Dershane Sorunsalı

Efes78

Üye
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2022
908
854
45
Merhaba hanımlar, 12 yaşındaki kızım 6.sinifta..eylulde 7.sınıfa başlayacak..Devlet okuluna gidiyor sınıfı 38 kişi..Bu yıl dershaneye gönderdim çok güzel verim aldı,ama pazar gününü dershanede geçirdi,pazar 6 ders saati ders,3 ders saati de haftaiçi okuldan sonra alıyor..Dershanede ,okul dersleri,yeni nesil soru çözümleri v.s hepsini yapıyorlar..Tamam notları çok iyi ama bu yaşta çok mu yoruyoruz acaba?7.sınıfta dersler daha da zorlaşacak diyorlar..7.sınıfta da dershaneye devam etmeli mi bilemiyorum..Tatilinden almakla haksızlık mi ediyoruz..velilerin,Özellikle ortaokul öğretmen arkadaşlarının düşüncelerini öğrenmek istiyorum..

Kendinizde suç aramayın. Eğitim sistemi berbat geldi berbat gidiyor. Sürahi nine diyordu ya salak geldin salak gidicen Taci diye o misal. Evet çok derslere boğuldu çocuklar ama bu ülkede başka türlü başarılı olması mümkün değil gibi. Çok zeki değilse temposunu bozmayın derim.(eğitimci değilim)

Eğitimci değilim ama çok boğucu bence son sınıfta gönderseniz neyse 1 sene sıkı tempo kasar yapar yapamazsa zaten 5 sene gitse yine yapamaz. Bir daha bu yaşlar gelmeyecek, kapasitesi olan çocuk yürür gider zaten. Spor sanat vs gibi şeyler için kursa yollasanız neyse robot gibi mat-fen başka bir şey yok.

6. Sınıf erken olmuş diycem de eğitim sisteminin içi de çok boşaldı. 7-8 de bence de gitmesi lazım aslında.

Normalde dersleri nasıldı? Çalışınca toparlayabilen bir cocuksa ben çok önermiyorum. Dershanede öğretmenlik yaptım geçen sene. 7. Sınıftaki öğrencilere üzülürdüm hep 🥲 kendini geliştirebilecegi farklı alanlara yönelmesini daha doğru buluyorum ben. Yabancı dil olur, spor olur, bilgisayar/ robotik kodlama kursları vs bence çok daha verimli

Eğitimci değilim ben 8de gittim sadece bence 7-8 iyidir. 6da ben olsam evde özel ders aldırırım çocuğu yormam
Kendinize suç bulmayın eğitim sistemi artık arapsaçı veliler de şaşkın ne yapsınlar🙄

Eğitimci değilim ben 8de gittim sadece bence 7-8 iyidir. 6da ben olsam evde özel ders aldırırım çocuğu yormam
Kendinize suç bulmayın eğitim sistemi artık arapsaçı veliler de şaşkın ne yapsınlar🙄
Çocuğum okulda alamadığını dershanede aldı..38 kişiyle egitimden nolacak sanki..50lik sınıflar olduğunu bile duyuyorum..

Merhaba hanımlar, 12 yaşındaki kızım 6.sinifta..eylulde 7.sınıfa başlayacak..Devlet okuluna gidiyor sınıfı 38 kişi..Bu yıl dershaneye gönderdim çok güzel verim aldı,ama pazar gününü dershanede geçirdi,pazar 6 ders saati ders,3 ders saati de haftaiçi okuldan sonra alıyor..Dershanede ,okul dersleri,yeni nesil soru çözümleri v.s hepsini yapıyorlar..Tamam notları çok iyi ama bu yaşta çok mu yoruyoruz acaba?7.sınıfta dersler daha da zorlaşacak diyorlar..7.sınıfta da dershaneye devam etmeli mi bilemiyorum..Tatilinden almakla haksızlık mi ediyoruz..velilerin,Özellikle ortaokul öğretmen arkadaşlarının düşüncelerini öğrenmek istiyorum..
Benim kızımda 7.sınıf bu sene verdik etüte. Haftaici 5 gun Okuldan sonra 3 saat gidiyor. Haftasonu yok. Seneye bir tık daha yoğun olacak ama ben yine hafta sonunu bos birakma kafasındayım cunku kizim yoruluyor farkindayim.Sizin cocugunuzda yoruluyordur ama Gerçekten faydası çok çünkü 7.sinif önemli bir basamak 7 ve 8 de de gondermelisiniz.

Çocuğum okulda alamadığını dershanede aldı..38 kişiyle egitimden nolacak sanki..50lik sınıflar olduğunu bile duyuyorum..

Doğrudur, ben de aynı şekilde. Ortaokulda okulda hiçbir şey öğrenmedim desem yeridir. Sınıf da öyle 40 kişi falan değildi max 30kişiydi ama ne öğrendiysem dersaneden, okula hiç gitmesem belki daha bile iyiydi.

Bu arada lisede de okuldan pek bir şey öğrenmedim desem yeridir. Sadece hazırlıkta çok çok iyi Ingilizce öğrendim. Bir de 2.sınıftaki geometri öğretmeni kadın fişek gibiydi ve süper öğretiyordu. Onun dışında kalan 3 yıl 0. Bildiğiniz 0 yani, fizik öğretmeni koca derste 2 soru çözüyordu, biyolojide ne yapıyorduk bilmiyorum bile🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️Ankaranın kaymak anadolu lisesinden mezunum bu arada, ne öğrendiysem hepsi dersaneden.

Benim kızımda 7.sınıf bu sene verdik etüte. Haftaici 5 gun Okuldan sonra 3 saat gidiyor. Haftasonu yok. Seneye bir tık daha yoğun olacak ama ben yine hafta sonunu bos birakma kafasındayım cunku kizim yoruluyor farkindayim.Sizin cocugunuzda yoruluyordur ama Gerçekten faydası çok çünkü 7.sinif önemli bir basamak 7 ve 8 de de gondermelisiniz.
Sizinki 15 ders saati alıyormuş,bizimki toplamda 9 ders saati..sizinki daha yoğun..ama haftasonu çocuğunuza kalıyor

Ben o kadar özlüyorum ki o dershane temposunu, bence ne kadar erken o tempoya alışırsa o kadar iyi; artık çocukluktan çıkıp ergenliğe girme yaşları. Ben son sınıfta başlamıştım dershaneye burs kazanıp, bence daha erken başlamak gerekiyordu.

İyi bir temel atması için çok çalışmalı, iyi bir Anadolu ya da Fen Lisesi çok şey demektir. Ben Anadolu Lisesi çıkışlıyım, dili lisede çok iyi öğrendim, ilköğrenimde atılan matematik temellerimi lisede çok güzel kullandım. O dil temeli bana çok yardımcı oldu, şu an multilingualim.

Cumartesimiz boş

Valla en iyisi😊 şöyle diyeyim eğitim de, ünv sınavına kadar olan süreç de bir maraton. Tabi ki iyi hazırlanmak gerek ama iyi dinlenmek de gerek yoksa yarı yolda düşüp kalırsın. 6 ve 7de birer gün bence mutlaka tam dinlensin, enerjisini toplayıp haftaya bomba gibi girsin. Yaz tatilinde çalışmasın yarıyılda çalışmasin. 8de vitesi arttırsın, haftanın her günü çalışabilir pekala. Bol şans dilerim, umarım fen lisesi tutturur🙋‍♀️

Valla en iyisi😊 şöyle diyeyim eğitim de, ünv sınavına kadar olan süreç de bir maraton. Tabi ki iyi hazırlanmak gerek ama iyi dinlenmek de gerek yoksa yarı yolda düşüp kalırsın. 6 ve 7de birer gün bence mutlaka tam dinlensin, enerjisini toplayıp haftaya bomba gibi girsin. Yaz tatilinde çalışmasın yarıyılda çalışmasin. 8de vitesi arttırsın, haftanın her günü çalışabilir pekala. Bol şans dilerim, umarım fen lisesi tutturur🙋‍♀️
Hepimiz onlar için uğraşıyoruz..allah herkesin evladına güzel günler nasip etsin

6. sinifta dershaneye gitmis bir ogrenci olarak yazayim. Ben tembel bir ogrenciydim ders calismazdim, dershane benim icin bu acigi kapatiyordu. Dershaneye gönderilmek yerine sanat, spor vs kurslara gonderilseydim su an farkli bi yerde olurdum muhtemelen fakat daha iyi veya kotu bir yer olurdu diyemem.

Dershanede de kendi akranlariyla birlikte sonucta, kendinizi cocugunuzun sirtinda kirbacla bekleyen bi veli gibi hissetmeyin. Benim zamanimda cok meshur bir tarikat dershanesi vardi herkes oraya giderdi, babam beni oyle bir yere asla gondermezdi tabii ki. Okulda hepimiz arkadastik ama onlar haftasonu veya okuldan sonra da birlikte olduklari için paylasacak daha cok seyleri olurdu. Bir nevi cocugunuz icin sosyal alan oralar da, cocuklugundan, oyun zamanindan caliyorum diye dusunmeyin.

Kendinizi suç aramayın. Şimdiki eğitim sistemi o kadar berbat ki , kızınız dersanede verim alabiliyorsa devam etsin. Kızınızla konuşun derim aklı şahsi fikirleri alın derim

Çocuğum ilkokul çağında ve hobilerine dönük kursları bile hafta içine aldırıyorum. Hafta sonu ona kalsın diye.
Ortaokul çağına geldiğinde "mecburen" hafta sonları kilitlenecek. Bu sizin yüklenmeniz değil maalesef eğitim sisteminin "emri".

Ben de 5. sınıftan 8. sınıfa kadar dershanedeydim. Hafta sonları da 7-8 saat dersimiz oluyordu. Okurken çok şikayetçiydim ama şimdi dönüp bakınca iyi ki gitmişim diyorum. Hem disiplin kazanılıyor hem sosyalleşiliyor, hem de derslere faydası oluyor kesinlikle. Çocuğunuzla boş vakitlerinde kaliteli zaman geçirebiliyorsanız problem olmaz

X