Çeyizinizden (evinizden) atmak istediğiniz parçalar

Günlük yemek takımı konusu da benim için tam bir muamma.. günlük kullandıklarım da kaliteli olsun bone china olsun istiyorum 6 lı satılanlar pek kaliteli değil, beğendiklerim de hep 12 kişilik takımlar ama o angaryayı da çekmek istemiyorum.. Kahvaltı takımı bende almayacağım kullanmayacağımı biliyorum :) 6 kişilik pasta seti aldım demliği fincanları var kahvaltıya misafir gelirse çok şık olur diye düşünüyorum :)

Hanımlar şu 12 kişilik çkb takımlarının bulunduğu sandığa ne yaptınız acaba ?
Benım bos bır odam var orada duruyor ckb takımıda ıcınde cok ıyı oluyor benım ıcın kullandıktan sonra aynen koyuyorum tekrar yerıne :) ınternette gordum bır bayan pembeye boyamıs cok sekerdı o sekılde boyayıp sık bır hale getırebılırsın

ayrica bence yatak odasina uyuyorsa oraya bile koyulabilir. Cekmecelerine birseyler koymak icin taki gibi falan.
Küçük boş odam var odada duruyor :KK12:
Benım bos bır odam var orada duruyor ckb takımıda ıcınde cok ıyı oluyor benım ıcın kullandıktan sonra aynen koyuyorum tekrar yerıne :) ınternette gordum bır bayan pembeye boyamıs cok sekerdı o sekılde boyayıp sık bır hale getırebılırsın
benim tezgahim L seklinde kisa tarafina koseye koydum uzerinede meyve tabagini koydum. Misafir icin kullandigim sadece sandikta duruyor. Gundelik takimim mutfak cekmekcelerinde.

Kutulu modeller ile sandıklı modeller arasında gelip gidiyorum da fikirler için teşekkürler :KK68:

kati meyve s1kacagini ben sahsen hic kullanmiyorum. cunku bir suru temizlenmesi gereken parcasi var. Meyve sebzenin suyunu skmak yerine ben bebegime normal haliyle yediriyorum hem oyle daha vitaminli. Sadece bazen elimle mandalina suyu yapip veriyorum.

Yeni evleniceklere o yuzden tavsiye. Eger evlendikten sonra yoklugunu hissederseniz alirsiniz. Evlenmeden kulanip kullanmiyacaginizi bilmeden bosuna almayin bence. Cunku ceyizin olmazsa olmazi bir parca degil.

Ayrica herseyden cok cok alinmasi taraftari degilim. En guzeli olsun 1 tane olsun. Bazi arkadaslarda birsuru bardak tabak kahvaltilik esyalar goruyorum ve koyacak yer bulamiyorlar. Benim mesela 2 yemek takimim var 1 tane 6 kisilik gundelik kullandigim. 1 takimda 18 kisilik. Malum misafirlerimiz falan olunca bazen 12 kisilik takim az gelebiliyor ben o yuzden 18 kisilik aldim ve cok memnunum. 1 takimda pasta servis icin. Ayrica belirli bir sure sonra yeni modeller cikinca degistirebilirim.

slm kızlar.
1,5 yıllık evliyim ve evim 2+1 .
öncelıkle oturma grubu almadım esimin bekarken kullandığı cok şık bır L koltuk vardı ıyıkıde almamışım.hıc kullanmıyoruz o odayı.
konsol gümüşlük vıtrın bunların hıcbırını almadım ıyıkıde almamışım ,onun yerıne duvara mantolamalı şık sekıllı kıtaplıklar aldım tablo astım buyuk ayakkabılık yaptırdım.daha kullanışlı oldu.hersey salonda olunca:)
kesınlıkle süslü yatak örtüsü almadım 1 pike 1 battanıye aldım yazın pike kısın dığerını kullanıyorum yetıyor:)
toplam 3 yorganım var 1 ı mısafır,1 yün kışlık 1 tanede 4 mevsım yazlık. yetıyo.cok memunum.daha yatılı mısafırde gelmedı.
nevresım 1 tane kalıtelı 110 tl ye tac almıştım 1 tane hedıye geldı 1 tanede yedek var. aslında 2 tane yetermiş:)

mutfakta bıraz pişmanlığım var.
12 kişilk yemek takımı karaca aldım pişmanım daha hıc kullanmadım:) oyle kıyetlı bı mısafır gelmedı yada kalabalık.
12 kişilk günlük aldım onu sureklı kullanıyorum 80 tl ye güraldan.
karacadan ÇELİK tencere setı gereksız cunku cok buyuk parçalar var anneme hedıye görünüyor:)
ama SERAMIK tencere ve tavalardan ınanılmaz memunum .oda karaca.
yıne vazgecılmezım karaca düdüklüm.
bu arada kettle celık arnıcadan aldım cok memmunum caycı falan bana göre değil.:)
kahvaltı setı bernardodan aldım cok sevıyorum ve kullanıyorum.
frıtoz hedıye geldı ama bozuldu sanırım fakrindi.
tost makınem vazgecılmezım.
ekmek kız mak hedıye ama hıc kullanmadım...
arzum turk kahve yapma mak. hedıye hıc kullanmadım.
rondom hıc olmadı ama 1,5 yıldır hıcte aramadım yokluğunu.:)
tuperlarım çok özellıkle baklıyat koyduğun sıralı olanı cok begenıyorum şık duruyor:) başka yerde bulamadım.
bıde tupperın rendesı cok güzel.

katı meyve sıkacağı gereksız bekarken aldım, nadır kullandım.
onun yerıne şu portakal sıkacağını hergun kuallanıyorum markası maskot.

suan el süpürgesine ıhtıyacım var.
ev dubleks cık ın olmuyor.
aklıma geldıkce yazacağim:)

çok faydalı bir başlık olmuş. tecrübelerini aktaran herkese çooook teşekkür ederim :KK28:

öncelikle tecrübeli olanlar fikirlerini paylaşırlarsa çok mutlu olurum. porselen işine henüz kalkışmadım. düğünüme daha iki yıl var. misafir takımını düz renk bir model düşünüyorum. karaca'da beğendim hatta. önümüzdeki aylarda muhtemelen alırım. yemek takımına verilecek paraya acımıyorum da, şu bardak takımlarına 500-600-700 vermek çok zoruma gidecek. yemek takımını hareketlendirecek renki bardaklar alsam olmaz mı? kadeh vs almak istemiyorum. ne bizim ne çevremizdekilerin alkol tüketme alışkanlığımız yok. takımlar da genelde hepsini içeriyor. ne dersiniz hanımlar? şu iki modeli beğendim. ilki daha çok içime siniyor. renkli masa örtüleriyle, bardaklarla, farklı servislerle sunum zenginleşir diye düşünüyorum.

Eklentiler

• 153.01.02.1192-amber-fine-bone-84-parca-800x800.jpg
    153.01.02.1192-amber-fine-bone-84-parca-800x800.jpg
    39,1 KB · Görüntüleme: 186
  • 44324679_291400555.jpg
    44324679_291400555.jpg
    167,9 KB · Görüntüleme: 208
öncelikle tecrübeli olanlar fikirlerini paylaşırlarsa çok mutlu olurum. porselen işine henüz kalkışmadım. düğünüme daha iki yıl var. misafir takımını düz renk bir model düşünüyorum. karaca'da beğendim hatta. önümüzdeki aylarda muhtemelen alırım. yemek takımına verilecek paraya acımıyorum da, şu bardak takımlarına 500-600-700 vermek çok zoruma gidecek. yemek takımını hareketlendirecek renki bardaklar alsam olmaz mı? kadeh vs almak istemiyorum. ne bizim ne çevremizdekilerin alkol tüketme alışkanlığımız yok. takımlar da genelde hepsini içeriyor. ne dersiniz hanımlar? şu iki modeli beğendim. ilki daha çok içime siniyor. renkli masa örtüleriyle, bardaklarla, farklı servislerle sunum zenginleşir diye düşünüyorum.
Ben de senin gibi düşünüyorum ve almadım. Onun yerine yemek takımına uygun bardak aldım. Hem o su takımları bana çok sıkıcı geliyor dusunsene çay bardağın,su bardağın,meşrubat bardağın aynı model,desen birde üstüne hiç kullanmayacagim kadehler,rakı bardaklari olacak.'Böyle olması gerekir' diyenlere sakın bakma onemli olan senin istediğin sen kullanacaksın :)

Ben de senin gibi düşünüyorum ve almadım. Onun yerine yemek takımına uygun bardak aldım. Hem o su takımları bana çok sıkıcı geliyor dusunsene çay bardağın,su bardağın,meşrubat bardağın aynı model,desen birde üstüne hiç kullanmayacagim kadehler,rakı bardaklari olacak.'Böyle olması gerekir' diyenlere sakın bakma onemli olan senin istediğin sen kullanacaksın :)
aynen canım büyük ihtimal paşabahçeden meşrubat ve su bardağı şeklinde alacağım

hemen hemen herşeyden pişmanım iki senelik evliyim sürekli kafam bunlarla meşgul o_O
-çok açık renk salon takımı ve sehpaları (bazılarına kaç kere söylememe rağmen çay bardaklarını altlıksız koyuyorlar mahvolmuş durumda hiç tavsiye etmem)
-kahveli yatak odası (toz, her nevresim kahveli odaya yakışmıyor, insanın içini karartıyor)
-siyahlı beyaz eşya(hem gereksiz yere pahalı, hem sürekli iz)
-çeyizin çoğu gereksiz (çok yorgan yünden birde, birde bizde sadece yastık yapılır dantelli falan hani bunun nevresimi çarşafı sinir oluyorum öyle ayrı ayrı hiç sevmiyorum şimdi biraz maddi açıdan ilk sırayı almıyor ama durum müsait olunca aynı renkte nevresim diktirmek zorundayım ha birde bu yastıklar beyaz patıska mı akfilmi neyse yıkadıktan sonra ütülenmesi gerekiyor anneme de o kadar söylüyorum kızıyorum daha kardeşime çeyiz yapmaya çalışıyor sırf emek harcanmış diye evde tutuyorum off, beyazlı süslü dantelli havlular gereksiz renkli üzerinde bişey olmayan bambu havlu almalı hem bambu havlular yumuşatıcısız da yumuşak oluyor )
-fazla aksesuar almayın şimdi çocuk var kaldırdım birde onları topla kaldır kaç tane çocuk olursa artık büyüyene kadar aksesuar falan haram bize :110:
neyse sonra devam ederim

Ben 8 aydir evliyim, çok fazla parça almadim çeyizimde. Az ve öz olsun dedim ve kaliteli seyler almaya çalistim bütçeme göre.

Ama yine de bir kaç parçadan memnun degilim , mesela :
* 6 kisilik günlük yemek takimi aldim Ikea'dan (mavi renk). Kirilirsa yenisini alirim daha sonra diye ama porselen olmadigi için çatlak oluyor veya az kiriliyor yanlardan... keske normal beyaz porselen alsaymisim diyorum simdi
* dekor ürünlerini daha sonra ya birakin kizlar. Önce mobilyalariniz gelsin kurulsun sonra yavas yavas alin. Ben çok aceleci davrandim bu konuda ve bazi dekorasyonlari görmek istemiyorum , uymuyorlar sanki ...
* salon halilarimmm , en çok buna pismanim ya. Ekru aldim ama mobilyalarim sanki hiç önce çikmiyor , hersey çok beyaz/bej renklerde sanki...
* süpürge makinem'den pek memnun degilim, kablosu çok kisa sinir oluyorum.. Ona çok iyi dikkat edin
* kurutma makinesi almadik, keske alsaymisiz , bu kis aylarinda çok ariyoruz... InsaAllah ocak ayinda indirimlerden faydalanip alacagiz.

Bunlar hariç baska memnun olmadigim veya pisman oldugum seyler yok...

- Ben 12 kisilik misafir yemek takimi aldim, çok güzel oluyor. Ailelerimiz veya arkadaslarimiz gelince çikariyorum. 2 ay önce de esimin dogum günü için çikarmistim, basbasa yemegimiz için. Emsan'in çok klasik bi modelini seçmistim, hem bütçemi zorlamiyacak hem de modasi geçmeyecek bir model almistim. Emsan Moon Rapsodi Platin (86 parça) yemek takimi benimki. Masayi çok güzel bir sekilde süslüyorum, mor, gri veya beyaz peçetelerle mesela, şık oluyor.
- Su takimi almadim, bence gereksiz parçalari var ve hep 6 kisilik takimlara rastladim... Karaca'dan 40 parçali çay seti aldim (Platino modeli), yanina 12 tane su bardagi (ikea'dan) ve 12 tane mesrubat bardagi (Gurallar).
- Misafir CKB takimini sandikli almistim. Cok düsündüm sandikli mi kutulu mu alayim diye, sonunda sandikli aldim, dedim belki ilerde sandigini baska bir seye kullanirim diye. Aldigim marka da Noble Life, çok güzel marka , parlakligini hiç kaybetmedi. Ama daha hiç bulasik makinesine koymadim, korkuyorum bi sey olur diye..
- Kahvalti takimi almadim, yine bence gereksiz oldugu için. Annem bana 6 tane kirmizi tabak almisti. Onlari kahvalti tabaklari olarak kullaniyorum , cumartesi ve pazar günleri. Ek olarak beyaz porselenden servis tabaklari kullaniyorum kahvaltilik ürünleri koymak için. Bunu da not edin, bence en iyisi düz beyaz servis tabaklari alin, her takima uyar.
- Tost makinesini sık sık kullaniyoruz, Korkmaz'in Tostkolik makinesi. Bir seferinde de onun üzerinde et ve sebze pisirdik masanin ustunde, super oluyor, bi de çok zevkli.
- Narenciye sıkacagi almistim ondan da memnunum.
- Küçük boy rondo almisti bana annem, hep elimin altinda. Braun Multiquick'i bi sefer kullandim, paketinde duruyor...
- Cayci hediye geldi, misafir olunca güzel oluyor. Yoksa sadece ikimiz olunca küçük boy Korkmaz çelik çaydanligimizi kullaniyoruz.
- Elektrikli türk kahve makinesini iyi ki almisim, 2 saat urasmiyorum , canim çektikçe veya misafir olunca, hemen yapiveriyorum. Ben Arzum'unkini almistim ama bi dahakini inox alacagim, suan ki plastik...
- Beyaz esyalarimdan memnunum , hepsi Bosch markasina ait, bence en güvenilir markalarindan biri.
- Fritöz, ekmek kizartma makinesi, yumurta pisirme makinesi vs almadim, gerek görmedim.
- Nevresimlerim hep bilindik marka Özdilek, Chakra, Aryildiz. Cok fazla almadim (sanirim 5 veya 6 tane pike ile) , ideal bi rakam. Daha fazlasi zarar, zaten yer olmuyor... Annem bana ekru renginde yatak örtüsü almisti, çok iyi oluyor, yatak açik kalmiyor bu sekilde, sevmem. Ve 2 tane mikrofiber yorgan almistim (1 ince, 1 kalin); hiç yüne felan bulasmadim. 4-5 tane de yastigimiz var.
- Havlulari da ayni sekilde çok az aldim (4 buyuk boy, 4-5 tane de yüz havlusu) , yetiyor vallah.

Genelde çeyizimi iyi almisim diyorum, çok fazla yer kaplamiyor ve de hiç bir eksigimiz yok çok sükür.

Saglicakla kalin :KK68:

Ben 8 aydir evliyim, çok fazla parça almadim çeyizimde. Az ve öz olsun dedim ve kaliteli seyler almaya çalistim bütçeme göre.

Ama yine de bir kaç parçadan memnun degilim , mesela :
* 6 kisilik günlük yemek takimi aldim Ikea'dan (mavi renk). Kirilirsa yenisini alirim daha sonra diye ama porselen olmadigi için çatlak oluyor veya az kiriliyor yanlardan... keske normal beyaz porselen alsaymisim diyorum simdi
* dekor ürünlerini daha sonra ya birakin kizlar. Önce mobilyalariniz gelsin kurulsun sonra yavas yavas alin. Ben çok aceleci davrandim bu konuda ve bazi dekorasyonlari görmek istemiyorum , uymuyorlar sanki ...
* salon halilarimmm , en çok buna pismanim ya. Ekru aldim ama mobilyalarim sanki hiç önce çikmiyor , hersey çok beyaz/bej renklerde sanki...
* süpürge makinem'den pek memnun degilim, kablosu çok kisa sinir oluyorum.. Ona çok iyi dikkat edin
* kurutma makinesi almadik, keske alsaymisiz , bu kis aylarinda çok ariyoruz... InsaAllah ocak ayinda indirimlerden faydalanip alacagiz.

Bunlar hariç baska memnun olmadigim veya pisman oldugum seyler yok...

- Ben 12 kisilik misafir yemek takimi aldim, çok güzel oluyor. Ailelerimiz veya arkadaslarimiz gelince çikariyorum. 2 ay önce de esimin dogum günü için çikarmistim, basbasa yemegimiz için. Emsan'in çok klasik bi modelini seçmistim, hem bütçemi zorlamiyacak hem de modasi geçmeyecek bir model almistim. Emsan Moon Rapsodi Platin (86 parça) yemek takimi benimki. Masayi çok güzel bir sekilde süslüyorum, mor, gri veya beyaz peçetelerle mesela, şık oluyor.
- Su takimi almadim, bence gereksiz parçalari var ve hep 6 kisilik takimlara rastladim... Karaca'dan 40 parçali çay seti aldim (Platino modeli), yanina 12 tane su bardagi (ikea'dan) ve 12 tane mesrubat bardagi (Gurallar).
- Misafir CKB takimini sandikli almistim. Cok düsündüm sandikli mi kutulu mu alayim diye, sonunda sandikli aldim, dedim belki ilerde sandigini baska bir seye kullanirim diye. Aldigim marka da Noble Life, çok güzel marka , parlakligini hiç kaybetmedi. Ama daha hiç bulasik makinesine koymadim, korkuyorum bi sey olur diye..
- Kahvalti takimi almadim, yine bence gereksiz oldugu için. Annem bana 6 tane kirmizi tabak almisti. Onlari kahvalti tabaklari olarak kullaniyorum , cumartesi ve pazar günleri. Ek olarak beyaz porselenden servis tabaklari kullaniyorum kahvaltilik ürünleri koymak için. Bunu da not edin, bence en iyisi düz beyaz servis tabaklari alin, her takima uyar.
- Tost makinesini sık sık kullaniyoruz, Korkmaz'in Tostkolik makinesi. Bir seferinde de onun üzerinde et ve sebze pisirdik masanin ustunde, super oluyor, bi de çok zevkli.
- Narenciye sıkacagi almistim ondan da memnunum.
- Küçük boy rondo almisti bana annem, hep elimin altinda. Braun Multiquick'i bi sefer kullandim, paketinde duruyor...
- Cayci hediye geldi, misafir olunca güzel oluyor. Yoksa sadece ikimiz olunca küçük boy Korkmaz çelik çaydanligimizi kullaniyoruz.
- Elektrikli türk kahve makinesini iyi ki almisim, 2 saat urasmiyorum , canim çektikçe veya misafir olunca, hemen yapiveriyorum. Ben Arzum'unkini almistim ama bi dahakini inox alacagim, suan ki plastik...
- Beyaz esyalarimdan memnunum , hepsi Bosch markasina ait, bence en güvenilir markalarindan biri.
- Fritöz, ekmek kizartma makinesi, yumurta pisirme makinesi vs almadim, gerek görmedim.
- Nevresimlerim hep bilindik marka Özdilek, Chakra, Aryildiz. Cok fazla almadim (sanirim 5 veya 6 tane pike ile) , ideal bi rakam. Daha fazlasi zarar, zaten yer olmuyor... Annem bana ekru renginde yatak örtüsü almisti, çok iyi oluyor, yatak açik kalmiyor bu sekilde, sevmem. Ve 2 tane mikrofiber yorgan almistim (1 ince, 1 kalin); hiç yüne felan bulasmadim. 4-5 tane de yastigimiz var.
- Havlulari da ayni sekilde çok az aldim (4 buyuk boy, 4-5 tane de yüz havlusu) , yetiyor vallah.

Genelde çeyizimi iyi almisim diyorum, çok fazla yer kaplamiyor ve de hiç bir eksigimiz yok çok sükür.

Saglicakla kalin :KK68:

Size sormak istediğim birkaç şey olacak, şimdiden teşekkür ederim.
Narenciye sıkacağı aldım demişsiniz, katı meyve sıkacağı mı bu dediğiniz yoksa el kuvvetine dayanan pres makinesi mi bir bakıma? İkisi arasında gidip geliyorum da o sebeple sormak istedim.

Bir de çaycının su soğudukça çayı yeniden ısıttığını bu sebeple de çayın acılaştığını okumuştum konuların birinde. Sizde de öyle bir problem oldu mu acaba? :KK34:

Size sormak istediğim birkaç şey olacak, şimdiden teşekkür ederim.
Narenciye sıkacağı aldım demişsiniz, katı meyve sıkacağı mı bu dediğiniz yoksa el kuvvetine dayanan pres makinesi mi bir bakıma? İkisi arasında gidip geliyorum da o sebeple sormak istedim.

Bir de çaycının su soğudukça çayı yeniden ısıttığını bu sebeple de çayın acılaştığını okumuştum konuların birinde. Sizde de öyle bir problem oldu mu acaba? :KK34:

Benim aldigim çift yönlü rotasyon ile meyveyi sıkıyor , elinle bastirman gerekiyor. Kendi bütçeme , mutfaktaki yere ve kullanima göre aldim.
Narenciye Kenwood 1 l.JPG

Yoksa Emsan'in pressli makinesi var http://www.akakce.com/narenciye-sikacagi/en-ucuz-emsan-multi-press-fiyati,944524.html ama çok yer kaplar gibi geldi bana.

Meyve sıkacagi ilk baslarda istiyordum, ama sonra farkettim ki çogu insan almis kenara koymus çünkü bi kaç gün hevesini aldiktan sonra hergün kullanan bi makine degil sonuçta ve çok farkli aparatlari var , yika dur yani...

Demek istedigim, senin ihtiyacina bagli : hergün portakal veya ev yapimi meyve suyu tüketiyorsan al derim, kenarda durmaz o halde. Yoksa alma, benim gibi çok pahali olmayan ama isini gören narenciye sikacagi al.
Bazen çeyiz isine girdigimizde gerekli gereksiz parçalar aliriz, evlendikten sonra da neden aldigimizi ve neden bu kadar para harcadigimizi düsünürüz.

Cayciya gelince, ben hiç öyle bir seye rastlamadim ayni çaydanlikta ki gibi oluyor, çayin acidigini hiç hissetmedim. Belki makineye bagli belki de çaykolikten gelen bir yorumdu o okudugun. Ben o kadar incesini düsünmüyorum, zaten onu da sadece misafirlerim geldiginde çikariyorum, salonun bi kenarina koyuyorum mutfaga fazla gel git olmasin diye. Cok pratik oluyor. Bir seferinde açik büfe tarzi bi yemek yapmistim , konsolun üstüne yemekleri dizmistim şık bir sekilde ve de çayciyi da koymustum, şahane olmustu. Benim kullandigim buna benzer bir model (daha büyük) :

Schafer çayci.JPG

Eger sende almak istersen, benim tavsiyem sakın platik çaycı alma, çelikten olsun daha saglikli.

Umarim yardimci olabildim sana :KK60:
Saglicakla kal canim :KK36:

aynen canım büyük ihtimal paşabahçeden meşrubat ve su bardağı şeklinde alacağım

Bende daha yeni tamamladim su takimimi gidipte herhangi bir markanin 12 kisilik su takimini almadim jean jean ın dediği gibi herşey ayni desen ayni model çay bardaği çay tabagina kadar banada sıkıcı geliyor.. Paşabahçeden tamamladim su takimini ama ben kadehi çok seviyorum misafir sofrasina ayrı bir şıklık katiyor görüntü olarak.. Hemde bizdede alkol tüketen yok birde nişanlim namazinda bir insan yani böyle bir lüksümüz hiç yok... Ben kadehi meşrubat bardagi, yanina aldiklarimida su bardaği olarak düsünüpte aldim... Tabikide kadeh alma mecburiyetin yok istersen güzel ayaksiz bardaklarla da misafir takimi olusturabilirsin ama paşabahçe magazasina girince oradaki birbirinden güzel kadehleri görünce birde incecik camla özene bezene özellikle çeyiz için yapilmis olanlari görünce kendinden gececeksin hepsi birbirinden güzel hiç sıradan şeyler degil demedi deme :KK70:

Benimde etrafımda 31 61 parça karaflı su seti alanların hepsi pişman. Vitrinlik kullanılmayan gereksiz pahalı bi takım. Hepsi aynı desen kullanışsız. Vitrinde duracak şeye 500-1000 tl vermek istemedigim icin pasabahceden birsürü takım begendim bende. 6lı kullanacagım kadar alıcam hem fiyat hem kullanım açısından çok daha iyi :KK54:

X