Çocuğumun adını değiştirmek istiyorum

Benim arkadaşımın oğlunun adi da Han.esi bilmem ne filminde khan diye bir karakteri seviyormuş koymuş,sari omuzunda saçlarıyla scooter sürerdi Han, aile isminden memnun.Bence kendi içinde sindir ismini adını söylerken çekinerek ay kötü gibi geldi havasına söyleme,gururla dik bir şekilde adı sorulduğunda Han de, padişah gibi benim oğlum de 🤪🤭dede adı saygıdan göbek adı olarak dursun istersen sildir.yani bakış açısı ben Han isinine çok aşina oldum mesela erkek adi olarak ve hiç dalga geçmek gelmedi aklımıza

Ya Allah aşkına insan Duran Han ismini nasıl koyar. Dalga geçileceği belli işte o çocuğun da başını yaktınız şimdi çok küçük adı değişse nasıl karşılayacak doktorla söylemek lazım falan bin tane hikaye. Bazen takıntı oluyor insanlarda isimler güzel ama değil geliyor falan ama bu öyle değil işte kötü. Ki daha bu çocuk 2 yaşında ne okula gitti ne bi ortamı oldu asıl dalga okul zamanı oluyor.

O ismin kökleri Şamanizme dayanıyor. Tanrıya çocuğunu adamak için satılmış ismi koyarmjl eski Türkler. Ama artık gereksiz 🥹
Konu sahibinin çocuğunun ismi de duranmış aynı mantıkta konulmuş bir isim.
Bir ailenin çok fazla ölü doğum düşük hikayesi olursa yaşayan çocuğa bu isimler takılır.
Ben olsam değiştirmez han diye seslenirdim.
Dede isimlerinin yaşatılmasını seviyorum.
Ama çok değiştirmek istiyorsa turan yapılır küçük bir tını değişimiyle kurtulur :)
Buna benzer bir şey duymuştum evet ama günümüzde cidden çok rahatsız edici bana bu gibi isimler. Eski isimleri bende severim benim çocuklarımın isimleri de dederinin isimleri bu arada ancak anlamı kötü yada komik olan bir isim koymam çocuğuma.
Bu arada evet Turan ismi daha iyi, ismi yanlış yazılmış diyerek düzeltilebilir hatta.

Bu durumu yaşayan bir tek ben değilim demek ki.haklısınız aslında .ben ne ismi söylesem babası beğenmedi bir orta yolu bulamadık.son anda dedesinin ismine karar verdik.ama hiç kimse demedi koymayın bu ismi çocuğa diye.
Eşiniz sizin teklif ettiğiniz isimleri beğenmediği için değil babasının ismine razı gelesiniz diye hepsini reddetmiş bence.
Ben isim konusunda erkeklere çok danışılması taraftarı değilim.
Çünkü çocuğun gelecekteki durumunu değil ana babalarının gönlünü yapmaya çalışıyorlar.
Evet , çocuklar çok farklı şekillerde zorbalığa maruz kalıyorlar ama öyle oluyor diye göz göre göre maruz kalacağını tahmin ettiğimiz ismi koymakta hiç mantıklı değil.
Ben olsam değiştiririm. Turan Han bana da daha güzel geldi mesela.

Benim arkadaşım avukatsiz, sadece şahitle değiştirdi. Şahitler "bu isimle hitap etmiyoruz zaten" dedi, sanırım ilk celsede bitti gitti. Ama üstünden çok yil gecti.
Yakın bir akrabam da aynı şekilde avukatsiz değiştirdi
Evet benim bir kaç arkadaşım da bu şekilde değiştirdi basit bir dilekçeyle.

farklı bir isim verince zor bir alışma süreci olacak muhtemelen Duran ı sildirip sadece Han olarak kalmasını düşündüm ben dışarda çoğu zaman Han olarak çağırıyorum zaten. Ama Han ile de dalga geçilir mi?yada çocuk büyüyünce madem değiştirdiniz güzel bir isim verseydiniz der mi. ama dediğim gibi zor bi karar.ama çocuk büyümeden karar verip uygulamak gerekiyor
Han sorun olmaz bence. Masumlar apartmanında da Han vardı.

farklı bir isim verince zor bir alışma süreci olacak muhtemelen Duran ı sildirip sadece Han olarak kalmasını düşündüm ben dışarda çoğu zaman Han olarak çağırıyorum zaten. Ama Han ile de dalga geçilir mi?yada çocuk büyüyünce madem değiştirdiniz güzel bir isim verseydiniz der mi. ama dediğim gibi zor bi karar.ama çocuk büyümeden karar verip uygulamak gerekiyor

İnsanlar dalga geçecek bir şey elbet buluyorlar. Onu çok aşırı kafaya takmamak lazım bence.

Eşiniz ve aile isim değişikliği konusunda ok mi? İtirazları yok mu?

X