Çıkmazdayım. Yol gösterin

Anneniz geldiğinde de bir iletişim sorunu olmuş. Kardeşinizin de sizi aramamasından şikayetçisiniz. Belli ki orada da bu yönde bir sorun var. Eşinizle yapıcı bir biçimde konuşmayı deneyin. Bence eşinizin çocuklara bakmasında, sizin çalışmanızda hiçbir sorun yok. Bu siz ve eşiniz için de uzun bir süre sorun olmamış. Ama maalesef burası Türkiye. Toplumun bize biçtiği cinsiyet rollerini karşılamadığımızda yoğun bir baskı ve psikolojik şiddete maruz kalıyoruz ki küçük ilçelerde bu baskı çok daha fazla. Eşiniz bu içsel çatışmadan yorulmuş olabilir. Muhtemelen üstünde bir toplumsal baskı hissediyor. Eşinizin daha fazla anlayışı ve pozitif bir dili hak ettiğini düşünüyorum.
Bence de sorun yok çünkü zaten eşime güvenmeyip küme guvenecegim çocuklara iyi bakıyor
Ama işte esim dediğiniz gibi toplum baskısı hissediyor bence de bu yüzden çalışmak istiyor ama şu an bizim durumumuz yüzünden de çalışamıyor

Bi yakınım da yakında isine başlayacak şuan bebeği küçük ve anne ise başlayınca baba ücretli izne ayrilacak yani bebeğe baba bakacak. Çünkü anne boyle istiyor. Kiz benim maaşım yeter demiş ki aldığı maaş çok iyi eşinin iki katıdır. Sizin durumda da zaten siz demissiniz isi bırak çocuklara bak diye. Sonradan bu sekil anlaşmazlıkların yaşanmasinin sebebi esinizin çalışmaması değil anladığım kadarıyla. Birbirinizi anlayıp dinlemeniz gerekiyor sorunu çözebilmek için. Ben ikinci kişilerin Karışmasına karşıyım ne anne ne baba. Sizin su durumda kimseye ihtiyacınız yok gerçekten kendi kararınızı kendiniz verebilirsiniz
Ayni durumdayız yakınınızla ben memurum esim çalışsa ozel sektörde en fazla asgari ücret verecekler o sebeple de bizim maddi kaybımız oluyor ve maalesef yetmiyor o zaman da
O çalışsa bu defa aldığı bakiciya gidiyor
Biz de bu şekilde kararın daha mantikli olacagini düşündük ama bu defa da esim evde kalınca kendini kötü hissediyor
Babam karışmaz bir sey demez ama annem bazen karışır gecen kpss muhabbeti oldu mesela puan alanlar atanıyor gibi bir şey dedi esim kpssye çalıştı gecen yıl ama yeterli puanı alamadı cunku küçük kızım yeni dogmustu ve hem ona bakıp hem sınav calisiyordu olmadi

Vallahi hoşlanın hoşlanmayın gerçek bu. Çocuklarınıza karşı sorumluluklarınız var annesiniz. Ama eşinize karşı böyle bi sorumluluğunuz yok. Kedi köpek gibi birbirimizi yiyoruz yiyoruz diyorsunuz. Çalışmayan bir eş çocuklara bakıyor diye savunuyorsunuz. Ne tavsiye istiyorsunuz bizden. O çocuklara baksın siz çalışın işte.
Tamam.

Ayni durumdayız yakınınızla ben memurum esim çalışsa ozel sektörde en fazla asgari ücret verecekler o sebeple de bizim maddi kaybımız oluyor ve maalesef yetmiyor o zaman da
O çalışsa bu defa aldığı bakiciya gidiyor
Biz de bu şekilde kararın daha mantikli olacagini düşündük ama bu defa da esim evde kalınca kendini kötü hissediyor
Babam karışmaz bir sey demez ama annem bazen karışır gecen kpss muhabbeti oldu mesela puan alanlar atanıyor gibi bir şey dedi esim kpssye çalıştı gecen yıl ama yeterli puanı alamadı cunku küçük kızım yeni dogmustu ve hem ona bakıp hem sınav calisiyordu olmadi
Babanizin dediğinde birşey yok aslında. Mesela benim kızım iyi maaş alsa bile damat evde çocuk baksin evi kızım gecindirsin istemezdim galiba. Kaldı ki simdi ev hanımları bile çalışmak istemiyor ya da çalışmıyor diye linç yiyor KK da. Tabii siz bu durumdan memnunsunuz bunun böyle öyle olmasını istiyorsanız esinizle aranizdaki problemi çözün ki o da kendini kötü hissetmesin

Arkadaşım evliliğinizdeki dinamikler sağlıksız.
Biz Avrupalı bir toplum değiliz, ‘çalışan anne-çocuklara bakan baba’ modeli bizim genetik kodlarımıza-toplumsal normlarımıza uygun değil.
Bu nedenle eşiniz bunu kompleks yapmış.
Siz de baştan bu gidişata dur demediğiniz için artık yönetemiyorsunuz.
Eşiniz acilen bir işe girsin, çocuklar için de bakıcı tutun.
‘Eşim çalışsa bakıcıya para vereceğiz’ demeyin bu mantık yanlış.
Eşinizin çalışması başka açılardan önemli.
SSK, emeklilik, toplumdaki rol, çocukların gözündeki rol model vb.
Bakış açınızı değiştirmenizi tavsiye ederim.
Evet dogru dedikleriniz belki de en bastan öyle yapmak lazimdi şartlarının kabul edecek bir bakıcı bulmak çok çok zor
Soyle anlatayım kızımın biri 1. Sinif digeri 10 aylık benim saatlerim kesinlikle uymuyor zaten
Esim sabah kızımı bırakıyor 10 aylık olanla birlikte yürüyerek gidiyorlar
Öğleyin ona yemek götürüyorlar aksamustu çıkınca da almaya gidiyorlar bunları hepsi küçük olanla yapılıyor
Bu aralarda da 10 aylık olana bakılıyor
Zaten bakanlar genelde yaşlı bu tempoyu kabul etmezler maalesef
İkimizin de ailesi yaşadığımız şehirde değil yardım edecek kimse de yok

Babanizin dediğinde birşey yok aslında. Mesela benim kızım iyi maaş alsa bile damat evde çocuk baksin evi kızım gecindirsin istemezdim galiba. Kaldı ki simdi ev hanımları bile çalışmak istemiyor ya da çalışmıyor diye linç yiyor KK da. Tabii siz bu durumdan memnunsunuz bunun böyle öyle olmasını istiyorsanız esinizle aranizdaki problemi çözün ki o da kendini kötü hissetmesin
Babam değil annem dedi bunları
Esim de çalışmak istiyor ama bu durumu teklif eden benim çünkü şu an çocuklara bakması daha mantikli geliyor bana
Ben kesinlikle bana mantikli gelen doğrudur demiyorum tabii ki sarlata göre değişir durum

Evet dogru dedikleriniz belki de en bastan öyle yapmak lazimdi şartlarının kabul edecek bir bakıcı bulmak çok çok zor
Soyle anlatayım kızımın biri 1. Sinif digeri 10 aylık benim saatlerim kesinlikle uymuyor zaten
Esim sabah kızımı bırakıyor 10 aylık olanla birlikte yürüyerek gidiyorlar
Öğleyin ona yemek götürüyorlar aksamustu çıkınca da almaya gidiyorlar bunları hepsi küçük olanla yapılıyor
Bu aralarda da 10 aylık olana bakılıyor
Zaten bakanlar genelde yaşlı bu tempoyu kabul etmezler maalesef
İkimizin de ailesi yaşadığımız şehirde değil yardım edecek kimse de yok
Arkadaşım durumu anladım ama bunlar sizin çok güçlü bahaneleriniz.
Çözüm ararsanız bulunur.
Dünyada iki çocuklu çalışan tek anne siz değilsiniz.
Hepimiz farklı çözümler ürettik hem çalışıp hem çocuk büyüttük.
Böyle devam ederseniz bu evlilik uzun sürmez.
Eşiniz mezun olduğu alanda iş bulamıyorsa başka işlere baksın erkek adam evde oturursa depresyona girer, komplekse kapılır.
Siz de anladığım kadarıyla çok yumuşak başlı biri değilsiniz.
Karı-koca elbirliğiyle evliliğinize dinamit döşüyorsunuz.

Yalnız boşanırsan nafaka vermek zorunda kalabilirsin. Kanunda ekonomik olarak mağdur taraf kim ise nafaka ona bağlanır. Bu nafaka konusunu bir araştırın derim

Ayrıca mahkeme 8 yaşından küçük çocukları anne istemedikçe zaten babaya vermez. Baba boşuna tehdit etmesin

Bence de sorun yok çünkü zaten eşime güvenmeyip küme guvenecegim çocuklara iyi bakıyor
Ama işte esim dediğiniz gibi toplum baskısı hissediyor bence de bu yüzden çalışmak istiyor ama şu an bizim durumumuz yüzünden de çalışamıyor

Valla sen istedigin kadar aklamya calis, Adam ise yaramazin teki. Cocuk bakiyormus.
Camasir bulasik süpürge yemek yine sende.

Günaydın ❤
Cok üzgün olduğum için cümleleri toparlayabilme umuduyla yazıyorum insallah düzgünce anlatabilirim.
Eşimle 10 yıldır evliyiz iki çocuğumuz var biri 7 yasinda biri 10 aylık. Evlendikten 2 sene sonra esim işsiz kaldı ve bir daha da istediği gibi bir iş bulamadı. Bu konuda elinden geleni yaptı ama doğru düzgün iş yok maalesef gitti bir üniversite daha okudu ama o da umduğumuz gibi olmadı maalesef. Haliyle bu durum bizi asiri yıprattı ve birbirimize surekli tartışır olduk normal anlaşma şeklimiz bile buna dönüştü sürekli kedi köpek gibiyiz. ( zorunlu ekleme: su paragraftan dolayı esim 8 yıldır çalışmak istemiyor gibi anlaşılmış fakat böyle bir şey yok esim o 8 yıl içinde tabii ki çalıştı. Şu an çalışmıyor onu da ben istedim cunku 2 cocuk var ve birimizin ilgilenmesi gerekiyor esim çalışınca onun tüm maaşı bakiciya gidecekti)
Gecen hafta annem ve anneannem bana geldiler 1 haftaligina çocuğuma bakmaya vakit geçirmeye bu arada ben çalışıyorum esim şu an işsiz kpss kadrolarinin açıklanmasını bekliyor bu arada çocuklarla ilgileniyor birini okula götürüyor diğerine de o bakıyor. Annemler gelince sürekli bizim atismalarimiza şahit oldu tabii kardeşim falan da dedi hatta çok geriliyorum sizin bu durumunuz diye ben de biz böyle anlaşıyoruz bir sey yok dedim. Neyse bir gün akşam yine yemek mevzusu için eşimle tartışmaya başladık ama bu defa annem araya girdi ve eşime kızmaya başladı ki bu bence yanlıştı anneme sen karışma dedim ama eşime göre de yeterli tepkiyi vermemisim öyle diyor. O günden sonra her şey berbat bir hal aldı. Eşimle aramız asiri kötü esim birkac defa bosanalim bile dedi ama bosanirsak çocukları bana birakmazmis öyle diyor.
Annem dün mesaj atmış günlerdir uyuyamıyorum tansiyonum dusmuyor senin haline çok üzülüyorum sen bunları hak etmiyorsun diyor. Ben de ne diyorsun ne yapayım deyince bir sey demiyorum diyor. En son ne diyorsun bosan mi diyorsun dedim bana dedi ki senin hicbirimize ihtiyacın yok. Dedim ki nasıl yok ben bosandam çocuklara bakcak biri lazım ee mecbur kalırsak bakarız diyor. Ama bakmaya gönlü olmaz biliyorum zora gelmeyi pek sevmez. Zaten büyük de okula gidiyor onun da okula bırakılması okuldan alınması lazım şu an bunları esim yapıyor.
Iki kardeşim var biri olayı gördü diğerine anlatmışlar beni aramadi bile ne oldu abla ne yaptın diye.
Bana yol gösterin lütfen karmakarışık durumdayım.
Çocukları nasıl size bırakmayacak, çalışmıyor etmiyor. Yok öyle dünya

X