli . Canavar seven çocuğa 'oglum canavar kötü, al araba oyna' demek doğru bir davranış mi? Benim oğlum olsaydı mesela ona şöyle hediyeler alırdım
IMG_20230909_110650.jpg

Bu robot kiti , tornavidayla kuruyor bunu. İnce kaba motor becerilerini gelistiroyor. Canavar mi, canavar:) çocuklar için robotik kodlama kurslarına falan gönderirdim 'cok iyi öğren, en korkunç yaratığı sen yap' diye:)
Kimsenin çocuğu onun istediği gibi değildir. Ben de annemin istediği gibi bir çocuk değilim, annem de annesinin istediği gibi bir çocuk değil. Annenin istediği - onun hayallerindeki gibi bir çocuk olmak bir yerde kendi arzu isteklerine ket vurmak demek. O yüzden lütfen ağlamayı kesin, çözüm odaklı bir anne olmaya çalışın, çocuğu mahcup etmektense

Telefon ücret vermediğiniz bebek bakıcınız değildir. Ücretini başka şekilde alır.

Şükürler olsun ki oğlumun gittiği kreş ve arkadaşlarının velilerinden bu tarz duyumlar almadım. Ancak bir kez siren kafa faciası yaşadık. Oğlum tutturdu izleyeceğim diye. Açtık birlikte izledik. Çok saçma ve gereksiz olduğunu bunun gerçek olamayacağını onu panik hale getirdiğinden başka işe yaramadığından konuştuk. Unuttu. Çocukla birlikte korkar panik olursanız kreşte anlatır evet yA çok korkunç annem bile korktu der. Tam tersi annemle izledik birşey yok ki korkmadım diye anlatırsa arkadaşlarını bile ikna edebilir.

Ancak sorun şu ki, çocuğunuza asla asla telefon vermeyin. Bebekliğinden itibaren telefonla yemek yedirtilen sonra da telefon kullanmak yasak denilen çocuklar var çok saçma. 6 yaş oğluma 6-7 ay önce tablet aldım. Sadece evde kullanabilir dışarıya asla götüremez. Youtube kids yükledim. Puzzle, birkaç beğendiği oyun vs yükledim. 1 saat maks zamanı var. Ne izlediyse gördüm. Önerilerde çıkan şeyler de hep benzer içerik. Reklamlarını dahi izlemeniz lazım. Reklamlarda garip garip şeyler bile çıkabiliyor. Messenger kids yükledim. Beni ve babasını görüntülü arayabiliyor. Bunu da acil durumda otoparka inersem, evin altındaki markete inersem görüntülü görüşe görüşe gidip gelmek için kullanıyorum. Maks 3 dakikada evdeyim.

Geçenlerde 3 yaşında bir çocuğun elindeki telefonda ne kdar korkunç içerik varsa gördüm yan taraftaki öneriler de bunlarla doluydu. Çocuk iki kere izlesin hepsi bunlarla dolar. Bir anne babanın 5-10 dakikada bir kontrol ettiği ekranda bunların olması neredeyse çok zor. Geçmişi silin. YouTube uygulamasını silin. Kullanacaksanız yeniden yükleyin ve yanında durun.
Kesinlikle katılıyorum, çocuğun eline ver telefonu sussun diye, yanında televizyon izle - çocuk zaten ilgilenmez diye, tüm terbiyesini tv telefon versin. Sonra hoşuna gitmeyen şeyler duyunca çocuğa kız, bunca zaman bağımlısı oldugu şeyi yasakla, çocuk yoksunluk krizine girsin.
Daha iki gün önce duydum, gülerek anlatıyorlardi 😡 kuzenimin küçük çocuğu (6) büyüğüne (10) el hareketi çekmiş . Annesi görünce totosuna vurmus.
Terbiyeden anlayisi çocuğun canını acıtmak. Gel de sinir olma. Büyük kız zaten kendi tiktoku olan, videolar yükleyen bir kız. Hatta geçenlerde biri 'cok cirkinsin,intihar et' diye yorum atmış, üzülmüştü. Ama annesinin umru değil ki biri bir gün küçük çocuğun beynine girer, kandırır, istemediği şeylere zorlar falan diye. Çocuk susuyor mu, susuyor. İyi, anne rahat 😡

Tesekkür ederim. Ama dedigim gibi youtube kids gözetim altinda kullaniyorduk. 1 sene öncesi. Sonra akraba ihmali sonrasi zaten heryerden sildim. Cep telefon asla vermiyoruz bi senedir. Ben izin verdigim sürede kontrolümm disinda birseye bakamiyordu zaten. Simdi tableti var evet ama interneti kapali. Sadece bizim sectigimiz oyunlari oynuyor. O karakterleri de bi kez annemle mevlide gitti orada görmüs ve bir kezde dedigim gibi kv ailelsnde. Ben yoktum yaninda malesef calisiyordim. Ama kreste bu tür seylere bakan cocuklar fikrimce cok. Hep bahsediyor cünkü. Kendisi biliyor kötü bisi oldugunu. Ama arkadas ortamknda konusiliyor demekki. Hatta gecen misafir geldi kadin resmen izletiyoemus cocuguna o tür seyleri tabi benimki baya hayranla cocugu dinledi. Uyardim diger cocugu ama annesi uzak durunca bir daha görüsmeme karari aldim zaten. Benim sorunum galiba cocuk dile getirince neden hala unutmadi korkusu. Kresteki ögretmenleri ile konusacagimm.

Tesekkür ederim. Ama dedigim gibi youtube kids gözetim altinda kullaniyorduk. 1 sene öncesi. Sonra akraba ihmali sonrasi zaten heryerden sildim. Cep telefon asla vermiyoruz bi senedir. Ben izin verdigim sürede kontrolümm disinda birseye bakamiyordu zaten. Simdi tableti var evet ama interneti kapali. Sadece bizim sectigimiz oyunlari oynuyor. O karakterleri de bi kez annemle mevlide gitti orada görmüs ve bir kezde dedigim gibi kv ailelsnde. Ben yoktum yaninda malesef calisiyordim. Ama kreste bu tür seylere bakan cocuklar fikrimce cok. Hep bahsediyor cünkü. Kendisi biliyor kötü bisi oldugunu. Ama arkadas ortamknda konusiliyor demekki. Hatta gecen misafir geldi kadin resmen izletiyoemus cocuguna o tür seyleri tabi benimki baya hayranla cocugu dinledi. Uyardim diger cocugu ama annesi uzak durunca bir daha görüsmeme karari aldim zaten. Benim sorunum galiba cocuk dile getirince neden hala unutmadi korkusu. Kresteki ögretmenleri ile konusacagimm.
Çocuk zaten izlemiyorsa üstüne daha fazla düşmeyin. Arkadaşları anlatıyordur. O da merak ediyordur daha doğal birşey yok. Kreş öğretmeninden de bu tarz videolar ile ilgili genel bir konuşma yapmasını rica edin.

Ben de oğlumu çok korumaya çalıştım bu tür şeylerden.
Çocuk dayak yiyen, zorbalığa uğrayan bir tip oldu.
Şimdi aynı yaştaki yeğenime diyorum ki bildiğin küfürleri öğret, biri ona küfrettiğinde küfür olduğunu anlasın.
Wc' den çıkan kafaları ben de biliyorum. Oğlum, kızım, yeğenim sayesinde öğrendim. Bunlar çocuklar arasında garip şekilde popüler olan videolar. Saçma evet ama onların devri bu şekilde.
Herşeyden kaçıramazsınız çocuğu, yanlışı, doğruyu öğretin. YouTube' daki videoların birçoğunun yalan yanlış bilgi verdiğini, insanların para için bu kadar saçmaladığını vs.anlatın. Bir şekilde karşısına çıksa da o videoları ciddiye almaması gerektiğini net anlasın.

Çocuk karakteri bir kere öğrendiyse ben oyuna katıyorum onu.

Nasıl yazıldığını bilmediğim hugywugy de oldum, siren kafa da, zombi de.
Savaş/güç oyunları en sevdiği, bol bol çatışmaya girip öldüm.

Oyuna müdahaleyi(istisnalar olabilir) uygun bulmuyorum çok.

Erkek çocuklarının böyle oyunlara meyilli olması doğal. Direkt genetiklerinde var bu. Oğlunuzun da enerjisini atması gerek. Kaçıp kovalamak istemesi, atması tutması tırmanması vs gayet normal şeyler. Huggy wuggy'yi de çocuklar arasında konuşurken duymuştur artık duymayan çocuk var mı bilmiyorum. Onlar için heyecan kaynağı bu.
Eşiniz özellikle evde onunla bol bol fiziksel oyunlar oynamalı, güreşmeli hatta. Çocuğunuz başkalarına zarar vermediği sürece sıkıntı yok. Zarar verecek bir şey yaparsa uyarırsınız. Kendisi de çok ufak şimdi, akranlarıyla sosyalleşirken ister istemez sınırlarını öğrenecek zaten.

Küçükken kız olmamıza rağmen biz de hep böyle şeyler oynardık, macera gibi düşünür hayal ederdik, psikopat falan olmadık. İşimizde gücümüzdeyiz

Bence abartmissin, bazı çocuklar böyle şeylere meraklı olur. Benim de şimdiki isim çocuklarla, geçen biriyle (ki çok efendi, saygılı olan biri) sohbet başlatmak için odasında çizdiği bıçaklı karakteri sordum, hikayesini anlattı bir oyundan (five nights at Freddy's) yok pizzaciymis üç kardeşi şöyle öldürmüş de bilmemne de
Nasıl iştahla anlatıyor 😅😅
Bazı çocuklar böyledir, böyle şeyleri severler.
Benim bir kız arkadaşım var, 25 yıllık arkadaşım. O da çok içine kapanık , utangaç bir kızdır. Bizim arkadaş grubumuzdan başka arkadaşı yok denebilir. Ama o da küçükken hep bize böyle hikayeler anlatırdı, üç harfli hikayeleri anlatırdı, beraber çin çağırırdik 😅😅 inan çıkmış tüm korku filmlerini izlemistir, fantastik canavarlarli filmler, mitolojik filmler. Tek film de değil, kitap zevki de boyle. Cinayet- dünyanın sonu- yaratik mangalari okurdu. Ona doğumgünüde hep Stephen king kitaplari alırdım, kesin sever diye:)
Bugün arkadaşım 32 yaşında , evli barkli, iş ve çocuk sahibi. Hala hayalindeki yaratıkları çizdiği bir defteri var :)
Bence kenara geçip ağlayacak bir şey yok. Çocuğunuzun böyle bir merakı varsa bunu tatmin edecek zararsız yollar bulun,daha manrikli . Canavar seven çocuğa 'oglum canavar kötü, al araba oyna' demek doğru bir davranış mi? Benim oğlum olsaydı mesela ona şöyle hediyeler alırdım Eki Görüntüle 3298462
Bu robot kiti , tornavidayla kuruyor bunu. İnce kaba motor becerilerini gelistiroyor. Canavar mi, canavar:) çocuklar için robotik kodlama kurslarına falan gönderirdim 'cok iyi öğren, en korkunç yaratığı sen yap' diye:)
Kimsenin çocuğu onun istediği gibi değildir. Ben de annemin istediği gibi bir çocuk değilim, annem de annesinin istediği gibi bir çocuk değil. Annenin istediği - onun hayallerindeki gibi bir çocuk olmak bir yerde kendi arzu isteklerine ket vurmak demek. O yüzden lütfen ağlamayı
Çocuk karakteri bir kere öğrendiyse ben oyuna katıyorum onu.

Nasıl yazıldığını bilmediğim hugywugy de oldum, siren kafa da, zombi de.
Savaş/güç oyunları en sevdiği, bol bol çatışmaya girip öldüm.

Oyuna müdahaleyi(istisnalar olabilir) uygun bulmuyorum çok.
Sonradan ilgisi azaldimi?

X